Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
5
Cevap
253
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Güneş ve rüzgar enerjisi hızla yaygınlaşıyor: Nükleeri geçmek üzere
D
4 hafta
Binbaşı
Konu Sahibi

Güneş ve rüzgar enerjisi hızla yaygınlaşıyor: Nükleeri geçmek üzere
Yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş ve rüzgar enerjisi dünya genelinde hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. 2023 yılında güneş ve rüzgar enerjisi kurulumları toplam eklenen kapasitenin %80'ini oluşturdu. Elektrik üretimindeki payı gittikçe artan bu kaynaklar, yakında nükleerden elektrik üretimini geride bırakacak. Güneş ve rüzgar enerjisi hızla büyüyorGeçtiğimiz 10 yılda, küresel güneş enerjisi üretimi 9 kat artarak yılda 1.500 TWh'ye ulaşırken, rüzgar üretimi ise 3 kat artışla yılda 2.300 TWh'ye ulaştı. Bu iki kaynak, sırasıyla yıllık %22 ve %11'lik bileşik büyüme oranıyla diğer bütün elektrik üretim yöntemlerini geride bıraktı. Buna karşılık, hidroelektrik, nükleer ve kömür santrallerinde üretim yılda yaklaşık %1, doğalgaz ile üretimde ise %3 büyüme oranları görüldü.Güneş ve rüzgar enerjisi hızla yaygınlaşıyor: Nükleeri geçmek üzere
Yıllık %22'lik güneş enerjisi büyüme oranı, her 3 yılda bir üretimin ikiye katlandığı anlamına geliyor. Bu büyüme hızıyla güneş enerjisi üretimi 2042'de yılda 100.000 TWh'ye ulaşacak ve bu da küresel ekonomiyi tamamen karbondan arındırmaya yetecek.Bir elektrik santralinin belirli bir zaman dilimi içerisinde ürettiği gücün, kurulu gücüne oranını belirten kapasite faktörüne baktığımızda, nükleer santrallerin ortalama %74 kapasite faktörüyle zirvede olduğunu görüyoruz. Nükleeri, kömür (%50-%70), doğalgaz (%40-%60), rüzgar (%30-%60) ve hidroelektrik (%30-%50) takip ediyor. Güneş enerjisi ise %12 -%25 ile son sırada yer alıyor.Düşük kapasite faktörüne rağmen, güneş enerjisinden elektrik üretimi 2026'da nükleeri, 2027'de rüzgarı, 2028'de hidroelektriği, 2030'da doğalgazı ve 2032'de kömür ile üretimi geride bırakacak. Güneş ve rüzgar, elektrik santrali inşaatında güçlü bir hakimiyet kurarken, diğer tüm üretim teknolojilerinin inşaatında durgunluk hakim. Rüzgar ve güneşte Avrupa ülkeleri başı çekiyor Güneş ve rüzgar enerjisi hızla yaygınlaşıyor: Nükleeri geçmek üzere
Kişi başına düşen güneş ve rüzgar enerjisi üretiminde Avrupa ülkeleri üst sıralarda yer alıyor. Bu ülkeler arasında, son dönemde güneş enerjisine büyük yatırım yapan Avustralya bir istisna olarak öne çıkıyor. Önde gelen ülkelerde güneş ve rüzgardan elde edilen toplam üretim, hidroelektrik ve nükleer santrallerdeki üretimin dört katını geçmiş durumda.Ayrıca Bkz.Türkiye'de güneş enerjisinde aylık kapasite artış rekoru kırıldıTürkiye'de güneş enerjisine ilgi artıyorÜlkemizde de son yıllarda güneş ve rüzgar enerjisi yatırımları artıyor. Henüz Avrupa ülkeleri seviyesinde olmasak da, 2023 yılında Türkiye'nin elektrik üretiminde rüzgar enerjisi %10,4, güneş ise %5,7 pay elde etmeyi başardı. Özellikle güneş enerjisinde son dönemde kurulumlar hızlanmış durumda. Nisan ayında 1,3 GW güneş enerjisi kapasitesi eklenerek aylık bazda rekor kırıldı. Güneş enerjisinde toplam kurulu güç 13,9 GW seviyesinde. 
Kaynak:https://www.pv-magazine.com/2024/05/20/solar-and-wind-generation-will-soon-pass-nuclear-and-hydro/
Kaynak:https://enerji.gov.tr/bilgi-merkezi-enerji-elektrik

 Haberi Portalda Gör

C
4 hafta
Yüzbaşı

Rüzgar daha beklenen atılımı yapamadı. Firmalar krizden çıkar ise ve Çin' in agresif tutumu rekabeti kızıştırırsa Rüzgar daha da yaygın hale gelecektir.
F
4 hafta
Binbaşı

Aynı bütçe ile nükleere yatırım yapılsaydı daha uygun fiyatlı, çevreci ve verimli nükleer santrallere sahip olurdu. Çok daha fazla enerji üretilebilirdi. Tabi o zamanda heryer atom bombasıyla dolup taşardı.
K
4 hafta
Yüzbaşı

Şu yenilenebilir enerci kadar fasafiso gelen bişi yok bana, lanet mistkiler (kendini çevreci diye tanıtan güneş paneli ve rüzgar gülü üreticisi lobiciler) yüzünden nükleer gelişim çok yavaşladı. şimdiye kadar çoktan ev tipi kapalı reaktörlerin çıkmış ve kullanılmıyor olmaması bu temiz enerji safsatasını dayatan rantçılar nedeniyle oluyor bunlar. Geç kalıyoruz.
V
4 hafta
Çavuş

Boşuna güzelleme yapmayın.

Nükleeri geçmesi imkansız, bunu siz de çok iyi biliyorsunuz ama işinize gelmiyor!Bu mesaja 1 cevap geldi.
D
4 hafta
Yüzbaşı

Niye işlerine gelmesin ne alaka? Bu neyin kafası?
Bu mesajda bahsedilenler: @velican81
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.