Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 4 misafir, 2 mobil kullanıcı
3130
Cevap
233097
Tıklama
160
Öne Çıkarma
Fallout 4 + Tüm DLC'ler %100 Türkçe Yama

S Sarkis.Kısaohanyan Konu Sahibi
5 yıl (784 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >
04.01.2017 Sarkis Kısaohanyan Ekip başı, ana görevler, minutemen, forum sorumlusu
09.02.2017 Batuhan Ç. Yılmaz Terminal ekip başı, misc görev, test sorumlusu
17.03.2017 Uğurcan Bilgin Yazılım ve Brotherhood görevleri sorumlusu
29.03.2017 Hamza Altay DLC Ekip Başı, Kitaplar, notlar Railroad ve yan görev sorumlusu
20.04.2017 Çağatay Çoban Terminal yardımcısı
30.05.2017 Mustafa Şanlı Video ve texture sorumlusu
16.06.2017 Ataberk Çakan Terminal yardımcısı
16.06.2017 Berke Gökçe Terminal yardımcısı
16.06.2017 Nezih Tekin Terminal yardımcısı
18.06.2017 Celil Oğuz Terminal, görev ve redaksiyon yardımcısı
30.06.2017 Ali Aydın Texture yardımcısı
19.07.2017 Eray Aydın Yazılım ve Texture yardımcısı
28.07.2017 Kaan Kılıç Redaksiyon ve kontrol yardımcısı
15.03.2018 İlker Karluka Texture sorumlusu

FALLOUT 4 VE TÜM DLC'LER %100 TÜRKÇE ŞEKİLDE PAYLAŞILDI


Videolar

%20 tanıtım videosu
%30 tanıtım videosu
%40 tanıtım videosu
%50 tanıtım videosu

Şanlı Diyarlar Video Serisi


İndir

Türkçe yamayı şu linklerden edinebilirsiniz:
Launcherimiz artık çalışmadığı için siteden kaldırdık. Manuel sürümü kurabilirsiniz.

PC(Manuel): [https://drive.google.com/drive/folders/1Fa42GSjhHnjzpFfaxMmF0ih0t7IGvhk7?usp=sharing]İndir [/link]

Konsollar: Fallout 4 PS4/XboxOne


YAMA NOTLARI

-Yamada Küfür ve argo kelimelere yer verilmiştir.
-Yama her gün güncellenecektir.
-Launcher'in çalışabilmesi için oyun klasörünün içine yüklenmesi gerekmektedir.
-Yama save dosyalarına dokunmayacaktır, ama save dosyası yamadan öncesine aitse envanterinizdeki eşya isimlerinin bir kısmı ingilizce kalacaktır. Yamayı yükledikten sonraki eşyalar Türkçeleşecektir.
-Yamayı indirmek ve kullanmak herkesin kendi sorumluluğundadır. Oyuna gelebilecek herhangi bir zarardan biz sorumlu değiliz.
-Yama oyunun 1.5-1.9.4 arası bütün sürümlerinde, Orjinal olup olmadığını gözetmeksizin çalışmaktadır. 1.5 ve öncesi sürümleri test etmedik. Yüklemek sizin sorumluluğunuzdadır.
-Alpha versiyonunun yayınlandığı 16.08.2017 tarihinde Tüm görev diyalogları, notlar, isimlendirmeler ve terminaller bitmiştir.
-Beta vesiyonunun yayınlandığı 04.10.2017 tarihinde Tüm görev diyalogları, notlar, isimlendirmeler, terminaller, dış diyaloglar, dövüş mekanikleri, tüm oyuncu-NPC diyalogları bitmiştir.
-Automatron DLC'si çevrilmiştir.
-Contraptions Workshop DLC'si çevrilmiştir.
-Wasteland Workshop DLC'si çevrilmiştir.
-Vault-Tec Workshop DLC'si çevrilmiştir.
-Nuka-World DLC'si çevrilmiştir.
-Far Harbor DLC'si çevrilmiştir.


Sıkça Sorulan Sorular

quote:


Çevirmen arkadaşlar burada yazanları okumadan soru sorulunca sinirleniyor mu?
Deliye dönüyoruz... Sabırla cevap vermeye çalışsak da içimizde fırtınalar kopuyor...

Bu launcher gerekli mi?
Hem yamanın güncellenmesi, bu sayede uğraşmadan yamanın en güncel halini almanız, hem de sizin cebinizden para çıkmadan reklam gelirleriyle bilmem kaç aylık emeğimizin karşılığını almamız için gerekli. Ama tabi hiç kimseyi zorunlu tutmuyoruz.

