K

Binbaşı
17 Haziran 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme (?)
181 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
K
2 yıl
Ülkede haber değeri taşıyan şey: Yaya geçidinde yayaya yol vermek
K
2 yıl
Superonline 20 Mbps'yi sadece mayıs sonuna kadar verecekmiş! #UploadHızlarıAcilenArtmalı
https://twitter.com/kalitehareketi/status/1250837635066707970

https://twitter.com/TurkcellHizmet/status/1250797345861746689

https://twitter.com/kalitehareketi/status/1250831731533504514

20 Mbps'yi bile fazla görüp geçici olarak verdiklerini sevimli emojilerle duyuruyorlar.

Bu çağda upload hızları download hızlarının en az yarısı olmalı!

Desteğe devam:

#UploadHızlarıAcilenArtmalı
https://forum.donanimhaber.com/upload-hizlari-acilen-artmali-es-zamanli-etkinlik--142832054
K
2 yıl
⚠️Upload Hızları Acilen Artmalı - Eş Zamanlı Etkinlik!
Upload Hızları Acilen Artmalı - Eş Zamanlı Etkinlik!


Superonline, 20 Mbps'yi sadece mayıs ayının sonuna kadar vereceğini duyurdu!

https://forum.donanimhaber.com/superonline-20-mbps-yi-sadece-mayis-sonuna-kadar-verecekmis-uploadhizlariacilenartmali--142926919#142926919ÖN NOT:

"Neden sadece upload hızları?" diye soranlar oluyor. Sadece upload hızları değil.

Upload hızları sürecin sadece bir parçası. Bütün internet sorunlarıyla birden mücadele ediyoruz. "Bu sorun varken sıra buna gelmez" demeden her biri için destek vermemiz, sesimizi duyurmamız gerek.

Bütün sorunlara tek tek ve topluca değinmeye çalışıyoruz ve senelerdir mücadele ediyoruz:


https://internettekalite.com

https://www.change.org/p/internette-kotaya-hayır

https://forum.donanimhaber.com/internette-kotaya-kisitlamaya-dusuk-hiza-fahis-fiyatlara-hayir--117507603


Şunu da önden belirtelim: Superonline'ın upload hızlarını şu an 20 Mbps'ye yükseltmiş olması yetersizdir! Simetrik internetin birçok ülkede standart hâline geldiği günümüzde upload hızları, download hızlarının en az yarısı olarak belirlenmelidir!Özet: Evde kaldığımız şu dönemde upload hızlarının gerekliliğini artık anlamayan kalmadı. Yıl olmuş 2020, Vodafone İngiltere’de 40 sterline 1 Gbps simetrik tarife, Portekiz’de 28 euro’ya 1000/200 Mbps tarife satarken; Romanya’da insanlar 1000/500 Mbps için 40 ley öderken ülkemizdeki İSS’lerin maksimum 5 Mbps upload vermesini kabul etmiyor, #UploadHızlarıAcilenArtmalı etiketiyle bütün platformlardan sesimizi duyuruyoruz.


Ekşi Sözlük başlığı: https://eksisozluk.com/ulkemizde-upload-hizlarinin-dusuk-olmasi-rezaleti--6468168


Instagram:https://www.instagram.com/p/B-2StChHyG6/
Okunması tavsiye edilen bilgiler:

2020 yılında dünyada birçok İSS uygun fiyatlara simetrik (upload ve download hızları eşit) ve yüksek hızlı internet satarken ülkemizde hizmet veren İSS'lerin her açıdan yavaş interneti yüksek fiyatlara sattıkları yetmiyormuş gibi upload hızlarını maksimum 5 Mbps'ler seviyesinde dayatması büyük bir rezalettir.

