Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
2
Cevap
39
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Windows 7 Dual Boot İçin SSD'yi Çıkartıp Takmak

K kapısızköylü Konu Sahibi
4 yıl (303 mesaj)
Merhaba,
Windows 7'nin desteklediği bir çizim programı kullanıyoruz.Windows 10 kullanıcısıyım ve vazgeçmek istemiyorum.Bu yüzden dual boot(çift işletim sistemi) kurmak istedim.Windows 7 bölümünü mesleki programlar için kullanmak istiyordum.


Windows 7 dosyalarını MSI Win7 Smart Tool yardımıyla flash belleğe yazdırdım.D diskini MBR biçimine dönüştürdüm ve 80 GB'lık ikinci bir alan oluşturdum.Format için oluşturduğum diski seçtiğimde hata alıyorum.Hata şu şekilde: “Windows Seçili Konuma Yüklenemiyor.Hata: 0x80300024.”

Bu hata cihazda 2 tane disk takılı olduğundan kaynaklanıyor.Kullandığım dizüstü bilgisayarımda bir SSD ve bir hard disk kullanıyorum.Windows 10 SSD'ye kurulmuş durumda.D'ye Windows 7 yüklemek için ise SSD'yi çıkartmam gerekiyor.O zaman hard diski birincil disk olarak algılayıp format işlemi gerçekleşiyor.

Sorum şu:
İşlemi dediğim gibi yaparsam SSD'yi çıkartıp, format işlemi bittikten sonra tekrar takmam gerekiyor.Bu durumda 2 işletim sistemini (Windows 10 ve Windows 7) kullanabilir miyim? SSD'yi çıkartıp,taktığım için veri kaybı yaşar mıyım?
Bunun haricinde alternatif bir öneriniz var mı?
Z zwanzig
4 yıl (7402 mesaj)
İki disk de bootable olacağından diskler sisteme takılı bulunduğunda hangisinin boot edeceğini bilemezsiniz. Bunu ayarlamanız gerek. Windows altından ayarlanıyordu diye hatırlıyorum. Tek diske de çift işletim sistemi kurabilirsiniz. Bunun için rehberler olduğuna eminim. Ancak birkaç detay var tabi. UEFI olarak kurulamayabilir veya diski GPT yaparsanız yine olmayabilir, MBR olması gerekebilir.
Sorunuzun cevabı: Sorun olmaz kullanabilirsiniz.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K kapısızköylü Konu Sahibi
4 yıl (303 mesaj)
D sürücüsünü 80 GB boyutunda bölüp,üzerine Win7 sanal sürücüsü kurdum.Programı sanal sürücü üzerinden Win7'ye kurdum.Biraz kasıyor ama iş göreceğini düşünüyorum.Fazla kasarsa SSD'yi biraz bölüp sanal sürücüyü SSD üzerine kurup tekrar deneyeceğim.Biraz daha hızlı olacağını düşünüyorum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @zwanzig
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.