Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
6
Cevap
314
Tıklama
5
Öne Çıkarma
Çip dünyasında önemli gelişme: TSMC’den Japonya’ya dev yatırım
M
6 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Çip dünyasında önemli gelişme: TSMC’den Japonya’ya dev yatırım
Dünyanın gelire göre en büyük yarı iletken üreticisi TSMC, yaptığı açıklamada, teknoloji devi Sony ve otomobil üreticisi Toyota'nın desteğiyle Japonya'da ikinci bir üretim tesisi açacağını duyurdu. Bu hamle küresel çip üretiminin manzarasında önemli bir değişimin sinyallerini veriyor.Günümüzde yarı iletken ve çip üretiminin büyük bir kısmı Çin, Tayvan ve Güney Kore’de gerçekleşiyor. Sadece bu üç ülkenin üretimde aldığı payın yüzde 70 dolaylarında olduğu biliniyor. Ancak Çin ve Tayvan arasındaki artan gerilim çip güvenliğini tehlikeye atıyor ve üreticiler alternatif bölgelere tesis kurmaya çalışıyor. Yüzde 13’lük paya sahip olan Japonya da bu çeşitlendirmeler arasında öne çıkıyor. Ülkenin ayrıca yarı iletken alanında ciddi hedef, yatırım ve sübvansiyonları da bulunuyor.5,26 milyar dolara ikinci tesisYapılan açıklamalara göre TSMC’nin çoğunluk hissesine sahip olduğu üretim operasyonu Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) yeni fabrikayı bu yıl inşa etmeye başlayacak. Fabrikanın 2027 yılına kadar faaliyete geçmesi hedefleniyor. TSMC, bu yıl faaliyete geçecek olan ilk tesis de hesaba katıldığında JASM'ye yapılan toplam yatırımın 20 milyar doları aşacağını söyledi.Ayrıca Bkz.TSMC dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi oldu: Intel ve Samsung’u geçtiTSMC'nin Japonya'daki faaliyetlerinin genişlemesi, Japon hükümetinin otomobillerden akıllı telefonlara ve askeri silahlara kadar her şeye giren ve yapay zeka gibi teknolojilerde kritik bileşenler olarak görülen yarı iletkenlerin ülke içinde üretilmesi yönündeki çabalarını vurguluyor. Bununla birlikte yeni tesisin 5,26 milyar dolara mal olacağı belirtildi.Ek olarak bu iki fabrikada da en son üretim teknolojileri kullanılmayacak. TSMC, bu tesislerde 40, 22/28, 12/16 ve 6/7 nanometre süreçlerinde üretim yapacağını söylüyor. Dolayısıyla bu tesisteki ürünler daha çok otomotiv odaklı olacağı düşünülebilir. Ancak bantlardan çıkan ürünler elektronik ve HPC alanlarında da kullanılacak.
Kaynak:https://pr.tsmc.com/english/news/3105
Kaynak:https://www.gizmochina.com/2024/02/07/tsmc-toyota-semiconductor-plant-japan/

 Haberi Portalda Gör

çok çok iyi haber.
çin'in olası tayvan saldırısında çip krizi patlak verecektir. bunun için tsmc, tesislerini farklı ülkelerde çoğaltmalıdır.
keşke bizim ü...
Yoruma Git
Yorumun Devamı muammer816 - 6 ay +4
M
6 ay
Yarbay

çok çok iyi haber.
çin'in olası tayvan saldırısında çip krizi patlak verecektir. bunun için tsmc, tesislerini farklı ülkelerde çoğaltmalıdır.
keşke bizim ülkemize de gelip burada çip fabrikası kursalar. çok iyi olurdu.Bu mesaja 2 cevap geldi.
S
6 ay
Yarbay

Tamam< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @muammer816
D
6 ay
Yarbay

nereden nereye. eskiden japonya amerika gibi gelismis ulkelerde fabrika acar, oralara kendi uretim tekniklerini tasirdi, is ogretirdi, simdi dunku 3uncu dunya ulkeleri hatta kendi kolonisi ulkeler (1945e kadar tayvan japon kolonisiydi) japonyada fabrika kurup japonlara isi ogretecek.
A
6 ay
Yüzbaşı

Aynen knk bize gelirler biz mevcut olanları kaçırmayalım da TSMC gelmiş kadar sevindirici olur
Bu mesajda bahsedilenler: @muammer816
T
2 ay
Binbaşı

"Fabrikanın 5,26 Milyar dolara maal olacağı belirtildi."

Hadi seni sevmiyorlar, yatırım yapmak istemiyorlar falan de.

15 Milyar dolar ver.

Amannnn.C
2 ay
Yarbay

Bu ara bu firmayla ilgili çokça haber çıkıyor.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.