@

Yarbay
19 Ekim 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
11 üye
Görüntülenme (?)
266 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
@
3 ay
Yeni Akit Müdürü:Sağlık Çalışanları'Rüşvetimi Ver Susayım Mantığındalar'
Yeni Akit Haber Müdürü Murat Alan, Akit TV'de yayınlanan bir programda 6000 TL'den aşağı maaş alan hemşirenin bulunmadığını söyledi.
Alan, hakları olan ek ödemeleri isteyen sağlıkçılar için "Rüşvetimi ver, susayım mantığındalar" dedi.@
3 ay
Marketlerde etiketler sürekli değişiyor!(Fiyat artıyor,gramaj düşüyor)Tanzim satış kuyrukları kapıda
Tanzim satış kuyrukları kapıda

Ekonomist Dr. Murat Kubilay, Türkiye'nin tarım ve hayvancılık alanında kapsamlı ve planlı yatırımlar yapmaması sonucunda, döviz kurlarındaki artışa dayalı olarak yükselen maliyetler çerçevesinde temel gıda ürünlerine erişimin gittikçe zorlaştığına dikkat çekti. Kubilay, “Gıdada üretimden başlayarak yeni bir planlama yapılmazsa tanzim satış kuyruklarına yeniden yol açacak fiyat artışları mümkün” dedi.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
2 litrelik sıvı ayçicek yağına 1 senede %80 zam geldi.
2 litrelik zeytin yağına 1 sende %66 zam geldi.
800 gr beyaz peynire 1 senede % 35 zam geldi.
400 gr yeşil zeytine 1 senede %67 zam geldi.
1 kg bütün tavuk 1 senede %53 zamlandı.
15’li yumurtaya 1 senede %130 zam geldi.
ve daha fazla üründe fahiş fiyat artışı bulunmakta.1 kiloluk çaylar bile 900 gr olmuş.

Sorarsalar TÜİK %14 enflasyon çıkarıyor.Biz ise 1 sepet doldurduğumuz ürünlere şimdi 2 katı fazla ödeme yaparak kasadan çıkıyoruz.
@
3 ay
300 odalı "Yazlık sarayın" maliyeti 640 milyon TL!
2021 Yılı Yatırım Programı'na göre, Okluk Koyu'nda 130 futbol sahası büyüklüğündeki alanın yapılaşmaya açıldığı 300 odalı yazlık saray için bu yıl da Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 20 milyon TL’lik kaynak ayrıldı. Yapımı devam eden yazlık sarayın toplam maliyeti ise 640 milyon 500 bin TL olarak açıklandı.


< Resime gitmek için tıklayın >
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan "2021 Yılı Yatırım Programı’nda"Muğla'nın Marmaris İlçesindeki Okluk Koyu’na yaptırılan 300 odalı yazlık saray için Cumhurbaşkanlığı bütçesinden bu yıl da milyonlarca lira harcanacağı ifade edildi.

Yatırım Programı’nda, Cumhurbaşkanlığı bütçesinden Okluk Devlet Konuk Evi olarak adlandırılan ‘yazlık saray’ için 2018 ve 2020 yılları arasından 620 milyon 500 bin TL harcandığı belirtildi.
Yazlık saray için 2021 yılında da 20 milyon TL’lik kaynak ayrıldığı ve Okluk Koyu’na inşa edilen yazlık sarayın 640 milyon 500 bin TL’ye mal olacağı ifade edildi. Milyonlarca liralık harcamanın, “Donanım, etüt proje, makine, teçhizat, peyzaj ve sosyal tesis yapımı” için harcandığı da aktarıldı.

130 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Okluk Koyu’nda yaptırılan 300 odalı yazlık sarayın olduğu yerleşke ve çevresindeki tahribat büyüyor. Bölgede yüzme havuzlu küçük saraycıklar, 3 helikopter pisti ve güvenlik alanı için imara açılan 65 hektarın ardından 27 hektarlık alanın daha statüsünde değişiklik yapıldı. Böylece toplamda 130 futbol sahasına yakın alan yapılaşmaya açıldı.

