Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
178
Cevap
12221
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: İ7 2600K vs X4 955 4 ghz Karşılaştırmalı Oyun Testleri (2. sayfa)
C
14 yıl (8132 mesaj)
Yarbay

Kanka eline sağlık uğraşmışsın cidden ve aranılan bir konunun cevabı olmuş çok da güzel olmuş.

Ama ben sana güveniyorum Skyrim gibi bir kaç oyunu incelemeye bir ara ekleyip, incelemeyi daha da güzel hale getireceksin şu an gözüne zor gözükse de

Bu arada BF3'ü lü tablo nasıl yapılıyor cahil cühela olarak bir soru sorayım Onu da simage olarak koysan da tıklayınca büyüse daha güzel olabilir


Bu mesaja 2 cevap geldi.
L
14 yıl (3219 mesaj)
Yarbay

Çok güzel inceleme olmuş eline sağlık.Temiz tarafsız ve bir o kadarda doğruyu yansıtmış.Şimdi burda sorulması gereken asıl soru FX2 işlemcilerde performans ne olacak ve malum artık phenom yeni ekran kartlarını besleyemez duruma geliyor.
Phenom serisi gibi güzel bir işlemci bekliyor AMD kullanıcısı AMD'den


Bu mesaja 2 cevap geldi.
D
14 yıl (20922 mesaj)
Yarbay

güzel inceleme ama x4 955 4ghz de çalışıyor
bir de bunun 3.4 ya da 3.2ghz lerdeki testlerini alabilirsen o zaman fark anlaşılır diye tahmin ediyorum



M
14 yıl (30226 mesaj)
Yarbay

Buğraya buradan çok teşekkür ediyorum. Bu inceleme için ricanın ötesinde ısrarcı olduğum da olmuştur. Sağolsun oda beni kırmadı, uğraştı yaptı. Bun lar ha diyince olan şeyler değil, sök/tak, kur/sil, test al/emin olmak için tekrarla derken bazen günler süren bir emek istiyor. Emeğine sağlık.

Sonuçlar AMD lehine beklediğimden çok daha iyi şekilde çıkmış. Ben daha fazla fark bekliyordum. Mutlaka işlemci seçen bazı oyunlarda (Far Cry2 ilk aklıma gelen -ki intel işlemcileri sever-) fark ortaya çıkacaktır.

Sonuç itibariyle dar bütçe ile oyun sistemi toplayacak arkadaşlarımın işlemciden ziyade paralarının büyük kısmını ekran kartına yatırmalarının, elinde phenomII X4 gibi bir işlemci olanların komple sistem değişimi yerine ekran kartını yükseltmelerinin daha doğru olacağını destekler nitelikte bir konu oldu.

Ek: Testlerin 1080p çözünürlükte yapılmasının bir amacı vardı arkadaşlar. Buradaki çıkış noktamız illede işlemcinin fark göstereceği düşük ayar-düşük çözünürlük testlerinden ziyade, gerçek hayat testleri yapmaktı. Sonuçta elinde belli bir seviyenin üzerinde ekran kartı olan kullanıcı çözünürlük/kalite ayarlarını da üst seviyede tutarak oyun oynuyor. Yoksa 2700K alan adam 1440*900 mediumda oyun oynuyorsa zaten diyecek bir şey kalmamıştır artık.



< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
B
14 yıl (1572 mesaj)
Binbaşı

Böyle insanları harbiden taktir ediyorum abi. Benim diyen insan uğraşıp da şu testleri yapmaz. Ben gidipte anandtech, tomshardware gibi inceleme sitelerinin testlerinden ziyada bu tür testlere daha çok güveniyorum. En azından incelemeyi yapan kişi tarafsız ve gerçeği yansıtıyor. Aslına bakarsanız 955 den böyle bir performans beklemiyordum ne yalan söyliyim fakat şaşırttı beni. Strateji oyunlarında 2600k farkını ortaya koyacaktır fakat günümüzde ne yazık ki 10 tane sağlam FPS oyunu çıkıyorsa 1 tane STRATEJİ oyunu çıkıyor bu bir gerçek. 3-5 strateji oyunu içinde 2600k ya 2 katından fazla para vermek akıl karı bir iş değil



J
14 yıl (1918 mesaj)
Binbaşı

arkadasim gercekten allah razi olsun.Emegi gecenlerdende...sonuclar 250tl lik bi islemciye gore harika gercekten.955in daha cok gideri var anlasiliyor ki.boyle bir konu gercekten cok sevindirdi



< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
14 yıl (1572 mesaj)
Binbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: kaiser_q

arkadasim gercekten allah razi olsun.Emegi gecenlerdende...sonuclar 250tl lik bi islemciye gore harika gercekten.955in daha cok gideri var anlasiliyor ki.boyle bir konu gercekten cok sevindirdi

Tamam artık 955be ların değeri arttı vallaha görün şimdi 150-160 a satan insan bu testi gördükten sonra 200 den aşağı fiyat vermicek gerçi ben fx-4100 aldım 955 ile aralarında fark olduğunu sannetmiyorum oyunlarda kafa kafaya olduğunu düşünüyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
14 yıl (3063 mesaj)
Yarbay

eline sağlık güzel inceleme.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
N
14 yıl (18003 mesaj)
Yarbay

Vay be, yaklaşık 2,5 yıldır kullandığım işlemcime bak. Bir zamanların Q6600'ü gibi mübarek.
Zamanında X4 955 alarak çok doğru bir hamle yapmış olduğumu bir kez daha hatırlamış oldum böylece.



