Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
71
Cevap
0
Tıklama
40
Öne Çıkarma
Türk insanı neden Üretime değil,al-sat'a odaklı ?

R redbul_540 Konu Sahibi
geçen hafta (8619 mesaj)
Bunu anlayabilmiş değilim.Türkiyede insanların nerdeyse yarısı bir işi bile olsa aklınıza ne gelirse özellikle telefon,tablet,laptop,elektronik,araba,motosiklet vs vs. Al-sat yaparak para kazanma amacında.

Neden üreterek kazanmak yerine Al-sat yaparak para kazanmak istiyor insanlar ?Anlatayım.

Sene 2003 lcd televizyon, uydu alıcı falan yapıyoruz. Üretimin başındaki yeni mühendisim. Yeni firmayız ama satışlar iyi. Ürünümüz yazılım üretim bizd...
Yoruma Git
Yorumun Devamı amadeus99 - geçen hafta +107
herkes kısa yoldan zengin olma peşinde. kimse üreteyim demiyor.
Yoruma Git
Teterboro - geçen hafta +38
Hocam benzer bir durumu ben de yaşadım. Aşırı vergiler, maliye baskısı vs derken yılmış ve kısa süreli bir girişimcilik serüvenim olmuştu ortağım ile birlikte. Sonra "Başlarım lan bu iş...
Yoruma Git
Yorumun Devamı astegon - geçen hafta +18

T Teterboro
geçen hafta (5957 mesaj)
herkes kısa yoldan zengin olma peşinde. kimse üreteyim demiyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

W wehrmacht
geçen hafta (5534 mesaj)
20 sene Ekonomi tüketim üzerine kurulu mesela patates üretici de 0,50kr/kg tezgahta x4 2lira/kg cips olunca x90 45lira/kg dan başlıyor

Sen olsan patatesi üretirmisin alır satarmısın??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wehrmacht -- 8 Ocak 2021; 16:16:12 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

A Akasha_Ether
geçen hafta (968 mesaj)
Ülkedeki herkes birbirini kazıklama peşinde. En başta da devlet halkı kazıklama peşinde. Sanki balta girmemiş ormanda yaşıyoruz.

Böyle olunca da kimse üretime, emeğe odaklanmıyor. Başkasının elindekine göz dikiyor. Çünkü üretip kazansa, bir gün biri gelip elinde avcundaki ne varsa çöküyor.
U Ucan Hollandalı
geçen hafta (530 mesaj)
Türkiye'de hep simsarlar kazanır hocam öğrenmeniz lazımdı bu zamana kadar
S Sadece Ölüler Görür
geçen hafta (108 mesaj)
1) Taksitle ürün alıp kutusunu açmadan nakit olarak satarak nakit ihtiyacını karşılayan insanlar var. Sıfırı 5.000 olan ürünü 4.500'e satıyorlar, bunlardan alan kişi de 4.800'e satıyor.

2) Bugün 5.000 liraya aldığın ürün gelecek ay 5.500 lira oluyor

3) Bütün gün sahibinden vs. sitelerde takılan bir kesim var. Ederinin altına koyulan ürünü alıp satarak kar ediyorlar.
İ İAmSterdam06
geçen hafta (82 mesaj)
Üretim zor iş. Emek ister. Çaba ister. İşin sonunda elinde kalan para da al sat yaparak kazanacağın paradan daha az olur, yolsuzluk vs yapmıyorsan tabi. Bu yüzden insanlar al sat yapıyor. Bu birazda toplumu nasıl yönlendirdiğinle alakalı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


R redbul_540 Konu Sahibi
geçen hafta (8619 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

20 sene Ekonomi tüketim üzerine kurulu mesela patates üretici de 0,50kr/kg tezgahta x4 2lira/kg cips olunca x90 45lira/kg dan başlıyor

Sen olsan patatesi üretirmisin alır satarmısın??
Patates'in tarladaki fiyatı aslında normal.Sorun şurda,hükümet çiftçiye,üreticiye sübvansiyon vermiyor avrupadaki gibi. Verse çiftçi 50 kr sattığı halde aldığı destekle kg ını 0.90 krşa satmış olacak.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

W wehrmacht
geçen hafta (5534 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: redbul_540

Patates'in tarladaki fiyatı aslında normal.Sorun şurda,hükümet çiftçiye,üreticiye sübvansiyon vermiyor avrupadaki gibi. Verse çiftçi 50 kr sattığı halde aldığı destekle kg ını 0.90 krşa satmış olacak.

