Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
17
Cevap
0
Tıklama
10
Öne Çıkarma
[DAVA AÇILDI] Teknolojipazar.com THH Kararını ve Cayma Hakkını Yok sayması

E egecano Konu Sahibi
6 ay (1397 mesaj)
İyi günler arkadaşlar, Antalya'da bulunan muratpaşa vergi dairesine kayıtlı teknolojipazar.com internet sitesi üzerinden güvenilir olduğunu buralardan okuyup bir monitör almaya karar verdim.
Monitör ile ilgili inceleme videoları olmadığı ve Vatan, MediaMarkt gibi firmalarda satışta olmadığı için deneyimleyerek cihazı site üzerinden yaptığım görüşmeler sonucu havale ile aldım. Neden havale ile aldın bu devirde saf mısın diyebilirsiniz sebebi ise fiyattan düşmesi ve kendi banka hesabımla gönderirken bankadan yardım alarak verilen IBAN numarasının vergi dairesi numarası ile uyuşup uyuşmadığını kontrol ederek öyle yolladım. Havaleden sonra firma penta teknoloji distribütörün ana deposundan ürünü alarak bana gönderdi.

Cihazı teslim aldıktan ilk gün kurdum biraz kullandım ve cihazı teslim aldığım günden 1 gün sonra yani 2. gününde cihazdan memnun kalmadım ve cayma hakkımı kullanmak için mail adreslerine mail attım ve kendi sitesi üzerinde bulunan iade et seçeneğine basarak iade formunu doldurdum. Bana gelen cevapta ürünü sanki aldıktan 1-2 ay sonra iade edecekmişim gibi standart prosedürleri anlatan bir metin attılar. Yani klasik servis raporu olmadan iade kabul etmiyor. Burada firma cayma ile ilgili hiçbir ifadeye yer vermiyor.

Ayrıca cihazın içinde fatura çıkmaması üzerine de mail attım bana bu hafta içeresinde gönderileceğini belirttiler.Yasal olarak sipariş tarihinden itibaren 7 gün içeresinde fatura gönderme zorunlulukları bulunuyor. Cihazın kutusunda penta teknolojinin e-irsaliyesi var, yetkili distribütör firmaya faturasını iletmiş. Bu gelişmeler ardından 3. gününde Thh'ye bu konu ile ilgili başvurumu yapıp cihazın bedelini tarafıma yatırılmasını istedim.
Ertesi gün yani 4. günde Thh'ye gittim acaba eksiklik var mı diye sorduğumda orada çalışan hanımefendi bana cayma hakkımı kullanmadığımı belirterek cihazı cayma hakkımı kullanacağıma dair dilekçeyle birlikte cihazın alındığı şekilde paketleyip firmaya iletmem karşı tarafa göndermem gerektiğini söyledi. 6502 sayılı tüketici koruma kanunu 48. maddesine atıfta bulundu. 3 Eylül 2020 tarihinde, dilekçeyi kutunun içine koydum; her şeyi hazırladım bana teslim edildiği şekilde gönderdim ( fabrika bandını dahi taktım). Firma iadeye yanaşmadığı ve anlaşmalı gönderi olmadığı için yüksek bir kargo bedeli çıktı. Bu gelişmeyi firmaya bildirdim. Firma bana gönderdiği cevapta cayma hakkı ile ilgili yine bir şey söylemeyerek cihazı teslim almayacaklarını süreci hukuki yolla sürdürmek istediğini belirtti.

7 Eylül 2020 tarihinde ne tesadüf ki firma cihazımı teslim almış. Bunu kargonun ana merkezinden teyit ettirdim. Bugün ise firmayı arayarak cihazımın size teslim ediliğini ve iade ücretimin ne zaman yatıracaklarını dair soru sorduğumda bana cihazı teslim almadığını sonra kıvırarak güvenlik görevlimiz almış olabilir sizlere geri gönderilecektir diyerek cayma hakkımı yine yok saymıştır.

Bu durum üzerinde cihaz benim tarafıma geri geldi ve kargo ücretini ödeyerek bana maddi anlamda zarar ettirmeleri ve bu ürünü kullanmaya zorladıkları ve satıştan sonra ne yaparsanız yapın umurumuzda değil türünden mobbing baskı yapmaları üzerine THH'ye tam delileriyle savunmamı güncelledim.

