R

Yarbay
10 Aralık 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
337 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
R
geçen yıl
Meslekler Hk.
Arkadaşlar merhaba oyuna uzun bir aradan sonra vakit bolluğu sebebiyle zaman ayırmaya başladım ama mesleklerle ilgili anlamlandıramadığım durumlar var belki bilmediğim gözden kaçırdığım bir konu vardır diye sormak istiyorum örneğin alchemy var bir karakterimde, rank 3 recipe kullanmama rağmen çiçek maliyetini kurtaracak bir verimlilik çıkaramıyorum 20 li stackler halinde 10 ar kere denedim, proc verimliliği % 30-40 civarına geliyor, AH de satılan çiçek - pot/flask dengesini anlayamıyorum bilmediğim veya gözden kaçırdığım bir konumu var, enchanting dede aynı durum sözkonusu AH den malzeme alıp rank 3 enchant la zarar ediyorsunuz bunu yapan adam da malzemeleri satsa daha fazla kazanacak ya ben bişi atlıyorum yada malzemelerin başka bir kaynağı var aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
R
5 yıl
Aras Kargo Rezaleti
14 yıldır forumdayım sayısız kere alışveriş yaptım ilk defa böyle bir durumla karşılaştım 20. yıl özel üretim ds4 gamepad satışı için @unik06 arkadaşla anlaştık kendisi havaleyi yaptı bende cumratesi günü kargoyu kendi elimle paketleyip teslim ettim arkadaş kutuyu teslim aldığında kutunun boş olduğunu görmüş. Çıldırmamak elde değil gamepad i alıp paketlediğim koruma naylonunu kutuyu vs geri koymuş, dolu paketlediğimi ispat etmenin bir yolu yok ağırlık olarak 1 desi kayıt edilmiş 1kg 'a kadar paketleri böyle kayıt ediyorlarmış dolayısıyla tutanak bilmem ne oluşturulsa bile bir sonuç almak nasıl mümkün olur bilmiyorum. Teslim ettiğim şubenin müdürü ile konuşup durumu izah ettim en azından bu şubede olmasa bile bu hat üzerinde bir hırsız çalıştırdığınızı bilin ve buna göre bir tutanak oluşturun minvalinde.

Benzer bir durumla karşılaşıp tavsiye verebilecek olan varsa seviniriz.
R
6 yıl
Hatalı Referans Hk.
satışını elden yaptığım bilgisayar kasasına arkadaş 4 yıldız vermiş, sorduğumda 5 verdiğini söyledi, yanlışlıkla 4 ü işaretledi sanırım satışı yaptığım arkadaşıda bilgiye ekliyorum referans listem benim için önemli olduğundan çözümü için ne yapabilirm, yardımlarınızı bekliyorum.
R
8 yıl
Ekonomik Çözüm - MSI GE70 2OE-267XTR Core i5-4200M Hk.
Arkadaşlar ben dün siparişi verdim, bugün elime geçicek inşallah, almayı düşünenler için araştırdığım kadarıyla biraz bilgi paylaşabilmek adına konuyu açtım çünkü henüz fazla kullanan yok sanırım bende i7 4700mq olan model yerine i5 4200m olan modelle neler kaybedeceğimi merak ediyordum, çok fazla test yorum yoktu ortada. 600 tl fazladan vermeye değip değmeyeceğini merak edenler için kaynak olur, yazıyı dikkatli okuyup ihtiyaçlarınıza göre karar vermenizi tavsiye ederim.

şimdi öncelikle aşağıdaki linki inceleyerek yeterli bilgiye ulaşmak mümkün, bu karşılaştırmadaki makinalar msi değil fakat çok yakın sistem bileşenlerine sahip. İşlemcileri 4800mq ve 4200m olan makinalar ikisinin ekran kartı nvidia 765m, msi ın makinalarında 4700mq geliyor. 4800mq farkı 2.4 yerine 2.6 single core performansla gelip 3,4 yerine 1. core 3.7 2. core 3,6 ya kadar kadar boost olabiliyor. yani 4800mq daha performanslı bir işlemci.

i74800mq-4700 mq 4 core 4 threads 47 watt tdp değerine sahip
i5 4200m - 2 core 2 threads 37 watt tdp değerine sahip


http://forum.notebookreview.com/sager-clevo-reviews-owners-lounges/735721-dual-core-haswell-i5-4200m-review-using-sager-np7330-clevo-w230st.html


sonuçlara baktığımızda aslında herkesin bakış açısıyla farklı değerlendirilebilir, ben kendi yorumumu yazıyorum .

