Bu konudaki kullanıcılar: 5 misafir, 3 mobil kullanıcı
942
Cevap
112882
Tıklama
15
Öne Çıkarma
ARABAYA TABLET BAĞLAMAK (NAVIGASYON-MUZIK-FILM-KLIP AMACIYLA)(TESLA-CARPLAY)

M mutu07 Konu Sahibi
7 yıl (1343 mesaj)
Arkadaşlar biliyorsunuz son zamanlarda araçların içerisindeki multimedya sistemleri (her nekadar istenen düzeyde olmasa da 300 liralık bir tablet bile 1000 1500 liralara sonradan taktırılan double din teyplerden çok daha fonksiyonel olsalar da) epey gelişme kaydettiler.

Multimedya sistemi denilince de aklımıza hemen aracın ön konsolunda bulunan ekranlar geliyor bildiğimiz gibi. Çoğu firma halen özellikleri minimumda hiç fonksiyonel olmayan küçük ekranlar kullanmaya devam ediyorlar. Özellikle donanımı düşük araçlarda navigasyon zaten bulunmuyor bile. Almaya kaltığımızda ise uçuk rakamlar çıkıyor karşımıza.

Aldığımızdaysa kendi aracım Citroen C5ten örnek vereyim kullanımı hoş olmayan 300 liralık bir tabletten ağır çalışan telefonla senkronizasyonu iyi olmayan istediğimiz kalitede film müzik izletip dinletmeyen bir multimedya sistemiyle karşılaşıyoruz. Malesef yaygın olarak satılan tüm markalarda bu böyle. Pemium markalar da dahil.

TESLA firmasının S modeliyle çıkan büyük ekran kullanımı tercihi diğer Premium markalara da sıçramış görünüyor son zamanlarda. Neredeyse tüm firmalar anlaşmış gibi kimisi Apple la anlaşıp İos destekli CARPLAY ler yapmaya çalışırken kimisi Android destekli ekranlar kullanmaya başlayacaklar gibi görünüyor. Bu arada da diğer taraftan linux organizasyonları açık kaynak kodlu arayüzler yapmaya başladılar bile aynen Teslada kullanılan ve aracın herşeyini ekrana dokunarak açıp kapatmamıza yarayan arayüzler.

Görünen o ki yakın gelecekte araçlarımızın içerisinde devasa ekranlar görmeye başlayacağız. Tuşların (klima-teyp v.b.) birçoğu ortadan kalkacak tüm kontroller ekranlara verilecek. Sesli komut gelişmeye başladığı için dokunmamıza bile gerek kalmayacak.

Lafın kısası ben de aracıma multimedya sistemi taktırmaya karar vermişken nekadar ilkel cihazlar olduklarını anlayıp bu double dinlerin ve benzerlerinin ekranlarının bile çözünürlük olarak diplerde olduklarını görüp (androidli double dinlerde iyi olanlar var) neden bir tablet koymuyorum aracıma dedim.

Araştırmaya başladığımda yurt dışında çok popüler bir uygulama olduğunu gördüm. Bu iş Türkiyede de özellikle uzun yola çıkanlar tarafından sıkça tercih edilen bir uygulamaydı. İzlediğim vidyolardan sonra aracıma tablet takmaya karar verdim.Amacım tüm müziklerimi, kliplerimi, maillerimi, youtube ve diğer sosyal ağ uygulamalarını Torque Pro gibi bir uygulamayla aracın tüm sensörlerini verilerini tabletin büyük ekranından takip edebilmek ve sürekli açık kalan navigasyon (google earth-yandex-sygic-igo) sayesinde kesintisiz yol tarifi alabilmekti. Öncelikle 7 inchlere baktım vazgeçmem çok kısa sürdü çünkü aracımın orjinal ekranı da 7 inchti farklı birşeyler olsun istedim.

Ve 8 inchlik cihazlarla 10 inchlik cihazlar arasında kaldım. Arkadaşlarımın 10 inch çok büyük olur 8 al demelerine rağmen geçen hafta 10.1 inchlik Samsung Galaxy Tab4 tableti satın aldım. Tabletin özelliklerinden sonra bahsederiz. Sadece şunu söyleyebilirim fiyat performans olarak 10 inchlik tabletler arasındaki en mantıklı cihazlardan birisi.


