Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
2270
Cevap
0
Tıklama
27
Öne Çıkarma
Xiaomi Mi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware Ana Konu - OpenWrt 21.02.0 Yayınlandı!

0 0ldskool Konu Sahibi
3 yıl (3214 mesaj)
Xiaomi Mi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware Ana KonuMiWiFi Mini, MiWiFi 3, MiWiFi 3G, MiWiFi 3G v2, MiWiFi 3 Pro, MiWiFi HD, MiWiFi 4, MiWiFi 4A, MiWiFi 4A Gigabit Edition, Mi AX3600, Mi AX1800, Redmi AC2100 gibi Xiaomi markalı çeşitli router cihazları için genel tartışma ve destek konusudur.ÖNSÖZ

Bu konunun, değerli katkılarınızla beraber aktif bir konu olmasını ve aynı zamanda sayısız defa popüler konulara girmesini sağlayan sizlere teşekkür ederim.------------------------------


İçindekiler:
0) Neden OpenWrt?
1) OpenWRTInvasion kullanarak Xiaomi cihazlara Openwrt firmware kurulumu nasıl yapılır?
2) Alternatif openwrt tabanlı firmware seçenekleri nelerdir?
3) Kendi firmware dosyanızı kolayca nasıl hazırlarsınız?
4) Cihazım açılmıyor. Cihazımı nasıl unbrick-debrick ederim?
5) Kaynaklar
6) Notlar ve ekleme


------------------------------


0) Neden OpenWrt firmware bu kadar seviliyor?


Tek cümle ile özetlemek gerekirse eğer; insanlar OpenWrt'yi cihazların stok yazılımından daha üstün buldukları için yüklerler. Peki stok yazılıma göre üstünlüğü nedir?

Yüksek performans ve stabilite
 • OpenWrt, stabildir ve uzun süre güvenilir bir şekilde çalışır.
 • OpenWrt, bufferbloat kontrol algoritmaları aracılığıyla gecikmeyi (ping) azaltır ve ağ verimini artırır. (Elbette ki mucizevi bir şekilde 1 ms pingle CS:GO oynamayı beklemeyin. Ama gerçekten azaltıyor.)
 • OpenWrt, Wi-Fi performans iyileştirmeleri sağlar ve daha yüksek veri hızlarını ve istasyonlar arasında performans eşitsizliğini engeller.
 • OpenWrt, üreticileri tarafından adeta unutulmuş, güncelleme almayan cihazlara bile uzun süre destek verir.

  Güvenlik
 • OpenWrt açık kaynaklı bir yazılımdır. Dünyanın her yerinden birçok geliştirici kodu yayınlanmadan önce gözden geçirir. Kapalı kaynaklı stok yazılımların aksine, gizli saklı şüpheli bir şey barındırmaz.
 • Donanım üreticileri tarafından bilerek bırakılmış gizli arka kapılar içermez.
 • OpenWrt, birçok yaygın saldırıdan etkilenmeyen Linux işletim sistemi sayesinde yaygın güvenlik açıklarına karşı dirençlidir.
 • OpenWrt aktif ve devamlı olarak güncellenir; böylece tüm güvenlik açıkları keşfedildikten kısa bir süre sonra kapatılır.
 • Varsayılan OpenWrt firewall yapılandırması, router veya bağlı cihazlarınızı saldırılara maruz bırakmadan tam internet bağlantısına izin verir.
 • Eski aygıtların çoğu, OpenWrt tarafından desteklenir ve üreticiler cihaz yazılımı güncellemelerini yayınlamayı bıraktıktan çok sonra bile OpenWrt'nin getirdiği güvenliğin keyfini çıkarabilir.
 • OpenWrt, yönlendiricinizin ömrünü uzatır. Çoğu satıcı, yeni model piyasaya sürülene kadar yalnızca router cihazınız için güncellemeler sağlarken; OpenWrt cihazın RAM / Flash'ları yeni sürümleri barındırabildiği sürece tüm uyumlu modelleri destekler.