4200m li modelin artıları;

1. battlefield 3 dışında (bf4 içinde sonuçlar farklı değildir) 4 core performansının yansıdığı bir oyun yok. (sadece battlefiled oynuyorsanız paraya kıymak kaçınılmaz )
2. 2 core lu 4200 bazı testlerde düşük frekansda çalışmasına rağmen muhtemelen fazla ısınmadığından boost değerleri daha stabil olabildiğinden i7 4800mq ya kafa tutmuş zaten 4800mq nun 2 core un kapatılması ile oluşan değerleride bunu destekler görüntüde.
3. battlefield 3 dışında full hd ve yüksek ayalarda 2-3 fps den fazla fark oluşan oyun yok gibi.
4. 4200m 3 ila 7 derece arası az ısınıyor. testdeki markalar farklı olsada 90 ın üzerine sadece bf 3 de çıkmış sanırım.
5. daha az güç çekiyor,
6. 600 tl daha ucuz.

4200m li modelin eksileri;

1. bf3 de performansı 64fps e 49fps gibi 15 fps lik bi fark var 4 core ve fazlasını kullanan oyunlarda ileride bu yönde bir fark beklenebilir.
2. dosya sıkıştırma, video işleme gibi işlerde 4 çekirdekli abisinin bihayli gerisinde bu tarz işlemci gücüne, çekirdek sayısına yönelik uygulamaları, programları sık kullanan profesyoneller için performansı düşük kalabilir.

makina elimde geçince belki 4700mq kullanan bi arkadaşla eş szamanlı msi üzerinden 2 makinada da aynı testleri yapabiliriz. sonuçlar daha gerçekçi olur.

bunun dışında ben world of warcraft, starcraft 2 ve diablo 3 oynuyorum ağırlıklık olarak. world of warcraft yukarda testlerde yok mesela ama single core olarak işlemciye yüklenen bir oyun iki işlemci arsında çok fark olmayacaığını tahmin etmek güç değil, diğer oyunlarada eğlencesine baktığım zamanlar oluyor, video işleme , video sıkıştırma , render işleri çok çok nadir kullanıyorum bu nedenle 4200m benim için çok mantıklı tercih olmuş gibi görünüyor, daha az ısınan 600 tl daha ucuz ve kullanım amacım açısından benzer performans alabileceğim alternatif makinayla işimi görmüş olacağım. kalan parayı kapasiteli bir msata ssd veya çevre birimlerinde değerlendirebilir veya kısıtlı bütçeniz varsa daha makul rakamlara paçayı kurtarabililrsiniz.

arkadaşlar yukarda yazdıklarım tamamen benim kullanış amacıma yönelik yorumlardır, kimseyi yanlış yönlendirmek istemem ihtyiaç varsa bütçe müsaitse tabiki 4700mq olan model çok performanslı ve güçlü bir modeldir.

bu arada ben siparişi sanalmarketim den verdim 2450 tl ödedim net olarak. herkese iyi forumlar.
R
8 yıl
1100 tl Bütçeli HTPC Tecrübeleri
Merhaba arkadaşlar uzun süredir toplamayı düşündüğüm htpc sistemi nihayet biraraya getirdim. İçindeki parçaların maliyet 1100 tl gibi bi rakama denk geliyor, sıfır olarak aldığım parçaların yanısıra daha önceden almış olduğum ikinci el parçalarda var, bu parçaları seçme nedenlerimi ve maliyetleri aşağıda paylaşıyorum.

Kasa:

< Resime gitmek için tıklayın >

Kasa olarak mitx anakart kullanmak istediğim için silverstone sugo sg05bb tercih ettim. Teknobiyotikten 307 tl ye aldım, kasanın içinden 450 watt 80 ¬+ bronze sertifikalı güç kaynağı geliyor bu kasayı tercih etmemin sebebi ; mini itx anakartlar için üretilmiş olmasına rağmen geliştirilmeye açık, sade ve güç kaynağıyla birlikte fiyatının bu seviye ve kalite için makul oması.


Anakart:

< Resime gitmek için tıklayın >

Anakart olarak gigabyte ga-b75n mini itx analkartını tercih ettim. Mormani den 218 tl ye aldım, tercih sebebim; piaysada malesef z77n wifi bulunamıyor artık sıfırı zaten hiç biyerde yok ikinci el olarakta bi süre araştırdım ama karşıma çıkmadı. z77n wifiden kabaca farklarına gelirsek, dahili wifi yok dahili bluetooth yok, ve sadece tek sata 3 portu var malesef, oc ile ilgilide tabiki z77 nin mutlaka farklılıkarı vardır ama beni çok ilgilendirmiyor, tek sata 3 portu gerçekten kötü oldu ama 1155 pin için başka anakart bulamadım.