Edit: 10.09.2020 tarihinde Cihaz tarafıma geri geldi, firma cayma başvurumu reddettiğini belirtti teslim edilmiş ürün sehven işlemi yapılarak teslim işlemi iptali ile bana geri gelmiştir. THH'ye bu durumu bildirdim ; firmanın cayma hakkına giren makineye sehven işlemi yaptırılmasını ve cayma hakkı kapsamında gönderilen cihazı kabul etmeyerek yasaya aykırı bir eylemi işlediğini belirtti.Bu durum üzerine kargo ücretini ödedim ve bana maddi anlamda zarar ettirmeleri üzerine THH'ne tam delileriyle savunmamı güncelledim.

Edit: 14.09.2020 tarihinde faturamın elime ulaşmaması üzerine sabah 09:35 civarında Maliye Bakanlığı'na yaptığım şikayet üzerinden yaklaşık 4 saat geçtikten sonra 14/09/2020 saat 13:00 civarında düzenlenmiş bir fatura göndererek ihlal ettiklerini açıkça beyan etmişlerdir.

Edit: 17.11.2020 tarihinde THH kararım çıkmıştır, thh beni haklı bularak ücretin tarafıma iade edilmesini karar vermişken firma hukuk danışmanlarından birisi bugün beni arayarak kararın uygun olmadığını kendilerinin haklı olduğu konular olduğu varsayarak dava sürecini başlatacaklarını ve beni biraz korkutma diliyle bu sürece devam ettirip ettirmek isteyip istemediğimi belirttiler. Bende hakkınız var bana dava açabilirsiniz dedim. Böylece konu mahkemeye taşınmış olacak.

Edit:06.12.2020 tarihinde Firmanın adıma E-Devlet üzerinden davalarım sekmesinde adıma açılmış herhangi bir dava olmadığı ve ücreti tahsil etmek üzere herhangi bir faiz istemeden thh kararında çıkan miktarı talep etmek üzere İcra Müdürlüğü'ne başvuruda bulundum.

Edit: 05.01.2021 tarihinde Teknolojipazar firması Tüketici Hakem Heyetinin vermiş olduğu kararı itiraz etmek için bana dava açmıştır. Duruşma 31.03.2021 tarihinde görülmeye karar verilmiş.

Edit: 13.01.2021 tarihinde Teknolojipazar firması yapmış olduğum icra takibine itiraz davası açarak süreci uzatma peşinde , İcra Mahkemesi tarafından yapılan incelemede yasaya aykırı herhangi bir eylemin olmadığı, tüketicinin doğal hakkı olduğunu belirterek yapmış oldukları dava başvurusu reddedilmiştir.

Bu süreçten sonra firmanın parayı ödemeye niyetli olmadıkları açıkça beyan etmesi üzerine Haciz işlemi başlattım.

Edit:08.02.2021 tarihinde İcra Müdürlüğü hesabı üzerinden paramın tahsil işleminin gerçekleşmesi üzerine Teknolojipazar firmasında görevli bir beyefendi ile görüşme sağlanarak cihazın gönderilmesi hususunda anlaşmalı kargo şeklinde 09.02.2021 tarihinde kargolamış olup, teslim aldıklarında ürünle alakalı herhangi bir problem olmadığını beyan ederek süreci kendi tarafımdan tamamladım. Fakat davadan geri çekilme durumu hala yok, sanırım İcra Müdürlüğü dosyayı kapatmasına rağmen hacizi kalkmadığı için devam ettiğini düşünüyorum. Umarım uyuşmazlık en kısa sürede çözüme kavuşur.

Edit: 23.02.2021 Firmanın tüm bankalarındaki haczi kaldırılmış olup icra dosyası çözüme kavuşmuştur. Lakin Firma sahibi buna rağmen davadan geri çekilmeiyor ve üstüne burada açtığım konudan rahatsızlık duyup adıma maddi ve manevi tazminat açmayı düşünüyormuş.