Kaynak:https://www.birgun.net/haber/yazlik-sarayin-maliyeti-640-milyon-tl-330658
@
3 ay
Cumhurbaşkanlığı Araştırması: Halkın %80'i Tasarruf Yapamıyor,%12'si Her Ay Borçlanıyor
< Resime gitmek için tıklayın >
Cumhurbaşkanlığı’na göre Türkiye’de yurttaşların yüzde 80’i tasarruf yapamıyor, tasarruf edemeyenlerin yüzde 16’sı “Tasarruf etmek bir yana geçmiş dönemde biriktirdiklerimizi harcıyoruz”, yüzde 12’si “Hiç tasarrufumuz yok, borçlanıyoruz” diyor. Yurttaşların yüzde 43'ü ise ülkedeki finans sisteminin zengini daha zengin yaptığını düşünüyor. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise asgari ücret ve açlık sınırını karşılaştırarak, "Vatandaşımız açlık ve sefalet ile debelenirken onlara ‘Tasarruf yapabiliyor musunuz?’ demek abesle iştigaldir" diye konuştu.
Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin yaptığı Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutum Araştırması’na 49 ilde 15 bin 41 kişi katıldı ve sonuçlarının Türkiye’nin genelini yansıttığı belirtildi. Araştırmada ailelerin tasarruf tercihleri incelendi ve Türkiye’de tasarruf yapabilen yurttaşların oranı açıklandı. Toplumun sadece yüzde 20’si son 12 ayda tasarruf edebildiğini ve para biriktirdiğini söyledi.
Türkiye’deki ailelerin yüzde 53’ü son 12 ayda gelirinin giderini karşıladığını ve tasarruf edemediğini belirtirken, yüzde 16’sı “Tasarruf etmek bir yana geçmiş dönemde biriktirdiklerimizi harcıyoruz”, yüzde 12’si “Hiç tasarrufumuz yok, borçlanıyoruz” dedi.
Tasarruf edemeyenlerin yüzde 45 “Gelirimiz yetmedi”, yüzde 43’ü “Beklenmedik harcamalar çıktı”, yüzde 24’ü “Düzenli bir gelirimiz olmadı”, yüzde 20’si “Aşırı, gereksiz harcama yaptık”, yüzde 16’sı “İşimizde zarar ettik”, yüzde 14’ü “Bakmakla sorumlu olduğumuz kişilerin sayısı arttı”, yüzde 13’ü “Bu süreçte işsiz kaldık”, yüzde 10’u “Ödemelerimizi düzenli bir şekilde alamadık” dedi.
Katılımcıların yüzde 36’sı borcu olduğunu belirtirken, borçlu kişilerin yüzde 76’sının aniden borçları istense ödeyemeyecek durumda olduğu görüldü. Borcu olanların yüzde 34’ü yakınlarından borç aldığını, yüzde 17’si bankadan kredi çektiğini, yüzde 10’u kredi kartına borcu olduğunu söyledi.
Yine araştırmaya göre yurttaşların yüzde 43'ü ülkedeki finans sistemine ilişkin "Finansal sistemimiz zengini daha zengin fakiri daha fakir
yapmaktadır" diyor. 
TOPLAM ORAN YÜZDE 101'İ BULDU
Tasarruf edenlerin yüzde 20, geliri giderini karşılayanlar yüzde 53, birikimlerine harcamayanlar yüzde 16 ve borçlananlar yüzde 12 olarak verilen Cumhurbaşkanlığı araştırmasında oranların toplamını yüzde 101 etmesi de dikkat çekti.
'VATANDAŞIN YÜZDE 43'Ü ZENGİN DAHA ZENGİNLEŞİYOR DİYOR'
CHP Denizli Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı’nın raporuna göre Türkiye’deki yurttaşların yüzde 80’nin tasarruf yapamadığına dikkat çekerek, “Bu araştırmaya göre vatandaşlarımızın yüzde 43’ü Türkiye’deki finansal sistemin zengini daha zengin, fakiri daha fakir yaptığını söylüyor. Üstelik bu rakamların makyajlı olduğu, durumun daha da vakim rakamlara ulaştığı aşikardır” diye konuştu.
Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’ni araştırmadaki soruları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorması gerektiğini dile getiren Yavuzyılmaz, açlık sınırı ve enflasyon ile asgari ücreti karşılaştırarak, şunları söyledi:
“Kamu kurumlarının dudak uçuklatan zararları ve hazine garantili yap-işlet- devlet projelerinin vahameti ortadır. Ülke kaynaklarını yok eden AK Parti hükümetinin ta kendisidir. AK Parti hükümetleri döneminde genel maaşa dönen asgari ücret adeta sefalet ücreti halini aldı. Bugün asgari ücretin yüzde 20 fazlası ve altında ücret alan yaklaşık 10 milyon vatandaşımız bulunuyor. Bu sayı neredeyse ücretli çalışanların yarısı demek.”
Yavuzyılmaz, “Vatandaşımız açlık ve sefalet ile debelenirken onlara ‘Tasarruf yapabiliyor musunuz?’ demek abesle iştigaldir” dedi.