Nasıl yani? Launcher olmadan kullanabilir miyiz yamayı?
Evet kullanabilirsiniz, yapmanız gereken tek şey oyun klasöründeki orijinal launcher'in adını fallout4launcher yapıp launcherimizin yerine yerleştirmeniz.

F4SE kullanıyorum sorun olur mu?
Launcherimiz F4SE yüklü ise oyunu F4SE üzerinden çalıştırmaya ayarlı. Haliyle Launcherimiz üzerinden oyna'ya bastığınızda oyun F4SE üzerinden çalıştırılıyor.

Bu yama başarımları kapatır mı?
Hayır kapatmaz. Yaptığımız yama mod olarak geçmiyor, oyunun dosya sistemini değiştiriyor. Haliyle oyun yamamızı mod olarak görmüyor ve başarımları kapatmıyor. Ama diğer sekmesindeki mod çevirileri için bu söylediğim geçerli değildir.

Bu diğer sekmesindeki mod çevirilerini nasıl yüklüyoruz?
Belirtilen modu düzgün bir şekilde yükleyin, sonra diğer sekmesinden mod ismini seçip seçimi indir'e tıklayın. Bu kadar basit.

Save dosyalarım zarar görür mü?
Hayır görmez. Oyun dosyalarını değiştirdiğimiz için save'niz ne durumda olursa olsun yama hiçbir şeyi bozmadan çalışmaktadır.
NOT: Yamayı yüklemeden önce envanterinizde bulunan silah ve zırh isimleri ingilizce kalacaktır. Yama yüklendikten sonraki silahlar ve zırhlar ise Türkçe görünecektir.

ALINTI: "Önce şu Türkçe çeviride ki trojanı açıklasanız? şaka falan mı bu yahu? dalga mı geçiyorsunuz insanlarla? yemin ediyorum yazık ya bir de bağış topluyorsunuz iş yaptık diye."

< Resime gitmek için tıklayın >
quote:

https://www.youtube.com/watch?v=Fp76NjLkkJE&feature=youtu.be Açıkladım...
https://www.virustotal.com/gui/ Bu, videodaki exe dosyası
https://www.virustotal.com/gui/ Bu, videodaki txt dosyası

Yetmez diyorsanız, güvenmiyorsanız aynı işlemleri tekrarlayın.

Yamayı yüklerken dikkat etmem gereken bir şey var mı?
Evet var.
1-Yamayı yüklemeden önce oyunun çalıştığından emin olmalısınız. Bir kere oyunu açıp "New Game" seçeneğine tıklayarak kendinizi banyoda gördüğünüz zaman oyunu kapatın. (Konsolu açıp qqq yazıp enter'a basmanız yeterli)
2-Yamayı yüklerken oyun, launcher ve Steam kapalı olmalı yamayı yükledikten sonra oyunu ilk açışınızda steam'i kullanmak yerine oyun klasörüne girip fallout4launcher.exe dosyasını çalıştırmalısınız. Sonrasında steam ile de açabilirsiniz.
3-Oyun klasörünü düzgün yazdığınızdan emin olmalısınız. Eğer emin değilseniz setup'u winrar ile açıp elinizle de yükleyebilirsiniz.

Forum hata mesajlarıyla dolu, yama bu kadar hatalı mı?
Hayır, sayacımıza göre Şubat başına kadar yama günlük ortalama 350 kişi tarafından indiriliyor ve günlük olarak ortalama 900 kişi tarafından yamamız ile oynanıyor. Günlük gelen hata bildirimi ise eylül ayından beri bir elin parmaklarını geçmiyor. O yüzden hata görme şansınız %0,3'ün altında diyebiliriz.

Anladım, peki hata alırsam yapmam gereken bir şey var mı?
Evet, öncelikle steam'i ve launcheri kapatın, sonra oyun klasöründeki update.exe dosyasını YÖNETİCİ OLARAK çalıştırıp işlemin tamamlanmasını bekleyin. Büyük ihtimal düzelecektir.
Düzelmezse oyun klasöründeki yama silici 3000 ile yamayı kaldırıp yamayı tekrar indirip yükleyin. Hatanızın en muhtemel nedeni indirme sırasında internetinizle ilgili sorun oluşması. Tekrar indirip kurunca bu sorunu gidermiş olursunuz. Yine hata alırsanız, forumdan ya da facebook üzerinden hatayı bana bildirin. Facebook üzerinden bildirirseniz Team Viewer ile bağlanıp sorunu kendim de düzeltebilirim.