Bu içeriği gördüğümüze göre hepimiz internet kullanıcısıyız. Sesimizi artık çok daha net bir şekilde duyurmamız gerekiyor. Twitter’da şu etiketi TT yapmadan bize uyku olmasın: #UploadHızlarıAcilenArtmalı

Koronavirüs salgını nedeniyle herkesin evde kalmak zorunda olduğu ve internete çok fazla ihtiyaç duyduğu bugünlerde internet hızlarının önemi artık herkes tarafından iyice anlaşıldı. Önceden upload kavramını bilmeyen ya da bilip de işe yaramadığını düşünenler de artık upload’a her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. Uzaktan eğitim alan öğrenciler, eğitim veren eğitmenler, evden çalışanlar, şirket ağına bağlanmak zorunda kalanlar, işi teslim etmek için bir yere yüklemek zorunda kalanlar, tanıdıklarıyla internet üzerinden sosyalleşenler gibi milyonlarca insan internetin ve yüksek hızın gerekliliğini çok derinden hissediyor. Download hızları zaten düşükken upload hızları ise gülünesi seviyelerde. İnternet kullanıcıları olarak İSS’lerin bize dayattığı düşük hızları asla kabul edemeyiz.

İngiltere’de Vodafone 1000 Mbps simetrik sınırsız interneti 40 sterline satıyor.

Portekiz’de yine Vodafone 100 Mbps simetrik sınırsız interneti 28 euro’ya, 1000/200 Mbps sınırsız interneti ise 39 euro’ya satıyor.

Romanya'da 1000 Mbps / 500 Mbps sınırsız internet 40 ley (61 lira).

Bulgaristan’da 1000 Mbps simetrik sınırsız internet 100 leva (374 lira), 100 Mbps simetrik sınırsız ise 25 leva (95 lira).

Bizde ise 1000 Mbps simetrik internete ulaşmak için ancak metro ethernet satın almamız gerekiyor. Bu da yaklaşık 35000 lira! Evet, 35 bin lira!

Özellikle fiberde teknik olarak simetrik (gönderme hızlarının indirme hızlarına eşit olması) bağlantı verilmesinin ve VDSL için de yine download hızının en az yarısı kadar upload hızı verilmesinin önünde hiçbir engel yokken, İSS’ler bizleri 2020 yılında hâlâ 2 Mbps ile 5 Mbps arasında upload hızlarına, hatta büyük bir kullanıcı kitlesi için hâlâ ADSL gibi çağdışı teknolojide 1 Mbps altındaki upload hızlarına layık görüyor.

#UploadHızlarıAcilenArtmalı

Bu etiketi kullanarak yetkili yetkisiz herkesi haberdar edelim, sesimizi artık duyuralım!
K
3 yıl
İlk Mesaja Bakın | Belediyelere Fiber Altyapı Çağrısı | İnternette Kalite Hareketi
Ankara ile devam ediyoruz! Desteklerinizi bekliyoruz:

https://forum.donanimhaber.com/ankara-ile-devam-ediyoruz-belediyelere-fiber-altyapi-cagrisi-internette-kalite-hareketi--140020566#140020566
Beyaz Masa'dan cevap geldi!

quote:

Merhaba;Başvurunuzda yer alan konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTTELKOM AŞ ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi şu şekildedir:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) toplumun ihtiyacı olan bilgi teknolojileri, iletişim ve ortak haberleşme altyapı hizmetlerini tarafsız olarak sunmakta; İstanbul’un gerçek anlamda dijital bir şehir olması ve yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

İBB iştiraki İSTTELKOM AŞ, İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) kurumlarla yaptığı iş birliği protokolleriyle ortak geniş bant altyapı hizmeti sağlamaktadır. Altyapı hizmetlerinde koordinasyonu sağlamak, mükerrer kazı ve kaynak israfını önlemek, kentsel yaşam düzenini korumak, altyapıda sürdürebilirliği hedeflemektedir.

İBB, şehrin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde sosyal belediyecilik anlayışıyla iletişim alanında kamu yararı gözeten çalışmalar yürütmektedir. Gerçekleştirilen elektronik haberleşme altyapı (FTTH) çalışmaları internet servis sağlayıcısı kurumların talepleri doğrultusunda “Tesis Paylaşım” mevzuatı çerçevesinde yapılmaktadır. Talepte bulunan tüm servis sağlayıcılarına mevcut altyapı hizmeti kullandırılmakta olup, bundan sonra da kullandırılmaya devam edilecektir.Ayrıca başvurunuzda yer alan diğer hususlar hakkında bilgilendirileceksiniz.