Kaynak:https://ankahaber.net/haber/detay/cumhurbaskanligi_arastirmasi_yurttaslarin_yuzde_80_tasarruf_edemiyor_yuzde_12si_tasarruf_bir_yana_borclaniyor_26322
@
3 ay
Ankara'da Binaların Kapılarına Şeriat Bildirisi Asıldı: 'Demokrasi ve Laiklik İslama Ters Sistemdir'
Ankara Mamak'ta binaların kapılarına şeriat çağrısı ve propagandası yapan bir bildiri dağıtıldı. Bildiride Atatürk ilkeleri, Cumhuriyet ve laiklik için skandal ifadeler kullanıldı. Bildiride, terör örgütü IŞİD'in görüşlerine benzer radikal ifadelerin yer alması da dikkat çekti.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
IŞİD'ın görüşlerinin savunulduğu ve şeriat propagandasının yapıldığı bildiride, Atatürk ilke ve inkılapları, demokrasi ve hatta oy kullanma hakkı bile hedef alınarak, "Türkiye de yaşayan insanlar olarak çok iyi biliyoruz ki 1920'lerden sonra hakimiyet yani emir ve yasak koyma Allah'a değil millete verilmiştir. Hatta Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir denmektedir. Türkiye de şeriat yani Kuran Kanunları değil (insanların kendi kafalarından çıkardıkları kanunlar) geçerli. Demokrasi de, laiklik de İslama tamamen ters olan küftir sistemleridir" denildi.
Bildiriyi kimin ya da kimlerin dağıttığı bilinmezken, bildirilerin sonunda "Bize ulaşmak isterseniz facebook adresimiz: Fatih Sadri" notu görüldü.

Bildiriye tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, "Mamak’ta binaların kapılarına, demokrasi ve laikliği küfür, oy kullanmayı kafirlik sayan, imamların ve devlet memurların dinden çıktığını söyleyen, Atatürk’ü ve orduyu aşağılayan şeriat bildirileri bırakıldı. Sokağa çıkma yasağında bu provokasyona kim göz yumdu?" dedi.

Bildiride yer alan skandal ifadeler şöyle:

DEMOKRASİ VE LAİKLİK KÜFÜRMÜŞ!

"Türkiye'de yaşayan insanlar olarak çok iyi biliyoruz ki 1920'lerden sonra hakimiyet yani emir ve yasak koyma Allah'a değil millete verilmiştir. Hatta Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir denmektedir. Türkiye de şeriat yani Kuran Kanunları değil (insanların kendi kafalarından çıkardıkları kanunlar) geçerli olmaktadır. Bu yetmiyormuş gibi birde Laiklik şartı vardır. Yani dinin emirleri devlet işlerine karıştırılamazmış. Çıkarılan kanunlar dine uygun olamazmış! Bu sebeple demokrasi de, laiklik de İslama tamamen ters olan küfür sistemleridir."

