M

Yarbay
20 Mart 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
71 üye
Görüntülenme (?)
377 (Bu ay: 8)
Gönderiler Hakkında
M
2 hafta
KİA Sportage Live Paket Gelmiş, 265.000,00TL
M
2 hafta
Motorcu terörüne dur diyecek yok mu?
Her gün trafikte bu ve buna benzer 3-4 olaylarına denk geliyorum. Artık aralardan sürte sürte geçmelerine, kaldırımları yol gibi kullanmalarına, hız kurallarına uymamalarına ve her zaman haklı olmalarına diyecek sözüm kalmadı da bu nedir arkadaş? Yaya geçidinde kırmızı ışık yanarken, araçların arasından hız kesmeden geçmeye çalışmak ve bir yayanın canına kastetmek nedir? CİMER'e şikayet edecektim ama maalesef plaka hiç okunmuyor, ışıklardan dolayı parlamış.

Tamam insanımız medeni değil, muasır medeniyetler seviyesine hiç bir zaman da çıkamayacağız kabul ediyorum ama hayvanın bile yeri gelir birbirine saygısı olur, bunlarda o da yok. Yurdum insanından her geçen gün biraz daha, biraz daha nefret ediyorum.


https://streamable.com/6kn6u7
M
3 hafta
Emniyet kemerinin önemi. Bir kez daha.
Arkadaşlar merhaba, aşağıdaki video sabah sabah karşıma çıktı ve 2 çocuk sahibi bir ebeveyn olarak bu konuya ne kadar dikkat edilmesi gerektiğini bilmekle birlikte yine de irkildim. Özellikle ülkemizde çocukların anne kucağında ya da arka koltukta çocuk koltuğu olmadan hatta kemer dahi takılmadan seyahat ettiklerini ve hatta bazı bilinçsiz ailelerin kucağında çocukla direksiyona geçip araba sürdüklerini gördükçe bu konuyu açmak ihtiyacını hisettim.

Lütfen ön ya da arka koltukta otursun fark etmez, tüm çocuklara ve dahi tüm yolculara kemer taktırın, etrafınızı bu konuda uyarın, toplumsal bilinci en üst düzeye çıkarmaya elimizden geldiğince katkıda bulunalım.

quote:

Bu IIHS çarpışma testi, önden bir çarpışmada dizginlenmemiş çocuklara ne olduğunu gösterir. 2019'da kazalarda ölen 13 yaşından küçük çocukların yaklaşık üçte biri zaptedilmedi. Bu 200'den fazla çocuk.


https://www.youtube.com/watch?v=_GVRIqpwMVE
M
3 hafta
Egea HB, oturma pozisyonunda problem!
Arkadaşlar, aracım Egea HB. İlk aldığımdan beri oturma pozisyonu hep bir garip geliyordu, bugün sabah iyice dikkat ettim ve koltuğa kendimi tam olarak yerleştirdiğimde (yani koltuğun tam orta kısmına oturduğumda) direksiyon ve gösterge paneli hafif sol tarafımda kalıyor gibi.

Daha başka nasıl anlatılır bilmiyorum ama direksiyon ve gösterge paneli gözümün ortasına gelsin dersem koltukta sola doğru oturmam gerekiyor hafifte olsa. Daha anlaşılır olması için koltukta tam doğru pozisyonda otururken telefon ile yüzümün orta kısmından çektiğim fotoğraf aşağıda, sanırım daha iyi anlaşılır.

Diğer Egea kullanıcılarında durum nasıl acaba?

< Resime gitmek için tıklayın >
M
2 ay
ÖTV fırsatçı bayilere yaradı! Piyasada otomobil bulunamıyor.
M
2 ay
Şahin & Maserati kazası.
Şahin aracın sahibi ölse daha iyi herhalde, maseratiye arkadan çarpmış.Kaynak:

https://twitter.com/ankara_cevirme/status/1415800357683347456?s=20
M
3 ay
Egea HB uzun yol hikayem.
Arkadaşlar merhaba,

Bayram tatili ve senelik izni denk getirip, ailecek 10 günlüğüne Kemer'e tatile gittik, Ben, hanım ve 2 kızımla birlikte, doğal olarak her tatil yolculuğu gibi bagaj tıka basa dolu. Aşağıdaki güzergahı kullanarak Ankara-Kemer arası bir yolculuk oldu.