Daha çok kişiye ulaşması için konuyu lütfen öne çıkartalım.

Başlangıcı İstanbul ile yapıyoruz. Etkinliklere sırasıyla devam edeceğiz.

Katılımınız ve desteğiniz çok önemli.Bildiğiniz üzere belediyeler, internet altyapısı konusunda son derece kritik bir role sahip. Kazı izinlerinden çeşitli ruhsatlandırmalara ve kiralamalara kadar iletişim konusunda birçok açıdan söz sahibiler ve etkinler. Hatta öyle ki İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), İSTTELKOM adında kendine ait bir internet servis sağlayıcısı bile var.

İşte böyle bir durumda biz de İBB’nin bu gücünü kamu yararına kullanması için çağrıda bulunuyoruz.

Gönderilecek metin:

https://internettekalite.com/belediyelere-fiber-altyapi-cagrisi-etkinligi-istanbul/


Telegram Grubumuz:

https://t.me/internettekaliteSosyal medya üzerinden destek olmayı unutmayalım:

Instagram:

https://www.instagram.com/p/B2XSEkbnhVX/

Twitter:

https://twitter.com/kalitehareketi/status/1172597526136074242

Facebook:

https://www.facebook.com/internettekalite/posts/2223451741110283
K
3 yıl
AB’den Belçika’ya İnternet Yatırımını Geciktirme Cezası
< Resime gitmek için tıklayın >

Avrupa Birliği Geniş Bant İnternet Yönetmeliğine göre birliğe üye her ülke, vatandaşlarına düşük ücretli yüksek hızlı internet vermek zorunda. Avrupa Birliği üyelerinden Belçika, başkent Brüksel’de 2016’da tamamlanması istenen internet altyapısı kurulumunu geciktirdiği ve altyapı çalışmalarında yavaş davrandığı için Avrupa Birliği Adalet Divanı (Cour de justice de l’Union européenne) tarafından gecikmenin devam ettiği her gün için €5000 para cezası aldı.

Ceza başta €54,639 olarak düşünülüyordu. Önce Avrupa Komisyonu €6,071 olarak belirledi. Daha sonra ise mahkeme €5000 olarak karara vardı.

Daha önce Hırvatistan ve Slovakya da yönetmelikte belirtilen bitirme sürelerinde yüksek hızlı internet altyapısı kurulumunu tamamlayamamış ve bu durum Avrupa Birliği tarafından mahkemeye taşınmıştı.

Belçika’nın Avrupa Birliği Geniş Bant İnternet Yönetmeliği uyarınca ülke çapında yüksek hız sağlayacak internet altyapısı kurması gerekiyor ve söz konu altyapıyı kurana kadar her gün para cezasını ödemesi gerekecek.


Kaynak:https://internettekalite.com/abden-belcikaya-internet-yatirimini-geciktirme-cezasi/
K
4 yıl
2025 yılında İsveç’te sigara kullanımı tamamen yasaklanacak
İsveç Parlamentosu önümüzdeki yıl Temmuz ayından itibaren sigara içimini yasaklarken, 2025 yılı sonunda ise tütün ürünlerinin satımını tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediğini duyurdu.

İsveç gelecek yıl Temmuz ayından itibaren açık havada özellikle parklarda, tren istasyonlarında, stat, spor salonları, ev, apartman, restoran, kafe önlerinde ayakta veya oturarak sigara içilmesini yasaklayacak.

https://www.cnnturk.com/dunya/2025-yilinda-isvecte-sigara-kullanimi-tamamen-yasaklanacak


Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü İsveç parlamentosu (Riksdagen) 120'ye karşı 142 oyla sigara içme yasağını 1 Temmuz 2019 itibarıyla genişletme kararı aldı. Buna göre, restoranların açık bölümlerinde dahi sigara içilemeyecek.

