M

Haber Editörü
10 Şubat 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
59 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
2 yıl
PSA grubunun CEO’su Carlos Tavares'ten dikkat çekici elektrikli araç yorumuElektrikli araçlar bakımından geniş bir ürün yelpazesine sahip PSA grubunun CEO’su Carlos Tavares, elektrikli araçların ilgi çekici olmadığını ve sadece "çevreciler" tarafından satın alındığını düşünüyor. Bunun sonucu olarak da elektrikli araç piyasasının sınırlı kaldığını ve araçların “faydacı” kimselere hitap etmediklerini belirtiyor.

Tavares bu düşüncenin altında yatan nedenler olarak halen yetersiz seviyedeki şarj altyapısını, elektrikli araçların görece kısa menzillerini ve elektrik fiyatlarının uzun vadedeki belirsizliğini öne sürüyor. Ayrıca CEO, hükümetler tarafından uygulanan vergi indirimleri de kaldırılınca elektrikli araçlara olan talebin iyice düştüğünü belirtiyor.Ayrıca Bkz.2022’de Ford’dan tam elektrikli Transit geliyorBütün bu zorluklara rağmen PSA grubu, elektrikli araç piyasasından çekilmek yerine başlı başına elektrikli araçlar geliştirmeyip, esnek platformlar üzerinde şekillenen elektrikli araçlar ile daha geniş kitlelere ulaşmayı ve fiyatları da düşürmeyi hedefliyor.

M
2 yıl
Aston Martin "üstü açık" süper arabası V12 Speedster'ı tanıttıMotor sporları denilince akla gelen ilk firmalardan olan Aston Martin’in “üstü açık” süper arabası V12 Speedster tanıtıldı. Firmanın Q bölümü tarafından geliştirilen V12 Speedster’dan sadece 88 tane üretilecek. Gücünü 700 PS güç ve 752 Nm tork üreten 5.2 litrelik çift turboşarjlı V12 silindir motorundan alan Aston Martin V12 Speedster, 0’dan 100 km/s hıza 3.5 saniyede ulaşabiliyor. Nefes kesen süper aracın son hızı ise 300 km/s.

Aston Martin V12 Speedster’ın karbon fiber gövde panellerinin altında, otomobilin omurgası diyebileceğimiz alüminyum şasesi yer alıyor. Bu alüminyum şase, V12 Speedster’ın kardeşleri Aston Martin DBS Superleggera ve Aston Martin Vantage’ın parçalarının harmanlanması sonucu ortaya çıkmış. Süper aracın bu şasesi ise 21 inçlik merkezi kilitli tekerlekler ve 3 farklı kademeye ayarlanabilen aktif amortisörler üzerinde hareket ediyor. Karbon seramik disk frenler ise araçta standart olarak sunulan özelliklerden.

Ayrıca Bkz.Gelmiş geçmiş en hızlı Koenigsegg tanıtıldı: Jesko AbsolutAston Martin V12 Speedster’ın iç mekanı karbon fiberin, derinin, kromun, alüminyumun ve üç boyutlu basılmış lastiğin birleşiminden oluşuyor. Koltuklarının arkasında bolca saklama yeri olan V12 Speedster’ın torpidosu ise ilgi çekiyor. Aston Martin süper aracın torpidosunu takıp çıkarılabilen bir deri çanta olarak tasarlamış. Ayrıca kokpitin belirli yerlerine serpiştirilmiş FA-18 savaş uçağı görselleri de dikkatleri üzerine çeken detaylardan.McLaren Elva ve Ferrari Monza gibi “üstü açık” otomobillerin arasına katılan Aston Martin V12 Speedster’ın fiyatı £765,000.M
2 yıl
2021 Genesis G80’den ilk görüntüler geldiGeçtiğimiz haftalarda casus fotoğrafları sızdırılan 2021 Genesis G80’in resmi fotoğrafları paylaşıldı. “Atletik Zarafet” tasarım anlayışını benimseyen lüks sedan göz kamaştırıyor. Aracın bu ayın sonlarına doğru tanıtılması bekleniyor.Tasarım ve iç mekanGenesis G80'e önden bakıldığında, tıpkı SUV kardeşi Genesis GV80 modelinde olduğu gibi, bizleri Genesis’in imzası olan dörtlü far grubu ve kalkan şeklindeki ızgarası karşılıyor. Aracın yan tarafına geçildiğinde, kaputundan başlayıp bagajına kadar uzanan akıcı tasarım hatları ve kaslı duruşu göze çarpan ilk detaylar. Aracın üzerindeki 20 inçlik alaşım jantlar da göze çarpan diğer bir detay.