OY HAKKI İÇİN "KAFİRLİK" DENDİ

Oy verenlerin dahi hedef alındığı bildiride şu ifadeler yer aldı:
"Gelelim oy verenlere: oy verenlerde laikliğe ve demokrasiye bağlı kalacaklarına dair yemin edecek olan ve Allah'ın indirdiği hükümlerle hüküm vermeyecek olan kimselere oy verip devletin başına idareci olarak getirdiklerinden dolayı imandan çıkarlar, Başka bir ifade ile demokrasi partilerle ayakta durur, paılilerde oylarla ayakta durur. Küfür sistemini ayakta tutmak kafirliktir." 

"ÇOCUKLARI OKULA GÖNDERMEYİN" ÇAĞRISI YAPILDI

Bildirideki skandal ifadeler bununla da kalmadı. Günümüz modern eğitiminin de hedef alındığı bildiride, "İsterse bu okulun adı imam hatip olsun isterse özel okul olsun yine çocuklar gönderilemez" denildi:
"İmanı bozan şeyler sadece partilerde mevcut sayılmasın. Günümüz okullarında da mevcuttur, Ders kitaplarında Atatürk'ün İslama zıt o|arak yaptığı devrimler iyi bir şeymiş gibi öğretiliyor. Mesela Şeriat bizi geri bıraktı. En iyi yönetim Demokrasidir. Laikliktir. Arap harfleri karma burma olduğu için harf devrimi yapıldı. Latin harfleri getirildi. Kadın ve erkek kıyafetleri değiştirildi. Zina, faiz, içki daha bir çok şeyler serbest bırakıldı. 23 Nisan, l9 Mayıs, 29 Ekim gibi günler bayram olarak kutlandı. Çünkü bu günlerde hakimiyet hakkı millete verildi. Yani şeriat kanunları kaldırıldı.
Halbuki bir fetvada "bir kimse nevruz günü(Mecusilerin ilkbaharın gelişini kutladığı gün) kafirlerin toplandığı yere giderse kafir olur" diye yazılıdır. Değil bir diploma için hatta dünya bile verecek olsalar imanımızı bozacak şeyler yapmayın. Çünkü ölünce azabı vardır. Böyle bir devletin açtığı ve açılmasına izin verip gözetim altında tuttuğu bu okullara, isterse bu okulun adı imam hatip olsun isterse özel okul olsun yine çocuklar gönderilemez."

Bildiriyi kimin ya da kimlerin dağıttığı bilinmezken, bildirilerin sonunda "Bize ulaşmak isterseniz facebook adresimiz: Fatih Sadri" notu görüldü

Kaynak:https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ankarada-evlere-seriat-bildirisi-dagitildi-1806555
@
3 ay
Milli Piyango Las Vegas oldu: Zar atılıyor, barbut da var
Milli Piyango’nun özelleştirilerek Sisal Şans grubuna devredilmesinin ardından web sitesinde sanal kumarhane yaratılması tepki çekti. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz "Devlet eliyle yerli Las Vegas kuruldu" dedi.


< Resime gitmek için tıklayın >
Milli Piyango'nun özelleştirilerek Sisal Şans grubuna devredilmesinin ardından ‘'Sanal kumarhane yaratılarak'' her türlü şans oyununun oynanmasına imkan tanınması tepki yaratıyor.
Bu konuda daha önce TBMM'ye Meclis Araştırma önergeleri ve soru önergeleri verildi. Ancak Sisal-Şans ‘'Sanal Kumarhane'' faaliyetine her geçen gün oyun sayısını arttırarak devam ediyor.

‘LAS VEGAS GİBİ’

“Sisal Şansın internet sitesi âdeta sanal bir kumarhane oldu. Öyle bir kumarhane ki çocukları, gençleri ve herkesi kumar batağına çekiyor. Türkiye Varlık Fonu eliyle Millî Piyangonun yerine âdeta yerli Las Vegas inşa edildi. Sisal Şans ile birlikte kurulan sanal kumarhane ile insanlar devlet eliyle kumara teşvik ediliyor. Üstelik bu durum, muhafazakar olduğunu iddia eden bir iktidar döneminde yaşanıyor. Yerli ve milliyiz diyorlar ama yabancı ortaklı bir şirketin kumarhane açmasına izin veriyorlar.