İsveç'te 2005 yılında barlar ve restoranlar da dahil olmak üzere kapalı alanda sigara içilmesi yasaklanmıştı.

Yeni çıkarılan yasaya göre hedef 2025 yılında İsveç'in tamamını "dumansız hava sahası" yapmak.

https://www.washingtonpost.com/world/europe/sweden-moves-to-ban-outdoor-smoking/2018/12/13/c40f43ea-feb5-11e8-a17e-162b712e8fc2_story.html?noredirect=on&utm_term=.dc3dd2cea485
K
4 yıl
Kargolarda Oluşan Rezilliğe Bir Dur Diyelim! ANKET EKLENDİ - Mutlaka Katılın


-En küçük belgeye bile 20 liradan aşağı fiyat çıkarmayan
-Paketlemeleri biz yapmayız deyip (Yapsalar bile ücret karşılığında yapıp ) yine de fahiş fiyatlar isteyen
-"Hayri ağabey at,Mustafa ağabey tut" şeklinde kargoları taşıyabilen
-Geldiklerinde yedi sülalen evde olsa bile evde bulamayan
-Tutanak tutmamak için paketi önüne atıp hemen imzalattıran
-Tutanak tutmanız gerekirse denildiğinde "Yeğenim eğer kargo ıslanmışsa,paketi yırtılmışsa tutanak tutarım yoksa tutmam" diyen
-Aktarmadan aktarmaya giren
-Gönderiyi yanlış adrese yollayıp utanmadan para isteyen
-Şubeye girdiğinde umursamaz bir şekilde dakikalarca seni bekleten
-Ararsın imkanı yok telefonlara ulaşılmaz.
-Uğraşıp ulaşırsın dağıtıma çıkmasın dersin "Ya biz onu dağıtıma çıkarmışız der".
-Dağıtıma çıkınca acaba ne zaman kargoyu alacağım diye düşüncelere dalmaya başlarsın .


Bu düzene ne zaman dur diyeceğiz.
AKN konusunda sesimiz duyuldu.
Oyunlar konusunda inceleme başlatıldı.
Sizce kargolarda da acil bir araştırma ve inceleme yapılması gerekmiyor mu?
Konuyu daha iyi yapabilecek birine devredebilirim nasıl yaparım bilmiyorum ama bir yolunu buluruz.
Yeter ki artık bu konuda da bir ses birliği oluşturalım .
DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ


Videolarla örnekler:

Sürat Kargo Rezilliği
Güncelleme : Change.Org İmza Kampanyası
İmza Kampanyamız Başlamıştır. Destekleriniz İçin Teşekkürler.
K
4 yıl
TT Fahiş Fiyatlardan da Geri Adım Atmalı! - #fahişfiyatistemiyoruz | İnternette Kalite Hareketi
Türk Telekom yeni tarifeleriyle AKN'ye dönmek için ölümü gösterip sıtmaya mı razı etmek istiyor?

Geçen ay kota konusunda geri adım atmalarını sağladığımız gibi bu akıl almaz, fahiş fiyatları da makul seviyeye çekmeleri için mücadelemiz sürecek!


#fahişfiyatistemiyoruz

https://twitter.com/kalitehareketi/status/1072648794154643456

https://www.facebook.com/internettekalite/photos/a.1803514659770662/1803514633103998

https://www.instagram.com/p/BrRHB-dH6LH/
-

"Kaldırmazlar, boşa uğraşıyorsunuz. Kimi kime şikayet ediyorsunuz?" dediler. Fakat yılmadan mücadele ettik. Sonunda Türk Telekom'un gerçek sınırsız interneti getirmesini sağladık.

Paylaşın ki biz ve tüm destekçilerimiz haklarını almak için mücadele ederken "olmaz öyle şey" diyen herkes görsün!

https://twitter.com/kalitehareketi/status/1069948303784271873
https://www.instagram.com/p/Bq97ORSnPMV/
https://www.facebook.com/internettekalite/photos/a.901577846631019/1792935194161942/-Öncelikle şunu belirteyim:

BTK üzerinden yapılan şikayetler resmi olarak kayıt altına alınır. İlerleyen aşamada tüketici hakem heyetine gittiğinizde bunu delil olarak gösterebilirsiniz. "Kimi kime şikayet ediyorsun?" diyenlere kulak asmayın. Sonra tüketici hakem heyeti yoluyla hakkını söke söke alanları gördükçe üzülürsünüz.

