D

Yüzbaşı
21 Eylül 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
41 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
D
7 yıl
hirez dinleme testi
Arkadaşlar, aşağıdaki yüksek çözünürlüklü ses dosyaları için verilen örneklerden bir tanesini rastgele seçip download ettim:


http://www.lindberg.no/hires/test/2L-077-stereo-192kHz_21.flac

username 2L password 2L olacak (http://www.2l.no/hires/ demo trackleri)


Stereo 24 bit bit derinlikli örnekleme frekansı 192 kHz flac dosyası.

Kendi bilgisayarımda bir işlemden geçirdim, orjinal ile arasında çok fark duymuyorum ancak boyutu küçüldü, dinleyip ne fark duyuyorsunuz söyler misiniz?

Şurda şu fark var, burda bu fark var derseniz daha iyi olur. Mümkünse playliste ikisini de atıp hangisinin çaldığını bilmeden bulmaya da çalışın, bir trick içermemektir sadece ne işlem yaptığımı sonra söyleyeceğim :)

Modifiye dosya:

http://ge.tt/96SZGZ72/v/0?c
D
7 yıl
Hassas kulaklar için eğitim/test:Philips Golden Ears
https://www.goldenears.philips.com/en/introduction.html

Kulağını eğitmek isteyen, ne kadar iyi olduğunu görmek isteyen, duyduğu farkların nasıl adlandırıldığını öğrenmek isteyen arkadaşlara öneririm. Bitirince her ne kadar golden ear dese de başlangıç tadında bir test.

(kdundar arkadaşımız stereomecmuası forumlarında paylaşmış, bu forumun da ilgisini çekebilir)
D
8 yıl
apple itunes store'u sevenler okusun
Bu ekosistemde albüm alıp arşivim de hep güvende olur diye düşünmeyin:

- satın aldığınız albüm apple store'un kendisinden silinebiliyor. Sizde bir kopyası yoksa tekrar çekemezsiniz.

- satın aldığınız albüm apple store'da olsa bile hiç satın almamış gibi görünebiliyorsunuz.

- cloud'dan stream da yapılamıyor bu iki durumda
D
9 yıl
Room EQ Wizard (REW)
Akustik veya hoparlör ölçümleri ile uğraştıysanız programı muhtemelen duymuşsunuzdur. Çalıştırmak için 1 adet bilgisayar (PC veya Mac), ve ölçüm mikrofonu gerekiyor ve program beklenmeyecek şekilde bedava...

http://www.hometheatershack.com/roomeq/


Ölçüm mikrofonları genellikle XLR bağlantı ve preamp/profesyonel ses kartı isteyen mikrofonlar oluyor ancak son zamanlarda USB destekli ölçüm mikrofonları çıktı, ben de kalibre edilmiş bir tane sipariş ettim ve elime ulaştı. Modeli Dayton UMM-6, Amerika'da parts express bu modeli seri numarasına göre kalibrasyon dosyası download edilebilecek şekilde satıyor, bir kaç firma da daha hassas kalibrasyon dosyaları ile benzer fiyatlardan veriyor, ben buradan aldım, PayPal kabul edip USPS ile takip edilebilecek şekilde gönderiyor:http://cross-spectrum.com/measurement/calibrated_umm6.html

Program ile bir kaç deneme ölçümü yaptım, odadan kaynaklanan ve bas uzaması veya şişmesi olarak tabir edilen etkileri grafik olarak da gördüm ve yine programın ürettiği ekolayzer ayarları ile fazla uğraşmadan büyük ölçüde giderebildim, bir ara ekran görüntüsü eklerim.

Hometheatreshack forumlarında ayrı bölüm ayırmışlar:

http://www.hometheatershack.com/forums/rew-forum/
D
9 yıl
Üstdüzey kulaklık incelemesi (50+ adetçik)
Delinin biri head-fi'de elindeki üst düzey kulaklıkları değerlendirmiş, bize de okumak düşer:


http://www.head-fi.org/t/634201/battle-of-the-flagships-50-headphones-compared

Görüldüğü gibi listede çok pahalıya satılan dr dre monster beats bilmemne markaları yok.. İngilizce bilmeyen veya vakti olmayan arkadaşlar da en sonraki sıralamaya bakabilir, soldaki ses kalitesine göre sağdaki fiyat/performansa göre.. Subjektif bir inceleme olduğunu da unutmamak lazım.
D
9 yıl
Onboard ses kartı ve USB ses kartı optik çıkış kalite farkı
Başka bir konuda tartışıyorduk, çıkış olarak optik dijital çıkış kullansak anakart üzerindeki ses kartının yerine daha kaliteli bir ses kartı almak ve onun optik çıkışını kullansak ses kalitesinde artış olur mu?

Evdeki kısıtlı imkanlarla böyle bir test yapmaya çalıştım.

