Mesela mezunlar arası dayanışmada İEL; GSL, RC ve Kabataş'ın gerisinde kalıyormuş diye duydum. |
|
O zaman bayağı çalışmışsın abi sonuçta GSL'de sayısal dersler Fransızca |
Ben teşekkür ederim kardeşim. Bilmiyorum önceden Acıbadem yapıyordu %50yi %100 ama en son 2017de yaptılar. Büyük ünilerde öyle bir şey yok. Bahçeşehirde vs. var. |
O en büyük zorluktu bence evet .). Okurken söverdim bu duruma. Cevabı doğru olan soruya 0 veriyorlardı bazen. Ama şimdi dönüp baktığımda iyiki almışım diyorum, mazoşistlik heralde ama .) Kopyalar, derse girmeyip yapılan maçlar, hocaları kafalamak vs. hepsi güzeldi. Lise böyle zaten, öğreneceksin kendini geliştireceksin ama haylazlıklar olacak. Onlar olmazsa tadı tuzu kalmaz. Bu sene kardeşim girecek sınava falat pek umut yok Gsl için. Pertevniyal falan olur heralde sıralama olarak. Keşke kazansa ama işte. |
Okuduğum yerde de zaten acıbadem ve bahçeşehir burs veriyor yazıyordu |
Abi sen de öyle bir anlattın ki GSL'ye mi gitsem dedirttin |
Bu arada seni çok tuttum kusura bakma abi |
Robert'in üstünlüğünü tartışan ya konu hakkında bir fikir sahibi değildir ya da GSL veya İEL fanatiğidir. |
Neye göre üstünlük? Denk bu okullar. En yüksek sıralamayla alan yıllardır -belki 30 yıl-Gsl Neyin fanatikliğini yapacağım hepsini kazanııp gslde okudum diye? Gsl ile Türkiye derecesi yaptım sayısalda. Yüksek lisansa gidebilecek durumum var. Neden Roberti kıskanayım? Sen bu okullardan birinde olumuş olsaydın böyle konuşmazdın zaten. Bu 3 okul da birbirini tutar zaten |
Estagfurullah kardeşim ne demek. Gideceğin okul hakkında asla karamsarlık yaşama. Çok iyi bir tercih. Fakat dediğim gibi arkadaşlarının zenginliğini kompleks yaparsan çok zorlanırsın. Takılma |
Benim Robertli arkadaşım da çok oldu GSL'li arkadaşım da İEL'li arkadaşım da. Onların arkadaş gruplarına da girdim çokça. Ben nişantaşı anadolu lisesi mezunuyum ve Boğaziçi'nde akademisyenim. Robert'in çıkarttığı öğrenciyi de görüyorum GSL'yi de. GSL'nin öğrencilerinde ne bir entelektüel derinlik var ne bir şey. Varsa yoksa birbirini tutan, saçma sapan kuralları olan, her şeyi bildiğini sanan ama hiçbir şey hakkında bir fikri olmayan bir lümpen sürüsü. İstisnası muhakkak vardır ama genel kitle bu seviyede. İEL daha başı önünde yetenekli, entelektüel öğrenciler çıkartır, ama İEL'lilerde de dışa dönüklük eksiktir biraz. Robert College öğrencileri istisnasız gördüklerimin tamamı; Genel kültür konusunda oldukça yeterli, (Trivial Pursuit oynarken dahi fark edebilirsiniz) dünya siyaseti hakkında oturup konuşabileceğiniz, tarihten örnekler verebilen, analitik anlamda kafası çalışan, saygın, nezih, neyi bilmediğini bilen insanlardır. Ortalama bir Robcol mezununa 10 üzerinden 9 puan vereceksem İEL 8, GSL 7(O da sınav başarısından yoksa 5-6 puan) puan alır. Net. Fatih Altaylı-Yiğit Bulut-Okan Bayülgen vs. gibi televizyonda gördüğümüz bomboş tipler de GS Lisesinin ne kadar saçma bir yer olduğunun kanıtı niteliğindedir bana bir tane Robert mezunu bu herifler gibi boş teneke bir adam gösteremezsiniz. 3 tane saydım bak bir çırpıda. |
Abi aslında başkalarının zenginliği benim hiç umrumda olmaz. Zaten RC o konuda çok disiplinli yani giydiğimiz tişörtler bile logosuz ve yazısız olmak zorunda |
Abi aslında hepsinin birbirine göre artıları- eksileri var ama birisi kesinlikle diğerinden üstün değildir diye düşünüyorum. Çünkü herkesin okuldan beklediği farklı, birisi camia bekler diğeri imkan bekler,başka biri de network bekler bunlarda hepsinin iyi olduğu yerler var |
Sizin görüşünüz. Fakat çok sabit fikirlilik var. Her dönem 150 kişi mezun eden okuldan size göre 2-3 vasıfsız olunca kötüleyemezsiniz. Adamın yanlı olması gslnin suçu değil. Okan bayülgene gereksiz demek zaten fazlasıyla absürt. Boğaziçinde akademisyen olunca orada okumuş da olmuyorsunuz. Görüşlerinize saygı duyuyorum, başarılar. Sizin demenizle Gsl’den hiçbir şey eksilmez. |
Evet kardeşim fakat lise eğitimi okulda giydiklerimizden ibaret değil. Sen yatılı olacaksın misal, haftasonu çıkacaksın arkadaşlarınla gezmek amaçlı. Adam su gibi para harcayacak, böyle şeyleri psikolojik boyuta götürme diyorum. Üstünlük malla olmaz, her birey eşittir; dilenciden Sabancıya. Eğer böyle bir durum olacağını kestiriyorsa kişi gitmemeli bence. O 5 sene ızdırap olur, kendini keşfedemez, geliştiremez. |
2 yıl olmuş fakat belki görürsünüz, Robert Kolej'de okuduysanız ya da hala okuyorsanız bir kaç sorum olacak; Yurt için aldığınız burs uygulanıyor mu yoksa %100 burs alsan bile yatakhane parasını ödemen mi gerekiyor, ikincisi %100 burs alırken maddi durumunuz nasıldı, hangi maddi durum için ne miktar burs veriliyor, son olarak da her yıl yeniden bursa başvurduğunuzda burs miktarı azaldı mı veya genellikle artıyor mu? Cevaplarsanız sevinirim. @furki turki ![]() |
Robertden memnunmusun? Bende lgs öğrencisiyim ve yaklasik 3-4 yildir roberte gitnek istiyorum . önerirmisin Ve nasil daha verimli ders calisabilirim bu konu hakinda da bilgi verirsen sevinirim (hizli yazdim oyuzden bol bol yazim yanlisi var) |
< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesajda bahsedilenler: @QualityDommage