Oyun korsan sürümle de Steam sürümüyle de çalışıyor mu?
Evet, oyun korsan olup olmadığına bakmaksızın oyunun 1,5 üstü tüm sürümleriyle düzgün şekilde çalışıyor. 1,5 altı sürümlerle çalıştırmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorum, ama 1,5 öncesi sürümlerle de çalıştırdığını söyleyenler var.

Yamayı yükledim bazı satırlar görünmemeye başladı. Yapacağınız işi sizin...
Oyunun yama yüklense de yüklenmese de bazı satırları göstermesini engelleyen bir sorunu var. Mesela oyunun başındaki müzede Preston'un konuşmaları ya tüm konuşmayı engelleyecek şekilde donar, ya da satırların yarısı hiç görünmez... Yapabileceğimiz bir şey yok.
Radyodan duyduğunuz şeyler görevleri etkileyebiliyor, ama ne yaparsak yapalım radyo diyaloglarını açamıyoruz. Elimizde olan bir şey değil.
Bir mekana girdiğinizde yoldaşınızın yaptığı yorumlar bugda kalıp mekandan çıkana kadar başka altyazı görünmesini engelleyebiliyor. O yüzden onları da biz kapattık.

Videolarda altyazı gözükmüyor
Bethesda anlamadığım şekilde videolara altyazı eklememizi engelliyor. Eklemek için tek yok var, o da videoların tekrar yüklenmesi ki bu da yama boyutunu 3-4 GB'a çıkartmak demek. Ne biz yorulalım ne siz o kadar dosya indirmek zorunda kalın, internetten o videolarda ne yazdığını bulabilirsiniz.
Eşya isimlerinde sorun var.
Sebze isimleri ile ilgili açıklama Prydwen'in terminallerinde yazıyor.
NOT: Yamayı yüklemeden önce envanterinizde bulunan silah ve zırh isimleri ingilizce kalacaktır. Yama yüklendikten sonraki silahlar ve zırhlar ise Türkçe görünecektir. Çözümü sıfırdan başlamaktır.

Oyun ana menüde kapanıyor. Hem de yamanızı hiç yüklememiş olmama rağmen.
Sorun: 1.10 güncellemesi ile oyuna gelen Creation Club ile AMD Ekran kartlarının pek geçinememesi, buna bağlı olarak oyunu açınca ana menüde oyunun çökmesi...
Çözümler:
1) Oyunu 1.10 versiyonuna GÜNCELLEMEMEK
2) Güncellendiyse de oyuna girmeden önce interneti kapatmak

Bethesda sorunun üstünde çalışıyormuş ve yeni güncelleme gelene kadar başka bir çözüm önerisi sunulmuş değildir. Bu soruna çözüm arayan arkadaşlara iyi oyunlar diliyorum.

Yama projesine destek olmak istiyorum, ne yapabilirim?
İngilizce biliyorsanız, bizimle beraber çeviri yapabilirsiniz.
Türkçe'nize güveniyorsanız, redaksiyona yardım edebilirsiniz
Photoshop biliyorsanız, texture çevirme projemiz var, o projede bize yardım edebilirsiniz.
Bunlar için benimle özel mesajdan görüşebilirsiniz. İşleri Whatsapp üzerinden yürütüyoruz. O yüzden ekibe alınırsanız telefon numaranızı isteyeceğim.
Bunların üçünü de yapmak istemiyorsanız, ya da yapamıyorsanız hesap numaramıza bağış yapabilir ya da yamayı daha çok kullanıcıya ulaştırmak için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Yama Playstation GOTY sürümünde çalışıyor mu?
@sansursystem'ın dediğine göre çalışıyor (test ettiği için çok teşekkür ederim) ve @UsualSuspecTR'ın dediğine göre yama 1.33 güncellemesi sonrası altyazılar kaybolabiliyor. Çok şükür ki çözümünü bulmuş, oyunu tamamen silip tekrardan yüklediği ve üstüne yamayı eklediği zaman sorunsuz şekilde alt yazılar yeniden Türkçe olmuş. (test ettiği ve çözümü yazdığı için çok teşekkür ederim)

Playstation sürümünde sorun olduğunda düzeltebilir misin?
Ne yazık ki. Bilgisayar sürümünde bir düzenleme gerektiğinde yapma şansım var, ama Playstation sürümüyle ilgili gerçekten hiç bir fikrim/bilgim yok.