Güzergah;

< Resime gitmek için tıklayın >


Giderken hız kurallarına neredeyse tamamen uygun seyahat ettim. 110 km/s üstüne sollamalar dışında çıkmadım. Ekseriyetle 100 km/s veya 105 km/s hız sabitleyici kullandım ama 90/70/50 km/s tabelalarına uymaya gayret ettim, bu nedenle ortalama hız düşük olabilir. Yola çıkmadan evvel Ankara'da ve Kemer'e girmeden bi 10 km öncesinde depoyu tam olarak doldurdum.

Aracımızdan zaten memnunuz, yol bizi yormadı, zaten güzergah üzerindeki yollar ekseriyetle güzel, ses, titreşim, sıcak gibi sorunlarla boğuşmadan konforlu bir yolculuk oldu. Gece 4 gibi Ankara'dan çıktım, 12 gibi Kemer'e giriş yaptım.

Ankara-Kemer tüketim 5,3 lt gerçekleşti (800 küsür rakımdan 0 rakıma iniş);

Burada depoyu tam doldurdum ve 250,00 tl yakıt aldı, 7.97 tl den aldım 31,36 lt yapıyor, buda yaklaşık 5,7 lt /100 km tüketime denk geliyor. Yol bilgisayarı (her zaman bu sapmayı gözlemledim) yaklaşık 0,4 lt ve yüzdesel olarak da %7 gibi eksik gösteriyor. 250,00 tl / 550,00 km olarak hesaplarsak, km de 45 kuruş yakmış oluyor ki, 4 kişilik bir yolculuk için çok iyi bir değer.

< Resime gitmek için tıklayın >Kemer'e vardığımızın ertesi günü, sinyalimi verip dönel kavşağa girdiğim anda solumdan gelen bir motosikletli (kask v.s. de takmamış) dönel kavşak duvarı (duvar diyorum, 50 cm yüksek yerden) ile araba arasına sıkıştı, çıkan ses çok büyüktü, 2 kapı kesin gitti dedim, çocuklar -özellikle küçük olan (ki çocuk koltuğu var araçta)- çok korktular, küçük olan epey ağladı. Neyse ki motorcu hatasını anlayıp özür diledi ama hanımdan kask takmadığı için epey fırça yedi. Bu kazayı ufak bir marşpiyel göçüğüyle atlattık., motorcuyla helalleşip ayrıldık.

Göçen kısım;

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


Denizimize gidip geldik günlük olarak, orada teyzemin evi vardı. Bazen bizim araçla, bazen teyzemin corollası ile gittik (buraya ayrı bir paragrafta değineceğim). Dönmeden bir gün evvel Çıralı'da arabayı gölgeye parkedeyim diye uğraşırken yolcu tarafı marşpiyeli ağacın yerden çıkan köküne sürttüm, moralim çok bozuldu, o gün bana zehir oldu. Boya kalktı, saca kadar indi hasar ve geçici olarak kırmızı oje ile boyadım;

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

Bu moral bozukluğu ile ertesi gün sabah saat 8:10 gibi kemerden (bu sefer teyzemi de yanımıza alarak) 4 yetişkin + 1 çocuk + ektra 1 valiz ve 1 ekstra çanta ile yaklaşık geliş yüküne göre +100 kg ağırlaşmış olarak ve aynı güzergahı aynı hız kurallarına uyarak seyahatimizi bitirdik. Ankara'ya geldiğimde depoyu doldurmadım ama yol bilgisayarı 5.9 lt yakıt tüketmiş olarak gösteriyordu ki sapma ile beraber buna 6,5 lt gerçek tüketim diyebiliriz ki 4 yetişkin 1 çocuk ile yaklaşık 36 lt, o da 7.82 tl den (Ankara opet fiyatı) 280,00 tl gibi bir yakıt sarfiyatımız olmuş ki yine gayet makul. Otobüs + taksi ile neredeyse 1.000,00 tl gibi bir rakam çıkması sürpriz olmazdı.