S
14 yıl (6558 mesaj)
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: cianni

Kanka eline sağlık uğraşmışsın cidden ve aranılan bir konunun cevabı olmuş çok da güzel olmuş.

Ama ben sana güveniyorum Skyrim gibi bir kaç oyunu incelemeye bir ara ekleyip, incelemeyi daha da güzel hale getireceksin şu an gözüne zor gözükse de

Bu arada BF3'ü lü tablo nasıl yapılıyor cahil cühela olarak bir soru sorayım Onu da simage olarak koysan da tıklayınca büyüse daha güzel olabilir

Doktorum Bf3 için en güzeli bunu yapmak.

GTX580 Hıgh 4XAA Motion BLUR ve HBAO kapalı. Yani Multi için oyuncuların en çok tercih ettiği ayarlarda STOK:
< Resime gitmek için tıklayın >Min fps 54

GTX580 Hıgh 4XAA Motion BLUR ve HBAO kapalı. Yani Multi için oyuncuların en çok tercih ettiği ayarlarda 900 MHZ OC:
< Resime gitmek için tıklayın >min fps 62

Bu testle oynanış süresince kartın nabzı tansiyonu şekeri tuzu biberi hepsi belli olur Ne fraps ne de başka bir test aracı. Hepsi çıkar burada. Aşırı dalgalı bir grafik varsa ya oyun optimize edilir, ya OC voltajı gözden geçirilir, ya kartın o seviyede çapı o kadardır. Sen doktorsun fps ve sıcaklık grafiklerine bakınca benden iyi analiz edersin


Bu mesaja 2 cevap geldi.
S
14 yıl (12214 mesaj)
Yarbay

bu Afterburner grafikleri her gördüğümde aklıma gelen soru: BF3 gibi bir oyunun multisinde 4xAA'da ısrar etmenin anlamı nedir?

@bugra34
eline sağlık hocam, çok güzel bir paylaşım olmuş.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
14 yıl (3063 mesaj)
Yarbay

HBAO ne işe yarıyor tam olarak?



T
14 yıl (2032 mesaj)
Binbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Buğraya buradan çok teşekkür ediyorum. Bu inceleme için ricanın ötesinde ısrarcı olduğum da olmuştur. Sağolsun oda beni kırmadı, uğraştı yaptı. Bun lar ha diyince olan şeyler değil, sök/tak, kur/sil, test al/emin olmak için tekrarla derken bazen günler süren bir emek istiyor. Emeğine sağlık.

Sonuçlar AMD lehine beklediğimden çok daha iyi şekilde çıkmış. Ben daha fazla fark bekliyordum. Mutlaka işlemci seçen bazı oyunlarda (Far Cry2 ilk aklıma gelen -ki intel işlemcileri sever-) fark ortaya çıkacaktır.

Sonuç itibariyle dar bütçe ile oyun sistemi toplayacak arkadaşlarımın işlemciden ziyade paralarının büyük kısmını ekran kartına yatırmalarının, elinde phenomII X4 gibi bir işlemci olanların komple sistem değişimi yerine ekran kartını yükseltmelerinin daha doğru olacağını destekler nitelikte bir konu oldu.

Ek: Testlerin 1080p çözünürlükte yapılmasının bir amacı vardı arkadaşlar. Buradaki çıkış noktamız illede işlemcinin fark göstereceği düşük ayar-düşük çözünürlük testlerinden ziyade, gerçek hayat testleri yapmaktı. Sonuçta elinde belli bir seviyenin üzerinde ekran kartı olan kullanıcı çözünürlük/kalite ayarlarını da üst seviyede tutarak oyun oynuyor. Yoksa 2700K alan adam 1440*900 mediumda oyun oynuyorsa zaten diyecek bir şey kalmamıştır artık.
quote:


Ek: Testlerin 1080p çözünürlükte yapılmasının bir amacı vardı arkadaşlar. Buradaki çıkış noktamız illede işlemcinin fark göstereceği düşük ayar-düşük çözünürlük testlerinden ziyade, gerçek hayat testleri yapmaktı. Sonuçta elinde belli bir seviyenin üzerinde ekran kartı olan kullanıcı çözünürlük/kalite ayarlarını da üst seviyede tutarak oyun oynuyor. Yoksa 2700K alan adam 1440*900 mediumda oyun oynuyorsa zaten diyecek bir şey kalmamıştır artık.


