D

Yarbay
13 Nisan 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme (?)
244 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
D
3 ay
İnsan Bazen Tutunacak Bir Dal Arıyor
İnsan Bazen Tutunacak Bir Dal Arıyor

Videoyu izlemek için tıklayınız
D
4 ay
Ürünün Kutusunu Atmadan Önce Düşünmek Lazım
Adam haklı ürünün kutusunu atmadan önce düşünmek lazım


https://twitter.com/fanifilozof011/status/1328213938710974472
D
4 ay
Kod nasıl yazılıyor?
Kod nasıl yazılıyor?

dir c:\windows\system32
D
geçen yıl
Elazığ meydanında g*te krem süren pazarlamacı
Kanal 23, bir vatandaşla Suriye operasyonu konusunda röportaj yapıyor. Arka planda krem satan bir pazarlamacı, kremi bir dayıda denemek istiyor. Bu dayı pantolonu indiriyor. Satıcı, sırtından aşağı kuyruk sokumuna doğru... Yok anlatamayacağım, siz kendiniz seyredin. Bu ne yaaa...

Videoyu izlemek için tıklayınız
D
geçen yıl
Bazı Ayakkabılarda Bulunan Bu Şey Nedir?
Bazı ayakkabılarda bulunan bu şey nedir, ne işe yarar?

< Resime gitmek için tıklayın >
D
geçen yıl
Distro Nedir?
Linux işletim sistemi değildir. İşletim sistemi çekirdeğidir (Kernel). Bu çekirdeğe paket yöneticisi, dosya sistemi, masaüstü arayüzü, çeşitli uygulamalar browser, ofis paketi, çizim programı,... vs eklenerek hazır gelir ki kullanıcı zorluk çekmesin. Windows'daki gibi kullanıma hazır olsun. Tabiri caizse linux ham haliyle çıplak gibidir. Buna elbise giydirip kullanıcının karşısına çıkarırlar. İşte, Fedora, Arch, Debian, Ubuntu, Mint,... vs böyle oluşturulmuştur. Bunlara distro denir. Çok basit şekilde düşünürsek böyle bir şey.

Anlamış mıyım? Hayır ben anlamadım! Bir distroyu diğerinden ayırt eden şey nedir? Anlamadım.

Paketleme yönetimi midir? Yani ben tamamen sıfırdan (çekirdekten) linux kurulumu yapsam RPM paketleme sistemini kullanırsam diğer bileşenleri kullanmasam bile bu paketleme sistemini kullandığım için adı konmamış Fedora mı kullanmış olurum? Aynı şekilde Pacman kullanırsan Arch, deb kullanırsan Debian kullanıyorsun mu demektir?

Hard disk dosya sistemi desek, bu da olmaz. Btrfs, ext3, ext4, JFS, ReiserFS, XFS,... vs herhangi bir distro herhangi birini kullanır.

Masaüstü ortamı desek, bu olamaz. Çünkü aynı masaüstü ortamlarını diğerleri de kullanıyor. Belki biraz ayarlarını değiştirseler de masaüstü ortamı distrolar arasında ayırt edici özellik olamaz. Hatta Ubuntu, yeni bir arayüz olarak Unity'yi geliştirmişti ama yine de Debian tabanlı olarak sınıflandırılıyordu. Yani Ubuntu ne kadar estetik operasyon geçirirse geçirsin yine de Debian olarak sınıflandırılıyor. Mint üstüne tarçın (Cinnamon) da serpsen Ubuntu tabanlı olarak sınıflandırılıyor.

Depolar (repository) desek bu da olamaz. Debian'ın ayrı Ubuntu'nun ayrı depoları var. Yine de Ubuntu, Debian tabanlı.

Bununla da bitmiyor. Gentoo bilmem ne seviyesinde kurulum yaparsan koddan derlenerek kurulum yapılıyor. Kurulum bir kaç günde bitiyor. Madem koddan derlenerek kuruluyor bu kurulum sıfırdan kurulum mudur? O halde neden Gentoo bir dağıtım olarak adlandırılıyor? Bir de Gentoo tabanlı dağıtımlar var? Siz ne ayaksınız birader? Siz hangi kaynaktan derleniyorsunuz?

Dur hele daha bitmedi. Kaynak koddan derleme sevenlere daha da kaynaktan derlemeli kurulumu şöööle matrix ekranı gibi aksın Linux From Scratch distrosu nedir? Gentoo zaten kaynak koddan derlenen şey değil miydi? Sizin kaynak bayat olduğu için siz Gentoo'sunuz biz taze alıyoruz.

Kaynak koda kadar indik. Distronun ne olduğunu anlamadım. Ama distroların kullanıcıya etkisi şöyle bir şeymiş.

< Resime gitmek için tıklayın >
D
geçen yıl
Nostaljik Bilgisayarla Foruma Girdim
ZET Marka Bilgisayar
Pentium MMX 166 MHz işlemci
Pentium için anakart
32 MB EDO RAM
S3 Trio64V+ PCI Ekran Kartı
850 MB WD Hard Disk
Sound Blaster uyumlu ses kartı
Windows 98SE

Eski bilgisayarla biraz nostalji yapayım dedim. Windows kurdum. Driverleri tanıttım. İnternete gireyim dedim. Internet Expolerer 5 yüklü geliyor. Google'a bile giremedi. msn.com'a girebiliyor, bing.com'a girebiliyor. Girebiliyor ama düzgün görüntülenmiyor. Bazı şeyler kaymış. Bazı fotograflar acayip bir yerde falan...

Opera 9.64 kurdum. Windows 98'i destekleyen en son versiyon buymuş. Bununla bile öyle her yere girilmiyor. Zaten 32 MB RAM var. Neye yeter ki?... Günümüzde en kötü telefonda bile 1 GB RAM var.

Bu bilgisayarla forum.donanimhaber.com'u açmak mümkün değil. Ben de mini.donanimhaber.com'a girdim. mini'yi açabildi. Kullanıcı girişi yapıtım. Nihayet konuyu açtım
D
geçen yıl
Yanlışlıkla Pamuk Yutmak
Halam, dişini çektirmiş. Daha sonra konulan pamuğu değiştirmiş. Yemek yerken de yanlışlıkla pamuğu yutmuş. Bir şey olur mu acaba? Ne yapmak lazım?
D
geçen yıl
İstanbul'da Deprem Oldu! 26-09-2019 14:00
Çok kısa sürdü ama sert salladı. Kısa aralıklarla iki defa hissedildi.
D
2 yıl
Mesaj Tarihi
Donanım Haber, adı üstünde haber sitesi... Pek çok bölüm ve konular var ama işin esası haber. Bir haber sitesinin de olmazsa olmazı haberin tarihidir. Bazı haber siteleri var eski bir haber okuyorsun haberin tarihini yazmamış. Ne zamanın haberi belli değil.

Bu forumda mesajlara baktığımızda mesajların yazıldığı tarihi görürdük. Artık göremiyoruz. Onun yerine mesajın ne kadar zaman önce yazıldığını gösteriyor. 3 dk önce, 5 saat önce, 4 gün, 5 ay, 5 yıl,... vs.

5 yıl önce... Peki hangi ay, hangi gün? Belli değil. Benzer durum başka sitelerde de var. Siz de illa onlar gibi mi olmak zorundasınız?

Şu kadar zaman önce yazması yerine mesajın atıldığı tarihin yazılması bence daha güzel.

< Resime gitmek için tıklayın >
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.