< Resime gitmek için tıklayın >

Son olarak daha önce belirttiğim noktaya geri dönmek istiyorum, yukarıda bahsettiğim gibi (Mesela Kemer-Adrasan veya Kemer-Çıralı arasını) aynı güzergahları hem teyzemin 2020 model corolla vision MDS aracı ile hem benim 2018 Egea HB E-torq 6AT ile gittik. 2 Aracı çok iyi gözlemlemeye çalıştım. Malzeme kalitesi olarak her iki araçta benzer, sert yerler ikisinde de sert hatta Egeanın kapı içlerinde kumaş kullanımı daha fazla. Yumuşak yerler ikisinde de yumuşak. Bahsettiğim güzergahlar ekseriyetle dişli asfalt, çok ses yapıyor. Corolla sesi özellikle camlardan biraz daha fazla alıyordu, eve vardığımızda yan camları açıp baktığımda Egeanın camlarının corollaya göre biraz daha kalın olduğunu gözlemledim sanırım ses yalıtımına olumlu yansıyor. Egeanın koltuklarının da Corolladan daha rahat olduğunu hem kendim farkettim hem teyzem de belirtti bu durumu.

Corolla tarafında bariz dikkatimi çeken şey şu oldu, güzergahı bilenler yolun virajlı olduğunu da bilirler. Corolla virajları (şoför farklı olsa da yaklaşık aynı hızlarda gidiyorduk) yılan gibi stabil dönüyor, Egea böyle ne biliyim yolda kalmak, çizgisini korumak için efor sarfediyor gibi hissettiriyor. Ayrıca corolla giriş paketi olmasına rağmen arkadaki havalandırma kanalları büyük rahatlık arka tarafta oturanlar için. Yine corolla tarafında daha çok beğendiğim bir noktada aynı yokuşu aynı hız ile çıkarken corolla Egea gibi yüksek devir çevirmiyor gibi hissettim ve motor sesi de Egeadan daha az hissediliyor. Egeada bariz duyduğum motor sesini ki özellikle vites düşürmelerde hem silkelemeli bir geçiş hem de yüksek devir hasebiyle daha fazla motor sesi duyulurken Corolla tarafında vites geçişlerini hissetmedim bile. Elektrik motorlu, vitessiz bir araba gibi gidiyor corolla. Biraz yapay bir sürüş/yolculuk hissiyatı veriyor bu durum, Egeada vites geçişlerinde (özellikle tekrar belirtiyorum, dik rampalarda oluyor bu durum) hissedilen silkelenme ve devrin yükselmesi sonucu ortaya çıkan motor sesi daha spor bir araba sürüyormuş gibi hissettirse de benim önceliğim konfor ve sessizlik olduğu için corolla bu konuda beğenimi kazandı.

Egea için de uzun yol için birkaç noktaya değinmem gerekirse (daha önce dediğim gibi gece 4 gibi yola çıktım, çocuklar uyduğu için müzik açmadım) sessiz ortamda 100 km/s hızdan itibaren aynalardan ses gelmeye başlıyor, müzik açıkken 110-115 km den itibaren hissediliyor aynalardan gelen ses. Hız sabitleyici 110 km/s ile aktifken, 6. viteste, düz yolda 2700 gibi bir devir çeviriyor. 3000 d/d dan itibaren içeriye motor sesi bariz ve rahatsız edici şekilde geliyor.

Daha fazla gözlemlerim ve yazacaklarım vardı kafamda ama marşpiyeli sürttükten sonra moralim çok bozulduğu için çoğunu unuttum. Merak ettikleriniz varsa, aklımda kaldığı ve dilimin/elimin yettiği kadarıyla cevaplarım.

Ek:

O kadar bahsettikten sonra bir kaç fotoğraf atmayı uygun gördüm;

Phaselis;

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


Çıralı;

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
M
3 ay
Kangoo ve Mokka Ncap sonuçları.
Ncap tarafından teste alınan araçlardan Kangoo'nun Mokka'dan daha yüksek puanlar almış olmasını ve PSA grubunun son modellerinde sıklıkla 4* almasını neye bağlamak lazım? Kangoo her ne kadar testte MPV diye geçse de ülkemizde kamyonet niyetine kullanılan bir model, Renault, Ncap testlerinde iyi iş çıkartıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
M
6 ay
Ortalama yakıt tüketimi paylaşmanın anlamsızlığı üzerine.
Arkadaşlar günaydın, bugün sabah hazır trafikte olmuyorken aracın yol bilgisayarını sıfırladım ve bir ölçüm yaptım. Kısa mesafe, soğuk motor olmasına rağmen araçta tek kişi olmam, dur kalk trafiğe girmemiş olmam ve bol bol inişi olan bir güzergahı kullanmış olmam nedeniyle ortalama hızım bugüne kadar ki ortalama hızdan düşük olmasına rağmen yakıt tüketimi çok düştü.