VATANDAŞ YOLUNUYOR

Şans oyunu çekilişleri Sisal Şansa devredilmeden önce sayısal loto kolon fiyatı 1,5 liraydı, Sisal Şanstan sonra 3 lira oldu. Sisal Şanstan önce sayısal lotoda büyük ikramiyenin 6 şanslı numarasını 49 sayı içinden çekerken, Sisal Şanstan sonra 49 değil, artık 90 sayı içinden çekmeye başladılar. Sisal Şanstan önce sayısal lotoda büyük ikramiyeyi kazanma ihtimali 14 milyonda 1’di, Sisal Şanstan sonra 622 milyonda 1 oldu. Vatandaşın şansı tam olarak 44 kat azaldı. Bugüne kadar çılgın sayısal lotoda büyük ikramiyeyi tutturan bir tek kişi bile çıkmadı. Milli Piyango özelleştirildi ve kumarhane yapıldı”

ZAR ATILIYOR, BARBUT DA VAR

Türkiye Varlık Fonu tarafından 10 yıl süreyle Milli Piyango bünyesindeki şans oyunlarının düzenlenmesi için yetkilendirilen Sisal Şans Şirketi, 1 Ağustos 2020'den itibaren Milli Piyango sitesinden online olarak şans oyunları oynatmaya başladı. Site adeta Casino oldu. Sitede kazı kazan oyununun yanı sıra slotlar ve zar ile oynanan barbut da var.
Demirören Holding'in iştiraki olan ve Varlık Fonu'nun 10 yıl süreyle Milli Piyango'nun işletme hakkını devrettiği Sisal Şans Şirketi, internet üzerinden oyun oynatıyor. Milli Piyango Online adlı siteden ve mobil uygulamadan kulanıcılar diledikleri zaman online oyun oynayabiliyor. Siteye T.C. kimlik numarası ile kaydolunuyor ve 7-24 para gönderip, çekilebiliyor. Kazı Kazan oyununa her ay 2-3 yeni oyun ekleniyor. Kazı Kazan’da bazı oyunlar 100 bin bazıları ise 1 milyon TL ödüllü.
Sisal Şans ile oyunlara zam da geldi. Daha önce tek kolonu 2 liraya oynanan Süper Loto'nun kolonu 3 liraya, 12 lira olan tam kolon bilet fiyatı ise 18 liraya çıktı. Sayısal Loto'nun 1,5 lira olan kolonu, 3 liraya çıktı. Eskiden 8 kolonu 12 lira olan Sayısal Loto’nun 4 kolonu 12 lira oldu. Ayrıca Sayısal Loto rakamları 90’a kadar yükseltildi ve çekiliş sayısı haftada 3 güne çıkarıldı, ismi de Çılgın Sayısal Loto oldu.

Kaynak:https://www.patronlardunyasi.com/haber/Milli-Piyango-yerli-Las-Vegas-oldu-%C2%A0Zar-atiliyor-barbut-da-var/245622
@
3 ay
Tarihi Lisenin Müdürü Atatürk'ü Unutup Abdülhamid'e Teşekkür Etti, Mezunlar Ayaklandı
İstanbul Erkek Lisesi Müdürü Fatih Güldal, okulu bugünkü haline getiren Mustafa Kemal Atatürk'ü görmezden gelip okulun kurucusunu Suriye'ye süren Abdülhamid’e teşekkür edince hem öğrenciler hem de mezunlar ayağa kalktı.

< Resime gitmek için tıklayın >
https://twitter.com/fatihguldal/status/1350022734521245698

Okulun internet sitesindeki tarihçede bile Abdülhamid'in ismi yer almazken Güldal'ın bu teşekkürü tepkilere neden oldu. Çünkü II. Abdülhamid, Mehmet Nadir Bey’i “darbe yapacak” gerekçesiyle Suriye’ye sürmüştü.
Güldal'ın binayı özel emirle okula tahsis eden Atatürk'ü anmaması da tepki çekti.

