A

Yüzbaşı
19 Şubat 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
9 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
A
13 yıl
ANAKART DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI 720p HD BLURAY FİLMLERİ İZLEYEMEME SORUNU
Arkadaşlar;

Nforce 2 chipsetli EPOX marka AMD anakartımı 5 yılın sonunda kondansatörleri yandığı için
(sistemin sürekli donmasına ve film-oyun vs. hiçbir uygulamayı çalıştırmaz hale geldiği için)
yeni sistem alana kadar yine 462 pinlik eşdeğer FOXCONN WINFAST marka bir anakartla değiştirme yoluna gittim.

Sonrasında sistem eskisi gibi donmaksızın tüm uygulamaları çalıştırmaya devam etti ta ki 720p HD (2gb-4gb hatta 8gb) filmleri oynatana kadar..Hayır yine donma yaşanmadı ama artık filmler eski anakart varkenki gibi akıcı olmaktan uzak hatta tabiri caizse ağır çekim sanki slow-motion tuşuna basmışım gibi bir hal aldılar, izlenmesi imkansız bir hal (playerdan olmadığı kesin, zira her 3 player da denendi: BS + VLC + mediaplayer classic)

1-Anakartın modeli K7S741GXMG-6L ve bozulan anakartım gibi 462 pin olmasına rağmen chipset farkı var mıdır ? Sorun bundan kaynaklanıyo olabilir mi ?
(nforce 2 olmayabilir mi, misal KT chipsetli midir bu yeni anakart ? kartın chipsetine dair hiçbir bilgiye ulaşamadım netten)

2-Anakart, üretimi durdurulan bir kart olmasından ötürü pek tabi satın alınması riskli bir karttı ama en azından kullanılmış değil spot olduğu söylendi bana tabi satıcının yalancısıyım, nihayetinde 2. el dükkanından (Kadıköy ama Uranium değil benzer ama oraya göre daha temiz daha içime sinen bi yerden) aldım ki tekrar yineliyorum kısa vadede başka bi şansım yoktu yeni sistemi alana kadar..

3-Hem satın alma aşamasında ve hem alıp sisteme monte edilmesi sonrasında, satın aldığım elaman defalarca sistemine mutlaka format atman gerekecek anakartla bi nevi sistemin bambaşka bi sistem oldu o yüzden format şart diyince haliyle hayatımda ilk defa böyle bişi duyuyorum bi yaşıma daha girdim dedim..zaten kartı gözüm kapalı değil tereddüt ederek almamdaki en büyük etken de buydu: düşünsenize pc niz açılmıyo C nizi yedekleme şansınız yok vaktiniz dar ve karşınızdaki adam anakart değişir ama format şart diyor, bilgilerin uçmasına göz göre göre razı olmak zorundasınız..

Tabi noldu yanılmadığımı, formatın hiç mi hiç gerekmediğini XP, açılır açılmaz anakartın tüm bileşenlerini üstelik kurulum cd si olmaksızın otomatik olarak algılayınca anladım..

Neden otomatik, sana beraberinde kurulum cd si vermediler mi diceksiniz..Verdi ancak üzerine model numarasını bile yazdığı kurulum cdsi aynı marka farklı bir modele ait uyumsuz bir cd idi !!

(Benim anakartın modeline ait setup.exe leri daha sonra
http://www.foxconnchannel.com/support/downloads.aspx?product_type=Motherboard&product_series=Socket+775&product_model=X38A&product_id=en-us0000355
adresinden bularak o badireyi de atlattık)

Esasında içime sinen bi yerden aldım dememe ramen tüm bu badireler sonrası temiz bi küfrü çoktan haketmişler ((:

Özetle tüm bu sorunları geride bıraktığım noktada pcnin eski haline nazaran artık donup kapanmayışının yanında negatif yanları şunlar:

1-ATI’nin CATALYST CONTROL CENTER penceresi asla açılmıyor

(bilirsiniz basic ve advanced diye 2 ayrı görünüm seçeneği ekrana gelir ve hangisini seçsen o pencere açılır ve ince ayarları yapabilirsiniz..verdiği hata uyarısında ekran kartı işlemciniz basic görünümü desteklememektedir advanced e geçin diyor advanced e tıkladığımda da asla ince ayar penceresi gelmiyor)

28/02/2009 tarihli en son ATI driverı 9,3 yüklü defalarca kaldırıp tekrar yüklememe ve önceki 8,3 ve 7,3 gibi sürümlerini denememe rağmen o pencere asla açılmadı

2-Özellikle PES 2009 eskisine göre (gündüz maçı dahi olsa) aşırı fps düşüşü gösteriyor, takılmadığı kadar takılıyor.