"Kimi kime şikayet ediyorsun"cuların nasıl üzüldüklerine forumda LG G4 ana konusundaki mesajlarıma bakarak tarihsel olarak şahit olabilirsiniz.Bildiğiniz üzere Türk Telekom bu ay faturalarla birlikte abonelerine şu notu gönderdi:Bunun haksız bir uygulama olduğunu savunduk ve sebeplerini söyledik. AKK'li paketlere abone olan tüm Türk Telekom kullanıcılarına bu bildirimin gitmesini bekledik ve şimdi Türk Telekom'u BTK üzerinden şikayet ediyoruz.


Bu konu BTK şikayetiyle ilgilidir. Ana konumuz:https://forum.donanimhaber.com/internette-kalite-hareketi-btk-etkinligi-cok-yakinda-internettekotayahayir--117507603


Nasıl şikayet ederim?

Açıklamaları şurada topladık:http://internettekalite.com/btk_sikayet.html


Konuyu olabildiğince öne çıkaralım ve sosyal medya sitelerinde gerekli paylaşımları yapalım.

https://twitter.com/kalitehareketi/status/1062773273497423879

https://www.facebook.com/internettekalite/posts/1767131653408963

https://www.instagram.com/p/BqK7Kb2ntFK/

-

Gelişme:Instagram üzerinden destek olalım:https://www.instagram.com/p/BqK7Kb2ntFK/


-

Güncelleme:

Sosyal medya üzerinden destek vermeyi ihmal etmeyelim. Ne kadar çok kişi duyarsa o kadar etkili oluruz.

-

Güncelleme:

Umut verici olması açısından buradan paylaşıyorum. PlayStation tarafında yaptığımız etkinlik sonuç verdi, Ticaret Bakanlığı Sony'ye soruşturma açtı.

K
4 yıl
Fahiş PlayStation Store Fiyatlarına Hayır! [Türkiye için indirimli oyunlar KALDIRILDI!]
Sony, yine TR PSN için en yüksek fiyatları belirlemiş durumda! Bu da yetmezmiş gibi bakın ne oldu:

SONY İNDİRİMLİ OYUNLAR BÖLÜMÜNÜ TÜRKİYE İÇİN KALDIRDI!

Koronavirüs - COVID-19 salgını nedeniyle bugünlerde kimse evinden dışarı çıkamazken Sony, bunu fırsat bilip cebine daha çok para girebilmesi için bu bölümü biz Türk oyunculara "ÖZEL OLARAK" kaldırmış durumda!

İndirimli oyunlar bölümünü Türkiye için kaldıran Sony'ye karşı yine sesimizi yükseltmemiz gerekiyor!


-

Konuda PlayStation bindirimlerini paylaşmaya devam edelim. Bindirime yapılan indirim yine bindirimdir.

-

Duyuru:

Arkadaşlar heyecanınızı anlayabiliyoruz ama sakin olalım.

Rekabet Kurumunun verdiği ceza Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.nin yaptığı başka bir aykırılıktan dolayı verilen bir ceza. Yine biz oyuncular açısından çok önemli bir gelişme ancak bizim meselemiz henüz sonuçlanmadı. Ticaret Bakanlığı gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ceza verip vermeyeceğine karar verecektir. Ceza verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğer bu ceza gelirse Rekabet Kurumunun cezası hafif kalabilir, beklemedeyiz.

-

Donanım Haber, konuyu haberleştirdi. Biz oyuncuların sesinin duyulması adına önemli olan bu haberi yaptıkları için Donanım Haber ailesine ve haberi hazırlayan Yusuf Akbaş'a teşekkür ederiz.


