Veterineriniz saçma sapan iş yapmış.Arkadaş kediye 1 günde o kadar işlem yapılırmı.Hangi kedi bunu kaldırabilir.Benim kedim aşısını olduktan sonra sersem gibi oluyor.Veterinerinizi şikayet etmenizi öneririm.Bu konularda ne yapılıyor pek bilmiyorum ama bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır.Bu arada başın sağolsun. |
Aynı işlemi benim yavruma yapsın o veterinerin kafasını gövdesinden ayırırım. Otopsi yaptırma gibi bir imkanın varsa yaptır ne var ne yok ortaya çıkar. |
Başka bir veterinere veya şehriniz de veterinerlik fakültesi varsa otopsi yaptıra bilirsiniz. Whiskas mama, piyasanın en sağlıksız mamalarından birisi. Kedilerin sağlıklı beslenme için ihtiyaçlarına önem vermeyen, her kedinin severek yemesi için, içi kimyasal katkılarla doldurulan bir mama. İnternet'ten daha sağlıklı mamaları araştırıp bulabilirsiniz. Barf & çiğ diyet' te bir başka alternatif. |
veteriner bana ölen kedimi siz mi gömersiniz yoksa biz mi gömelim dediğinde ben onlara siz gömün dedim. Onlar birisine veriyorlarmış o da gömüyormuş. O yüzden otopsi yaptıramıyorum. Fakat dktor ölümden sonra kediye kendilerinin otopsi yaptığını söyledi ve safra kesesinden sızıntı olmuş ve kedinin içi sapsarı olmuş. Bu yüzden iki kedinin de akut zehirlenmesi çok büyük ihtimal diyor. bugün küçük kedim ameliyat oldu mide ile bağırsağın arasının tıkalı olduğu görüldü. ameliyatta ise kedinin ince bağırsağının bir bölümü kıpkırmızı olmuş, safra kesesi balon gibiydi. Doktor akut zehirlenmelerde böyle şeyler olacağını söyledi. Bunun mamadan değil de daha güçlü birşeyden kaynaklandığını söyledi. Çamaşır suyu, fare zehiri gibi çok güçlü bierşey anca bunu yapabilir dedi. Ben de daha önceden hiç böyle bişey olmadı siz kısırlaştırma,aşı ve parazit tedavisinden sonra bu hale geldiğini söyledim. Bunların hiç birinin mideyle felan bir alakasının olmadığını söyledi. Eğer aşılardan vb sorun olsaydı ilk yapıldığı gün hemen ölürdü dedi. Benim şu an aklımdaki tek soru iç parazit ilaçları veya bu kuduz ve karma aşılarının aynı günde yapıldığında bir ölümcül etkisi var mıdır? ya da her biri tek tek uygulandığında ölümcül etkisi var mıdır ? Doktor biz sürekli gel git imkanı olmayan müşterilerimizin hayvanlarına hepsini birden yapıyoruz bir sorun çıkmadı diyor. |
Bence başka bir güvenilir veterinere danışın bu durumu. Anlatın olayları size daha kesin bir bilgi verecektir bence. Eğer veterinerin hatasıysa ne yapabileceğiniz hakkında da bilgi alırsınız danıştığınız veterinerden. |
aslında bu veterineri de internetten buldum. bursada en güvenilir veteriner diyorlardı. Adam 16 senedir bu işi yapıyormuş ve dükkanı da bilindik dükkan yani. Ama yine de bu olanları sorcam başka bir veterinere. Hayvan barınaklarındaki veteriner hekime sorcam pazartesi. |
PM |
Sonuç? |
Başın sağ olsun. Ölenle ölünmez ama eğer veterinerin eli varsa yanına bırakmamalısın. Allah yardımcın olsun. Bende bir çok kedi kaybetmiş biriyim ilk ölenler 1 hafta boyunca ağlatır insanı. |
Bu eski konuya birşey yazarak sana kedilerini hatırlattığım için özür dilerim ama bence veteriner den değil, Yavru kedilerde hep kusturan falan ve kurtulma şansı resmen olmayan bulaşıcı bir hastalık var muhtemelen yavru olduklarından sistemleri güçsüz diye. Bence 5 aylığa o bulaşmış oda onu 15 aylığa bulaştırmış. |
evet o hastalık kedi gençlik hastalığı, otopside çıktı. |
çiftleştikten sonra erkek kediden mi kaptı acaba? |
Vücudunda fip de olsa bütün işlemlerin aynı anda yapılması bağışıklığı düşürmüş. Belki virüsle savaşacaktı. |
Aynen belki de ölmicekti. Hem kısırlaştırıldılar hem de ameliyat oldular. Kedilerin ikisi de erkek. |
adam fip olup olmadığını nerden bilsin peki? |
Kan tahlilinden buluyorlar. |
Bu kadar aşı aynı anda yapılmaz, aralara en az 1 hafta ya da 10 gün eklenir. Bu süreleri veren veteriner hekimler salak mı? "Yaptık, bir şey olmuyor" gibi bir durum söz konusu değil. Her aşının zamanı da aynı değildir. 15 aylık kedinizi o kendini bildi bileli Whiskas ile mi beslediniz? Eğe öyleyse zaten hatanın tillahını siz yapmışsınız. İnsan bir araştırmaz mı? |
Geçen haftaki perşembe günü 15 aylık kedimi ve 5 aylık erkek kedilerimi kısırlaştırma + kuduz-karma aşı + iç-dış parazit yaptırdım.