Tamamen katılıyorum

Buğracım emeğine sağlık çok aydınlatıcı bir karşılaştırma yapmışsın

cpu nb frekansı kaçtı 955'in ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
14 yıl (4925 mesaj)
Yarbay
Konu Sahibi

Herkeze Güzel Yorumları İçin Teşekkür Ederim.

quote:

Orijinalden alıntı: cianni


Doktorum oyun eklemesini su sıralar yapamam fakat bir ara söz daha kım ne ıstıyorsa konuda sorup hepsını yapıcam. Bf 3'teki tablo nasıl yapılıyor hiç bilmiyorum Yalçın abi saolsun bana hazır halini attı.
quote:

Orijinalden alıntı: yogitech
2500K'yı da teste dahil etmek isterseniz, bir testte ben yapabilirim, tabi isterseniz :)

Elinde 7950 varsa bu süper olur dostum.
quote:

Orijinalden alıntı: tg2601
cpu nb frekansı kaçtı 955'in ?

Abi çarpanla o.c yaptım nb ve ht ile oynamadım.



C
14 yıl (8132 mesaj)
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: setek01
Bu testle oynanış süresince kartın nabzı tansiyonu şekeri tuzu biberi hepsi belli olur Ne fraps ne de başka bir test aracı. Hepsi çıkar burada. Aşırı dalgalı bir grafik varsa ya oyun optimize edilir, ya OC voltajı gözden geçirilir, ya kartın o seviyede çapı o kadardır. Sen doktorsun fps ve sıcaklık grafiklerine bakınca benden iyi analiz edersin

Aynen abi Holter Monitorizasyon candır

Holter'e tıklayınız :)


Bu mesaja 1 cevap geldi.
J
14 yıl (39493 mesaj)
Yarbay

4 cekirdek islemciyle 4 cekirdek 4 ht islemciyi test etmek biraz insafsizlik olmus.ht'yi kapatsaydiniz re5'te o kadar fark cikmazdi diye dusunuyorum cunku o oyun 4 cekirdek uzerini destekliyor.

955'in nb'sini ekstra voltaj vermeden 2600 yapabilirsiniz testlerde etki eder.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
14 yıl (6558 mesaj)
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

4 cekirdek islemciyle 4 cekirdek 4 ht islemciyi test etmek biraz insafsizlik olmus.ht'yi kapatsaydiniz re5'te o kadar fark cikmazdi diye dusunuyorum cunku o oyun 4 cekirdek uzerini destekliyor.

955'in nb'sini ekstra voltaj vermeden 2600 yapabilirsiniz testlerde etki eder.

Bazen HT performansı kaybı da yaratabiliyor. Ekran kartı ve işlemci söz konus olduğunda eğer ortaya rakamlar dökülecekse oyun testlerinin single ve easy olarak yapılması taraftarıyım. Min max fps ve dalgalanması en sağlıklı o şekilde görülür ve ortalama fps daha net görülür...
Multide deploy olma yani vurulduktan sonra oyuna girme aşamasında fps 30'un altına geliyor. Yükleme esnasında SSD varsa min fps noktaları daha kısa süreli oluyor. AfterBurner grafiklerde veya fraps ile ölçümde ortalama fps hesabına etkisi daha az oluyor. Yani oyunda ayakta kalış sürelerini test etmek lazım. Single olarak easy seçiyorum ki vurulmadan uzun süre oynanış süresindeki testi alayım.
Amaç iki işlemci veya kartın aynı noktada hangi performansı verdiğini görmek. Fraps olsun AfterBurner olsun oyundan masaüstüne çıkmadıkça oluşan fps'e göre sürekli test alacaktır. Ama o test süresince aksiyonun uzun olması esastır bence...





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 6 Mayıs 2012; 14:51:08 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
14 yıl (516 mesaj)
Yüzbaşı

teşşekkürler inceleme için gerçekten çok yararlı olmuş. 1 2 ay içinde 955 ten ivy bridge geçmeyi düşünüyordum tekrar düşünmeme neden oldunuz valla. :) gtx 680 alacağım sizce bi sıkıntı yaratır mı 955 ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
14 yıl (4925 mesaj)
Yarbay
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: archerdeno

teşşekkürler inceleme için gerçekten çok yararlı olmuş. 1 2 ay içinde 955 ten ivy bridge geçmeyi düşünüyordum tekrar düşünmeme neden oldunuz valla. :) gtx 680 alacağım sizce bi sıkıntı yaratır mı 955 ?

Gördügün gibi 7950'ye 0 darbogaz yapti gtx680ne yapacagini zannetmem.



< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
G
14 yıl (3761 mesaj)
Yarbay

En çok dikkatimi çeken olay 2600K'da 4.00 GHZ arkadaşlar bunu es geçmeyin, zaten çok hızlı bir işlemci iyice hızlandırılıp test edilmiş, merak ettiğim şey ise 2600k stok amd 4.00 GHz olsaydı sonuçlar nasıl olurdu.
Minimum ve avg'de denklerse hala AMD x4 iş yapıyor demektir, testler için teşekkürler


Bu mesaja 2 cevap geldi.