< Resime gitmek için tıklayın >
@
3 ay
Akşener'i Gören Borçlu Vatandaş İsyan Etti: "Ya Eşimle Cezaevine Gireceğiz, Ya da..."
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Bayrampaşa'dan sonra Gaziosmanpaşa'da esnafın ve vatandaşların dertlerini dinledi. Eşinin müzisyen olduğunu söyleyen bir kadın, "Pandemi oldu olalı eşim çalışmıyor. Borçlar, harçlar hiçbir şeyi ödeyemez hale geldik. Ev kiramı ödeyemiyorum. Ev sahibim evden atacak. Her yerden icralık olduk. Ya eşimle birlikte şu dönemde cezaevine gireceğiz ya da… Artık çaresiziz" dedi.


Gaziosmanpaşa'da çiçeklerle karşılanan Akşener, esnafın karşılaştığı ekonomik sıkıntıları dinledi ve onların taleplerini aldı. Sık sık önü kadınlar tarafından kesilen Akşener, onlarla da dertleşti. Vatandaşlar ekonomik olarak çok zor durumda olduklarını belirtti. Eşinin müazisyen olduğunu söyleyen bir başka kadın ise içine düştükleri zor durumu şöyle anlattı:
quote:

"Benim eşim müzisyen. Pandemi oldu olalı eşim çalışmıyor. Borçlar, harçlar hiçbir şeyi ödeyemez hale geldik. Kiralarımı, faturalarımı ödeyemiyorum. Her yerden icralık olduk. Ya eşimle birlikte şu dönemde cezaevine gireceğiz ya da… Artık çaresiziz. Yemin ediyorum pandemi döneminin başlangıcından bugüne hiçbir yardım alamadık. Ne evim var ne mal varlığım var. Ne yatırımım var. Kiracı bir insanım, kiralarımı ödeyemiyorum. Ev sahibim evden atacak. Yasal işlem başlatmak üzere. Halkın sesini siz dile getirdiniz şu pandemide."
>Bir başka kadın taksicilerin de zor durumda olduğunu, gece ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları nedeniyle iş yapamaz halde olduklarını bu nedenle çok mağdur olduklarını anlattı.
@
3 ay
Erdoğan: Arkadaşlar beni dinlerler-dinlemezler, ben yüksek faize karşıyım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak ticaret diplomasisi alanında yeni bir sıçramaya ihtiyaç duyuyoruz" dedi.


< Resime gitmek için tıklayın >
Türkiye olarak ticaret diplomasisi alanında yeni bir sıçramaya ihtiyaç duyuyoruz. Her ne kadar bu salgın beraberinde çeşitli zorluklar, sıkıntılar getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri açıyor.
Salgın sonrası dönemde de dünya, Türkiye'nin başarılarını konuşmaya devam edecektir. Türk firmaları bu dönemde, kaliteli ürünleri, rekabetçi fiyatları, hepsinden önemlisi güvenilirlikleriyle rakiplerine fark atıyor. Şüphesiz bunda dünya genelinde Asya merkezli üretim biçimlerine yeni alternatifler oluşturma çabasının da payı var.
2020'nin son ayında tüm zamanların ihracat rekorunu kırdık. Küresel ticaret ve büyümede beklenen büyük düşüşe karşılık Türkiye pozitif büyüme çizgisinin altına düşmemeyi başarmış bir ülkedir.
Türk Lirası'nın dolara karşı yüzde 12 değer kazandığını görüyoruz. Paramızın değerindeki artış ve altın fiyatlarındaki gerileme sayesinde borç stokumuz yaklaşık 150 milyar lira azaldı. Ülke risk primimiz düşüyor.

AB ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor. İnşallah 2021 yılında bu çalışmaları daha da ileriye taşıyarak yolumuza devam edeceğiz.

Salgın nedeniyle yapmak zorunda kaldığımız kısıtlamaların üretici ve çalışanlarımızın üzerinde oluşturduğu yükü, en az seviyeye indirebilmek için pek çok ilave desteği uygulamaya geçirdik, gerekirse yeni destekleri de devreye alacağız.
Türkiye'nin her türlü zorluğa, yeni gelişen fırsatlara ve farklı senaryolara hazırlıklı olduğunu herkese gösterdik. Ülkemizi yatırım, üretim ve teknoloji üssü yapacağız.

