Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
3
Cevap
411
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Yağış tahminleri hakkında: % ve mm neyi ifade ediyor?
E
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

Merhaba.

Google'da şu an bulunduğum yer için yağış %20 diyor, windy.com'da bu gece için 22.7mm yazıyor. Bunlar tam olarak neyi ifade ediyor?

Tahminim mm belli bir m2'ye belli bir sürede biriken suyu ifade ediyor fakat tam cevabını bulamadım, bilen varsa anlatırsa sevinirim.< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >B
2 yıl
Yüzbaşı

Bu gece %20 olasılıkla yağmur yağacak demek.
Sokağa bir leğen bıraksan, yağmur boyunca içinde birikecek suyun yüksekliği 22.7 mm olacak.
Nem de %92 yazıyor, bu havanın buhar halinde maksimum barındırabileceği nem miktarına yaklaştığını gösteriyor, fazlası havada çözünmez, çiy olur yağış olur vs.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
E
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

Teşekkür ederim.

Hocam bu bilgi değil mi tahmin değil? Çünkü aşağı yukarı ben de benzer tahminde bulunmuştum fakat işin aslını araştırınca bulamadığım için sorayım dedim.

Ben metre kare başına belli bir alan alanda oluşacak su milktarı diye düşünmüştüm mm'yi sizin dediğinizde "yağmur boyunca" ifadesi var tabii bu benim düşündüğümden çok farklı bir durum çıkartıyor oraya.
Bu mesajda bahsedilenler: @Böcekli sümük
B
2 yıl
Yüzbaşı

1 metrekare de olsa 10 metrekare de olsa yağmur homojen yağdığından aynı yüksekliğe erişir. Normalde m2 den bahsediliyorsa hacimle ifade etmek doğru olur, 1 m2 ye 22,7 mm yüksekliğinde yağmur yağarsa bu zaten 22,7 litreye eşit olur. Yaygın yanlış kullanım mevcut.
Belki 'yağmur boyunca' ifadem hatalı olabilir, haber içeriğinde 'saatte 22,7 mm' ifadesi mevcutsa ve 4 saat yağmur yağdıysa m2ye toplam 91,4 litre yağmur düşmüş olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Böcekli sümük -- 13 Ocak 2021; 16:58:0 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.