Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir
3215
Cevap
390330
Tıklama
167
Öne Çıkarma
Fallout 4 + Tüm DLC'ler %100 Türkçe Yama
S
7 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

< Resime gitmek için tıklayın >
04.01.2017 Sarkis Kısaohanyan Ekip başı, ana görevler, minutemen, forum sorumlusu
09.02.2017 Batuhan Ç. Yılmaz Terminal ekip başı, misc görev, test sorumlusu
17.03.2017 Uğurcan Bilgin Yazılım ve Brotherhood görevleri sorumlusu
29.03.2017 Hamza Altay DLC Ekip Başı, Kitaplar, notlar Railroad ve yan görev sorumlusu
20.04.2017 Çağatay Çoban Terminal yardımcısı
30.05.2017 Mustafa Şanlı Video ve texture sorumlusu
16.06.2017 Ataberk Çakan Terminal yardımcısı
16.06.2017 Berke Gökçe Terminal yardımcısı
16.06.2017 Nezih Tekin Terminal yardımcısı
18.06.2017 Celil Oğuz Terminal, görev ve redaksiyon yardımcısı
30.06.2017 Ali Aydın Texture yardımcısı
19.07.2017 Eray Aydın Yazılım ve Texture yardımcısı
28.07.2017 Kaan Kılıç Redaksiyon ve kontrol yardımcısı
15.03.2018 İlker Karluka Texture sorumlusu

FALLOUT 4 VE TÜM DLC'LER %100 TÜRKÇE ŞEKİLDE PAYLAŞILDI


Videolar

%20 tanıtım videosu
%30 tanıtım videosu
%40 tanıtım videosu
%50 tanıtım videosu

Şanlı Diyarlar Video Serisi


İndir

Türkçe yamayı şu linklerden edinebilirsiniz:
PC(Manuel):https://drive.google.com/drive/folders/1Fa42GSjhHnjzpFfaxMmF0ih0t7IGvhk7 (Yamayı kendi drive hesabımda tutuyorum. Günün birinde Google'ı küstermezsem link çökmez. Güvenle indirebilirsiniz.
Next Gen:https://www.nexusmods.com/fallout4/mods/81731 (Yama Next Gen güncellemesi ile güncelliğini kaybetmiştir. Next Gen yüklediğiniz zaman yamanın burada yayınlanan versiyonunu yüklemeniz gerekmektedir.)
Konsollar:https://forum.donanimhaber.com/fallout-4-ps4-xboxone-turkce-dil-mod-destegi-geldi--131431842#136183760


YAMA NOTLARI

-Yamada Küfür ve argo kelimelere yer verilmiştir.
-Yama save dosyalarına dokunmayacaktır, ama save dosyası yamadan öncesine aitse envanterinizdeki eşya isimlerinin bir kısmı ingilizce kalacaktır. Yamayı yükledikten sonraki eşyalar Türkçeleşecektir.
-Yamayı indirmek ve kullanmak herkesin kendi sorumluluğundadır. Oyuna gelebilecek herhangi bir zarardan biz sorumlu değiliz.
-Yama oyunun 1.5 ve üstü sürümlerde, Orjinal olup olmadığını gözetmeksizin çalışmaktadır. 1.5 ve öncesi sürümleri test etmedik. Yüklemek sizin sorumluluğunuzdadır.
-Alpha versiyonunun yayınlandığı 16.08.2017 tarihinde Tüm görev diyalogları, notlar, isimlendirmeler ve terminaller bitmiştir.
-Beta vesiyonunun yayınlandığı 04.10.2017 tarihinde Tüm görev diyalogları, notlar, isimlendirmeler, terminaller, dış diyaloglar, dövüş mekanikleri, tüm oyuncu-NPC diyalogları bitmiştir.
-Ana oyun çevirisi tamamlanmıştır.
-Automatron DLC'si çevrilmiştir.
-Contraptions Workshop DLC'si çevrilmiştir.
-Wasteland Workshop DLC'si çevrilmiştir.
-Vault-Tec Workshop DLC'si çevrilmiştir.
-Nuka-World DLC'si çevrilmiştir.
-Far Harbor DLC'si çevrilmiştir.