Alıntıları Göster
O dediğini sistem tezgahta tüketiciye daha fazla satın alma avantajı sağlamak için verilir yani tarlada 0,50kr olan patates tezgahta 0,75 gibi düşük karlar ile satılması halinde devlet çiftçinin maliyetinin altında arz etmesini sağlamak üzere sübvanse eder ama dikkat edin Türkiye de durum böyle değil.

Bu tavsiye ettiğiniz sistem ürünü destekler ama sürdürülebilir değil stabil talep oluşturan ekonomilerde geçici olarak kullanılır.

Bunun yerine sürdürülebilir bir biçimde gerekirse taban fiyat ile doğrudan üretici üretim desteklenmeli.
A amadeus99
geçen hafta (8547 mesaj)
Anlatayım.

Sene 2003 lcd televizyon, uydu alıcı falan yapıyoruz. Üretimin başındaki yeni mühendisim. Yeni firmayız ama satışlar iyi. Ürünümüz yazılım üretim bizden, işlemci Kore'den şeklinde ortağız.

2001 krizini bile atlatmışız. Tehh.
Sonuç 2004 yılında piyasaya başka bir marka geldi. La aldım elime bildiğin Çin yapımı. Ama made in Turkey yazıyor. Satış fiyatı bizim üretim maliyetinden düşük. İmkansız. Akp'lilerin firması.

Gittim ataştırdım. Üretiyoruz diye deli gibi teşvik alan akp'li bir vekilin firması bitmiş hazır ürünü sokuyor yurda gümrüksüz. Ne diyerek sokuyorlar halen bilmiyorum.

Tüm orta boy üretici firmalar tek tek battı. Sonra ne mi oldu akp'li firma tek kuruş vergi ödemeden zarar ettik diye kapattı külliyen yalan.
Gitti sonra o Çin menşei ürünlerin bayiiliğini aldı.

Na neden üretim yok. E yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

M MiLLETiNVEKiLi
geçen hafta (551 mesaj)
Al-sat kötü bir şey değil ki sonuçta Samsung mercedes iphone'nunda alınıp satılması gerekir... Fakat sorun şu ülkede üretim yapmak mantıklı bir tercih olmuyor. AKP döneminde zaten yıllarca dolar artmadı yıllık %10 enflasyon varken ve aynı dönemde devamlı vergiler arttı. Bu dönemde ülkeye çivi bile çakılmadı... AKP'den önce 10 senede 1 devalüasyon olur 6-7 sene iyi para kazanılır yatırımlar gelir ama devalüasyonla kazanımların çoğunu kaybederdin

Türkiye'de halk üretici olmak istemediği için değil sistem buna izin vermediği için al-sat'çı ya da memur olmak zorunda kalıyor. Tabii bu sistemi de halkın %40ı seviyor beleş hayat sunduğunu düşünüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiLLETiNVEKiLi -- 8 Ocak 2021; 17:15:35 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K Karbon 12
geçen hafta (5570 mesaj)
Ütretmeyi bilmiyor.

Mesela patates. On patatesten anca birisi kızartılabilir, hepsi hiç bir mutfakta rastlanmayacak çok yüksek nişastalı türler. Bunlar herhalde ancak gıda endüstrisinde kullanılıyordur. Veya tarımdan endüstriye geçelim, eni, boyu, kuvvetleri belli, falan speisifikasyonda yay istiyorsunuzdur, cevap bir sorudur: "ne yapacaksın?"