İşin ilginç yanı hepsi aynı anda yapıldı yani aynı günde. Dedim hekime; "Bir zararı olmaz mı hepsi aynı günde kaldırır mı bünyeleri dedim, hiç bişey olmaz dedi.
Kedileri eve getirdim uyandılar biraz mama yediler. Ondan sonra gün güne mama yememeye başladılar. Küçük olan sürekli kusmaya başlayınca pazar günü götürdüm antibiyotik yaptılar ateşi de vardı bir de ateş düşürücü yaptılar. Sonra kediyi eve getirdim daha kötü oldu hiç bişe yemiyo su içmiyo sadece kusuyo. En son veterinere bıraktım gözetim altındaydı, hala da öyle.
Büyük olan kedim de iyiydi fakat o da su içmiyor e mama yemiyordu. dün ve ondan önceki gün kusmaya başladı. kusmuğu ilk baş sarıydı sonra kırmızıya döndü. Dün ölü gibi yatıyordu ve kucağıma aldığımda kafası aşağı sarkıyordu ama gözü açıktı. parmağımla ağzına su vermeye çalıştım istemedi. O an bir kustu kıpkırmızı kan. Bir baktım ayakta duramıyor, dengesini kaybdiyor. Hemen taksiyle veterinere yetiştirdim. Veteriner ateşinin çok düşük olduğunu ve sabahı çıkarmasının zor olduğunu söyledi. Dedim elinden geleni yap. Kortizon, şok iğnesi b,r de kanama durdurucu iğne yaptı. Deri altı serum verdi çok az. Sonra kafesin bir tanesine koydu. Eğer bu geceyi atlatırsa şansın var dedi. Kedim orda kafeste resmen ölüme terketmiş gibi oldum ama yapcak bişeyim yoktu. eve döndüm ağlayarak.
Sabah saat 9.30 da aradığımda herşey bitmişti, pamuk ölmüştü. Doktor yedikleri birşeyin onları zehirlediğini, toksik etki yarattığını söylüyor. Mamalarından bile olabilir dedi. balkonda 15 kiloluk wiskash mama vardı, ondan veriyordum ikisine de. Mama bozuksa önceden niye bişe olmadı. Neden amaliyat ve aşı sonrası böyle oldular.?
Doktor küçük kedinin midesinin röntgenini çekmiş ve midesini bişeyin tıkadığını söyledi. Büyük ihtimal tüy yumağıymış. ZAtn çok tüylü kedim. Sonra macun mu ne yalatıyolarmış ve serum veriyolar bişe yiyemediği için. Şu an kusması durmuş, iyiye gidiyor dedi doktor. hala erum tedavisine devam ediyorlar.
Size sormak istediğim size bu ölen kedim zehirlenme nedeni ile mi ölmüştür ? Zehirlendiyse neden yavaş yavaş öldü? Zaten kustu. Bu kedi nasıl bu kadar kötü zehirlenirde kan kusabilir ? Aklım almyor. Birazdan veterinere gidicem. Beni saf yerine koymasını istemiyorum. Bu işlerden anlayan bana bilgi verirse sevinirim. Zaten içimi yaktılar..
< Resime gitmek için tıklayın >
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yucelnet -- 29 Kasım 2013; 14:40:19 >