Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir
5
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Tp-link 7/24 çalışmaya uygun Router ?

E experiment67 Konu Sahibi
4 ay (200 mesaj)
https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax90/
TP-Link Archer AX90 AX6600

https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax6000/
TP-Link Archer AX6000

Archer AX90 modeli Quadcore 1.5ghz işlemciye sahip. 2 adet Wan portuna sahip olması daha çok ilgimi çekti.
Archer ax6000 modeli Quadcore 1.8ghz işlemciye sahip.
4 Katlı bina içerisine Wpa3 ve Wifi6 destekli bu routerlardan 5-6 adet satın almayı planlıyorum. Cihazlar Router'ı direkt görecek şekilde konumlandırarak sinyal düşümünün önüne geçmeyi ve hızlı veri transferi planlamaktayım.

Jeneratör ve ups mevcut.7/24 çalışacak.
İş yükünden dolayı kapanma ya da sinyal sorunu durumlar ile karşılaşmak istemiyorum

Cihaz seçimini neye göre yapmalıyım? Alternatiflere ve önerilere açığım.
İki Routerlar arasında seçim yapamadım.

NOT: Şirket içi bir kaç NAS(Qnap TVS-h1688X-W1250) cihazlardan kablosuz veri aktarma için kullanılacak.
NOT 2 : Switchler ile NAS cihazlar ağa bağlı. Routerlara bağlantı yaparak Laptoplar için kablosuz olarak yüksek hızda veri ihtiaycını karşılamak içim her kata paylaşmak istiyorum.
M multisongohan
4 ay (1276 mesaj)
hocam,şöyle bir konu var,iki model de wi-fi 6 çok yeni bir teknoloji burda 2 tane problem var.sende bilirsinki yeni teknoloji çok pahalı oluyor.hele dolar kuru çok yüksek zararın çift kat oluyor.daha önemlisi senin cihazların bu modele uygun olacak mı destek verecek mi.desteği yoksa çöp olur çok risk.sana tek bir tavsiyede bulunabilirim.şartların müsait ise cihazlarının hepsini birbirine ethernet ile bağla.sonrasında yok internet yavaşladı yok sinyal zayıf,bağlantı koptu gibi sorunlardan kurtulmuş olursun.

ama sen özellikle kablosuz istiyorsan,bence bu yöntem çok doğru gözükmüyor onun yerine,mesh sistem kullanırsan bence daha iyi olur.

https://www.vatanbilgisayar.com/mesh/?stk=true&srt=UP inceleyebilirsin.

ama birden fazla mesh nasıl bağlanır bilmiyorum.


saygılar..............................
E experiment67 Konu Sahibi
4 ay (200 mesaj)
Cevap için teşekkürler.
Sistemde kullanılacak cihazlar wifi6 destekli. (MacBook Pro ).
Bilgisayarı taşırken her noktaya kablo bağlantısı yapmak zorlayacak hem de mac cihazlarda RJ45 bağlantı yok. Çevirici ile ile bağlantı kurmak istediğimiz bir durum değil.
Masaüstü bilgisayarlar zaten kablolama ile ağa bağlı.

Mesh istemiyor olmamın nedeni 4-5 bilgisayar aynı anda NAS sistemden veri çektiğinde bir cihazın gibi kadar hızımız olması.
Yükü router cihazın kapasitesi kadar routera dağıttığımda X routerından veri çeken kişi Y routerın hızını etkilemeyecektir. Bilgisayarları direkt olarak görmesini istememin nedeni ise düşük sinyal oluşup hızı olumsuz etkilemesinin önüne geçmek. Dolar/TL kur farkı nedeniyle elektronik çok etkilendi.

Bilgim olmadığı ana sistem kurulumunu dışarıdan destek alarak gerçekleştirdiğimiz için detaylı bilgiye de sahip değilim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M multisongohan
4 ay (1276 mesaj)
hocam,o zaman şöyle olur.bu iki ürün arasında bütçene en uygun olanını alacaksın.koymuş olduğun hedefe göre yine çözüm sende.


saygılar..............................
Bu mesajda bahsedilenler: @experiment67

H hipnoa
2 ay (356 mesaj)
Sinyal sorunu sadece router ın kalitesi ile ilgili değildir birçok faktöre bağlıdır bu faktörlerden kontrol edilmesi en zor olan sinyal kirliliğidir. Router ne kadar iyi olursa olsun sinyal kirliği sebebi ile sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kritik işlerde eğer mobil olma gerekliliği yoksa kablo ile bağlanmanızı tavsiye ederim. Kritik işlerde kablosuz ağ bilgi güvenliği sebebi ile mümkün olduğunca tercih edilmemeli.
B baden
2 ay (240 mesaj)
Merhaba,

Sizin aradığınız cihaz router değil, access point.

Aşağıdaki ürünlerden biri sizin için daha uygun olabilir.

https://unifi-network.ui.com/wi-fiDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.