D

Yüzbaşı
22 Ocak 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
371 (Bu ay: 25)
Gönderiler Hakkında
D
2 hafta
Ekonomi çöküşte mi? Değil mi yoksa?
Arkadaş, dükkana atıyorum tuz, şeker, et, yufka, peynir vs. alıyoruz. E elektrik, mazot zaten uçtu gitti artık kaç katı oldu bilmiyorum bile. Her ürünün geçen seneye kıyasla garanti x2 fiyatı var, hatta bazı ürünler x3, x4, x5 fiyatına alıyorsun. E hal böyle olunca menüdeki fiyat x2 oluyor. Bu bile yeterli değil ama daha fazla zam nasıl yapacaksın? Kime ne satacaksın sonra?

Millet gene yiyor gene yiyor arkadaş ben bu işi anlamadım. İnsanlar her şeye rağmen deli gibi para harcamaya devam ediyorlar. Marmara'da turistik bir ilçenin bir köyünde yaşıyorum. Hemen hemen her gün ilçeye gidiyoruz malzeme vs. için, ara sokaklar bile araba dolu, park edecek yer yok. Millet bu havaya bu enflasyona rağmen akın akın para harcamak için gelmiş.

Bu sene diğer senelerden farklı olarak enflasyondan dolayı ciddi sıkıntılar var. Kötü bir sezon beklentimiz vardı açıkcası ama şu gördüğüm manzara sürpriz ve umut verici yani.
D
3 hafta
Artı sisteminin acilen kaldırılması lazım
Zamanında nasıl ki eksi sistemi kaldırıldıysa aynı şekilde artı sistemi de kaldırılmalı. Çünkü artı sistemi:

Yanlış bilgilerin kötü niyetli kullanıcılar tarafından yayılmasına,
Genelde kabul görmeyen farklı fikirlerin bastırılmasına,
Farklı görüşlerdeki üyelerin fikirlerini açmamasına, kendine saklamasına,
Sağlıksız tartışma ortamlarına,
Artı uğruna popüler görüşte yorum yapan trollerin çoğalmasına,

Ve şuan aklıma gelmeyen daha birçok soruna neden olmaktadır. DH yönetimi eksi sistemini kaldırarak müthiş bir iş yapmıştır ancak bu iş yarım kalmıştır. Şimdi bunu tamamlama vakti.
D
geçen ay
İstanbuldaki akıl almaz toplu taşıma rezaleti
Bazı işlerim için bu aralar İstanbuldayım. Biraz önce şahit olduğum akıl almaz olayı paylaşmak istedim. İkitelli’de Demirciler Sitesi/Mall of İstanbulun ordaki durakta otobüsü bekliyordum. Benim beklediğim otobüs normalde 10 dakikada bir diye görünüyor ama yaklaşık 20 dakika beklemek durumunda kaldım. Öğlen 2’de gelen otobüsün hali iş çıkışı Zincirlikuyu metrobüsten hallice.

Asıl akıl almaz olan ise 15 dakikalık bir dilim içerisinde 5 tane 146T gelmesi. Bunlardan ilk gelen orta/yüksek doluluktaydı. Geri kalan 4 otobüsün her birinde maksimum 10 yolcu vardı. Daha beklesem belki devamı da gelecekti. Böyle bir plansızlık böyle bir beceriksizlik olabilir mi bu nedir?

Yani demek istediğim inanılmaz bir plansızlık, kaynakları yanlış ve etkisiz kullanma olayı var. Önceden de bu çapta olmasa da benzer şeylere şahit oluyordum. Gerekli yerlere şikayetimi yazacağım zaten. Herkes işini düzgün yapmalı.
D
2 ay
Almanya Türkiye'yi nasıl sömürüyor?
Kapitalist Almanya'nın Türkiye'yi nasıl sömürdüğünü Barış Yarkadaş'tan dinleyelim. Twitter, reddit
D
2 ay
Depoyu doldurmanın ortalama maaşa oranı
Ortalama gelirin veya fiyatların hangi tarih seçilerek belirlendiği söylenmemiş. Ancak Aralık ayına ait olduğunu yazanlar var. Son güncellemelerle Türkiye'nin %25'lere yaklaştığını belirtenler var. Tüm dünyada son değişiklerle birlikte yüzdelerde artış görülmüş olması kesin gibi. Demek istediğim, bu görseli %100 doğru olarak algılamamanız. Ama genel fotoğrafı göstermesi bakımından son derece başarılı bir görsel olduğunu düşünüyorum.
< Resime gitmek için tıklayın >
Kaymak: reddit
D
2 ay
Ekrem İmamoğlu’ndan "savaş masası" yorumu
Ekrem İmamoğlu’ndan "savaş masası" yorumu: Kadının olmadığı masadan barış zor çıkar

"Kadınların etkin pozisyonda, eşit olarak yer aldığı ortamlarda, gerçekten dünyanın daha huzurlu, daha yaratıcı ve daha barış içinde olacağına da inanıyorum"

< Resime gitmek için tıklayın >

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte görev yapan kadın muhtarlar ve İBB Meclis üyeleriyle bir araya gelerek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Kadınların eşit olarak yer aldığı ortamlarda, dünyanın daha huzurlu, yaratıcı ve barış içinde olacağına inandığını vurgulayan İmamoğlu, “Çevremize baktığımızda, bir savaş yaşıyoruz şu anda. Savaşı izliyoruz. Hepimizi derinden üzüyor. Şu anda savaşın iki tarafı olarak, Rusya ve Ukrayna'yı temsilen bir masa kuruldu. Fotoğrafını görmüşsünüzdür. O masada hiç kadın yok. Oradan barış zor çıkar gerçekten. Toplumları bazen çatışmaya sürükleyen noktada da kadınların eksikliği vardır. Bu eksik kalan tarafı tamamlamak hepimizin sorumluluğunda” dedi.