  Genişleme yeteneği
 • Bir router için satıcı firma yazılımı sınırlı bir kullanım yeteneği ile birlikte gelirken, OpenWrt ekstra olarak kurulmaya hazır 3000'den fazla paket sağlar. Popüler paketlerden bazıları şunları yapmanızı sağlar:
  +Kurar kurmaz yerel dual-stack bağlantı kullanın veya IPv4 / IPv6 geçişi sağlayın.
  +Direkt router üzerinde reklamları engelleyin, böylece bağlı herhangi bir cihazdan temiz ve düzenli web deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz.
  +Smart Queue Management ile yoğun trafik sırasında bile ping sürelerini azaltın.
  +OpenVPN veya WireGuard sunucusu ile ev ağınıza güvenli erişim.
  +OpenVPN veya WireGuard istemcisi ile internet erişiminizi güvence altına alın ve ISP'nizin internet aktivitenizi gözetlemesini önleyin.
  +DNS şifreleme ile ISP'nizin DNS isteklerinizi değiştirmesini ve gözetlemesini önleyin.
  +DNS hijacking olayına karşı cihazlarınıza hard coded DNS zorlayın.
  +Yerel cihazlarınıza (NAS vb) izin vermeyen fakat internete erişime izin veren bir misafir ağı oluşturun.
  +Zaman sınırlarını ve ebeveyn kontrollerini kullanarak erişimi kontrol edin.
  +İndirme kotası veya bant genişliği için kota ayarlayın. Örn. sınırlı yükleme / indirme kotasına sahip kullanıcılar için (3G, LTE vs) faydalıdır.
  +DDNS komut dosyaları aracılığıyla üretici firma yazılımından daha geniş bir Dinamik DNS (DDNS) sağlayıcı seçeneğine erişin.

  Yapılandırma ve özelleştirme seçenekleri
 • OpenWrt gerçek bir Linux tabanlı sistem olduğundan, yönlendiricinizin / cihazınızın tüm işlevleri üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.
 • OpenWrt, yapılandırma için hem komut satırı arayüzü (SSH aracılığıyla) hem de web tabanlı bir kullanıcı arayüzü sağlar.
 • Yapılandırma ayarları, düzenleme ve / veya kopyalamayı kolaylaştırmak için düz metin dosyalarında saklanır.
 • OpenWrt image builder, herhangi bir özelleştirmeyle (önceden tanımlanmış parola, WiFi, vb.) Cihazınız için kendi firmware dosyanızı oluşturmanıza olanak sağlar.
 • LuCI WebUI, ihtiyaçlarınıza / zevklerinize uygun temalar seçmenize olanak tanır. Ek olarak, WebUI Yerelleştirmesi 20'den fazla dilde paketler aracılığıyla kullanılabilir.
 • Cihazdaki LED'leri, düğmeleri ve anahtarları ihtiyaçlarınıza göre yapılandırabilirsiniz.


  Topluluk desteği
 • Geliştiriciler, gönüllüler ve diğer uzun süredir OpenWrt kullanıcılarından oluşan canlı topluluk, bir sorunu çözmeye yardımcı olmak için her zaman hazır.


  Sıfır maliyet
 • OpenWrt, GPL lisansı aracılığıyla ve birçok gönüllü katılımcının (hem bireyler hem de şirketler) çabaları sayesinde ücretsiz olarak sağlanmaktadır.
 • Abonelik veya lisans ücreti yoktur. Sizden herhangi bir şey talep edilmez.


  ------------------------------


  1) Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition OpenWrt Kurulumu (R4AG/R4A Gigabit)  Diğer cihazlar (4A 100M, 4, 4C, 3Gv2, 4Q, Mi WiFİ 3C...) için de aynı rehberi takip edebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta; cihaza kurduğunuz firmware sizin cihazınızla uyumlu olmalı. Mesajdaki anlatımda 4A Gigabit edition cihaza kurulum yapıldı.


  Şuanda openwrt desteği olan Xiaomi router modellerinin listesi

  Xiaomi AIoT AC2350
  Xiaomi Mi Router 3 Pro
  Xiaomi Mi Router 3G
  Xiaomi Mi Router 3G v2
  Xiaomi Mi Router 4
  Xiaomi Mi Router 4A 100M Edition
  Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition
  Xiaomi Mi Router 4C
  Xiaomi Mi Router 4Q
  Xiaomi Mi Router AC2100
  Xiaomi MiWiFi Mini
  Xiaomi MiWiFi Nano
  Xiaomi Redmi Router AC2100
  -
  Ayrıca Xiaomi AIoT AX3600 ve Xiaomi Mi Router AX9000 gibi modeller için openwrt desteği konusunda çalışmalar devam ediyor.

  Sizdeki modele uygun dosyaları, OpenWrt Firmware Selector adlı sayfayı kullanarak kolayca indirebilirsiniz. Türkçe sayfa:https://firmware-selector.openwrt.org/


  Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition cihaz özellikleri


  • SoC: MediaTek MT7621AT (880 MHz, 2 cores / 4 threads)
  • RAM: 128 MB DDR3
  • Flash: 16 MB SPI flash
  • Ethernet: 3x10/100/1000 Mbps (2xLAN, 1xWAN)
  • WiFi: dual band, 802.11bgn + 802.11ac
   2.4 GHz çipi MediaTek MT7603EN & MIMO config: 2x2:2; 5 GHz çipi MediaTek MT7612EN & MIMO config: 2x2:2


  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >
  Fotoğraflar wiki'den alıntıdır.