İşlemci:

< Resime gitmek için tıklayın >


İşlemci olarak vatanın bayram sonrası % 30 indiriminden 126 tl ye pentium g2020 işlemciyi tercih ettim, aslında işlemci konusu biraz karışık, tercih sebebine gelirsek; 126 tl için performansı harika, ivy bridge, tdp değeri max 55 watt yazılı fakat testlerde çok daha altında olduğu görülüyor, i3 işlemcilerden hyper threading olmaması ile ayrılıyor fakat fiyatına göre performansı muhteşem. Daha önce farketmemiş olanlar için incelemerine gözatmalarını tavsiye ederim. 3570 k da kullanmıştım salondaki htpc için kullandığım sistemde ama böyle bir gücün hakkını veremeden kullandığımı farkettim çünkü film ve basit oyunlar için fazlasıyla yeterliydi, ihtiyaç hissedene kadar daha mütavazi ve maliyeti düşük bir işlemci denemeye karar verdim. Birazda g2020 yi farkettikten sonra denemek istedim aslında. İşlemcinin içindeki dahili gpu yetersiz ben ekran kartı kullandığım için beni çok ilgilendirmiyor fakat dahili gpu ile kullanacaklara min i3 3225 tavsiye ederim.


Ram:

< Resime gitmek için tıklayın >

Ram olarak tek slot corsair 4 gb 1600mhz cl 9 lp ram kullandım, ram daha önce elimde mevcutt forumdam 5o tl ye almıştım.

Ekran Kartı:

< Resime gitmek için tıklayın >

Ekran kartı olarak gtx 650 zotac kullandım, forumdan ikinci el olarak 170 tl ye almıştım, daha önce bu tarz bir sistem kurmayı düşündüğüm için almıştım kısa, küçük bir kart, fanı oldukça büyük ve sessiz. gamepad ile oynayabileceğim fifa , nba 2k serileri ve yarış oyunlarını gayet rahat bir şekilde oynatabileceğini tahmin ediyorum.


SSD:

< Resime gitmek için tıklayın >

Samsung 840 evo 120 gb sata 3 ssd tercih ettim vatanda kampanyayla 229 tl ye geldi, tamamen fiyatı için tercih ettim kargo geldikten sonrada daha önce kullandığım ssd lere göre çok hafif ve ince olduğunu farkettim çok hoşuma gitti.


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Son Sözler:


Sistemden genel olarak bahsetmek gerekirse çok memnun kaldım, kasanın kurulumu bi hayli zorladı, daha önceden stok fanlara bu kadar takılmazdım ama kesinlikle kaliteli sessiz bir fana ihtiyacım olacak oldukça sesli çalışıyor şuan, sistemin genel performansı oldukça güzel windows 8.1 ile çok stabil ve sorunsuz çalışıyor. işlemci ve ekran kartı ile ilgili oyun testlerini ilerleyen günlerde paylaşıcam fırsat bulabilirsem.

ben sistemi topladıktan sonra farkettim anakartın olduğundan haberim vardı gerçi ama haswell işlemciler pahalı diye uzak durmuştum, şimdi mini itx sistem toplamayı düşünenler için gigabyte h87n wifi anakart mevcut çok güzel ve donanımlı bir anakart, ve benim bu sistemde kullandığım g2020 nni 1150 pin olanı g3220 modeli mevcut 150 tl seviyelerine düşmüştü bu işlemci vatan indirimlerinde, ama anakart 350 tl nin üstünde yani biraz daha fazla ödeyerek biraz daha donanımlı ve güncel bir sistem oluşturulabilir, ben bunun pişmanlığını azıcık yaşıyorum. sistem toplamayı düşünenlere belki yardımcı olur.
R
9 yıl
Alınık Otamatik Getz
Arkadaşlar 2005-2008 arası istanbul içinden otomatik temiz getz arıyorum satmak isteyen varsa veya tandığınız mesaj atabilirseniz sevinirim, , ustam maltepede ustaya gösterip, anlaşabilirsek önümüzdeki hafta içinde alabilirim.
R
10 yıl
Sistem Konusunda Yardım
Arkadaşlar eskidiğini düşündüğüm sistemimi artık değiştirme kararı aldım fakat aklımda takılan bikaç nokta var yardımlarınızı rica ediyorum. Mevcut kullandığım sistem amd 7850 be + 3 gb ram + zotac gtx 260 + 120 gb sata 3 ssd + 2 adet depo disk ve optik sürücü kasamda cm rc 690, içinde 460 watt güç kaynağı var, bi 10 yıl aradan sonra intel e dönüş olacak sanırım almalk istediğim parçalar 2500k + güzel bi anakart + 8 gb ram, sorularım kısaca aşağıdaki gibi,