Tableti aracın konsoluna nasıl tutturabilirim diye düşünürken yine bir çok popüler uygulama olduğu gördüm. Bazısı cama yapışan vantuzlu tablet tutucu kullanırken bazısı mıknatıslarla tutturmaya çalışıyor bazısı aracın ön konolunu kesip biçip gömme yaparken bazısı tableti çıkarılıp takılabilir mekanizmalar uyduruyordu.

Bir tanesi ise tam benim aradığım tarzdı. VELCRO yani türkiyedeki ismiyle CIRT-CIRT


Mukavemeti çok yüksek uygulama çok basit. Aracın konsolunda istediğiniz bir bölüme VELCRO bantı yapıştırıyordunuz. Kendinden yapışkanlı olanlar da vardı silikonla yapışanlar da. Ben kendinden yapışkanlı tercih ettim. Sert yüzeyli olan bantı tabletimin arkasına silikonla yapıştırdım. Şu anda nekadar uğraşırsanız uğraşın çıkmıyor. Kenarından bir cisimle kaldırmanız gerekiyor. Yumuşak yüzeyli olanı ise aracımın konsolunda bulunan saklama gözüne monte ettim. Saklama gözünü açıp önden arkasına gelecek şekilde bantı bir tur attırıp kapağı kapattım böylece en sert asılışlarda bile çıkmayacak bir uygulama yapmış oldum.

Tableti istediğim açıda yükseklikte yatay ya da dikey olarak kullanabildiğim Velcro bant piyasadaki en sade en mantıklı en ucuz uygulama şuanda. Yurt dışında çok popüler. Aşağıdaki vidyoları izlediğinizde siz de göreceksiniz. Hiçbir şekilde sallanmıyor araç çukurlara girip çıktığında çıt ses çıkarmıyor kısacası hiçbir dezavantajı yok. Akşam evinize giderken yanınıza alabileceğiniz çocuğunuza verebileceğiniz kendiniz kullanabileceğiniz araç ekranınız sabahında aracınızın ön konsolunda yerini buluyor.


Aracımın teybine Blutoothtan bağladığım tabletim sayesinde (Auxtan da bağlayabilirsiniz)

-Binlerce mp3ümü istediğim gibi çok kolay bir şekilde google playden indirebileceğiniz onlarca uygulama sayesinde farklı arayüzlerde dinleyebiliyorum.
-Youtubedan indirdiğim HD klipleri sorunsuz ve süper hızlı bir şekilde izleyebiliyorum.
-Telefonumdan paylaştığım internet sayesinde google Earth ve yandexle sorunsuz navigasyon takibi yapıp netin çekmediği yerlerde Offline Sygic igo gibi uygulamaları kullanabiliyorum.
-Bir çok uygulama yüklediğim tabletimde canım sıkıldığında oyun oynayıp canım sıkıldığında aracımda maillerimi kontrol ediyor haberlerimi okuyorum.
-Zaman bulabilirsem alacağım kablosuz (wifi bacup camera) geri görüş kamerası sayesinde park sensörleriyle senkronize çalışan bir kamera sistemim olacak.
-Aracın içerisindeki büyük ekrana herkesin dikkat kesilmesini gören herkesin özellikle akşam karanlığında gelip bunu nasıl yaptın diye sormasının keyfini sürüyorum.
-Tabletime yüklediğim uzaktan kamera takip uygulamasıyla internetin olduğu heryerde işyerimdeki güvenlik kameralarını sorunsuz izleyebiliyorum.
-İnternette süper hızlı birşekilde gezebiliyorum.
-Galaxy Tab4ün bir özelliği olan root yapılmış diğer tabletlere de uygulanabilen çift ekran (dual screen) özelliği sayesinde ekranın yarısında google earth açıkken diğer yarısında müzik arşivimin içinde gezebiliyor klip açabiliyor youtubeda takılabiliyorum.
YENİ FOTOĞRAFLAR EKLENDİ


YENİ FOTOĞRAFLAR EKLENDİ (İKİNCİ UYGULAMAM)


YENİ FOTOĞRAFLAR EKLENDİ (ÜÇÜNCÜ UYGULAMAM)YENİ FOTOĞRAFLAR EKLENDİ (DÖRDÜNCÜ UYGULAMAM)


Yaklaşık 1 ay önce uzun zamandır kullandığım ve araç içinde memnun olduğum Samsung Galaxy Tab 4 10.1 inchten Samsung Galaxy Tab S 10.5 inche geçmiş bulunmaktayım.

