Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
7
Cevap
261
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Google Chrome, bellek tasarrufu için olasılıkları hesaplayacak: İşte yeni özellik
E
7 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Google Chrome, bellek tasarrufu için olasılıkları hesaplayacak: İşte yeni özellik
Google, Chrome bellek tasarrufu özelliğini ilk olarak Aralık 2022’te tanıttı. Bu mod, belli bir süre kullanılmayan sekmeleri beklemeye alarak belleği boşaltıyor, öncelik açık sekmeye verildiğinden daha akıcı gezinme deneyimi sağlanıyor. Yeni bellek tasarruf modu (probabilistic memory saver mode) mevcut teknolojiyi temel alıyor. Web tarayıcı, sekmenin durumuyla ilgili gözlemlere dayanarak kullanıcının sekmeleri yeniden açma olasılığını tahmin ediyor.Ayrıca Bkz.Google Chrome, yeni özelliğiyle RAM tüketimi takibini kolaylaştırıyorYeni, gelişmiş bellek tasarruf modu geliyorYeni mod, Chrome’un yeniden ziyaret edilme olasılığı yüksek olan sekmeleri tutup, açılma olasılığı düşük sekmeleri atarak sistem belleğinden tasarruf edilmesini sağlayacak. Yeni olasılık modu Chrome Canary sürüm 121’de mevcut ve adres satırına "chrome://flags/probabilistic-memory-saver" yazılarak etkinleştirilebiliyor.Google verilerine göre kullanıcılar, bellek tasarrufu için beklemeye alınan sekmeleri 24 saat içinde %60 oranında tekrar ziyaret ediyor. Şirket, bu bilgiyle Chrome’un bellekten tasarruf etmek için hangi açık sekmelerin kapatılmasının güvenli olduğunu tahmin etmesine yardımcı olabilecek olasılık modunu geliştirdi.
Kaynak:https://windowsreport.com/chromes-memory-saver-mode-gets-smarter-at-discarding-tabs/

 Haberi Portalda Gör

Çok akıllıca. Zaten ellerinde tonla dataset var milyarca insan kullandığı için. Oradan karar almayı daha doğru tahmin edilebilirler. Bu aralar deli gibi olasılık çalışıyorum. CPU da bile kullanıldığı görünce ilgim daha da arttı. Ders çalışayım bari.
Yoruma Git
Yorumun Devamı scientia - 7 ay +5
S
7 ay
Binbaşı

Çok akıllıca. Zaten ellerinde tonla dataset var milyarca insan kullandığı için. Oradan karar almayı daha doğru tahmin edilebilirler. Bu aralar deli gibi olasılık çalışıyorum. CPU da bile kullanıldığı görünce ilgim daha da arttı. Ders çalışayım bari.N
7 ay
Çavuş

Brave kullanmaya devam.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

4
7 ay
Yarbay

Daha çok ram yemesin bu özellikle 🤣< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

C
7 ay
Teğmen

bende donmalara sebep oluyor. sistem 13700k 16gb ram ssd m2.. devre dışı bıraktım maalesef
S
7 ay
Binbaşı

Chrome'a bellek tasarrufu özelliği geldiğinden beri PC'de ram, internet hızı ve disk tipi ne olursa olsun Google Sokak Görünümlerinde gezinirken yavaşlama ve Youtube'da video izlerken sanki hız yetersizmiş gibi donmalar oluyor. Görev yöneticisinden Chrome'un en çok ram harcayan chrome.exe'lerini yüksek öncelikli yapınca düzeliyor ama belirttiğin bu sayfalar arka planda iken yeni sekmede sayfa açınca tekrar düşük öncelikli oluyorlar.

Google'ın kendi hizmetlerine garezi var herhalde.S
7 ay
Teğmen

Ürünlerde olması gereken sağlam bir entegrasyon. Yavaş yavaş bu gibi değerli iyileştirmeleri başta işletim sistemleri sonrasında da uygulamalar katmanında sık sık göreceğiz.P
7 ay
Yarbay

Uzantıları da azaltsan, sekme de kapatsan en fazla bellek işgal eden chrome.
Edge daha hızlı ve daha az bellek sömürüyor.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.