Sıkça Sorulan Sorular

quote:


Çevirmen arkadaşlar burada yazanları okumadan soru sorulunca sinirleniyor mu?
Deliye dönüyoruz... Sabırla cevap vermeye çalışsak da içimizde fırtınalar kopuyor...


F4SE kullanıyorum sorun olur mu?
Launcherimiz F4SE yüklü ise oyunu F4SE üzerinden çalıştırmaya ayarlı. Haliyle Launcherimiz üzerinden oyna'ya bastığınızda oyun F4SE üzerinden çalıştırılıyor.

Bu yama başarımları kapatır mı?
Hayır kapatmaz. Yaptığımız yama mod olarak geçmiyor, oyunun dosya sistemini değiştiriyor. Haliyle oyun yamamızı mod olarak görmüyor ve başarımları kapatmıyor. Ama diğer sekmesindeki mod çevirileri için bu söylediğim geçerli değildir.

Save dosyalarım zarar görür mü?
Hayır görmez. Oyun dosyalarını değiştirdiğimiz için save'niz ne durumda olursa olsun yama hiçbir şeyi bozmadan çalışmaktadır.
NOT: Yamayı yüklemeden önce envanterinizde bulunan silah ve zırh isimleri ingilizce kalacaktır. Yama yüklendikten sonraki silahlar ve zırhlar ise Türkçe görünecektir.

ALINTI: "Önce şu Türkçe çeviride ki trojanı açıklasanız? şaka falan mı bu yahu? dalga mı geçiyorsunuz insanlarla? yemin ediyorum yazık ya bir de bağış topluyorsunuz iş yaptık diye."

< Resime gitmek için tıklayın >
quote:

https://www.youtube.com/watch?v=Fp76NjLkkJE&feature=youtu.be Açıkladım...
https://www.virustotal.com/gui/ Bu, videodaki exe dosyası
https://www.virustotal.com/gui/ Bu, videodaki txt dosyası

Yetmez diyorsanız, güvenmiyorsanız aynı işlemleri tekrarlayın.

Yamayı yüklerken dikkat etmem gereken bir şey var mı?
Evet var.
1-Yamayı yüklemeden önce oyunun çalıştığından emin olmalısınız. Bir kere oyunu açıp "New Game" seçeneğine tıklayarak kendinizi banyoda gördüğünüz zaman oyunu kapatın. (Konsolu açıp qqq yazıp enter'a basmanız yeterli)
2-Yamayı yüklerken oyun, launcher ve Steam kapalı olmalı.
3-Oyun klasörünü düzgün yazdığınızdan emin olmalısınız.

Forum hata mesajlarıyla dolu, yama bu kadar hatalı mı?
Hayır, sayacımıza göre 2019 Şubat başına kadar yama günlük ortalama 350 kişi tarafından indiriliyor ve günlük olarak ortalama 900 kişi tarafından yamamız ile oynanıyor. Günlük gelen hata bildirimi ise eylül ayından beri bir elin parmaklarını geçmiyor. O yüzden hata görme şansınız %0,3'ün altında diyebiliriz.

Anladım, peki hata alırsam yapmam gereken bir şey var mı?
Evet, öncelikle steam'den dosyaları doğrulayın, sonra sonra oyun klasöründeki strings ve interface klasörlerini silin. belgelerim'de fallout 4 klasörünün içindeki custom.ini dosyasını silin ve linkteki açıklamayı kullanarak tekrardan yükleyin.

Oyun korsan sürümle de Steam sürümüyle de çalışıyor mu?
Evet, oyun korsan olup olmadığına bakmaksızın oyunun 1,5 üstü tüm sürümleriyle düzgün şekilde çalışıyor. 1,5 altı sürümlerle çalıştırmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorum, ama 1,5 öncesi sürümlerle de çalıştırdığını söyleyenler var.