Kullanığım donanım:

Gigabyte X58-UD3R üzerindeki Realtek ALC889
Creative X-fi USB HD

Anakartın optik çıkışı, X-fi'nin ise optik giriş ve çıkışı var.


Yazılım ise:

Oynatyıcı olarak foobar2000+wasapihttp://www.foobar2000.org/ vehttp://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_wasapi

Testleri yapmak için Audio Diffmakerhttp://www.libinst.com/Audio%20DiffMaker.htm

Diffmaker ile elle yapılacak zor bir karşılaştırma işlemi otomatik olarak yapılıyor.

Benzer bir testte aynı program kullanılmıştı:http://www.computeraudiophile.com/blogs/mitchco/flac-vs-wav-part-2-final-results-155/


Sadede gelirsek program referans dosya ile kaydı zaman içinde hassas olarak eşitliyor, ses seviyelerindeki farkları düzeltiyor ve flac&wav testindeki gibi iki dosya arasındaki farkı dinlettirebildiği gibi farkın miktarını da dB olarak söylüyor.

Yaptığım denemelerde

1- referans kaydı programı test etmek için kendisi ile karşılaştırdım, farkı 0 buldu.
2- referans kaydı ekolayzerden geçmiş hali ile karşılaştırdım, eko. ayarlarını rastgele yaptığım için çok fark buldu ve fark dosyasını da dinleyebildim.
3- referans kaydı anakart optik çıkıştan X-fi optik girişi ile kaydettim. Aslında başka bir bilgisayarda kaydı yapacaktım ama sürücü sorunu çıktı, jitter vb. sorunu varsa benim yaptığım testte çıkmamıştır. Programın korelasyon derinliği dediği değer sol ve sağ kanal için 137 ile 129 dB çıktı.
4- referans kaydı X-fi optik çıkışından X-fi optik girişine yaptığım kayıt ile karşılaştırdım. Değerler 128 dB ve 131 dB.
5- 4. adımı kaydı tekrar yaparak yineledim. 130 dB ve 131 dB.


Ekran görüntülerini kaydetmedim ama referans ses dosyası, kayıtlar ve fark dosyaları sistemde var, dahası evde bu testi yapmak herkes için mümkün o yüzden ispatlama gereği duymuyorum.

diffmaker programı çıkan fark dosyasını dinletebiliyor. Hepsinde sessizlik var, dinlemeyi kulaklık ile yaptım... bilgisayardaki normal ses kulakları hafif acıtır halde iken birşey duyumuyor. Programın bu yüzden sesi artırma özelliği var, onda baya bir açınca sadece hışırtı duyuluyor. 130 dB gibi bir rakam, eğer doğru ise farkın ancak çok yüksek ses seviyelerinde dinleme yaparken çok sessiz hışırtı gibi az olacağını gösteriyor, yani insan duyma kabiliyetinin ötesinde.Evde cam çerveve indirecek seviyede bir ses varken kimse karıncanın ayağının sesini duyamaz, CD ve plak gibi ortamların gürültü seviyesi bunun çok çok yukarısında...

Yine de test metodolojisinde, programda hata vb. olabilir. Eldeki imkanlar ile bu kadar oldu, belki bir fikir verir.
D
10 yıl
Ses Sistemleri hakkında bilimsel makale ve testler link arşivi
Bu konuya ses sistemleri hakkında bilimsel makale ve testleri ekleyeceğim, böylece bu çalışmalar hem diğer konuların içinde kaybolmaz hem de o konuların konu dışına çıkmasına vesile olmaz, gerektiğinde arşiv olarak da yararlanılabilir. Eklediğim makale ve testler ister istemez kendi görüşlerime yakın olacağı için konunun taraflı olmaması için başkalarının katılımı da önemli...

Bilimsel makale ve testler de tartışmaya açıktır, yapan prof. vb. olsa da sizin benim gibi adamlar, hatta kendi görüşüne uydurmak için yorumunu ona göre yapma durumuna da sık rastlanır bunu da belirtelim.

İlk makale interconnect kabloların etkisi hakkında. Makale İngilizce, varılan sonuç interconnect kabloların sese önemli etkisinin olmadığı yönünde, THD ve gürültü düzeyleri dışında kayda değer bir fark bulunamamış.. Hatta sonuç kısmında bu tür kablolara para vermek yerine hoparlör gibi daha fark yaratan bileşenlere para ayırmak tavsiye edilmiş.

Audio Interconnect Performance: Claims Versus Laboratory Measurements by Robert A. Cooper

Link:http://dspace.mit.edu/bitstream/handle/1721.1/46225/41567257.pdf

homecinema.fr adlı Fransızca sitede de interconnect kabloların test edildiği bir çalışma vardı, double blind kör dinleme ile yapılan testlerde denekler istatistiki anlamlı fark bulamamıştı:

Google Fransızca->İngilizce çevirisi:


http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=fr&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.homecinema-fr.com%2Fforum%2Fviewtopic.php%3Ft%3D29781210
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.