Devamı: T24
D
2 ay
Trump'tan Rusya şakası!
< Resime gitmek için tıklayın >


ABD Başkanı Biden'ın Rusya'ya yönelik tavrını eleştiren Donald Trump'tan ilginç bir öneri geldi. Trump, "Rusya'yı bombalayıp suçu Çin'e atalım" dedi.

Trump, NATO’yu “kağıttan kaplan” şeklinde nitelendirerek, “Hangi noktada, insanlığa karşı bu kitlesel suçlara katlanamayacağımız söylenecek? Bunun olmasına, devam etmesine izin veremeyiz.” ifadesini kullandı.

ABD’nin, F-22 savaş uçaklarına "Çin bayrağı" asarak Rusya’yı bombalamasını, ardından da "suçu Çin’e atmasını" öneren Trump, “Artık birbirleriyle kavgaya başlarlar, biz de arkamıza yaslanarak oturup izleriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyetçi senatörler, Trump’ın şakasını kahkahalarla alkışladı. Trump, daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sadece kendi döneminde başka bir ülkeyi işgal etmediğini savunmuştu.

Kaymak: NTV
D
3 ay
Adına şarkı yazılan drone: Bayraktar
Araştırmadım ama dünyada adına şarkı yazılan çok drone yoktur herhalde. Gurur verici anlardan biri. Bu droneların yapımında çalışanlar bizden birileri. Kiminin amcası, kiminin kardeşi, kiminin halası. Senin, benim komşum, köylüm, arkadaşım... Bundan dolayıdır ki insan ister istemez içimizden dünya çapında başarılı işler çıktığı için gururlanıyor. Kabul edelim ki hepimizde yeri geldimi bazı konularda bir eziklik duygusu oluyor. Bu tür şeyler ülke olarak bu tür duygulardan kurtulmamıza yardımcı oluyor, özgüven aşılıyor diye düşünüyorum. Takip ediyor musunuz bilmiyorum ama yabancı forumlarda bizim sihalar ve şarkı çok popüler oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=bKEmRiq-8Mg


https://www.youtube.com/watch?v=Fd5Prt0Pd1g&t=107s
D
3 ay
Boris Johnson parlamentoda soruları yanıtlıyor
Canlı yayın linki: Guardian | Youtube

Biraz bizimkinden başka meclislere de göz atalım. Neler benziyor, neleri farklı yapıyorlar?
D
3 ay
Rus güvenlik toplantısında gergin anlar
Öncelikle video linkini vereyim: Guardian

Rus Dış İstihbarat Servisi (SVR), Amerika'nın CIA yapılanmasının bir benzeri. Tıpkı CIA gibi yurtdışı istihbarat ve operasyonlarıyla ilgileniyor.

22 Şubat'ta yapılan Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlığının tanınıp tanınmayacağıyla ilgili güvenlik toplantısında SVR Başkanı (MIT Başkanı veya CIA Başkanı ile eşdeğer konum sayılabilir) Sergei Naryshkin ile Putin arasında gergin anlar yaşandı.

Çeviri:
Sergei= S, Putin= P
S: Yapmalıyız. Nikolai Platonovich'in, batılı partnerlerimize son bir şans verebileceğimiz önerisine katılıyorum.
En kısa zamanda Kiev yönetimini, barışı ve Minsk mutabakatını seçmeye zorlamaları seçeneğini sunabiliriz.
En kötü senaryoda bugün tartıştığımız konuyla ilgili karar vermemiz gerekir.
P: Bu ne anlama geliyor? 'En kötü senaryo'? Müzakereleri başlatmamızı mı öneriyorsun?
S: Hmm, hayır... ben, hmm...
P: Veya bağımsızlığı tanımamızı mı?
S: Ben, ben...
P: Konuş, konuş, net konuş!
S: Bağımsızlığı tanıma önerisini desteklerim.
P: Destekler misin yoksa destekliyor musun? Net konuş, Sergey.
S: Teklifi destekliyorum.
P: O zaman öyle söyle: evet veya hayır.
S: Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetlerinin Rusya Federasyonu'na katılması teklifini kabul ediyorum.
P: Bununla ilgili konuşmuyoruz. Bununla ilgili tartışmıyoruz. Onların bağımsızlıklarını tanıyıp tanımama konusunu tartışıyoruz. Evet veya hayır?
S: Evet. Bağımsızlıklarını tanıma teklifini destekliyorum.
P: Teşekkürler. Yerine geçebilirsin.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.