Yamayı yükledim bazı satırlar görünmemeye başladı. Yapacağınız işi sizin...
Oyunun yama yüklense de yüklenmese de bazı satırları göstermesini engelleyen bir sorunu var. Özellikle oyunun başındaki müzede Preston'un konuşmaları ya tüm konuşmayı engelleyecek şekilde donar, ya da satırların yarısı hiç görünmez... Hatta yamayı kursanız da kurmasanız da RTX bir ekran kartında oynuyorsanız bu aşamaya gelene kadar en az bir kere çökme yaşarsınız. Grafikleri düşüğe alın. düzelmezse yapabileceğimiz bir şey yok. Tespit ettiğimiz 15 noktada böyle bir sorun var, yani ingilizcede olan 15 cümleyi TÜrkçe çeviride göremeyeceksiniz.
Ek olarak radyodan duyduğunuz şeyler görevleri etkileyebiliyor, ama ne yaparsak yapalım radyo diyaloglarını açamıyoruz. Elimizde olan bir şey değil. Yanlış hatırlamıyorsam oyunun dil dosyasında eksikti.
Bir mekana girdiğinizde yoldaşınızın yaptığı yorumlar bugda kalıp mekandan çıkana kadar başka altyazı görünmesini engelleyebiliyor. O yüzden onları da biz kapattık. Spoiler vermek istemiyorum, ama çok kritik bir noktada Preston'un goygoyu yüzünden konuyu kaçırmak inanın iyi değil.

Videolarda altyazı gözükmüyor
Bethesda anlamadığım şekilde videolara altyazı eklememizi engelliyor. Eklemek için tek yok var, o da videoların tekrar yüklenmesi ki bu da yama boyutunu 3-4 GB'a çıkartmak demek. Ne biz yorulalım ne siz o kadar dosya indirmek zorunda kalın, internetten o videolarda ne yazdığını bulabilirsiniz.
Eşya isimlerinde sorun var.
Sebze isimleri ile ilgili açıklama Prydwen'in terminallerinde yazıyor. Yoksa biz de istedik domatese domates demeyi :)
NOT: Yamayı yüklemeden önce envanterinizde bulunan silah ve zırh isimleri ingilizce kalacaktır. Kayıt sistemi hemen her eşyanın sıfırdan isimlendirilerek kaydedilmesi üzerine kurulmuş. Yani silahın ismi save dosyanıza nasıl girdiyse öyle kalacak demek oluyor. Yama yüklendikten sonra bulduğunuz silahlar ve zırhlar ise Türkçe görünecektir. Çözümü sıfırdan başlamak.

Yama projesine destek olmak istiyorum, ne yapabilirim?
An itibariyle hiç bir şey yapamazsınız. Eskiden bir reklam projesi ile biraz kâr etmeye kalktık ama pek işe yaramadı, bağışları da artık kabul etmiyoruz. Sadece çeviriyi bir sitede vs. görürseniz ismimizi paylaşmalarını rica etmenizi isteyebilirim. En azından yamayı 2022'de yeni çıkartmış gibi yayınlamasın kimse...

Yama Playstation GOTY sürümünde çalışıyor mu?
@sansursystem'ın dediğine göre çalışıyor (test ettiği için çok teşekkür ederim) ve @UsualSuspecTR'ın dediğine göre yama 1.33 güncellemesi sonrası altyazılar kaybolabiliyor. Çok şükür ki çözümünü bulmuş, oyunu tamamen silip tekrardan yüklediği ve üstüne yamayı eklediği zaman sorunsuz şekilde alt yazılar yeniden Türkçe olmuş. (test ettiği ve çözümü yazdığı için çok teşekkür ederim)

Playstation sürümünde sorun olduğunda düzeltebilir misin?
Ne yazık ki. Bilgisayar sürümünde bir düzenleme gerektiğinde yapma şansım var, ama Playstation sürümüyle ilgili gerçekten hiç bir fikrim/bilgim yok.

Sanırım yeni sürümle uyumlu değil, bende açılmıyor, nasıl açacağım?
Açıkçası... Güncel sürümde kullanan da var kullanamayan da. Bende çalıştı, çalışmayan bir sürüme sahipseniz /data/Interface.eps dosyasını gönderin. Entegre edeyim. Ha yok uğraşamam diyorsanız da... Oyunun eski bir versiyonunu kullanabilirsiniz. Yine de data klasörünün içinde Interface ve Strings klasörlerinin olduğundan ve klasörlerin içinde en az bir adet dosya olduğundan emin olun. Bir de belgelerim klasöründe custom.ini dosyasının içinde "bInvalidateOlderFiles=1" ve "sResourceDataDirsFinal=" kodlarının olduğundan emin olun. Özellikle ana menünün İngilizce kalması halinde bu kodlar durumu çözecektir.