  UYARI

  Bu uyarının amacı yeni kullanıcıların gözünü korkutup vazgeçirmek değil sadece bilgilendirmektir.
  Openwrt, ideal durumda, power user seviyesindeki kullanıcılar içindir.
  Openwrt, temel seviyede bile olsa bir linux ve network bilgisine sahip değilseniz sizin için uygun olmayabilir.
  Openwrt, temel kurulum ve yapılandırma konularında resmi dökümantasyon ve yazılı-video rehber yönünden oldukça zengin olmasına rağmen; ortalama kullanıcılar zorlanabilir. Karışık gelebilir.
  Openwrt, "hazırcı-kolaycı" kullanıcılar için hiç kolay ve kullanışlı değilir. Openwrt stok yazılım gibi ileri, ileri, ileri tıklayıp kullanılmıyor.
  Ve en önemlisi sorun tespit etme ve sorun giderme konusunda kendinize güvenmiyorsanız eğer openwrt sizin için uygun olmayabilir.

  Ama bir farkla, öğrenme konusunda açık ve hevesli biriyseniz uyarıyı okuduktan sonra yine de devam edebilirsiniz. Afedersiniz kimse anasının karnında öğrenmiyor sonuçta. Takıldığınız veya yapamadığınız bir noktada, önce yaşadığınız sorunu sonra da sizin sorunu çözmek için neler yaptığınızı açık ve anlaşılır özet bir şekilde foruma yazıp destek talep edebilirsiniz. Bu konuda herkes birbirine elinden geldiği kadar yardımcı oluyor.

  Eğer kendinizi yukarıdaki maddelere göre uygun biri olarak görmüyorsanız ve bu dostane uyarıyı dikkate almayıp devam ederseniz openwrt'den memnun kalmayacağınız yüksek ihtimaldir. Bilginize,

  Saygılarımla.

  ------

  OpenWrt kurulumu için tercih edelebileceğiniz 3 yol var. Birincisi ve en kolayı acecilia isimli geliştiricinin geliştirdiği kurulum yöntemi. İkincisi Zorro isimli geliştiricinin geliştirdiği windows scripti. Üçüncüsü ve son yöntem ch341a programlayıcı ile doğrudan spi flash'a müdahele ederek yapılan yükleme yöntemi.

  Biz bu rehberde acecilia'nın OpenWRTInvasion aracını kullanacağız. Bu yöntem için herhangi bir özel programlayıcı, kablo, cihazı açıp lehim yapmak falan gerekmiyor. Sadece 3-5 satır komut kopyala-yapıştır yaparak 5 dakika içinde halledebilirsiniz.

  Bu yöntemle kurulum için ihtiyacınız olan tek şey bir ethernet kablosu ve gnu/linux çalıştıran bir bilgisayar. Virtualbox gibi bir program üzerinde çalışan Ubuntu sanal bilgisayar da olabilir o sorun değil. Eğer sanal bilgisayar kullanacaksanız, virtualbox ayarlarında ağ bağdaştırıcısının briged olarak çalıştığından emin olun. NAT olması problem yaşatabilir. Bu aşamayı ayrıntılı olarak anlatmaya gerek yok. Youtube üzerinde binlerce virtualbox üzerine Ubuntu kurulumu videosu bulabilirsiniz. Ben hali hazırda bir gnu/linux kurulu bir bilgisayar kullandığım için virtualbox kurulumunu atlayıp, doğrudan OpenWrt kurulumu anlatacağım. Bu işlemleri yaparken router internete bağlı olmalıdır yoksa hata alırsınız. (OpenWRTInvasion aracına gelen en son (3 Ekim 2021) güncellemeyle beraber artık script Windows üzerinde de çalışıyor. Windows üzerine önce python3 kurulumu yaptıktan sonra, doğrudan Windows üzerinde aynı işlemleri yapabilirsiniz.)


  Evet artık kuruluma başlayabiliriz. İlk adım olarak bilgisayarda terminal uygulamasını(komut satırı) açıp önce bilgisayarı güncelliyoruz ardından yeniden başlatıp hemen gerekli kurulum script'ini bilgisayarımıza indiriyoruz.

  sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y && sudo apt-get dist-upgrade -y && sudo apt-get autoclean -y && sudo apt-get autoremove -y


  git clone https://github.com/acecilia/OpenWRTInvasion.git


  İndirme işlemi bittikten sonra ilgili klasöre giriyoruz.
  cd OpenWRTInvasion


  pip3 aracını kullanarak program için gerekli bağımlılıkları kuruyoruz. Bu işlem otomatiktir sizin bir işlem yapmanıza gerek yok. Bilgisayarınızda python3 ve pip3 kurulu ve güncel olmalı. Kontrol etmek için python3 --version komutunu kullanabilirsiniz. pip3 kurulumu için de sudo apt-get install python3-pip komutunu kullanabilirsiniz.
  pip3 install -r requirements.txt