İlk foto bu sabah ki tüketim, ikinci foto bugüne kadar ki tüketim. Aynı güzergahı akşam yine ölçeceğim, bu sefer sabahki şartların tersi olacak. Trafik olacak ve sürekli yokuş tırmanacağım.

Bu verileri paylaşma nedenimi herkesin anladığını düşünmekle beraber yine de açıklamak gerekirse; araçlar aynı bile olsa, kullanılan güzergah, yol durumu, yük durumu, trafik gibi tonla etmen var tüketime etki eden. Hal böyle iken benim aracım şu kadar yakıyor, senin ki bu kadar yakıyor gibi söylemlerin her halükarda gerçeği yansıttığını söylemek namümkün.

Ek: Araç Egea hb 1.6 otomatik benzinli


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Sabahki güzergahın tersi, bol bol yokuş ama çok az trafik vardı.


< Resime gitmek için tıklayın >
M
7 ay
Fiat EgeaHB ile geçen 3 yılın ardından.
Geçen seneki konum; https://forum.donanimhaber.com/egea-hb-ile-gecen-2-yil--142692043

Arkadaşlar merhaba,

Aracım ile (HB, 1.6 E-Torque, benzinli) 3 yılı tamamladım ve 3. bakımını (24 bin km de henüz) hafta sonu yetkili servisinde yaptırdım. 3. Yıl bakımına ilave olarak ön fren balataları değişti ve tüm silecekler (ön-arka) değişti. 1.370,00 ₺ ödedim hepsine.

İlk yıl bakımına 750,00 ₺ (yağ-filtreler)
ikinci yıl bakımına 1.250,00 ₺ (yağ-fitreler + 4 buji + fren hidroliği) ödemiştim.

Bu 3 yıl içerisinde birkaç ufak tampon sürtmesine ek olarak binanın otoparkından (kış günü sabah erken saat ve hava karanlıktı) geri geri manevra yaparak çıkarken aracın sağ arka çamurluğu (Benzin dolum kapağının olduğu bölge) binanın pvc yağmur suyu atık borusunun L köşesine sürttüm ve orası göçtü, öylece duruyor, nazarlık olsun dedim yaptırmadım.

3 Sene sonunda herhangi bir kronik problem yaşamadım, servis bakımları dışında servise gitmek zorunda kalmadım taaki bu bakıma kadar. Son bakımda (artık nasıl olduysa!) yağ çubuğunun girdiği boru kırılmış dediler, garantiden değiştirecekler, haber bekliyorum. Kuvvetle muhtemel bakım esnasında kırdılar, araçlara o kadar hor davranıyorlar ki anlatamam, bir de yetkili servis. Yetkilisi böyleyse sanayisini düşünemiyorum, Allah düşürmesin.

3 Yıldır şikayet ettiğim bir şey olmamıştır, en azından şimdi düşününce bagajın bazen küçük gelmesi ve yakıtın ş.içinde 10lt altına düşmemesi dışında aklıma başka bir sıkıntı gelmiyor. Ankaranın engelli koşu pentatlonlarını aratmayan yollarında geçen 3 seneye rağmen herhangi bir trim sesi başlamadı (ki her gün bu bozuk yollarda 15-16 km git gel yapıyorum). Kırılan, bozulan, ezilen, soyulan, dökülen bir yeri yok şimdilik.

3 Sene önceye dönüp aynı bütçe ile araç bakıyor olsam yine hiç düşünmeden diğer alternatiflere tercih edeceğim bir araç olurdu. (o gün için diğer seçenekler, ibiza/fabia/İ20 idi)

Bilgilendirme amacıyla paylaşıyorum, ilgililerine faydası olur belki.

Ek: Bugün (01.04.21) kırık yağ çubuğu borusunu 30 dk.lık bir işlem ile garanti kapsamında değiştirdiler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.