Foruma bakıyor musun? Bir sorunumuz olduğunda sana ulaşabilir miyiz?
Açıkçası... bu çevirinin üstünden çok zaman geçti. Bu mesajı 2022'de yazıyorum. Haliyle oyunun dosyalarının hangisi ne işe yarıyordu onu bile hatırlamıyorum. Ama Donanım Haber çok büyük bir topluluk. Haliyle eminim ki yazdıklarınıza cevap verecek, kendi tecrübesini paylaşacak ve çözüm olacak insanlar olacaktır.


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarkis.Kısaohanyan -- 6 Mayıs 2024; 21:28:26 >

Arkadaşlar lütfen, ben de birleşmekten yanayım ama ne yazık ki cevap veren yok. Açıklamada tam olarak belirtemedim sanırım. Bu yama, bu kadar süre boyunca çevirinin yılan hikayesi...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Sarkis.Kısaohanyan - 7 yıl +50
Evet arkadaşlar tam gaz çeviri devam etmekte içeriden son durumu size sızdırayım dedim.
Yazılar yetmedi bize, Grafiklerede el attık :D Hadi hayırlısı...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Şanlı Diyarlar - 7 yıl +27
Yoruma Git
Yorumun Devamı KarapathiaN - 7 yıl +19
D
7 yıl
Yarbay

R
7 yıl
Yarbay

bu 16. yama başlangıcı flan oldu sanırım.

Allah rızası için birleşinde yapın şu işi.

not: yamayı %100 olarak martta çıkar 50 tl den alırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi r0ket -- 5 Ocak 2017; 0:42:11 >

K
7 yıl
YarbayAllah'ım çok büyüksün, ülkede Türkçe Yama kıtlığı yaşanırken bize bu bolluğu da gösteriyorsun.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
D
7 yıl
Yarbay

iki witcher çevirisi,
üç fallout çevirisi,
iki gta 5 çevirisi

çeviriye doymuyoruz ne mutlu! ne mutlu ülkemize ki oyuncularımızın bol bol alternatifi var her oyun konusunda :))


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @KarapathiaN
K
7 yıl
Yarbay

bereket versin ne diyelim
Bu mesajda bahsedilenler: @Sergeant Duffin
S
7 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: Sergeant Duffin

istersen şu arkadaşlarla bir iletişime geç;
https://forum.donanimhaber.com/fallout-4-season-pass-yerellestirme-calismasi--121226343https://forum.donanimhaber.com/fallout-4-turkce-yama-devam-ediyor--120285469Mesaj attım bakalım...

@r0ket
ben 22 saydım :D yoksa yeminle başlamazdım.
notunu hatırlatırım :D

@KarapathiaN
Daha çeviri programlarını yeni buldum bu oyunu martta çevirmeyi başarırsam yılda en az 4 yama :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarkis.Kısaohanyan -- 5 Ocak 2017; 1:48:47 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
L
7 yıl
Yüzbaşı

Şu oyunu şimdiye kadar çevirmeye başlayanlar bıraktıkları halini birleştirseydi Fallout 5 bile Türkçe olurdu.S
7 yıl
Onbaşı

Hocam fallout 4 çeviren birçok çevirmen var. Çevirenler birleşse şimdiye Türkçe Yama çıkmıştı.S
7 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

@lennon54
@HİTMAN.
kesinlikle katılıyorum
ama ben başlamadan önce olmadı şimdi de olur mu olmaz mı bilemiyorum... yamayı yapan diğer arkadaşlara mesaj ve email attım bekliyorum...S
7 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Büyük ihtimalle 12 Ocak 2017 tarihinde saat öğlen 2-3 gibi %20'lik ilk yama dosyasını paylaşacağım arkadaşlar. senaryonun değil oyunun %20'si olduğu için Concord'dan çıktıktan sonrası ne yazık ki Türkçe değil.K
7 yıl
Yarbay