  Artık kurulum için hazırız. Kurulum script'ini çalıştırıyoruz.
  python3 remote_command_execution_vulnerability.py


  Script sizden router cihazın IP adresini ve stok kodu bilgisini isteyecek. Eğer kendiniz değişirtirmediyseniz IP adresi: 192.168.31.1 olmalı. stok kodunu da router arayüzüne giriş yaptıktan sonra tarayıcınızın URL kutusunda görebilirsiniz. Oradan gerekli değeri CTRL+C CTRL+V yapabilirsiniz.
  Stok kodu = eşittir işaretinden sonraki a6172a... gibi olan değer. Baştaki stok= kısmı ve sondaki / işareti dahil değil.
  < Resime gitmek için tıklayın >

  Eğer hata aldıysanız kurulum scriptini yeniden deneyin. Stok kodu her boot'ta ve her cihaza login'de değişiyor. Ona dikkat edin.

  Yaklaşık 30 saniye süren bir işlem sonunda. Cihaza telnet ile bağlantı yapmaya hazır hale geliyor. Yani geldik son aşamaya. Bu adımda bilgisayarda yeni bir terminal ekranı açıp, cihaza aşağıdaki komutla telnet bağlantısı kurup, OpenWrt firmware yüklüyoruz.
  Kullanıcı adı ve şifre olarak ikisine de: root yazıyoruz.
  telnet 192.168.31.1


  Tebrikler şuanda stok yazılım üzerinde root erişiminiz var. İstediğinizi yapmakta özgürsünüz.

  Biz telnet ekranında cihazın /tmp/ dizinine gidip OpenWrt yazılımı indiriyoruz.
  cd /tmp


  curl -L aşağıdakidosyalinki --output firmware.bin


  Dosya linki:
  https://downloads.openwrt.org/releases/21.02.0/targets/ramips/mt7621/openwrt-21.02.0-ramips-mt7621-xiaomi_mi-router-4a-gigabit-squashfs-sysupgrade.bin


  sha256sum değeri: 6e8b445afbd162b5c41f04a4041f77338e455551cda4151d5465c0820e75bda0

  Dosyanın doğru bir şekilde indiğini kontrol etmek istiyoruz. Bu nedenle aşağıdaki komutu veriyoruz.
  ./busybox sha256sum firmware.bin


  Eğer sha256sum değer üstteki ile aynıysa yani eşleşiyorsa devam edebiliriz. Eğer başka bir değer görüyorsanız indirdiğiniz dosyada sorun var anlamına gelir. İşleme kesinlike devam etmeyin. Onu yerine dosyayı silip tekrar indirmeyi deneyin.
  < Resime gitmek için tıklayın >
  ekran görüntüsü temsilidir


  Eğer sha256 değerinde bir sorun yoksa cihaza indirdiğimiz OpenWrt yazılımı artık kurabiliriz. İşlem bitene kadar hiçbir tuşa basmamaya ve cihazın elektriğinin kesilmemesine dikkat edin.
  mtd -e OS1 -r write firmware.bin OS1


  Komutunu vererek işlemi ve kurulumu yapmasını ve cihazın reboot etmesini bekliyoruz. İşlem bitip cihaz sorunsuzca açıldıktan sonra hadi geçmiş olsun. Naçizane size tavsiyem; yukarıda cihaza kurduğumuz firmware dosyasını bu sefer bilgisayarınıza indirip, cihaz açıldıktan sonra 192.168.1.1 adresinden System → Backup/Flash Firmware sayfasındaki, Flash new firmware image bölümünden Keep settings seçeneğini işaretlemeden cihaza yeniden flaşlamanızı öneririm. Bu ilk kurulumdan sonra önerilen bir olaydır. Cihaz kullanıma hazır.

  Yeni router cihazınız hayırlı olsun. Bundan sonrası tamamen size kalmış. Cihazınızı istediğiniz gibi geliştirip bir çok farklı amaç için özgürce kullanabilirsiniz. Örneğin; SQM, adblock, wireguard vpn, openvpn, ddns, multiwan, DNS over TLS, stubby, Wake on Lan, upnp gibi gibi bir çok faydalı programı kurup kullanabilirsiniz. Hatta isterseniz kendiniz de isteğiniz bir programı yazıp kullanabilirsiniz. Tamamen hayal gücünüzle sınırlısınız.


  ------------------------------


  Openwrt firmware üzerinde VLAN ID ayarı nasıl yapılır?

