Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir
4
Cevap
92
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Yapay zeka, üniversitelerde ders olarak okutulacak
M
4 hafta
Teğmen
Konu Sahibi

Yapay zeka, üniversitelerde ders olarak okutulacak
Yapay zekanın teknolojinin geleceğindeki vazgeçilmez yeri, tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. Türkiye de gelişen yapay zeka teknolojilerini kullanmak ve ilerletmek için akademik düzeyde adımlar atıyor.YÖK ve BTK Akademi iş birliğiyle yapay zeka dersleri yeni müfredata eklenecekUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, BTK Akademi'nin altyapısının, eğitimlerinin ve derslerinin üniversiteler tarafından kullanılacağını belirtti. Bu ortak çalışmayla, üniversitelerde ihtiyaç duyulan yeni derslerin açılacağını ve bu derslerin hazırlanacağını söyledi.Ayrıca Bkz.ASELSAN, sonar sistemi FERSAH’ı ilk kez yurt dışına sattıUraloğlu, dijital teknolojiler ve yapay zekayla ilgili derslerin üniversitelerin müfredatına dahil edileceğini ve BTK Akademi'den alınan derslerin üniversite dışı kazanımlar olarak öğrencilerin transkriptlerine yansıtılmasının amaçlandığını vurguladı.Uraloğlu, ilk aşamada, yeni açılan ve bu yıl öğrenci alacak yapay zeka temelli 12 ön lisans programının bazı derslerinin BTK Akademi derslerinden karşılanması üzerine çalışmaların yapıldığını vurguladı. Uygun olabilecek ders eşleştirmeleri için taslak çalışmayı tamamladıklarını duyurdu. Haberi Portalda Gör

C
4 hafta
Yüzbaşı

Eklenmeli bu eksiklik bir an önce giderilmeli< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
4 hafta
Binbaşı

Ben buna seri üretim fikirsizlik diyorum, dışarıdan birşey yapılıyormuş gibi görünür fakat gelişim ve üretimde bir faydası olmaz,

Öğretecekleri şey bir mantığı, nasıl geliştirilir nasıl çalışırdan ziyade, daha gelir geçer bilgiler olur diye düşünüyorum, GPT kullanım klavuzu gibi bir eğitim verilirse şaşırmam.

Eğitimde bu ülkeyi kalkındıracak birşeyler yapılacaksa, önce verilen eğitimlerin faydacılık çerçevesinde değerlendirilmesi lazım.

Ancak bana kalırsa bırakın yapay zekayı, önce kavramsal ve gerçek dünya unsurlarını zihninde birleştirebilen zihinsel beceriye sahip öğrenciler yetiştirebilmeli eğitim kurumları, sonrası öğrencilerin yaratıcılığı ile kendiliğinden çözülür.


Akademisyenlerinde durumu ortada, liyakatsizlik almış yürümüş (ki bazı medya ortamlarında kendileri söylüyor), daha doğru düzgün eğitim verebilecek yer var mı emin değilim.(İyi niyetli azınlığı tenzih edirim.)
Kopya / kolaylaştırma / göz yumulması gibi şeyler zaten bir eğitim hayatı standartı olmuş, bu yüzden çoğu insan olması gereken yerde değil.Bu şahısların neden olduğu kelebek etkisiylede gelişmeler duruyor.

Üniversiteler uluslararası entegrasyondan uzak, arxivde kaç tane üniversitemizin katkıları ile oluşturulmuş kaynak var AI ile alakalı, en son girdiğimde sadece dergi falan vardı ki sadece türkçe :D,Muhtemelen tiktok mühendislerinin bizimkilerden daha çok makalesi vardır AI konusunda.

Daha çok fazla etmen var, ülkede kendisine teknoloji editörü denilen çoğu kişi (editörler alınmasın)(saygın işini yapan çok iyi insanlarda var, ki çoğunun yolu DH den geçmiş, Erdi ve Mesut bey gibi) fakat sektörden itopik derecede uzak ve bilgisiz insanlarda var ve bu insanlar basında haber, yayın yapıyor.

Kısa özet bu ülkede bilişimde gelişim neresinden tutarsanız tutun elinizde kalır. Temelde çok fazla sorun var.

Biraz fazla uzattım galiba idare edin. :)

Bu mesajda bahsedilenler: @candirli
L
4 hafta
Binbaşı

Böyle şeyleri diretmeye gerek yok ki, zaten konunun uzmanı bölümlerin yöneticileri akademik müfredatı gerekli zamanlarda güncelleyeceklerdir. Asıl üstünde durulması gereken başka şeyler var.
D
3 hafta
Yarbay

ülkede yapay zekanın y si kadar bile arge yok, yapay zekanın nasıl algoritmik olarak işlediğini bilen yok, sen kalk üniversitede dersini ver, kimi buldunki ders verdiyorsun, kapalı sistem işleyen topluma bilgi sızdırılmayan yapılarla ilgili hangi donelere sahipsinde öğrencilere hangi başarıları aktaracaksın, bir bitmiyor rant için diploma verme sevdanız, kesin 2. gün sonra yz diplomasına sahip olmak adamına özel iş kadroları ha??
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.