C

Yüzbaşı
24 Mayıs 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
59 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
C
3 ay
Sokağa Çıkma Cezası Hk.
Merhaba,

Arkadaşlar 3 gün önce trafikte oluşan yoğunluktan dolayı 21:00 yerine 21:25 de mahalleme varabildim. 21:25 de polis çevirnesine mahallemde yakalandım. 50m ilerdeki otoparka arabamı bırakıp eve geçeceğimi söyledim. Kimlik istedi gbt yaptılar. Ceza yazıyoruz demediler. Ancak daha sonra arkadan gönderebiliyorlarmış. Yasağı kastli olarak çiğneme amacım yoktu. Sadece gerçekten trafiği planlayamadığımdan geç kaldım. Ceza gelirse itiraz edilebilirmi. Birde bu cezanın alt limiti 1000 üst limiti 3150 tl imiş. Daha önce hiç ceza yememiş kişilere bile neden üst limitden ceza yazılıyor ki. Yani üst limit aynı suçun tekrarı halinde veya polise direnme cezayı kabüllenmeme sorun çıkarma durumlarında yazılıyor diye biliyorum. 25 dk geç kaldım diye 3150 tl cezasını adil bulmuyorum. Benim 1 aylık gelirim zaten bu kadar. Gelirime orantılı bir ceza da değil. 20 bin maaşlı adamda 3150tl ödüyor. Asgari ücretle çalışanda.
C
9 ay
Kredi Kullanımı Hakkında.
Merhaba, araç alımı için 50.000 kredi kullanıcam. Uygun faizli, sigorta iptal eden veya etmesede uygun fiyatlı sigorta yapan banka önerebilirmisiniz. İşbankası uygun faizli gözüküyor ancak dışarıda 400tl tutan sigortayı 1300 tl ye satıyor. Bankalar için amaç sen ölürsen diye önlem almaktan çok kar elde etmek olmuş sigorta işi.
C
geçen yıl
Türksat #Kablonet Upload Hız Talebi
Merhaba Arkadaşlar superonline upload hızını 20mbit çıkarmış türksat kullanıcıları olarak bizim dururumuz ne olur sizce. Organize olsak birşey çıkarmı
C
geçen yıl
S9+ Samsung Servis Sorunu Hk.
Arkadaşlar Merhaba s9+ cihazımda daha önce nfc düşük şarjda iken çalışmadığı için servisde ana kart değişti. Ardından ekran yanığı oluştu. Ücret iadesi talep ettim ve kesinlikle onarım istemediğimi belirterek servise verdim. Servis ücret iadesinden kaçınmak için onayım olmadığı halde telefona yazılım yüklemesi yapmış ve servis formuna sorun bulunamadı yazarak servis işlemini sonuçlandırmış.

Şimdi sorun şurada başlıyor.

Yanık ekrana yapılan müdahale ekranın amoled ışığı yazılımla kısılarak, gölgeli/yanık ekranla aynı ton rengine getirilmiş. Aynı telefona sahip olan arkadaşımın ekranı çok daha parlak ve renkli. Yani servis kusuru gizlemek için yazılımla ekran özelliklerini değiştirmiş.

Bu durumda ne şekilde ilerlemeliyim. Samsung gibi müşteriyi kandırmaya yönelik bir servis anlayışı görmedim.
C
2 yıl
S9 ve S9+ Çağrı kayıt uygulamaları problemi
Merhaba s9 plus kullanıyorum. Android pie güncellemesi geldikten sonra çağrı kayıt programlarının hiçbiri çalışmıyor. Samsung müşteri hizmetleri, Google müşteri hizmetleri gibi başvuru yapabileceğim kanallarıda denedim. Genel olarak Android pie de çağrı kayıt uygulamalarının engellediği bilgisi veriliyor. Ancak S9 plus un tayland modelinde bu özellik açık iken türkiyede kapalı olduğu bilgisine ulaştım. Fikri olan varmı
C
3 yıl
GearBest Rezilliği. Müşteri Hizmetleri Dalga Geçiyor. [SS Li]
Merhaba;

Yılbaşı Flash indiriminden,https://tr.gearbest.com/network-cards/pp_599142.html?wid=90&lkid=11004390

Adresinden 25 tl civarına 2 adet Orijinal Xiaomi Mi WiFi 300M Amplifikatör 2 İngilizce Versiyon aldık. Cihazın çince ve ingilizce olmak üzeri 2 versiyonu var hem yukardaki linkten hemde aşağıdaki ekran görüntülerindende görebileceğiniz gibi İnglizce versiyon satın alıyoruz. Hatta altta SS olduğu müşteri hizmetleri personelidehttps://tr.gearbest.com/network-cards/pp_599142.html?wid=21 linkinden almışsınız diyor. O linkide tıklıyoruz. Yine İngilizce versiyon yazısı karşımıza çıkıyor.