  Fiber internet altyapısında firma cihazını aradan çıkartıp doğrudan kendi cihazınız ile internete bağlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ayarlar burada.
  https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi-router-modelleri-ve-openwrt-firmware-ana-konu-openwrt-21-02-0-yayinlandi--135790478-49


  ------------------------------


  2) Alternatif openwrt tabanlı firmware seçenekleri nelerdir?


  Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition için konuşacak olursak;

  1) Meşhur x-wrt firmware (sadece mir4a için değil, birçok cihaz için sürümü var)
  ptpt52 nickli Çinli bir geliştiricinin öncülük ettiği bir proje. İngilizce dil desteği var. Uzun süredir bilinen oldukça derli toplu bir firmware. Ekstra olarak birçok yazılım kurulu geliyor. Sık sık güncelleme yapılıyor. Biraz fazla bloated olması dışında performansı fena değil. Ama resmi sürüme göre biraz hantaldır... Her şey hazır kurulu gelsin ben uğraşmayayım diye düşünenler alternatif olarak tercih edilebilir.
  https://downloads.x-wrt.com/rom/
  https://github.com/x-wrt/x-wrt


  2) db260179 firmware
  David Bentham isimli geliştiricinin geliştirdiği firmware. Aktif olarak geliştirildiği için bir şans verilebilir. Fakat biraz fazla kurcalanmış bir durumda şuanda. İşlemciyi sürekli gazlayan bir firmware. Eğer cihaz kıyıda köşede duruyorsa ısınma sorunu yaşayabilirsiniz. Router için kullandığınız adaptörün yüksek akım verebiliyor olması; 12v 2a gibi bir adaptörle kullanmak iyi bir fikir olabilir. Bazı cihazlar için yüksek spi read speed nedeniyle hatalar verebilir bu yüzden her cihazla arası iyi değil. Biraz cihaz seçiyor. Özellikle ethernet üzerinden (gigabite yakın hızlarda) hız sorunu yaşayanlar bir şans verebilir.
  https://gitlab.com/db260179/xiaomi-m4a/-/releases

  Resmi OpenWrt sürümü çıkmışken çok gerek kalmadı.


  3) Belkide en bilinen en sevilen firmware araujorm
  Rodrigo Araujo isimli geliştiricinin geliştirdiği firmware. Oldukça güzel ve stabil bir yazılım. Uyumsuzluk yaşama ihtimaliniz düşük. Pek çok insan bunu kullanıyor şuanda. Gördüğüm kadarıya bilinen bariz bir kusuru yok.
  https://github.com/araujorm/openwrt/releases

  Artık güncel değil, zorda kalmadıkça kullanmanızı tavsiye etmem.


  4) Byte-bite nickli geliştiricinin mir4a için hazırladığı firmware
  Çeşitli mt76 iyileştirmeleri içeriyor.
  https://github.com/Byte-bite/OPENWRTMI4A

  Resmi OpenWrt sürümü çıkmışken çok gerek kalmadı.  ------------------------------


  3) Kendi firmware dosyanızı kolayca nasıl hazırlarsınız?


  Arkadaşlar bu site üzerinden kolayca kendinize özel firmware hazırlayabilirsiniz.

  site:https://chef.libremesh.org

  kaynak kodu:https://github.com/libremesh/chef


  Kullanımı şöyle oluyor;

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Bizim cihaz (mir4a) henüz sadece snapshot desteklediği için. 1. bölümden snapshot'ı seçiyoruz. 2. bölüme hangi cihaz için yazılım oluşturacaksak onun adını arayıp buluyoruz. 3. bölümde firmware'a eklemek istediğimiz yazılımları aralarına birer boşluk bırakarak yazıyoruz. (tüm ek yazılımlar buradahttps://openwrt.org/packages/start) 4.bölümde yazılımı hazırla komutu veriyoruz. 5'de de hazırlanmış firmware hazır, indiriyoruz.
  Ardından hazırladığınız dosyayı hali hazırda openwrt kurulu cihaza; system -- backup and flash --- "flash new firmware image" bölümünden güncelleme olarak kurulum yapabilirsiniz.

  Eğer custom config yapmadan düz bir firmware oluşturacaksanız; artık docker üzerinde saatlerce custom firmware derlemeye gerek yok. Her şey 5dk sürmüyor bile. Çok temiz iş.