Üretmeyi bilmemesinin sebebi var. Konstrüksiyon malzemeleri, iletişim, ulaşım görece pahalı eğitim de paralel şekilde kötüdür ama bunların da ortak bir sebebi olmalı:

Türkiye coğrafyası üretime her zaman şüpheyle bakmış, üreteni sevmemiş, üretecek şahıs çok ileri giderse arada sırada toplu olarak veya şartları yavaş şekilde oluşturarak göndermiştir. Bunun tarihi sebebi, anladığıma göre tanzimattan sonra özgürlükler daha eşit bir şekilde tanınınca üretenlerin çok hızlı bir şekilde varlıklı olması (N. Tesla Osmanlı coğrafyasında doğmuştu mesela), dini yaşam tarzlarına bağlı müslümanlarınsa ayrıcalıklarını kaybettikleri için hızla fakirleşmesidir. O zamana denk gelen karışıkllıklar ve her şeyi ekonomi veya siyasetle açıklama alışkanlığı gölgelese de altta, günlük yaşamdaki görününtüde her zaman endüstri sorumlu tutuldu. Anadolu bu paradokusun içinden bugüne kadar çıkamadı.
G gentleman_
geçen hafta (3638 mesaj)
Hem sosyal yapı olarak hem de ülkenin içinde bulunduğu durumlardan yola çıkılarak şu söylenebilir: Üretmeyi unuttuk, paraya ihtiyaç var. Bu yolda her türlü kolay ve kısa yolu kullanalım.
D DoğanGörünümlüToros
geçen hafta (1765 mesaj)
Kolay para. Kiralamayı düşündüğüm ev için emlakçı 3 bin istiyor kendi payına.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

F FR13NDSLX
geçen hafta (140 mesaj)
Üretime destek yok kazancı yok zorluğu çok. Adam bugün telefon alıyor çok değil 3 gün sonra satıyor oturduğu yerden parasını çıkarıyor.
R redbul_540 Konu Sahibi
geçen hafta (8619 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: DoğanGörünümlüToros

Kolay para. Kiralamayı düşündüğüm ev için emlakçı 3 bin istiyor kendi payına.
Ben mesela böyle işlere hiç gelemiyorum.Hizmet sektöründe böyle fahiş paralar duyduğumda zaman vereceğim tepki şu oluyor .

3 bin ?? Ne için ? Yaptığın iş nedir ki bir aylık maaş talep ediyorsun benden ? Bir evi bana kiralamaya aracı olduğun için sana 1 aylık maaş vereceğim ?

Aslında emlakçılar mülk sahibinin evini pazarlıyor,kazancını veya komisyonunu onlardan almalılar.Ama ne hikmetse türkiye'de hep halkın sırtına binme huyu var.Bende buna ifritim. O tarz durumlarda mecburi olursam cüzi bir fiyat teklif ederim,olmazsa kolay gelsin der çıkarım.
N NumberOfPi
geçen hafta (66 mesaj)
Hükümet her şeyi kendi yemek istediği sürece hiçbir şey gelişmez bu ülkede, devlet çiftçiye sahip çıkmayıp yandaşları ithalat yapsın diye vergileri indiriyor sonra da çiftçiler fiyatı yüksek tutuyor diye onları suçluyorlar.
J Jeopol
geçen hafta (7960 mesaj)
Niçin üretsin?

Kendisi o kadar risk alıp, para yatırırken, zamanını işine verirken devletin kendisinden hiç bir iş yapmadan 3-4 kat fazla kazansın diye mi?

Türkiye her alanda üretim düşmanıdır. Bu ülkede bilgi de üretmezsin, yetenek de, ürün de.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


B baranel
geçen hafta (4170 mesaj)
Size desemki şu şu kalem ürün yurt dışından geliyor ve eklesem sizde bunu üretebilecek kabiliyet ve ekipman var.
Yani yetişmiş eleman sorununuz yok.
Siz o kalem ürünü üretmek istiyorsunuz ve dışa bağımlılığı engellemek istiyorsunuz.
İlk yapacağınız şey maliyet hesabı olacaktır. O ürünün bir çok yan parçasını farklı firmalara yaptırmanız gerekecektir. Atıyorum sac büküm yada herhangi bir parçanın dökümü.
Haliyle piyasadan fitat toplamanız gerekli.
Piyasa size ne diyecek biliyormusunuz. Abi demir kaçlira oldu haberin varmı, ben bu dükkana aylık ne kira stopaj ödüyorum.
Siz daha maliyet hesabı yaparken, maliyetler artacaktır.
İşte üretimin önündeki en büyük engel, sürekli artan maliyet.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >