Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
2
Cevap
183
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Akülü, akü taşıma aracı yapmak istiyorum.
B
7 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Dostlar;

Zeytin vakti, zeytin silkeleme makinasının çalışması için lazım olan aküyü bahçede dolaştırmak çok zor oluyor, bunu pazar arabaları gibi bir zımbırtıyla halledebileceğimi düşündüm ama düşündükçe aklıma başka fikirler geldi. Mesela akü taşıma aracımı akülü yapayım kendim güç harcamadan aracım kendisi gitsin istiyorum.

Bunun için teknik bilgilere ihtiyacım var. Mesela aküyü taşıyacağım aracımın motoru olacak bu motorun çalışması için gereken volt vs. gibi teknik bilgileri nereden öğrenebilirim ?L
7 ay
Teğmen

Merhabalar, yapmayı düşündüğünüz aracınız için gerekli olan motor gücünü bulmak için aracın ağırlığı, ilerleme hızı, yürüme direnci, yokuş direnci gibi verilere ihtiyacınız olacaktır. Bi ihtimal çıkma akülü sandalye motoru işinizi görecektir.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

P
7 ay
Yüzbaşı

Merhabalar;


Zeytin silkeleme araçlarında artık li-ion ya da lifepo4 piller kullanılıyor.
Örneğin sizin şu an kullandığınız sistem 12V 70 Ah olsun, tahmini ağırlık 20 kilodan fazla olur. (Sistem direkt batarya ile mi çalışıyor, yükseltici var mı bilmiyorum)
Bunun yerine li-ion pil yaptığınızı düşünelim, piyasadan alınabilecek herhangi bir 3200 mAh'lık pille 3 seri 20 paralel batarya yaparsanız sadece 3-4 kiloluk bir bataryanız olur. Sırt çantasıyla birlikte kullanabilirsiniz. Günümüzde bu sistem yaygınlaşıyor.

Tabii ki sistemi iyi incelemek lazım, bazıları 36 volt ile çalışır, bataryada da buna göre değişiklik yapılır.

Sonuç olarak;
Li-ion yaparsanız çok hafif, orta ömürlü ve biraz pahalı olur.
LiFePO4 yaparsanız hafif, uzun ömürlü ve uygun fiyatlı olur. (tabii ki aküden daha pahalı)

Bu sistemleri araştırmanızı tavsiye ederim.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.