Sonuç olarak Teknolojipazar firması satış öncesi hizmetlerini gayet hızlı yapan, ürünün stok durumunu bakarak bilgi veren ve satın alındığında kargo sürecini hızlandırıp,ürünleri kendi depolarından değil distribütörlerin deposundan ürünleri alarak satış yapan bir firmadır.
Fakat Satış Sonrası Hizmet konusunda maalesef sınıfta kalmışlardır. Fatura düzenleme konusunda sorun yaratan (Peşine koşmadıkça mağduriyet yaratan), satış sonrası destek konusunda aciz kalmış,yardımcı olmayan, işleri yokuşa süren, iade konusunda parasına göre kabul edip etmeme hususunda kararlar alan ( ürün fiyatı ucuz ise kabul edip, pahalı ise reddedelim mantığında) ve tüketicinin cayma hakkını yok sayıp ürünleri kullandırtmaya zorlayan ve uyuşmazlık çözülse dahi işin peşini bırakmayıp mahkemelere kadar koşan bu firmadan kesinlikle alışveriş yapmamanızı tavsiyem ederim. Saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egecano -- 23 Şubat 2021; 14:21:2 >


F f@ithline
6 ay (1039 mesaj)
Böyle firmalara ağır cezalar verilmeli geçmiş olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T travers
6 ay (2338 mesaj)
Klasik memleketim teknoloji işportacısı. Teknoloji marketi vb demek isterdim ama değil.


Umarım kısa sürede sorununuz çözülür.
D dcorp
6 ay (1017 mesaj)
Geçmiş olsun, böyle durumlar çok can sıkıcı olabiliyor. Normal şartlarda kanun açık açık belirtmiş 14 gün içerisinde bahane belirtmeden iade edebilirsiniz diye ama işte gelin görün ki durum ortada...
H hector81
6 ay (403 mesaj)
En kısa zamanda çözülmesi dileğiyle...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M MitraAOE
6 ay (83 mesaj)
Gecmis olsun, cozulmesi icin elimizden geleni yapacagiz.
Y ysakay
6 ay (1974 mesaj)
Hepsiburada da aynısını yaptı bana. Thhye verdim. Ticaret bakanlığınada şikayet ettim cezai yaptırım uygulasınlar diye. Bir daha hb den ve samsungdan çöp almam iyi ders oldu bana.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


- -Executioner-
6 ay (4295 mesaj)
Geçmiş olsun Herşey ürün satana kadar sonrası Sonrası yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


E egecano Konu Sahibi
6 ay (1397 mesaj)
Evet arkadaşlar THH süreci devam ediyorum. Firma yasaya aykırı eylem işlediği için değerli DH üyeleriden bu firmayı Ticaret Bakanlığıan şikayet etmenizi ve bu firmadan alışveriş yapmamanızı öneriyorum.Alalı 18 gün oldu Hala fatura tarafıma iletilmedi.
E egecano Konu Sahibi
3 ay (1397 mesaj)
Not: 17/11/2020 tarihinde THH kararım çıkmıştır, thh beni haklı bularak ücretin tarafıma iade edilmesini karar vermişken firma hukuk danışmanlarından birisi bugün beni arayarak kararın uygun olmadığını kendilerinin haklı olduğu konular olduğu varsayarak dava sürecini başlatacaklarını ve beni biraz korkutma diliyle bu sürece devam ettirip ettirmek isteyip istemediğimi belirttiler. Bende hakkınız var bana dava açabilirsiniz dedim. Böylece konu mahkemeye taşınmış olacak.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

K KURSAD.
3 ay (5225 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: egecano

Not: 17/11/2020 tarihinde THH kararım çıkmıştır, thh beni haklı bularak ücretin tarafıma iade edilmesini karar vermişken firma hukuk danışmanlarından birisi bugün beni arayarak kararın uygun olmadığını kendilerinin haklı olduğu konular olduğu varsayarak dava sürecini başlatacaklarını ve beni biraz korkutma diliyle bu sürece devam ettirip ettirmek isteyip istemediğimi belirttiler. Bende hakkınız var bana dava açabilirsiniz dedim. Böylece konu mahkemeye taşınmış olacak.
Onların mahkemeye vermesi sizi bağlamıyor. O sonraki süreçtir. Siz şimdiki süreçi uygulatmanız gerekiyor. uygulatmazsanız bu onlara yarar söyleyeyim.
E egecano Konu Sahibi
geçen ay (1397 mesaj)
Güncelleme : 19/01/2021 tarihinde tarafıma Asliye Hukuk Mahkemesinden 31/03/2021 tarihinde Tüketici Hakem Kurulu Kararına İtiraz başlığı altında bana tebligat ulaşmıştır. Anlaşılan firma kararı tanımadıklarını ve yasal yolla bunu iptal ettirmek istiyorlar. Bakalım ne olacak.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

F firari3004
4 gün (121 mesaj)
Öncelikle geçmiş olsun hocam. Konununuzu yeni gördüm. İlk açtığınızda belirttiğiniz faturası çıkmadı konusu firma 7 gün içerisinde fatura kesebilir. Dolayısıyla bu faturayı bu yasal sürede kesip gönderdiyse o konuda bir problem oluşturmaz.