Genesis G80’e arkadan bakıldığında ise bu tasarım hatlarının zarafetle son bulduğu gözüküyor. Ayrıca öndeki dörtlü far grubunun arkada da kendine yer bulduğunu, egzoz uçlarının da yine kalkan şeklinde tasarlandığını görüyoruz. Lüks sedanın coupe’leri andıran dinamik hatları bizlere rakibi Audi A7 Sportback’i anımsatıyor.G80'in sürücü koltuğuna geçildiğinde bizleri öncelikle iki tonlu direksiyon ve dijital kadranlar karşılıyor. Gözümüz ortalara kaydığında ise 14.5 inçlik multimedya sistemini görüyoruz. Bu sistemin aşağısında bulunan ahşap süsleme ve basık havalandırma çıkışları dikkat çeken detaylardan. Ayrıca havalandırma çıkışlarının altına konumlandırılan iklimlendirme kontrolleri de tamamen dijital olarak tasarlanmış.

Ayrıca Bkz.2020'nin ilk 2 ayında Türkiye'de en çok satılan otomobil modelleriMotor seçenekleriGenesis aracın teknik özelliklerini paylaşmasa da aracın yeni bir platform üzerinde şekillendiğini ve yeni motor seçenekleri ile geleceğini belirtti. Aracın büyük kardeşi Genesis GV80 ile donanımlarını paylaştığını düşünürsek, GV80’de sunulduğu gibi 304 PS güç üreten benzinli 2.5 litre turbo şarjlı sıralı 4 silindir, 375 PS güç üreten benzinli 3.5 litre çift turbo şarjlı V6 silindir, 278 PS güç üreten dizel 3 litre turbo şarjlı sıralı 6 silindir motor seçenekleri ile sunulmasını bekleyebiliriz.M
3 yıl
Elektrik Tüketimi
Dostlar bu ayın elektrik faturası gelmiş. Anlamadığım bir nokta var, 201 lira gelen faturaya göre 98 lira tüketim yapmışım ve 103 lira vergi ödemişim. Konuya hakim biri beni aydınlatabilirse sevinirim çünkü tükettiğimden fazla vergi ödediğimi anlamakta zorlanıyorum.
M
3 yıl
Turkcell Dolandırıcılığı
Sırf paket aşımı olmasın diye kontörlü hat kullanmama rağmen paketimin bitmesinin ardından Turkcell, kafasına göre hiçbir iznim olmadan hattıma -15 TL'ye kadar düşebileceğim Avans Tl limiti tanımlamıştır. Telefonun hücresel verisinin açık kalması üzerine kullandığı 400 KB'lık veri için de 5 TL ücretlendirme yapmışlardır. Bu düpedüz dolandırıcılıktır ve bu dolandırıcı şirketle olan bağlarımı da en yakın zamanda kesiyorum. Sizin de bilginiz dahilinde bulunsun arkadaşlar.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
M
3 yıl
BMW M340i xDrive tanıtıldı

Yeni BMW M3’ün çıkışından önce ürün gamını genişletmek isteyen BMW, yeni BMW M340i’yi tanıttı. Araca dışarıdan bakıldığında ana hatların korunduğunu ancak daha agresifleştirildiğini farkediyoruz. Ön tarafta ızgara tasarımı ve tampon değiştirilmiş, arka tarafta tampon ve egzozlar değiştirilmiş ve bir de spoiler eklenmiş. İç tarafta ise Sensatec deri ve Alcantara ile kaplanan döşemeler, spor koltuklar ve M Sport direksiyon aracı normal 3 Serisi’nden ayıran farklardan. Ayrıca standart olarak gelen 18 inç spor jantları opsiyonel olarak 19 inçlik spor jantlarla değiştirmek de mümkün. Ufak dokunuşlarla aracı daha sportif ve agresif hale getiren BMW, asıl değişikleri ise kaputun altında yapmış.