  Tavsiye edebileceğim bazı paketler ekran görüntüsünde de mevcut. Aklıma gelenler:

  (başında + işareti olanlar benim naçizane tavsiyelerim)


  + luci (görsel arayüz)
  + luci-app-adblock (doğrudan router üzerinden bütün cihazlar için reklam engelleme)
  + luci-app-sqm (çok gelişmiş bir qos yazılımı. tam hızla torrent indirirken bile online oyunda ping-lag-packet loss vs olmaz. bufferbloat engeller %10000 gerekli bizim problemli internetimiz için)
  luci-app-upnp (otomatik port yönlendirme programı, playstation xbox gibi oyun konsolları için çok faydalı özellikle)
  luci-app-wifischedule (wifi zamanlama)
  luci-app-nft-qos (ağdaki cihazlara; mac adresine veya IP adresine hız sınırlama)
  luci-app-wireguard (vpn)
  luci-app-openvpn (vpn)
  luci-app-shadowsocks-libev (proxy)
  luci-app-https-dns-proxy (dns şifreleme)
  luci-app-dnscrypt-proxy (dns şifreleme)
  luci-app-unbound (dns çözümleyici)
  luci-app-ddns (dinamik dns)
  luci-app-mwan3 (birden fazla internet aboneliğiniz varsa birleştirip tüm hızı tek bir internet gibi kullanırsınız)
  luci-app-wol (wake on lan desteği)
  luci-app-samba (samba server, usb'li cihazlarda ağ üzerinde dosya paylaşımı için)
  luci-app-aria2 (usb'li cihazlar için download manager. Bir usb hdd ya da usb flash bellekle beraber router 7/24 çalışan torrent makinesine dönüşüyor)
  luci-app-p910nd (usb ile yazıcı paylaşımı)
  kmod-usb-net-rndis (tethering, akıllı telefonun internetini usb portu ile herkese dağıtma)
  luci-app-banip (adı üstünde)
  luci-app-vpn-policy-routing (koşullu vpn yönlendirme, atıyorum netflix trafiği için vpn kullanma ama şu bu site için kullan vs)
  luci-app-minidlna (dlna server)
  luci-app-nlbwmon (ağ trafiği izleme)
  luci-app-attendedsysupgrade (güncelleme yardımcısı)
  luci-app-nextdns (nextdns)
  luci-app-noddos (ddos atak önleme)
  vs


  ------------------------------

  4) Cihazım açılmıyor. Cihazımı nasıl unbrick-debrick ederim?


  Cihaz herhangi bir şekilde açılmaz duruma gelirse kurtarmak mümkün. Unbrick işlemi ve stok yazılıma geri dönme yöntemleri

  1. yol TinyPXE ile stok yazılıma dönme ve ubrick rehberi (denenmiş yöntem)https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi-router-modelleri-ve-openwrt-firmware-ana-konu-openwrt-21-02-0-yayinlandi--135790478-14#146822051

  2. yol linux üzerinde tftp ile stok yazılıma dönme ve ubrick rehberi (denenmiş yöntem)https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi-router-modelleri-ve-openwrt-firmware-ana-konu-openwrt-21-02-0-yayinlandi--135790478-21#146967617

  3. yol MIWIFIRepairTool ile stok yazılıma dönme ve ubrick rehberi (deneysel yöntem)https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi-router-modelleri-ve-openwrt-firmware-ana-konu-openwrt-21-02-0-yayinlandi--135790478-18#146854687

  4. yol Tftdp32 ile stok yazılıma dönme ve ubrick rehberihttps://forum.openwrt.org/t/xiaomi-mi-router-4a-gigabit-edition-r4ag-r4a-gigabit-fully-supported-and-flashable-with-openwrtinvasion/36685/402

  5. yol (en son çare - sadece profesyoneller için)
  Herhangi bir spi flash programlayıcı(ch341a, tl866-ii, flashcatUSB, raspberry vs) ile doğrudan çip programlama yöntemi.
  Elimde aynı model 10 farklı cihazdan alınma spi flash dump var. Bu dump'lardan herhangi birini kendiniz bir hex editor programı kullanıp cihaz mac adres kısımlarımı değiştirip çipe kendiniz yazabilirsiniz. Yoksa orijinal mac adresleriniz kaybolabilir. İşleme başlamadan önce kendi yedeğinizi almayı unutmayın.https://www.mediafire.com/file/x0mx9imdcenfy00/mir4a_spi-flsh_dumps.zip/file


  ------------------------------


  5) Kaynaklar

  https://openwrt.org/
  https://forum.openwrt.org/t/xiaomi-mi-router-4a-gigabit-edition-r4ag-r4a-gigabit-fully-supported-and-flashable-with-openwrtinvasion/36685
  https://github.com/acecilia/OpenWRTInvasion

  https://www.youtube.com/watch?v=VxzEvdDWU_s
  https://github.com/araujorm/openwrt/releases
  https://github.com/x-wrt/x-wrt && https://downloads.x-wrt.com/rom/
  https://gitlab.com/db260179/xiaomi-m4a/
  https://asu.aparcar.org/ && https://github.com/libremesh/chef


  ------------------------------


  6) Notlar ve eklemeler

  Kısaltmalar:
  mir4a = Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition (Giga Versiyon)
  mir4ac = Xiaomi Mi Router 4A (Düz 100M Versiyon)

  Kişisel duyuru: Lütfen özel mesaj ile yardım istemeyiniz. Aklınıza takılan bir soru ya da yaşadığınız bir problem varsa konuya yazın. Konuya bir-üç-beş kişi yazıyor ama yardım istemek için on-onbeş kişi PM atıyor. Yetişemiyorum kusura bakmayın.