3-Başlıkta da yazdığım gibi HD BLURAY’den ripli filmler, slow motion akıyor..

Bunlar hariç sistem sorunsuz ve eskisi gibi çalışıyor ama o güzelim kaliteli filmlerden mahrum kalmak çok can sıkıyor..

Tüm bunların ışığında, sorun ANAKART KAYNAKLI EKRAN KARTI YETMEZLİĞİ gibi görünüyor diyebiliriz,
peki bu durumda hakkaten satan elemanın dediğini yapıp format atmak yarar sağlar mı
(ki şahsi fikrim değişen hiçbişi olmayacağı yönünde)

Değişen bişi olmazsa yeni sistemi alana kadar bu filmleri izlemek haram diyebilir miyiz?

Teşekkürler.

(Okuma sabrı gösterdiğiniz için ayrıca teşekkürler)
A
13 yıl
H320 YENİ PİL NEREDEN ALINABİLİR?
H320 cihazın biten pili için;

http://www.longlast-battery.com/landing/index_products.asp?idProduct=17129&SubCat=125&Cat=8&gclid=CNnvndOc7pcCFU4g3godumy9Cw

adresindeki orijinal 2.200 mAh lık yedek battery yi yurtiçinde nereden alabiliriz ?

Pili biten arkadaşlar yeni pile hangi distribütör veya bayiden ulaşabildiniz acaba ?
A
14 yıl
DIGITURK KUMANDASI KÜÇÜK HARF KARAKTERLERİ?
Digiturk kanallarından oyun oynarken girmemiz gereken kullanıcı adını küçük harflerle almışım ancak küçük harf yazma seçeneğine kumandanın (veya kumandadan diilse ekranın) neresinden ve ne şekilde geçioduk ark.lar...yardımcı olursanız sevinirim..

Not: özellikle OKEY oynanılan kanal için..
A
15 yıl
BÜYÜK SİTELERİN OYUN PUANLAMALARI !!
Önemli konulardan biri olduğunu düşündüğüm bi konuyu fikirlerinize sunmak isterim..Aslında tesadüf eseri Company of Heroes'a sitelerce 100 üzerinden verilen puanları görünce bir anda oluştu bu soru kafamda:
"Özellikle son zamanlarda çıkan ve de çoğunlukla son 1-2 yılı kapsayan oyunlara yılların tartışmasız en iyi siteleri (IGN, PC GAMER vs.) 100 üzerinden en az 97 hatta 100 verir oldular?"

Bu soru aslında şöyle de sorulabilir:
"Oyunlara verilen puanlar 5-6 hatta 10 yıl öncesinin oyunlarıyla karşılaştırılarak verilmeye ve hep 100 puan civarı değerlendirilmeye devam edilerek ne kadar gerçekçi ve bilgilendirici olunabilir?"
A
15 yıl
MSN messenger konuşma kayıtları?
Arkadaşlar msn de konuşmaları kaydetme sorusuna HAYIR dedikten sonra, yine de bir zaman sonra konuşma kayıtlarımıza ulaşmak istesek pc nin biyerinden o konuşma kayıtlarına ulaşma imkanımız var mıdır varsa pc nin neresindedir?

Teşekkürler.
A
15 yıl
500 GB SEAGATE 16MB CACHE GERÇEKTE KAÇ GB?
Daha önce sorulmuş olma ihtimali çok yüksek bi soru belki ama benim asıl emin olmak istediğim nokta şu:
500 lük bu hdd yi 26,2si C ve geri kalanı D olmak üzere 2 ye ayırdım, ancak format anında 450000 mb gözüken D partisyonu xp açıldığında 439 gb olarak gözüktü..

toplamda c+d= 465,2 gb ve benim de hatırladığım 500 lüklerin gerçekte 465 gb olduğu !!

emin olmak adına 450 yerine 439 göstermesi yani bu 11 gb lık veri kaybı normal midir?
A
15 yıl
GOOGLE vb. tüm sitelerde arama sorunu?
Şöyle ki; yeni aldığım hdd e ilk XP yüklemem sonrası haliyle daha önce arama yapmadığım konularda sanki arama geçmişimde yer alıyormuşçasına bir arama listesinin var olması gibi bi sorunum var..