-

Etkinliğimizden sonuç aldık ve Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.ye Ticaret Bakanlığı soruşturma başlattı!Konuyu haberleştirmek isteyen "oyun basını", lütfen "bizimle" irtibata geçin.

-

PlayStation Store'u Ticaret Bakanlığına E-Devlet Üzerinden Şikayet Ediyoruz


Şikayet metni:

Konu: Sony PlayStation Store'un Türkiye fiyatlandırması

Sony PlayStation Store isimli çevrim içi dijital mağazanın Türkiye kolu geçtiğimiz aylarda kur artışlarını bahane ederek oyun fiyatlarında devasa zamlar yapmıştı. PlayStation Türkiye Ülke Müdürü Mustafa Yiğit çeşitli röportajlarda, oyun fiyatlarının "Euro" baz alınarak belirlendiğini ve zamların sebebinin Euro kurundaki artış olduğunu belirtmektedir.

Ancak, zamların yapıldığı 23 Eylül 2018 tarihinde Euro/TL paritesi 7,4 iken, ekonomimizdeki olumlu gidişat sayesinde bugün bu parite 6,1'dir. Mamafih, yüksek parite üzerinden belirlenen yüksek oyun fiyatları yeni pariteye göre güncellenmemiştir. Bugün İspanya'ya 69,99 Euro (=428.6 TL), İngiltere'ye ise 59.99 İngiliz Sterlini (=420.6 TL) üzerinden satılan Red Dead Redemption 2 isimli oyun ülkemize 469 TL üzerinden satılmaktadır. Bu durum diğer oyunlar için de aynıdır. Enflasyonla topyekün mücadele ettiğimiz bu dönemde bu fiyatlar kabul edilemez.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Nasıl yapılır?

Öncelikle E-Devlet üzerinde oturum açmanız gerekiyor. Sonrasında şu aşamaları takip edin:

-

Yeni etkinliğimiz saat 18.00'de başlayacaktır. Herkesin katılımını bekliyoruz.

Daha derli toplu bir çalışma için oluşturduğumuz ekibe katılmak isteyen arkadaşları bekliyoruz: Link kaldırılmıştır.

Giriş yaptığınızda #oyun_genel kanalından DH kullanıcı adınızı yazmayı unutmayın.

-

Konuyu bugün itibarıyla devraldım.

Çok kısa zaman içinde yeni etkinlikler düzenleyeceğiz.

Uygun fiyatlı ve kaliteli oyunlar oynamak hepimizin hakkı.-

2 Kasım 2018 öncesi gelişmeler:

GÜNCELLEME:

Twitter'da #BoycottPSNTurkey ve #PSNTurkiyeyiBoykotEt hashtagleri ile TT çalışması yapıyoruz. Atacağınız tweetlere bu hashtagleri ve @AskPS_UK @PlayStationEU @PlayStationTR hesaplarını eklemeyi unutmayın.
https://twitter.com/boycott_psntr

Ayrıca Xbox grubuda bir hashtag çalışması yapıyor, onlarada destek verelim.
https://twitter.com/morkun9/status/1050130202003673090

--

Kampanyaya destek verenler: Enis Kirazoğlu, Multiplayer, Konsolüssü, Levent Pekcan, Sinan Akkol

--

Konuya ilk müdahale geldiğinden bu yana iyi niyetli düşünmeme rağmen, yönetimin maili paylaşamayız ama mailin içeriği zaten bu tavrından ötürü e-postaları konuya yeniden ekliyorum.

quote:

eric_lempel@playstation.sony.com, richybee@gmail.com, jill_erb@playstation.sony.com, duyguyildirim@gmail.com, cro.en@eu.sony.com, jim_ryan@scee.net, nis@scee.net


Amaç Playstation Avrupa'ya mızmızlanmak değil, bir çözüm arayışıdır. Bu kampanyanın muhattabı da DonanımHaber değildir. Dolayısı ile Playstation Türkiye tarafından yapıldığı iddia edilen -tam metni bizimle paylaşılmayan- açıklama bu kampanyayı sonlandırmak için yeterli değildir. Lütfen insanların protesto haklarına saygı gösterin.