 
3.0 litre altı silindir motorun turboşarjları elden geçirilmiş ve yakıt enjektörleri daha yüksek basınçlılarıyla değiştirilmiş. Bu değişiklikler motorun 369 beygir ve 500 Nm tork üretebilmesine yol açmış. Motorun ürettiği gücü 8 ileri şanzıman ve xDrive çekiş sistemiyle yere aktaran araç ayrıca kilitlenebilir arka diferansiyele de sahip. M Sport yaylarla sertleştirilen süspansiyon, normal 3 Serisi’ne kıyasla yere 10 milimetre daha yakın. Ayrıca frenleme sistemi de elden geçirilmiş ve ön tarafta 348 mm’lik, arka tarafta 345mm’lik disklerle değiştirilmiş.
Ülkemize ne zaman geleceği bilinmeyen M340i’nin İngiltere satış fiyatı  £49,000 civarında.
M
3 yıl
İngiltere’de 4 kişiden 3’ü otonom araçların kazaları azaltmadığını düşünüyor

Otonom araçların sürücüler, yolcular ve yayalar açısından daha güvenli olması bugünlerde sık sık gündeme gelen konulardan. Teknolojiyi yakından takip eden kişilerin şiddetle desteklediği yeniliklerden olan otonom sürüş hakkındaki genel düşünce ise biraz karışık. AXA Sigorta tarafından İngiltere’de yapılan ve 2000 kişinin katıldığı ankette sadece 520 kişi otonom araçların kazaları azalttığını düşündüğünü belirtmiş. Otonom araçların diğer faydalı yanları sorulduğunda ise katılımcıların üçte biri otonom araçların çevre için daha iyi olduğunu, dörtte biri ise yayalar için daha güvenli olduğunu söylemiş. Ekim ayında Euro NCAP ve Thatcham tarafından yapılan bir diğer araştırma ise sürücülerin %71’inin otonom sistemleri ve sürücü destek sistemlerini karıştırdığını, 5. seviye tamamen otonom araçların şuanda satıldığını sandığı gerçeğini ortaya çıkarmış.

 

Sürücülerin bilgilendirilmesi gerekli

AXA Sigorta’nın yaptığı ankette, sürücüsüz bir aracın en iyi nasıl tanımlandığı sorulduğunda ise sadece üçte birlik kısım 5. seviye otonom sürüşün tanımı olan “çevresine uyum sağlayarak, sürücü müdahalesi gerektirmeden kendi kararlarını verip kendini kontrol edebilen araçlar” cevabını vermiş. Ankete katılanların onda biri ise 1. seviye otonom sürüşün tanımı olan “direksiyonu, hızlanmayı ya da frenlemeyi kontrol edebilen bir araç” cevabını vermiş. Anketin devamında katılımcıların dörtte birinin araçlarında hız kontrolü veya şerit takip sisteminin bulunup bulunmadığını bilmediği, dörtte üçünün ise daha önce bu sistemleri hiç kullanmadığını belirtmiş. Ancak çoğunluk bu sistemlerin araç güvenliğini arttırdığını düşündüğünü söylemiş. Anketin sonucunda AXA Sigorta, sürücülerin otonom araçların avantajları hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini belirtmiş. Yeni teknolojilerin kafa karıştırıcı olabildiği ancak otonom araçların ulaşımda bir devrim yaratacağı da yine AXA Sigorta’nın eklediklerinden.
 
M
3 yıl
2019 Bentley Continental GT Convertible tanıtıldı

Bentley, 2017 yılında yenilenen Continental GT’nin üstü açık modelini tanıttı. Tasarımını coupe modelden alan Bentley Continental GT Convertible, yenilenmiş ama aynı zamanda geleneksel tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Ön tarafa bakıldığında önceki modele kıyasla alçalmış burnu ve zarif detaylarla süslenmiş farları gözleri üstüne çeken ilk detaylar. Arka tarafa bakıldığında ise coupe modelin açılıp kapanabilen spoilerinin yerini zarifçe verilmiş bir kıvrımın aldığı göze çarpıyor.

 
 Aracın can alıcı noktası olan tavan 19 saniyede açılıp kapanabiliyor. Ayrıca bu işlemi de 50 km/s hıza kadar gerçekleştirebiliyor. Daha iyi izole edilmiş tavan sayesinde önceki modele kıyasla 3 desibel daha sessiz sürüş sunuluyor. Tüm bunlara karşın tavanın açılıp kapanıyor olması coupe modelin 358 litrelik bagaj hacmini 235 litreye düşürmüş. İç tarafa geçildiğinde ise aracın yolcuların boyun kısmına sıcak hava üflemesi ve kol dayamalarının ısıtmalı olması dışında coupe modelden bir farkı bulunmuyor.