  Teşekkür: Konu ile ilgilenememesi sebebiyle konuyu tarafıma devreden Sn. micro77'ye teşekkür ederim.
  Openwrt için VLAN ID ayarı ile ilgili paylaşımı için Sn. ecay'a teşekkür ederim.
  stok yazılıma geri dönme ve unbrick rehberleri (birinci, ikinci ve üçüncü yöntem) Sn. wa$abi'nin uyarısına istinaden yeni dosyalar ile güncellendi. Kendisine katkısı için teşekkürler.

  edit: OpenWRTInvasion aracı güncellendi. Script artık Windows uyumlu hale geldi. Eğer isterseniz ilk kurulumu Windows üzerinden yapabilirsiniz.

 • < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 9 Ekim 2021; 11:33:47 >

  Güncel kurulum rehberi ve dosyalar ilk mesajdadır lütfen kurulum için ilk mesaja bakınız. Bu mesajdaki dosyalar ve rehber güncel değildir.
  İlk mesaj linki:

  Yoruma Git
  Yorumun Devamı 0ldskool - geçen yıl +9
  Konuyu sürekli takip ediyorum 60 küsür sayfa olmuş. Kendi adıma şunu söylemek isterim bu kadar insana üşenmeden cevap veren bilgili ve yönlendirici
  Yoruma Git
  Yorumun Devamı ipee - 6 ay +6

  L livefreestyle
  3 yıl (66 mesaj)
  Merhaba, ben router olarak kullanmak istiyorum.  Airties RT5650 modemim var. AC desteği yok. Bunu alıp ethernet ile modeme bağlayıp tanıttıktan sonra kabloyu söküp başka bir odaya koyarak router özelliğini kullanabilirim değil mi?  Bu openvrt falan bunlar ne oluyor? Amaç ne dosya paylaşımı mı? Okudum ama tam anlamadım.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  Bu mesaja 1 cevap geldi.

  0 0ldskool Konu Sahibi
  3 yıl (3214 mesaj)
  Hocam güzel düşünmüşsünüz. Diğer konu samba paylaşım rehberiyken konudan saptık.

  Bu arada paylaştığınız site çok faydalı. Ben kendi paketlerimi ekleyerek(sqm, adblock vs ve IP ve DNS ayarlarımı yaparak kendime bir firmware oluşturdum. Bir daha direkt bu dosyayı cihaza yüklerim.
  Çünkü default firmware ile birlikte, IP çakışması yaşıyordum ilk kurulumda. -kendi ağımda 192.168.1.1 IP'si modemde olduğu olduğu için- Şimdi çakışma yapmaz bu firmware ayarlarımla. Daha ilk boot aşamasında farklı bir IP alıyor. İşimi kolaylaştırdı

  Aslında modellere özgü bir iki firmware paketi hazırlamak ve konu içeriğine eklemek mantıklı olabilir. Türkçe dil desteği, USB desteği, SAMBA desteği, SQM(Smart Queue Management), adblock gibi paylaşım yapılabilir. Ya da örnek setup'lar eklenebilir. Cihazı siz nasıl kullanıyorsunuz temalı ufak rehberler tarzında.

  Saygılar.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  Bu mesaja 3 cevap geldi.

  Bu mesajda bahsedilenler: @micro77

  M micro77
  3 yıl (3130 mesaj)
  bu router ıle etherneti wan portuna baglıyarak AC destegı saglarsınız.

  openwrt router'lar ıcın ozel rom ureten bir açık kaynak işletim sistemidir.

  https://openwrt.org/toh/xiaomi/mir3g

  isterseniz miwif uzerindeki orjinal yazılım ıle de kullanmanız mumkun.

  yanlız arayuz çince oldugu ıcın online translator kullanmanız gerekebilir...


  Bu mesaja 1 cevap geldi.

  Bu mesajda bahsedilenler: @livefreestyle

  M micro77
  3 yıl (3130 mesaj)
  aynen tüm miwifi modellerini kapsayacak bir konu içinde daha kalıcı olur diye düşündüm.


  siteden ince ayarların yapılması da ayrıca iyi bir özellik.


  bu sayede program ekleyip cıkartarak gereken rom tamamen kişisel size özel oluyor.

  birçok ayar yapmaktan ve program yuklemekten kurtulmus oluyorsunuz.