2. Konu ise cayma hakkını kullanacağınız durumlarda en önemli nokta ürünün tekrar satılabilirlik özelliğidir. Siz ürünü açmış hatta kurmuş 1 gün kullanmışsınız. Yani mesela size başkasının açıp 1-2 gün kullandığı bir ürünü gönderselerdi kabul eder miydiniz? Kuvvetle muhtemel bu davayı kaybedersiniz. Umarım umduğunuz gibi sonuçlanır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K KURSAD.
4 gün (5225 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: egecano

Güncelleme : 19/01/2021 tarihinde tarafıma Asliye Hukuk Mahkemesinden 31/03/2021 tarihinde Tüketici Hakem Kurulu Kararına İtiraz başlığı altında bana tebligat ulaşmıştır. Anlaşılan firma kararı tanımadıklarını ve yasal yolla bunu iptal ettirmek istiyorlar. Bakalım ne olacak.
Sanırım şimdiki süreç Haciz memuruyla olacak. Size tebligat gelmesi hiç bir şeyi değiştirmiyor. O ayrı bir konudur.. Teknolojipazar.com satıcısı gördüğüm vakit koşarak uzaklaşacağım demek ki, Diğer forum sakinleri de bu konuyu ciddiye alsın. Yaşanılan olaylar göz önünde. Mağduriyet yaşamamak için dikkatli olmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KURSAD. -- 22 Şubat 2021; 16:58:50 >


M MertMeteAlp
4 gün (2066 mesaj)
Alenen firma haksız. Internet satışta, çay a hakkı olmayan malzemeler bellidir. Bu onlardan biri değil. Firmayı sosyal platformlardan yaptığı yanlışı tüm potansiyel müşterilere bilgi vermek gerekir. Yeni mağdur oluşumu engellenmeli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

E egecano Konu Sahibi
4 gün (1397 mesaj)
Teşekkür ederim hocam yorumlarınız için. Firmanın 7 gün içinde kesmesi gerektiğini bildiğim için 1 hafta bekledim gelir diye ( biliyorsunuz ki faturalarda iade nüshası olur onu doldurmak için önceden talep etmiştim fakat gelmeyince cayma hakkını kullanacağıma dair dilekçeyle beraber firmaya ilettim. Ne hikmetse fatura ,2. ile 3. hafta arasına düzenlemişler sanki o gün almşım gibi.
2.Konuya verdiğiniz cevapta ise ürünün tekrar satılabilirliği konusunda Tüketici kanunu bu konuda firmalara çeşitli haklar vermektedir. Zaten ürün tekrar kullanılabilirliği için firma, Markanın yetkili servisinde buna yönelik raporu alarak ürünün sağlam olduğunu veya arızası varsa sıfırıyla değiştirip tekrar satışa sunabileceği ve bunu satarken teşhir ürün kapsamında sattıklarını biliyoruz ( Bkn: Mediamarkt, Amazon, Monster veya diğer limited şirketler). Başkasının açıp kullanılan ürünler için firmalar ürünü satarken bunu beyan ediyor (Outlet ürünlerin çoğu öyledir) yani hiçbir firma bu kapsamdaki ürünü sıfır diye satamıyor, satsa yasayı çiğnemiş olur. Zaten devletimiz iki tarafı korumaya yönelik kanunlar çıkardığı için firmaların adına zarar ettiklerini düşünmüyorum.
Bu mesajda bahsedilenler: @firari3004

E egecano Konu Sahibi
4 gün (1397 mesaj)
Firma burada ürünün bedeli üzerinden sorun çıkarıyor. Ucuz bir ürün olsaydı iade alırdık ama bu pahalı bir ürün biz bunu kabul edemeyiz satamayız diyor. O benim sorunum değil açıkçası alırken bakın uyuşmazlık değeri milyon lira olsa bile cayma hakkı yine var. Kanunda bunların ne olup olmadığı açıkça beyan ediyor dediğiniz gibi. İnşallah uyuşmazlık çözülür bir an önce.
Bu mesajda bahsedilenler: @MertMeteAlp
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.