 
Teknik detaylar

Araç teknik olarak incelendiğinde ise 626 beygir ve 900 Nm tork üreten 6.0 litrelik W12 motoru dikkat çeken ilk detay. Çift kavrama şanzıman ve Aktif AWD sistemi ile yola aktarılan bu güç aracın 0-100’ünü 3.7 saniyede tamamlamasını ve 333 km/s hıza kadar çıkabilmesini sağlıyor. Ayrıca motor seçenekleri arasına ilerleyen zamanlarda bir de V8 eklenecek. Bentley Dynamıc Ride sistemi ile gelen yenilenmiş viraj denge-kontrol sistemi ve havalı süspansiyon araca eklenenlerden.

Gelecek baharda satışa sunulacak Bentley Continental GT Convertible’ın fiyatı £175,100.

 
M
3 yıl
2019 Audi RS 7 kameralara yakalandı

Audi mühendislerinin artık son rötuşlarını yaptığı RS 7 görüntülendi. Mercedes-AMG GT 63 4-door ve BMW M5’i rakip alan 2019 Audi RS 7, Audi’nin bugüne kadar ürettiği en güçlü araç olacak. A7’ye kıyasla araç genişletilmiş, ön tarafı daha agresif hale gelmiş ve klasik oval egzozlar ile donatılmış. Ayrıca tasarımın dışında alçaltılmış, sertleştirilmiş süspansiyon ve karbon seramik frenler de değişenlerden.

 

 Ayrıca Bkz.Daha agresif ve güçlü: İşte karşınızda 2019 Audi R8

Önceki modelde olduğu gibi araç RS 7 ve RS 7 Performance adlarında iki model olarak satılacak. Baz model olan RS 7, VAG’ın 600 beygir üreten yeni 4.0 litre turboşarjlı motorundan güç alacak. Plug-in hybrid teknolojisi ile desteklenen RS 7 Performance’de ise 4.0 litrelik motora ek olarak bir de 140 beygirlik elektrik motoru araca eşlik edecek. İki model de güçlerini S tronic şanzıman ve Quattro çekiş sistemi ile yere aktaracak. En hızlı Audi Sport araçlarından olacak RS 7’nin 0-100’ü 3.5 saniye dolaylarında gerçekleşiyor.
 
Yeni Audi Sport modellerinin öncüsü olacak RS7’ye ek olarak Audi, gelecekte RS Q3 ve RS Q8 modelleriyle ürün bandını genişletecek.
 
M
3 yıl
2019 BMW 330e plug-in hybrid tanıtıldı

2019’un yaz aylarında satışa sunulacak olan BMW 330e plug-in hybrid resmen tanıtıldı. Geçen seneki 330e’de kullanılan 2.0 litre turboşarjlı motoru kullanan araç, 182 beygir üreten benzinli motora eklenen 67 beygirlik elektrik motoru ile birlikte toplamda 249 beygir güç üretiyor. BMW’nin açıkladıklarına göre, önceki nesle göre hafifleyen kasa sayesinde elektrikli menzili 20 kilometre artan araç sadece elektrik gücü ile 60 kilometre yol alabiliyor, ayrıca CO2 emisyon değerleri de 39 g/km’ye düşürülmüş. Yakıt ekonomisi önceki modele göre artan araç 100 kilometrede 2 litre benzin yakıyor, sadece elektrik ile 110 km/s hıza çıkabiliyor. Eklenen bataryalar yüzünden aracın bagaj hacmi 105 litre azalarak 375 litreye düşmüş.

 
 

XtraBoost

BMW’nin araca eklediği yeni özelliklerden biri de XtraBoost modu. Sport modu seçildiği zaman aktifleşen XtraBoost modu toplam gücü 289 beygire çıkartıyor ve bu güç BMW’nin ZF ile birlikte geliştirdiği 8 ileri Steptronic şanzımanı ile arka tekerleklerden yere aktarılıyor. Bunun sayesinde de aracın 0-100 hızlanması 6 saniyede gerçekleşiyor. Aracın maksimum hızı ise 230 km/s ile limitlendirilmiş.

 

Ülkemizde ne zaman satışa sunulacağı bilinmeyen araç İngiltere’de temmuz ayında £40,000’dan satışa sunulacak.

 
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.