Arkadaşlar beni dinlerler-dinlemezler, ben yüksek faize karşıyım ve mücadelemi de sonuna kadar devam ettireceğim. İnandığım tek şey var, yüksek faizle bir yere varamayız. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyona aşağı çekmektir.
Paramızın değerindeki artış, altın fiyatlarındaki gerileme sayesinde kasımdan bu yana merkezi yönetim borç stoku 150 milyar lira azaldı.

2020 yılında toplam bütçe harcamaları 1 trilyon 202 milyar liraya ulaşarak, program hedefimizin altında kaldı.
Programda bu sene için öngördüğümüz büyüme oranının gerçekleşmesi durumunda, bütçe açığı milli gelirin yüzde 3.6 oranına gerileyecektir.
Bütçeye gelen ilave yüklere rağmen, mali disiplinden taviz vermemekte kararlıyız.
Salgının uzamasına bağlı olarak 2020'de bütçe gelirlerinden feragat edip hayata geçirdiğimiz düzenlemelerin bir bölümünü, bu senenin ilk çeyreğine ve hatta bazılarını 2021'in ilk yarısına kadar uzattık.
Bir taraftan maliye politikasını aktif bir biçimde kullanırken, diğer yandan bütçe açığını aşağıya çekecek tedbirleri hayata geçireceğiz.
2021 yılı için bütçe açığını milli gelirin yüzde 3,5'i seviyesinde tutmayı, yeni hedef olarak belirledik.
Hizmetlerimizi artırırken kamu olarak vatandaşın bize emanet ettiği vergileri en doğru şekilde ekonomik ve verimli kullanacağız.
Vergi politikalarımızı adil, öngörülebilir, sade, yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı teşvik edecek bir temele oturtacağız.
Özellikle kamu harcamalarını daha verimli hale getirecek bir tasarruf programını hayata geçireceğiz.
İktisat tarihi kitaplarına geçecek böylesine zorlu bir küresel konjonktürü 18 yılın birikimi ve tecrübesi sayesinde başarıyla atlatacağımıza olan inancım tamdır.

Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, bize 18 yıldır güvendiler ve netice ortada. Bundan sonraki süreçte de bize güvensinler.

Kaynak:https://www.patronlardunyasi.com/haber/Erdogan-Arkadaslar-beni-dinlerler-dinlemezler-ben-yuksek-faize-karsiyim/245593
@
3 ay
Reuters: Türkiye’de 'az al çok öde' dönemi yaşanıyor
Türkiye'de gıda fiyatlarındaki sert artış, dünya medyasının da gündemine girdi. Reuters, Türkiye'de temel gıda maddelerinin çok pahalandığını yazdı.