  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi micro77 -- 12 Kasım 2018; 9:22:29 >


  Bu mesajda bahsedilenler: @0ldskool

  L livefreestyle
  3 yıl (66 mesaj)
  Teşekkür ederim. Bir sorum daha var. Xiaomi yi modemim airties 5650 ye kablosuz bağlasam yine 5Ghz ac yayını yapabilir miyim herhangi bir kabloya bağlı olmadan? Yani modem salonda duracak,
  Xiaomi koridorda ve hem 2.4 hem de 5 ghz wifi yayını yapacak? Bu mümkün mü?  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


  Bu mesajda bahsedilenler: @micro77

  S sdkphlvn
  3 yıl (43 mesaj)
  Evet mümkün ben 1 senedir kullanıyorum daha tık demedi  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


  M mu5tafa
  3 yıl (8553 mesaj)
  Mi router 3 kullanıyorum. 50 mbps de wifi de aldığım hız.memnunum.. Dolar bu kadar artmışken router almak artık çok daha mantıklı ac modem yerine.  < Resime gitmek için tıklayın >

  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mu5tafa -- 12 Kasım 2018; 19:41:5 >

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  Bu mesaja 2 cevap geldi.

  M micro77
  3 yıl (3130 mesaj)
  aynen katılıyorum.

  pıyasadakı esdeger urunler 2-3 kat fıyatla satılıyor.
  Bu mesajda bahsedilenler: @mu5tafa

  0 0ldskool Konu Sahibi
  3 yıl (3214 mesaj)
  Aynen oyle. Ben de WiFi performansında çok memnunum. Kabloyla aynı hızları alıyorum WiFi üzerinde. 75/4 kullanıyorum. Fazla agresif SQM ayarlarımdan dolayı az biraz kayıp var sadece o da çok normal.
  < Resime gitmek için tıklayın >  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  Bu mesaja 1 cevap geldi.

  Bu mesajda bahsedilenler: @mu5tafa

  0 0ldskool Konu Sahibi
  3 yıl (3214 mesaj)
  Bu da bufferbloat testi. Her şey A+
  < Resime gitmek için tıklayın >  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  Bu mesaja 1 cevap geldi.

  Bu mesajda bahsedilenler: @0ldskool

  S sezerr53
  3 yıl (19 mesaj)
  Mi Router 4 mü 3G mi tavsiye edersiniz?


  Bu mesaja 2 cevap geldi.

  A AirJET
  3 yıl (1304 mesaj)
  3g daha iyi donanım olarak ama çekim gücünü bilmiyorum


  Bu mesaja 1 cevap geldi.

  Bu mesajda bahsedilenler: @sezerr53

  0 0ldskool Konu Sahibi
  3 yıl (3214 mesaj)
  < Resime gitmek için tıklayın >
  3G daha iyidir.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


  Bu mesajda bahsedilenler: @sezerr53

  M micro77
  3 yıl (3130 mesaj)
  mi wifi 4 3g'nin kırpılmış versiyonu.

  usb portu yok .

  ram 128 indirilmiş...

  tavsiyem 3g.

  usb portunun olmayışı sistem çöktüğünde usb den kurulum seçeneğini ortadan kaldrıyor..

  tahmınım 2.4g wifi'de yasanan bazı problemler yüzünden usb portu ıptal edılmış.

  bir ıhtımal 4g versıyonunda bu sorun çözülülebilir.


  Bu mesaja 1 cevap geldi.

  Bu mesajda bahsedilenler: @AirJET

  A AirJET
  3 yıl (1304 mesaj)
  4g versiyonu ne zaman çıkar acaba ona göre bekleyip onu almayı düşünüyorum
  Bu mesajda bahsedilenler: @micro77

  M micro77
  3 yıl (3130 mesaj)
  tamamen xiaomi ye baglı . ama tahminim 2-3 ay civarı ...

  tabii adı 4g olmayabilir.

  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi micro77 -- 14 Kasım 2018; 22:55:21 >


  L livefreestyle
  3 yıl (66 mesaj)
  3G şuu an aliexpress dahil baya pahalı 38 $ civarı. Var mı uygun 30$ a bir yer?  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  Bu mesaja 1 cevap geldi.

  0 0ldskool Konu Sahibi
  3 yıl (3214 mesaj)
  11.11 zamanı çok rahat bulunurdu o paraya. Ama şuanda çok zor.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  Bu mesaja 1 cevap geldi.

  Bu mesajda bahsedilenler: @livefreestyle

  L livefreestyle
  3 yıl (66 mesaj)
  35$ ı gördü, daha yolu var  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


  Bu mesajda bahsedilenler: @0ldskool