Ekşi sözlük;
https://eksisozluk.com/sony-ingiltereye-zamlara-karsi-mail-kampanyasi--5809033

Reddit;
https://www.reddit.com/r/PS4/comments/9mjhne/turkish_ps4_owners_start_mail_campaing_against_ps
https://www.reddit.com/r/Turkey/comments/9mjl9t/ps_store_turkiye_zamlarına_karşı_mail_kampanyası

Change.org kampanyası;
https://www.change.org/p/cro-en-eu-sony-com-playstation-ingiltere-ye-fiyatlar-ile-ilgili-toplu-mail-at%C4%B1yoruz

Xbox kullanıcısı arkadaşlar ayrı bir konuda toplanıp benzer bir kampanya başlatmışlar, onlara destek içinde konu linkini aşağıya ekliyorum.
https://forum.donanimhaber.com/xbox-a-fiyatlar-ile-ilgili-mailler-atiyoruz-ticaret-bakanligina-sikayet-ediyoruz--135320797

BİLGİLENDİRME (Forum Yönetimi Tarafından Eklenmiştir.)

PlayStation Avrupa’dan bize gelen bilgiye göre, PS Store Türkiye fiyatlarıyla ilgili olarak iletmiş olduğunuz e-postalarınız ilgili kişilere ulaşmıştır. PlayStation Avrupa, e-postalarınızda belirttiğiniz taleplerinizi değerlendirmektedir. İlginiz için teşekkür ederiz

-----

Arkadaşlar herkese selam,

PSN Store'daki son fiyat artışları hepinizin malum ve Playstation Türkiye'de bu konuda son derece ilgisiz. Her şey İngiltere'den yönetiliyor, bizim yetkimiz yok diyip işin içerisinde sıyrılıyorlar. Ben koltuklarını en azından bir süre daha kaybetmemek için yaşadığımız sıkıntıyı tam olarak İngiltere'deki yöneticilere aktaramadıklarını düşünüyorum.

Bu nedenle Playstation İngiltere'ye sıkıntımızı anlatan mailler gönderelim diyorum. Ben bir e-posta metni hazırladım, üzerinde düzeltmeler yapıp & uzlaşıp sonra toplu bir şekilde bulduğumuz iletişim adreslerine gönderelim.

quote:


Hello there,

I am writing this email with the hopes of conveying the concerns of Turkish Playstation community.

As a member of Playstation community in Turkey, I must sadly report that, the latest pricing strategy of Playstation Turkey online store has started to greatly impact whether we can afford to play games. You might know that Playstation Turkey online store is not locally managed and is subject to European pricing. In other words, we pay close to 70 euros for newly released games. The problem is, we can't afford it economically. You can clearly see our predicament when you simply compare minimum wages across countries like France, Germany and the UK versus Turkey. By simply comparing minimum wages, you can see that a person in those countries earn about five (yes 5!) times of a counterpart in Turkey (around 1500 euros vs 300).

The solution to our problem is not as hard as it sounds. You can see for yourself that online services like Spotify, Netflix, Apple Music, EA Access and Xbox Game Pass all have special pricing for Turkey. Furthermore, STEAM has special pricing and discounts for our country as well.

In short, we kindly ask Sony to revise the prices for Turkish Playstation Store and apply the fixed exchange rate that will make games reachable for Turkish Playstation players. We think it may be obtainable by revising the prices and putting a region lock to games that are sold on the Turkish playstation store.

Best regards,


Türkçe çevirisi

quote:

Merhaba,

Türk Playstation sahipleri olarak Playstation Store Türkiye’de son dönemde artan oyun fiyatları ile ilgili geri bildirimde bulunmak istiyoruz. Türk Lirası'nın (TL) ABD Doları ve Euro karşısında değer kaybetmesi nedeniyle, Türkiye'de temel ihtiyaçlar bile daha pahalı hale geldi. Playstation Türkiye'deki son fiyat güncellemesi ile Marvel's Spider-Man (469 TL) & Red Dead Redemption 2 (469 TL) ve hatta daha eski oyunlar (Shadow of the Tomb Raider (469 TL) gibi) asgari ücretin (1603 TL) neredeyse 1/3'üne denk geliyor. Bu nedenle, bizler için oyun satın almak artık imkansız hale geldi. Mevcut döviz kuru dalgalanmaları gerçek satın alma gücümüzü yansıtmıyor.