Tab S i satın almamdaki en büyük sebep Tab4 araç içinde 1280-800 çözünürlüğü belli etmese de evde kullanırken ekran gerçekten kötü görünüyordu özellikle internette gezerken. Araç içinde Klipte diğer programlarda hiçbir sorun yoktu. Tab S ise 2560-1600 çözünürlüğü ve Süperamoled ekranı ile olağanüstü bir ekrana sahip. Özellikle gece yolculuklularında siyahların tam siyah olması araç içerisinin daha az aydınlanmasına ve sürücü ve yolcuların gözlerinin daha az kamaşmasına sebep olmakta.

Tab S evde kullanmak için de süper bir tablet. Daha hızlı daha ince daha kaliteli. Buyüzden araç içinde kullanıp eve götürmek için cırtcırttan daha pratik bir yöntem bulmam gerekiyordu. Daha önceden de fotoğraflarını koyduğum kızak tipi kaydırarak tabletin montajını yapmaya karar verdim. Tabletin üstünde en ufak bir çizik olmayacak silikon benzeri yapıştırıcı madde kullanılmayacak araç içinde en ufak bir çizik olmayacak kızaklar yuvalar pratik bir şekilde sökülüp takılabilecek.


Buyüzden netteki diğer uygulamalara da bakıp sanayinin yolunu tuttum. Bir alüminyum doğramacıya girip yapmak istediğimi anlattım. U profillerden sağ tarafa ve sol tarafa iki adet kesip bu kızak tipi profilleri de aracın ön göğsüne kıskaç gibi gerildiğinde aracın uygun aralıklarına baskı kurup kesinlikle kıpırdamayacak iki adet metal yüzeye kaynaklattım. Ve bu iki metal parçayı kumaşçıdan aldığım siyah yumuşak polar kumaşla tamamen kapladım. Aracı ve tableti çizmesi asla mümkün olmayan iki adet yuva olmuştu elimde. Bunları aracın uygun yerlerine iki saniyede takıp tableti kaydırarak koyduğumda amacıma ulaşmış oldum.

-Tableti üstten bırakıyorsunuz montaj bitiyor. Tableti eve mi götürüceksiniz yukarı doğru 5 cm çekin alın götürün. Sonuna kadar pratik şık görünen bir montaj şekli. Herkese bu yöntemi tavsiye ederim. Aracınızın markasını google a yazıp yanına da proclip yazıp çıkan resimlere bakın. Aracınızda kasılarak tutunan montaj aparatının nereye takılacağını göreceksiniz. Biraz el becerisiyle biraz düşünerek on numara bir aparat yapabilirsiniz.

Daha bir çok uygulamayı yaratıcılığınıza bağlı bir şekilde yapabileceğiniz tablet uygulamasını herkese öneririm. Maliyet alacağınız tablete bağlı olarak çok çok uygun. Süper sorunsuz süper hızlı kaymak gibi arayüz canlı çözünürlüğü yüksek bir ekran.

Şuanda çok memnun olsam da belki ileriki aşamada tableti hiç çıkarmamaya karar verirsem güzel bir deri işçiliğiyle tableti konsolun bir parçasıymış gibi görünecek şekilde konsola da zarar vermeden araca sabit monte edebilirim. Ama şuan için çok memnunum. Eve götürüp yeni klipler yeni mp3leri sorunsuz atabiliyorum.

Şuanda eskiden kullandığım 2.0 amperlik bir çakmalık şarj aletiyle şarj ediyorum tableti. Sürekli şarjda duruyor. Aşağıdakine benzer bir şarj cihazı almayı düşünüyorum hem amperleri yüksek hem de çıkışları fazla.
https://www.amazon.com/Anker%C2%AE-Dual-Port-Charger-PowerIQ-Technology/dp/B00D82O68Y/ref=sr_1_2?s=wireless&ie=UTF8&qid=1408580871&sr=1-2
https://www.amazon.com/dp/B00LIE9VR0?psc=1

Sonradan yüklediğim ve makro atadığım bir program sayesinde (E-ROBOT) Aracın kontağını açtığınızda şarj olmaya başlıyor cihaz uyanıyor, ekran zaman aşımını kapatıyor, ekran sürekli açık kalıyor, mp3ü açıyor, haritaları açıyor.

Kontağı kapattığımda ise şarj kesiliyor cihaz uykuya giriyor açık programlar kapanıyor. Makro programı sayesinde istediğim bir saatte mesela akşam saatlerinde ekran ışığını belli seviyeye al gündüz saatlerinde maksimum seviyeye getir gibi bir çok komutu otomatik yaptırıyorum. Yine bu programda da sınır yok.