Ödemenin son aşamasına kadar ingilizce olan cihaz ödemenin tamamlanmasından sonra satın aldıklarım kısmında çinceye dönüyor.

Müşteri Hizmetlerine size yazdığım gibi ekran görüntülerini de ekleyerek henüz ürün kargolanmadan ben ingilizce aldım ama çince gönderiyorsunuz diye ticket açtım. Ticket da sadece günde 1 kez güncelleniyor. Forumdaki bir arkadaş inanın müşteri hizmetlerinden daha fazla yardımcı olmaya çalıştı.

Bu kadar kanıt ve ispata karşın müşteri hizmetlerinin cevabı; doğru cihaz gönderdik ama biz size bilmem kaç puan yükledik. Doğru cihaz gönderdiyorsan puan niye yüklüyorsun. Puan isteyen mi oldu. Cihazımı yanlış gönderdiklerini ve doğrusunu göndereceklerini web sitesini düzelticeklerini beklerken. Dalga geçer gibi "Hata Yok" dediler. Müşteri hizmetleri ve memnuniyet adına çalışmayan bir site hatalarını bile kabül edemiyorlar.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
C
4 yıl
İkinci el polo almak istiyorum. Nelere dikkat etmeliyim
Arkadaşlar selam 2. El polo almak istiyorum nelere dikkat etmem gerekiyor. İlk arabam olacak ayrıca iyi bir sürücü değilim. Yokuş kalkış desteği gibi konular önemli. Bütçe 40000 ne önerirsiniz. Veya polo bakarak hata mi yapıyorum. Önerilere açığım
C
4 yıl
Superonline Fiber Uyumlu Modemler
Merhaba, süperonline ın vermiş olduğu modemden memnun değilim. Örnek olarak enfazla 35 port tanımlaması yapılabiliyor. Wifii desteğide düşük. Superonline modemi değiştiriyormu veya ücret karşılığı superonline uyumlu bir modem alabilirmiyim. Profesyonel bir superonline fiber destekli bir modem önerisinde bulunabilirmisiniz.
C
4 yıl
Superonline resmi cevap: Ceonun yaptığı indirim Münferitdir.
Evet arkadaşlar, bir arkadaşımıza ceo nun twitter üzerinden yaptığı indirimin aynısını bende istedim. Öncellikle isteğimi Ceo ya twitterdan yazarak ilettim. Ceo engelledi. Müşteri hizmetleri ise 40 gün sonra cevap yazarak. "İndirimin münferit olduğunu, müşteri memnuniye açısından yapıldığını, şirketin genel uygulaması olmadığını" ifade ederek bana aynı fiyatlı interneti veremeyeceklerini söylediler.

Durumun etik olmadığını, BTK kuralları kapsamında aboneler arasında ayrımcalık yapamayacaklarını kişiye özel fiyat belirlemeyeceklerini ve herşeyden öte durumun etik olmadığını ifade ettiğimde ise "Aktarabilecek farklı bir bilgi olmadıklarını" ifade ederek bundan sonraki yazışmalara cevap vermediler.

Ne zaman adam oluruz?

Birlik olup diğer ülkerdeki interneti aynı veya yakın ücretli ülkemize getirmek için baskı kurarsak adam oluruz. Ben şahsen ceo nun bu davranışı için 40 a yakın şikayet yazışması, 20 ye yakın BTK şikayeti yazdım. Sonuç alamadım ancak tepkisiz de kalmamaya çalıştım.
C
4 yıl
Superonline Kota Problemi
Arkadaşlar AKK kullanmadığım halde olması gerekenden düşük müşteri hizmetleride teyit ediyor ama ne iadesi oluyor, nede düzeltmesi ben anlamadım bu işten birşey. 500 mb kullanmışım 11 gb düşmüş gözüküyor.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.