İzlediğiniz politikayı takip etmek yerine Sony'nin Türkiye pazarında Steam gibi sabit döviz kuru uygulayabileceğini düşünüyoruz. Türk Playstation Store fiyatları, Türk halkının gerçek satın alma gücüne karşılık gelen ortalama bir değere indirgenebilir. Elbette, Sony'nin kar marjı hakkındaki endişelerini anlıyoruz, ancak bu fiyat seviyesinde oyunları sadece azınlık bir gruba satmak anlamsız. Oyunu daha az kişiye satmak yerine revize edilmiş fiyatlar ile binlerce oyuncu oyunları satın alabilir. Şu durumda, pek çok oyun, ABD Playstation mağazasında Türk mağazasından daha ucuz.

Özetle, Sony'den Türk Playstation Store'a yönelik fiyatları revize etmesini ve sabit döviz kuru uygulamasına geçerek Türk Playstation oyuncuları için daha ulaşılabilir fiyatlandırma uygulamasını istiyoruz. Bunun, fiyatların revize edilerek ve Türk PlayStation Store'da satılan oyunlara bölge kilidi eklenerek mümkün olacağını düşünüyoruz.Sessiz kalarak sadece fiyatları kabullenmiş oluyoruz. Protesto hakkımızı kullanmayıp sessiz kalırsak ancak satışlar düştüğünde yalandan bir kaç indirimle geçiştirirler ama durumdan rahatsız olduğumuzu belli edersek fiyatların kalıcı olarak daha makul bir seviyeye çekileceğine inanıyorum.
K
4 yıl
İngiltere'de "Ortalama Hız" Dönemi
Bildiğiniz gibi internet tarifelerinde hep "-e kadar" ifadeleri olur. Bu sayede İSS'ler tarife tanıtımında verdikleri hızın çok altında bir hız bile verseler, örneğin 16 Mbps'lik bir tarifede 8 Mbps alıyor olsak "Ama efendim, 16 Mbps'ye kadar diyoruz, yani aldığınız hız NORMAL!" diyerek zeytinyağı gibi üste çıkarlar.

İngiltere'de de bu kadar sert olmasa da (örneğin 350 Mbps'ye kadar olan bir tarifede hız 330 Mbps'ye düşebiliyordu) bu "-e kadar" ifadeleri vardı (up to 350 Mbps gibi). Ancak bu durumun internet kullanıcılarını yanılttığı fikrinde olan Reklam Standartları Otoritesi (The Advertising Standards Authority) İSS'lerin sağlayabildikleri ortalama hızları paket açıklamalarında ve reklamlarında belirtmelerini zorunlu kıldı. 23 Mayıs'ta uygulamaya konan bu düzenleme ile artık İSS'ler "-e kadar" ifadelerini kullanamıyorlar ve bunun yerine ortalama hızlar ön planda olacak şekilde satış yapıyorlar.

Bu tip bir ortalama hız uygulamasının ülkemizde de yürürlüğe girmesi "tüketicinin korunması" adına bir zorunluluktur. Mevcut "-e kadar" uygulamasında internet kullanıcıları (tüketiciler), para verip aldıkları hizmet konusunda hiçbir güvenceye sahip değildirler. Bu, tıpkı üçüncü sınıf internet sitelerinden veya telefon hatlarından iPhone X diye sipariş edilen telefonun Nokia 3310 çıkması gibidir. Hatta o kadar ki, bazen salatalıkla bile karşılaşabiliyoruz.

Konuyla ilgili olarak sosyal medya sayfalarımızda yaptığımız paylaşımlar:

https://twitter.com/kotayahayir/status/1006240778602139648
https://www.facebook.com/akkyehayir/posts/1552087488246715
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.