Bunlar da örnek uygulamalar
En iyi uygulamalardan birisi Porche
Videoyu izlemek için tıklayınız
Mıknatısla yapılan uygulama
Videoyu izlemek için tıklayınız
Gömme güzel işçilik
Videoyu izlemek için tıklayınız
Yine güzel kızaklı bir yapı
Videoyu izlemek için tıklayınız
VELCRO yüzyılın icadı
Videoyu izlemek için tıklayınız
Videoyu izlemek için tıklayınız
Videoyu izlemek için tıklayınız
Videoyu izlemek için tıklayınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutu07 -- 16 Şubat 2016; 20:15:05 >

< Resime gitmek için tıklayın >
Yoruma Git
Yorumun Devamı lazcoxxz - 5 yıl +6

E emrcnd
7 yıl (3548 mesaj)
Hayırlı olsun.Başarılı bir uygulama yapmışsınız aracınıza çok yakışmış.Tablet olması büyük kolaylık oluyor gerçekten bende uzun zamandır tablet kullanıyorum.NAvigasyon cihazına para verene kadar 200-300 TL fazla verip tablet almak daha mantıklı ben ızgaralara takmıştımhttps://store.donanimhaber.com/fb/d2/47/FBD247FE7CAE18C67D9AA7E114A517A4.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 27 Ağustos 2014; 17:15:44 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

M mutu07 Konu Sahibi
7 yıl (1343 mesaj)
Teşekkür ederim. Sizin uygulamanız da çok güzel olmuş tabletiniz de siyah olsaymış renk uyumu tam olucakmış. Hala kullanıyorsanız 10 liraya satılan tablet kılıfları var deri sadece çerçeveleri kaplayan onlardan kullanabilirsiniz. Tabletin üstündeki gölgeliği de bir döşemeciye yine cüzi bir rakama dikişli deri kaplattınızmı on numara bir görüntü çıkıcaktır ortaya. Auxtan bağlamışssınız sanırım. Gölgelik güzel bir fikir olmuş bu arada güneşin yansımasını da kesiyordur. Güle güle kullanın siz de.


Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @emrcnd

M macropolo
7 yıl (2949 mesaj)
Tamam güzel olmuş ama havalandırma kapanmış..< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

E emrcnd
7 yıl (3548 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: mutu07

Teşekkür ederim. Sizin uygulamanız da çok güzel olmuş tabletiniz de siyah olsaymış renk uyumu tam olucakmış. Hala kullanıyorsanız 10 liraya satılan tablet kılıfları var deri sadece çerçeveleri kaplayan onlardan kullanabilirsiniz. Tabletin üstündeki gölgeliği de bir döşemeciye yine cüzi bir rakama dikişli deri kaplattınızmı on numara bir görüntü çıkıcaktır ortaya. Auxtan bağlamışssınız sanırım. Gölgelik güzel bir fikir olmuş bu arada güneşin yansımasını da kesiyordur. Güle güle kullanın siz de.

Teşekkürler.Bende aux dan bağlıyorum.Bu tabletin başka rengi malesef türkiyede yok fazla para harcamak istemedim bunu aldım 400 tl almıştım.Kılıf dediğiniz gibi geldi deneyeceğim.Güneş koruyucu düşünürsenizhttp://www.aliexpress.com/snapshot/6163712982.html dan alabilirsiniz ben buradan aldım.Kazasız belasız kullanırsınız inşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 27 Ağustos 2014; 17:28:13 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

V VideSupra
7 yıl (1848 mesaj)
Güzel olmu? hocam elinize sa?lyk.
Navigasyon dur her türlü uygulama için güzel bir ?ey.
?unu öneririm müzi?i seven biriyseniz, powerAMP adly programy kurmanyzy öneririm ses kalitesini baya?y artyryyor.
Bende forumdan ö?renmi?timhttp://forum.donanimhaber.com/m_88924067/mpage_0/tm.htm
4 41gokhan41
7 yıl (2317 mesaj)
güvenli de istediğin zaman al git
Videoyu izlemek için tıklayınız
C CarlBenz
7 yıl (1516 mesaj)
Aslında citröen araçlarda, benim aracım berlingo 2013 model aux, usb , bluetooth baglantısı ile müzik dinleyip arama yapabiliyorum hemde aşırı derecede hızlı bir sistemi var. Bana yetiyor bu, hatta aracı aldıgımda bluetooth'dan haberim yoktu sonradan öğrendim
M mutu07 Konu Sahibi
7 yıl (1343 mesaj)
Benim uygulamada havalandırma kapanmıyor aracın yapısı gereği ama arkadaşımızın uygulamasında orta havalandırmal iptal olmuş kaçınılmaz olarak. Sıkıntı çıkmıyor ama çoğu zaman aracın zaten heryerinde havalandırma ızgarası olduğu için ortadakileri kullanmasanız da oluyor.