1. mevcut sistemim 460 watt güç kaynağıyla sorunsuz çalışıyor ekran kartını değiştirmeden i5 2500k ya geçtiğimde oc la falan uğraşmasam ilk etapda bu güç kaynağıyla sistemi çalıştırabilirmiyim.
2. hardcore oyuncu değilim, ekran kartımı performanslı bi işlemciyle kullanınca bir süre daha idare edeceğini düşünüyorum, yanılıyormuyum ?
3.düşündüğüm anakart aşağdaki gibi sata 3 + usb 3 + 6 adet ses girişi ( 3 olanlarda megaworks gibi 5+1 analog ses sistemi bağladığımda rear bağlantılarına mikrafon ve line in dahil ediyorkar mikfrafon ve line in i kullanmak skıntı oluyor sanurm) ve dijital ses bağlant noktaları var, bu saydığım çerçevede daha mantıklı anakart tercihi olabilirmi mesela onboard ekran kartı benim için fazlalık aslında olmasa ii olurdu.

http://www.vatanbilgisayar.com/Anakart/msi-z77a-g45-z77a-g45-intel-z77-soket-1155-ddr3-2667mhz(oc)-hdmi&dvi-anakart/productdetails.aspx?I_ID=59265#allImages

4.fan tavsiyleri görüyorum genellikle standart fanın ses seviyesi makulse bir süre kullanmak istiyorum dediğim ilk etapda oc düşünmediğim için idare edebilirmiyim.

aklımda gelenler şimdilik bunlar cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum .
R
10 yıl
Mac Mini Konusunda Tavsiye
arkadaşlar bende mac e geçme sevdasıyla yanıp tutuşduğumdan aşağıdaki alet konusunda yardımlarınzı rica ediyorum, vatan da kampanya var %25 indirimli 1384 tl ye geliyor , yeni sb li mini lerin y.dışında satışta olduğunu biliyorum fakat türkiyede ne zaman ve nekadara satılacağı mechul 599 $/euro olan heralde 2000 tl den aşağı girmez diye tahmin ediyorum, zaten sabırsızm çok mantıklı gelmesede bu ürünü alma fikri oluşuyor kafamda ne dersiniz bu paraya alınırmı sizce ?


http://www.vatanbilgisayar.com/apple-mc270zha-mac-mini-intel-core-2-duo-2.4ghz-2gb-ddr3ram-320gb-hdd-256-mb-vga/productdetails.aspx?I_ID=48255#allImages
R
11 yıl
SSD Konusunda Yardım
Bir süredir SSD alma fikri aklımda, daha performanslı kullanım için sistemi güncellediğimde alırım diye düşünüyordum, fakat içimdeki teknoloji canavarını daha fazla durdurmadığım için almaya karar verdim gibi. Benim durumumda olan birçok kişi olduğunu düşünüyorum o yüzden verilen cevaplar çok makbule geçecektir, şimdiden teşekkürler. Aklıma takılanlar başlangıç olarak aşağıdaki gibidir;

1 -sistemim amd 7850 – 4gb ram – gtx 260 şeklinde sistemden kaynaklı performans kaybı yaşarmıyım sata 2 destekli bir anakart kullanıyorum. Mütevazi sistemlerde performansları nasıldır acaba SSD lerin ?

2 -60 gb bir disk almayı düşünüyorum 120-8 alma fikride aklımda ama 1-1.5 yıla kadar kapasite ve hızlar konusunda sıçrama olursa bu geçiş dönemi için 60 gb daha mantıklı görünüyor ne dersiniz ?

3 -Ocz ve corsair in 285/275 okuma yazma hızlarına sahip modelleri fiyat performans açısından iyi gibi görünüyor bu iki model arasında hangisini tercih edebilirim veya alternatif modeller varmıdır. Ocz lerin eski serilerinde sanırın kapasite ve hız sorunları çıkabiliyordu

4 -Sistem üzerinde oyun oynuyorum daha çok ve evde çalışmam gerektiğinde Excel üzerinde birbirine bağlantılı yüksek boyutlu dosylarda çalışıyorum ve bu dosyaları açıp kapamak bazen ciddi eziyete dönüşebiliyor, daha çok bu konularda SSD performansını değerlendirebilirseniz (Excel üzerinde ciddi bir etkisi varsa şirkete de aldırmayı düşünüyorum çünkü)

5 -Masa üstü sisteme montajını nasıl yapıp sabitliyorsunuz cm690 rc kasa kullanıyorum 3.5 “ diskler için yuvalar mevcut sadece.

Şimdilik bunlar geldi aklıma.
R
11 yıl
Hp mini netbook için mac os kurulumu hk
Araştırdığım kadarıyla Hp compaq mini 110 netbook için sorunsuz kurulum yapılabiliyormuş wwan dışında, onlarca video mevcut, fakat kurulum için harici optik sürücü veya boot edileibilir usb disk oluşturabilmek için mac os kurulu makina lazımmış sanırım. Bende ikiside yok malesef, netbook a ücreti karşılığında mac os kurabilecek bildiğiniz teknik servis yönlendirebileceğiniz biriler varsa yardımlarınızı rica ediyorum istanbul / kadıköy- kızıltoprak tarafındayım.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.