< Resime gitmek için tıklayın >
Türkiye’de gıda ürünlerinin fiyatları o kadar yükseldi ki bazı insanlar fiyat artışından etkilenmemek için tüm paralarını pirinç ve makarna stoku yapmak için kullanmaya başladı.
Anne babalar daha ucuz bebe bisküvilerine yönelirken, yumurtanın fiyatı bir yılda neredeyse iki katına çıktı. Sosyal medyada evlilik tekliflerinde nişan yüzüğü yerine kızartma yağı verildiğini gösteren görseller dolaşmaya başladı.
‘Mutfak masrafları, kira ve kredi ödemeleri derken para bitiveriyor’
Sözcü'nün Reuters'ten aktardığına göre, İstanbul’da yaşayan ve güvenlik görevlisi olan ve kısa çalışma ödeneği alan 43 yaşındaki üç çocuk babası Hüseyin Duran, “En ucuz markalardan sadece karnımızı doyuracak kadar ürün alabiliyoruz. Tüm gıda ürünlerinin fiyatları yükseliyor özellikle de bebek mamaları. Çocuklarım için endişeleniyorum. Mutfak masrafları, kira ve kredi ödemeleri derken para bitiveriyor” dedi. 
Tüm dünyada salgının ekonomileri tahrip ettiği ve sıfıra yakın enflasyonun yaşandığı bir ortamda Türkiye’de tüketici fiyatlarında yıllık bazda yüzde 15 artış yaşandı.
Türkiye gelişmekte olan ülke piyasalarında tüketici fiyatlarındaki artışta Arjantin’in ardından ikinci sırada, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinde ise açık ara zirvede bulunuyor.
Gıda enflasyonu yüzde 20’nin üzerinde
Artan mazot ve gübre fiyatlarına kurak iklimin de eklenmesiyle gıda ürünleri bir önceki seneye kıyasla yüzde 20’den fazla yükseldi.
Ekonomistler, Türk lirasındaki rekor seviyedeki değer kaybı nedeniyle gıda ithalatı maliyetinin 9 milyar dolar seviyesine ulaştığına dikkat çekiyorlar.
‘Faiz artışı ekonomiyi yavaşlatıyor, Erdoğan başka adım atabilir’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pek istemese de faizlerin artırılmasını kabul ederken; faiz artışı, aşı uygulaması başlarken ekonominin yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkilerinden kurtulmasını yavaşlatıyor.
Erdoğan’ın Kasım ayında atadığı Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal enflasyonu kontrol altına alma sözü verse de anketlerin kazanın giderek kaynamadığını göstermesi Erdoğan’ın temel yaşam giderleri konusunda başka bir adım atmasını gerektirebilir.
Reuters’a konuşan bir yetkili hükümetin 2021 yılında enflasyonun zorlu olmasını beklediğini ve yakından takip izlenmesi gerektiğini söyledi.
‘Türkiye ağır stagflasyonla boğuşuyor’
Capital Intelligence Ratings’ten Yesenn El-Radhi koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasaklarının ve yüksek borçlanma maliyetlerinin hakim olduğu bir ortamda Türkiye halen ‘ağır bir stagflasyon ile boğuşuyor’ dedi:
“Küresel emtia fiyatlarındaki artış ve liradaki sert değer kaybının fiyatlara geç yansıması nedeniyle enflasyon baskısı yüksek olmaya devam ediyor."
Alışveriş torbaları hafifledi: ‘Torbaya daha az ürün giriyor ama ödediğim para artıyor’
Türkiyeliler için insanları eve kapatan ve gelirlerin ciddi oranda azalmasına neden olan salgının yanı sıra, market alışverişine gitmek de bir mutsuzluk kaynağı haline geldi. Patlıcan, portakal ve ay çiçek yağı fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 50 yükseldi.
Soyadının açıklanmasını istemeyen 31 yaşındaki Pınar, “Üç dört ay alışverişe gitmemek için her şeyi toptan alıyorum. Alışveriş için markete her gittiğimde torbaya daha az ürün giriyor ama ödediğim para artıyor” dedi.
İşten çıkarmalar yasaklandığı için kısa çalışma ödeneği ile geçinen bir aşçı olan Pınar aldığı paranın yalnızca kira ve faturalara yettiğini söyledi.
Pınar, “Birçok uykusuz gece geçirdim. Sanırım sonunda ben de işsiz kalacağım” dedi.
Enflasyon çift haneye demir attı
Hiperenflasyon 1990’larda Türkiye’nin başını çok ağrıtmış ve 2003 yılında Erdoğan’ın göreve gelmesinden sonra uygulanan Uluslararası Para Fonu (IMF) programı ile durdurulabilmişti.
Enflasyon gıda fiyatları öncülüğünde 2018 krizinde yine tırmanmış ve o tarihten beri çoğunlukla çift basamaklı olarak devam etmişti. Ekonomistler bu duruma kronikleşen ticaret açığını ve hükümetin dolara müdahale etmek için rezervleri boşaltmasını sebep gösteriyor.

Kaynak:https://www.patronlardunyasi.com/haber/Reuters-Turkiye-de-az-al-cok-ode-donemi-yasaniyor/245594
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.