Sanırım yeni sürümle uyumlu değil, bende açılmıyor, nasıl açacağım?
Açıkçası... Güncel sürümde kullanan da var kullanamayan da. Bende çalıştı, çalışmayan bir sürüme sahipseniz /data/Interface.eps dosyasını gönderin. Entegre edeyim. Ha yok uğraşamam diyorsanız da... Oyunun eski bir versiyonunu kullanabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarkis.Kısaohanyan -- 14 Haziran 2021; 0:56:5 >

Arkadaşlar lütfen, ben de birleşmekten yanayım ama ne yazık ki cevap veren yok. Açıklamada tam olarak belirtemedim sanırım. Bu yama, bu kadar süre boyunca çevirinin yılan hikayesi...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Sarkis.Kısaohanyan - 5 yıl +50
Evet arkadaşlar tam gaz çeviri devam etmekte içeriden son durumu size sızdırayım dedim.
Yazılar yetmedi bize, Grafiklerede el attık :D Hadi hayırlısı...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Şanlı Diyarlar - 5 yıl +27
Yoruma Git
Yorumun Devamı KarapathiaN - 5 yıl +19

R r0ket
5 yıl (3719 mesaj)
bu 16. yama başlangıcı flan oldu sanırım.

Allah rızası için birleşinde yapın şu işi.

not: yamayı %100 olarak martta çıkar 50 tl den alırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi r0ket -- 5 Ocak 2017; 0:42:11 >


K KarapathiaN
5 yıl (3821 mesaj)


Allah'ım çok büyüksün, ülkede Türkçe Yama kıtlığı yaşanırken bize bu bolluğu da gösteriyorsun.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Y yamaci1771
5 yıl (6703 mesaj)
iki witcher çevirisi,
üç fallout çevirisi,
iki gta 5 çevirisi

çeviriye doymuyoruz ne mutlu! ne mutlu ülkemize ki oyuncularımızın bol bol alternatifi var her oyun konusunda :))


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @KarapathiaN

K KarapathiaN
5 yıl (3821 mesaj)
bereket versin ne diyelim
Bu mesajda bahsedilenler: @Sergeant Duffin

S Sarkis.Kısaohanyan Konu Sahibi
5 yıl (784 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Sergeant Duffin

istersen şu arkadaşlarla bir iletişime geç;
https://forum.donanimhaber.com/fallout-4-season-pass-yerellestirme-calismasi--121226343https://forum.donanimhaber.com/fallout-4-turkce-yama-devam-ediyor--120285469Mesaj attım bakalım...

@r0ket
ben 22 saydım :D yoksa yeminle başlamazdım.
notunu hatırlatırım :D

@KarapathiaN
Daha çeviri programlarını yeni buldum bu oyunu martta çevirmeyi başarırsam yılda en az 4 yama :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarkis.Kısaohanyan -- 5 Ocak 2017; 1:48:47 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

L lennon54
5 yıl (323 mesaj)
Şu oyunu şimdiye kadar çevirmeye başlayanlar bıraktıkları halini birleştirseydi Fallout 5 bile Türkçe olurdu.
S Spawrain
5 yıl (17 mesaj)
Hocam fallout 4 çeviren birçok çevirmen var. Çevirenler birleşse şimdiye Türkçe Yama çıkmıştı.
S Sarkis.Kısaohanyan Konu Sahibi
5 yıl (784 mesaj)
@lennon54
@HİTMAN.
kesinlikle katılıyorum
ama ben başlamadan önce olmadı şimdi de olur mu olmaz mı bilemiyorum... yamayı yapan diğer arkadaşlara mesaj ve email attım bekliyorum...
S Sarkis.Kısaohanyan Konu Sahibi
5 yıl (784 mesaj)
Büyük ihtimalle 12 Ocak 2017 tarihinde saat öğlen 2-3 gibi %20'lik ilk yama dosyasını paylaşacağım arkadaşlar. senaryonun değil oyunun %20'si olduğu için Concord'dan çıktıktan sonrası ne yazık ki Türkçe değil.
K Kendomen
5 yıl (2334 mesaj)
Kolay gelsin.< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