Link için teşekkürler yansıma engelleyici güzel bir fikir gerçekten ileride kullanılabilir buna benzer birşey.

Poweramp güzel bir program öneri için teşekkürler ben de ağırlıklı olarak onu kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutu07 -- 27 Ağustos 2014; 17:40:53 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @VideSupra , @macropolo @emrcnd

K korcank
7 yıl (154 mesaj)
Analar ne hunerli yigitler doguruyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

F flyer_mig
7 yıl (6816 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >

Bu programın ismi nedir ? Bu göstergeleri faal etmek için tableti obd soketine mi,bağladınız ?


Bu mesaja 2 cevap geldi.

T themimarist
7 yıl (182 mesaj)
Hocam cok guzel olmus ellerinize saglik< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


İ ilteris_
7 yıl (1942 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu programın ismi nedir ? Bu göstergeleri faal etmek için tableti obd soketine mi,bağladınız ?

Torque pro yazılımın adı. Obdii den veri okuyor bluetooth ya da wifi ile< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

B Byte101
7 yıl (268 mesaj)
8" all diyen bendim ama 12.1" taksaydık keşke..
A ABCdiküçgeni
7 yıl (2471 mesaj)
Aslında double din to mini usb şeklinde kutular olsa,
bu kutular araçlarin teyp boşluguna din bağlantısı ile monte edilse,
isteyen istedigi ozellikteki tableti oraya kolayca taksa,
tablet hem oradan sarj olsa hem de multimedia cihazi islevi gorse,
böyle bir cihaz
ne satar degil mi ?

var mi böyle bir cihaz?< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


M mr.big
7 yıl (8104 mesaj)
Astra g için istiyorum böyle bişey ama konsol pek müsaade etmiyor ...< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M mutu07 Konu Sahibi
7 yıl (1343 mesaj)
Teşekkür ederim arkadaşlar..

@flyer_mig
Hocam programın adı arkadaşımızın da söylediği gibi Torque Pro. Ücretsiz versiyonları var fullü nette bulunabiliyor. Aracın Obd soketine bağladığımız Blutooth ya da Wifi destekli (10-20 dolarlık bir cihaz) Elm cihazıyla aracın üzerindeki neredeyse tüm sensörleri okuyup istediklerinizi takip edebiliyorsunuz.

Gerçekten süper bir program. Aracın tüm hızlanma verilerini basınçlarını yakıt tüketimlerini yol bilgisayarının bizlere sunduğunun en az 10 katı veriyi takip edip kayıt edebiliyorsunuz. Hatta aracınızdaki hataları da okuyabiliyor.

Sadece bu programı kullanmak için insanlar araçlarına tablet bağlıyorlar. Buna benzer bir iki güzel program daha var alternatif.


@Byte101
Yardım için thanks hacı.. Şimdilik boyut yeterli bir dahakine bakarız artık..

@ABCdiküçgeni
Söylediğiniz tarz uygulama isteğe göre yapılıyor fiberciler ya da döşemeciler tarafından. Ama standart olarak var mı bilemiyorum. Youtubeda çok fazla mevcut double din yuvalara bu tarz uygulamalar.. Genellikle İpad Mini kullanıyorlar amerikalılar. Baya yaygın. Ama double din yuvalar belli bir standartta olduğu için mesela bendeki gibi 10 inchlik bir tablet oraya olmuyor. Buyüzden universal çerçeveler yapılıyor özel üretim. Bu çerçeveler de 100 liradan falan başlar en fazla.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Byte101 , @ABCdiküçgeni , @flyer_mig

C cancan_burak
7 yıl (5249 mesaj)
hocam elinize sağlık arabaya birşeyler yapmak istiyordum uygulamayı görünce ilk sıraya bu uygulamayı aldım.Araştırmaya başlayalım. volvo s40 a uygulayacağım


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A ABCdiküçgeni
7 yıl (2471 mesaj)
@mutu07 teşekkür ederim cevap için


Bu mesaja 1 cevap geldi.