Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
5
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Sanırım diski bozdum

A Aaron-Smith Konu Sahibi
10 ay (3 mesaj)
Günaydın. Direkt sorunuma geçeceğim. Baştan anlatayım olayı.

Bende Arch Linux yanında Windows 10 bulunuyor. Ancak Windows 10 (HDD'ye sahibim) aşırı yavaşladığı için Windows 8.1'e geçmeye karar verdim. USB'yi falan hazırladım, kuruluma geçtim. Disk seçme yerine kadar güzel gidiyordu. Windows 10'un bulunduğu disk bölümünü biçimlendirip devam ettim. Ama 0xC0000005 gibi bir hatayla karşılaştım. Tekrar denedim, bu sefer Windows 10'un bulunduğu kısmı silip yeni butonuna basıp yeniden biçimlendirdim. İleri dedim, yine aynı şey. Sonra birkaç küçük disk daha sildim, yine aynı şey. Sonra vazgeçip Arch'a döneyim dedim. Bir de ne göreyim? GRUB Rescue hatası. Sanırım EFI bölümünü silmişim. Ama şu an Arch'ı manuel olarak komutlarla açabiliyorum.

Bu arada EFI bölümü silinmemiş olarak görünüyor kontrol ettiğimde. Var ama sanırım Arch görmüyor. Neyse, bu da sorun değil dedim. USB'ye Windows 10'u yazdırdım ve BIOS'a geçtim. Windows 10'u kurup, Arch'ı tamamen silip yeniden kuracaktım. Bu sefer de şaka gibi, USB görünmüyordu BIOS'ta. Çıkarıp taktım, oynattım falan ama nafile. Ayarlarında da bir sorun yok. Vallahi delireceğim. Görmüyor USB'yi.

Sonra geri Arch'a döndüm. Şu an arkada diskleri test ediyorum. sudo pacman -S testdisk -y ile kurdum programı. Onunla test ediyorum yani. Biraz uzun sürecek sanırım ama sizce bu sorunumu düzeltir mi?

Ha bir de şöyle söyleyeyim, Arch'ı her açışımda disklerin isimleri değişiyor. Mesela önceki açışımda (hd0,gpt9) olan şey, sonraki açışımda (hd1,gpt9) oluyor. Tekrar açtığımda ise (hd0,gpt9) olarak görünüyor. Yani isimleri değişiyor. Bu arada açmak derken bilgisayarı açtığımda anlamında. Yardım ederseniz çok sevinirim, cidden çok sinir bozucu bir durum oluyor.
A Aaron-Smith Konu Sahibi
10 ay (3 mesaj)
Hiç cevap yok mu?
L loradona
10 ay (1015 mesaj)
EFI diskini yeniden oluşturup grub kurulumunu yenilemeyi denemediniz mi halen ? windows konusunda ise iso eksik hatalı da olabilir onlara da göz atmak lazım


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A Aaron-Smith Konu Sahibi
10 ay (3 mesaj)
Hocam sorunu çözdüm.şimdiki sorunum EFI bölümünü tekrar kurmak. Nasıl kurabilirim EFI bölümünü geri? Bu arada Arch Linux'un EFI'sine ihityacım var.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @loradona

L loradona
10 ay (1015 mesaj)
Hocam Wiki aracılığı ile düzeltmeye çalışın hata vs alırsanız o zaman daha sağlıklı ilerleriz. Arch linux wikiden kurulması gereken bir dağıtım. Scriptler vs aracılığı ile kurmaktansa veya bilmeden archman veya Manjaro öneririm ben size inanın hiç bir fark hissetmeyeceksiniz< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


P ProjectMan
8 ay (11524 mesaj)
öncelikle HDD in bozulmadı sadece dosya bölümü tanımlamasını diğer işletim sistemi görmüyor.

https://gparted.org/livecd.php

al bunu live usb yap sorunlu HDD i bul ve silmek istediğin bölümü tam sil !

yanlız Efi hdd i birden fazla parçalara böldüğü için

sda1 sda2 sda3 ,, gibi birden fazla alan var ise bunları sırasıyla silmeniz gereke bilir ( sürücü içindekiler silincek !!! )DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.