M muratgun
5 yıl (1816 mesaj)
ooo hızlı gidiyorsun hadi bakalım. Bayrak yarışına dönecek gibi yüzde30 lara gelip bir sonraki çevirmenede devredebilirsin.
He martta bitirirsin çevirmenlerin efendisi kralı gibi bişi olursun yönetimden rica eder. Senin adına üst konu açıp seni orada övebiliriz :D
S Sarkis.Kısaohanyan Konu Sahibi
5 yıl (784 mesaj)
Hahah :D Estağfurullah :D Yama çıktığı zaman başarılı bulursanız benim için yeterli olur.
R Repaer
5 yıl (401 mesaj)
Eline koluna gözüne sağlık inşallah marta kadar bitirirsin test aşamasını bize bırakırsın sorun olmaz yeterki oynayalım şu lanet oyunu türkçe.
B brkylmz19990102
5 yıl (826 mesaj)
Baran Öner ve birkaç kişide çeviriyor. Aslında birleşseniz yama şıp diye bitebilirde son söz siz çevirmenlerin tabikide .
B BR9
5 yıl (3420 mesaj)
Arkadaşlar Allah rızası için Fallout 4 Türkçe yama falan yapmayın.
R r0ket
5 yıl (3719 mesaj)
herkes tek başına yada kendi grubuyla yapmanın peşinde. birleşelim diyenleride diğerleri kabul etmiyor. witcher 3 yaması ne kadar ortak bi projeyse bunda o kadar ayrılıkçı projeler var. sonu nereye varacak merak içindeyim
S Sarkis.Kısaohanyan Konu Sahibi
5 yıl (784 mesaj)
Arkadaşlar lütfen, ben de birleşmekten yanayım ama ne yazık ki cevap veren yok. Açıklamada tam olarak belirtemedim sanırım. Bu yama, bu kadar süre boyunca çevirinin yılan hikayesine dönmesi sonucu yaklaşık 1.5 yıllık bekleme sonucu çevirmenleri protesto amaçlı başladı. Ya da en azından bir bilgi verilmesinin bile çok görülmesi yüzünden.

Şu anda bile, oyunu çevirdiğini Donanım Haber üzerinden duyuran kişiler mesajlarıma cevap vermiyor. Korkarım collodin şu anda bu çeviriden haberdar bile olmayabilir... Adam 1 aydır foruma girmiyor.

4 ocaktan bu güne %2'den %20'ye çevrildi ve yarın %20 olarak paylaşılacak.

1 hafta haber vermezsem topa tutun. Her %20 ilerlemede yamayı paylaşmazsam küfür üstüne küfür edin. Mart sonuna yamayı çıkartmak hedefim, belki nisana sarkar ama ölmezsem bu yama çıkacak.
Her zaman inanırım yeterli irade her şeyi yaptırır.
Yeterli irade 400 saatlik oyunu 3 ayda çevirtir.

Sürç-i lisan ettiysek affola. Diğer çevirmen arkadaşlar kızmasın. Ben kendim için konuşuyorum.
Edit:imla

Edit (03.05.2017): Yorum bayağı tutmuş da yorumda dediklerimi yerine getiremedim. Herkesten özür diliyorum.

Edit (30.07.2017): %70'i bu gün devirdik. Ama şimdi düşünüyorum da, o zamanlar gerçekten çok toymuşum. Şimdi Fresh Blood (Uğurcan Bilgin) ile ortak yapıyoruz yamayı, başkaları da var yanımda... Sanırım başarıyoruz.

Edit (30.08.2017): %85'i bu gün devirdik. Bırakıp gidecek bir kişi daha demişlerdi. Alpha sürecini başarılı şekilde geride bırakıyoruz. Ben bırakmayacağımı kanıtladım. 3 büyük DLC'yi bu güne kadar çevirmedik. Belki sonunda ortak bir payda buluruz da DLC'leri paylaşan olur diye. Ama artık eminim ki DLC'ler de ellerimizden öpüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarkis.Kısaohanyan -- 30 Ağustos 2017; 18:14:13 >
Bu mesaja 5 cevap geldi.

M Megathrone26
5 yıl (3066 mesaj)
usta ellerin dert görmesin emeğine sağlık. yamayı bitirince bağış için bir banka hesap bilgisi ver de gönlümüzden 3 5 ne koparsa verelim sana. biliyorum emeğinin karşılığı olamaz ama elimizden geleni yapalım ya büyük emek var burda ellerin dert görmesin sağolasın
Bu mesajda bahsedilenler: @Kısaohanyan