Misal; bioshock araması yapmak isterken google ın ve diğer arama motorlarının karşıma b ile başlayan yüzlerce sonuç çıkarması durumu..

Bu google ın yeni bir "akıllı arama" hizmeti mi yoksa sıfır sistem ele geçirilio da haberim mi yok?

Teşekkürler
A
15 yıl
CRASHDAY MAP EDIT ile UĞRAŞANLAR BURAYA
Beyler CRASHDAY sizin de malumunuz biraz eskise de ve tek cd olması sebebiyle hakkı yense de amacına hizmet eden ve saf eğlence sağlayan çok sevdiğim oyunların başında gelio..

Bi ara kurcalim şu map editing nedir ne diildir derken..şöle bişi çıktı ortaya naçizane..

http://www.youtube.com/watch?v=AwY9IbP2FtI

Uğraşanlarımız olmuştur elbet, buraya videosunu koyabilir, hatta zamanla map dosyalarını paylaştırabiliriz de irtibata geçerek..

İyi oyunlar
A
15 yıl
CS: SOURCE TEXTURE PROBLEMİ

Steam üzerinden orjinal cs: source a sahibim ve xp ye geçtikten sonra oyunun options/video/advanced sekmelerine sırasıyla tıkladıktan sonra gelen ekran ayarları kısmında en üstte yer alan texture detail i high yaptığımda oyun adeta ağlıyor ve herhangi servara bağlanması bile 3dk yı alıyor ama medium a getirdiğimde ise sular seller gibi..
ve bunu dün farkedince geride kalan o kadr ay boyunca bi hiç uğruna oyuna el sürmediğimi anlayıp hayıflandım kendi kendime..

daha da garibi oyunun bu texture detail altındaki water detail ayarı ise oyunu ne zaman açsam simple reflections olarak geliyor..
sanki oyun ayarları ram tarafından saklanamıyor gibi bi durum var.. oysaki normal bi şekilde alt+F4 yapmadan oyundan çıkıorum veya reset atmadan..

bu water detail ve texture detail ayarlarında "high" ve "reflect all" tercihleri nin yanlarında * işareti var ki o da bildiğiniz üzere oyunun sisteme uygun tavsiye ettiği ayarlar..

win 2000 de herşey full iken bile böle bi sorun yokken, xp ye geçtikten sonra (halen aynı 9600xt kartla ) ati nin 6.12 sini indirmeme rağmen sorun çözülmedi..

sorun ne olabilir (özellikle orj. cs:source sahipleri dediğim video ayarları menüsüne daha aşina olabilir)

saygılar.


< Resime gitmek için tıklayın >
A
16 yıl
DENEDİĞİM ANTIVIRUS YAZILIMLARI WINRAR A DA CALL OF DUTY.EXE YI DE INFECTED DİEREK TEMİZLİYOR???
Arkadaşlar Kaspersky ile ilk olarak tarattığımda internet explorer u infected bahanesiyle silmişti, ardından başka sebeplerle format sonrası,

şimdi Trend Micro ile taratıorum Allah ne verdiyse infected diyor, üstelik kendi program dosyalarına dahi..winrar mı dersin call of duty mi dersin aklına ne gelirse bu şekilde infected listesi oluşturması ve hatta bazılarını karantina ya alması ne kadar doğru doğal mantıklı ve sağlıklı olabilir merak içindeyim trend micro ile taratma sebebimse :

MULTIMEDIA AUDIO CONTROLLER ın driver ının sürekli silinmesi ve sisteminizde audio hardware bulunamadı uyarısı vererek bazı uygulamaları mesela oyunları doğal olarak açamaması idi..hatta c media nın 5.12 sürümü çalışırken 5.18 sürümünde bu sorun oluşmaya başladı..

tüm bunların sebebi formata rağmen silinmeyen özellikte virüslerin varlığı olabilir mi, formatla silinmeyen virüslere çözüm olarak bilindik yöntem varsa acaba nedir?

Saygılar.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.