Kolay gelsin.< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

M
7 yıl
Binbaşı

ooo hızlı gidiyorsun hadi bakalım. Bayrak yarışına dönecek gibi yüzde30 lara gelip bir sonraki çevirmenede devredebilirsin.
He martta bitirirsin çevirmenlerin efendisi kralı gibi bişi olursun yönetimden rica eder. Senin adına üst konu açıp seni orada övebiliriz :DS
7 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Hahah :D Estağfurullah :D Yama çıktığı zaman başarılı bulursanız benim için yeterli olur.R
7 yıl
Yüzbaşı

Eline koluna gözüne sağlık inşallah marta kadar bitirirsin test aşamasını bize bırakırsın sorun olmaz yeterki oynayalım şu lanet oyunu türkçe.B
7 yıl
Yüzbaşı

Baran Öner ve birkaç kişide çeviriyor. Aslında birleşseniz yama şıp diye bitebilirde son söz siz çevirmenlerin tabikide .B
7 yıl
Yarbay

Arkadaşlar Allah rızası için Fallout 4 Türkçe yama falan yapmayın.R
7 yıl
Yarbay

herkes tek başına yada kendi grubuyla yapmanın peşinde. birleşelim diyenleride diğerleri kabul etmiyor. witcher 3 yaması ne kadar ortak bi projeyse bunda o kadar ayrılıkçı projeler var. sonu nereye varacak merak içindeyimS
7 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Arkadaşlar lütfen, ben de birleşmekten yanayım ama ne yazık ki cevap veren yok. Açıklamada tam olarak belirtemedim sanırım. Bu yama, bu kadar süre boyunca çevirinin yılan hikayesine dönmesi sonucu yaklaşık 1.5 yıllık bekleme sonucu çevirmenleri protesto amaçlı başladı. Ya da en azından bir bilgi verilmesinin bile çok görülmesi yüzünden.

Şu anda bile, oyunu çevirdiğini Donanım Haber üzerinden duyuran kişiler mesajlarıma cevap vermiyor. Korkarım collodin şu anda bu çeviriden haberdar bile olmayabilir... Adam 1 aydır foruma girmiyor.

4 ocaktan bu güne %2'den %20'ye çevrildi ve yarın %20 olarak paylaşılacak.

1 hafta haber vermezsem topa tutun. Her %20 ilerlemede yamayı paylaşmazsam küfür üstüne küfür edin. Mart sonuna yamayı çıkartmak hedefim, belki nisana sarkar ama ölmezsem bu yama çıkacak.
Her zaman inanırım yeterli irade her şeyi yaptırır.
Yeterli irade 400 saatlik oyunu 3 ayda çevirtir.

Sürç-i lisan ettiysek affola. Diğer çevirmen arkadaşlar kızmasın. Ben kendim için konuşuyorum.
Edit:imla

Edit (03.05.2017): Yorum bayağı tutmuş da yorumda dediklerimi yerine getiremedim. Herkesten özür diliyorum.

Edit (30.07.2017): %70'i bu gün devirdik. Ama şimdi düşünüyorum da, o zamanlar gerçekten çok toymuşum. Şimdi Fresh Blood (Uğurcan Bilgin) ile ortak yapıyoruz yamayı, başkaları da var yanımda... Sanırım başarıyoruz.

Edit (30.08.2017): %85'i bu gün devirdik. Bırakıp gidecek bir kişi daha demişlerdi. Alpha sürecini başarılı şekilde geride bırakıyoruz. Ben bırakmayacağımı kanıtladım. 3 büyük DLC'yi bu güne kadar çevirmedik. Belki sonunda ortak bir payda buluruz da DLC'leri paylaşan olur diye. Ama artık eminim ki DLC'ler de ellerimizden öpüyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sarkis.Kısaohanyan -- 30 Ağustos 2017; 18:14:13 >
Bu mesaja 4 cevap geldi.
M
7 yıl
Yarbay

usta ellerin dert görmesin emeğine sağlık. yamayı bitirince bağış için bir banka hesap bilgisi ver de gönlümüzden 3 5 ne koparsa verelim sana. biliyorum emeğinin karşılığı olamaz ama elimizden geleni yapalım ya büyük emek var burda ellerin dert görmesin sağolasın
Bu mesajda bahsedilenler: @Kısaohanyan