R

Yüzbaşı
26 Ekim 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
210 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
R
6 ay
Amazon.jp IT Comp satıcısı DİKKAT
Amazon japonyadan ekran kartı siparişi verdim ancak satıcı yüksek ihtimal göndermeyecek. Kimsenin mesajlarına cevap vermiyormuş. Direk iptal edemiyorsun. Satıcı ile irtibat kurman gerekiyormuş. Kurdum bakalım 2 gün bekleyecekmişim. Provizyonda duruyor işlem. Mağduriyet yaşarmıyım?
R
7 ay
Stres testinde uyku moduna geçmesi
Bilgisayarımı furmark ve benzeri testlere soktuğumda bilgisayar uyku moduna geçiyor. Açma tuşuna bastığımda bilgisayar çalışmasına rağmen ekran gelmiyor. Butün OC ayarlarını kapadıysamda kar etmedi. CPU'yu stres testine sokmazsam genelde uzun süre dayanıyor. Ancak CPU da stres testine girerse kapanıyor. PSU eski bir termaltake 750W PSU. 5600XT ve 3060 Ti ile mining yaparken bir problem çıkarmıyor.
R
3 yıl
1x.com
Arkadaşlar ben 1x.com a uye oldum.mobilden surekli
“We need some more info about you before you can upload photos to 1x. Please edit your profile and add a valid profile picture and write a short biography. Thanks”
Hatası alıyorum.fotoğraf yükledim bir kaçtane farklı.biyografi doldurdum olmadı.
Mobil olmayan sitede upload dediğimde sürekli pro üyelik ekranı çıkıyor.
Pro üye dışında fotoğraf yüklenmiyormu.
R
4 yıl
MİGROS Playstation 4 maceram
İyi günler arkadaşlar şimdi size Migros Elektronik bölümünde sıkıntı yaşadığınız anda neler başınıza gelebileceğini, KOCA KOCA firmalarda nasıl çözümsüzlükler içinde yüzüleceğini anlatacağım.
sürç-i lisan ettiysek affola

21.08.2018 tarihinde Antalya 5m Migrostan Playstation 4 oyun konsolu satın aldım.4 gün sonra oyun kolunun arızalı olduğunu fark ettim ve 24.08.2018 de Antalya 5M Migrosa ürünü servise göndermelerini hatta daha yeni ürün olduğundan dolayı değişimi olabilirse memnun olacağımı söyledim. (ürün Garanti Belgesi KAAN DİJİTAL diye bir firmaya ait). Ürünü Ankara 5M Migrostanda teslim alabileceğimi belirttim çünkü aslen An karada yaşıyorum.

Ürünü 18.09.2018 de teslim almak için Ankara 5M Migrosa gittim ve tamir edildi diye teslim ettiler. Ardından ürüne hiçbir müdahale etmediklerini anlayıp geri götürdüm ve servisi aramalarını söyledim. Servis arandı ve ürünün kendilerine ait olmadığını ve ürünü müdahale etmeyeceklerini söylediler. Müdür yardımcısı geldi konuyu anlattım. Bu problemi çözülüp bana geri dönüş yapmalarını söyledim. Ancak onlar sürekli biz halletmeye çalışırız ancak Antalya ile görüşün dediler. Ardından ben Antalya 5M Migrosu aradım ve olayı anlattım benden seri numarası vs. aldılar ve geri döneceklerini söylediler. Bu arada Ankara'dan hala bir geri dönüş sağlanmadı.

Bir kaç gün sonra Antalya'daki 5M Migros ürünün başka bir firmaya ait olduğunu(BAŞAK EĞLENCE OYUNLARI) ve verilen garanti belgesinin karışmış olabileceği söylediler. Ardından yeni bulunan şirket Ankara daki 5M migrosa bildirildi ve yeni firmaya göndermeleri söylendi. Bende akabinde Ankara 5M Migrosu aradım tembih ettim.
Aradan 1 hafta geçti ve KAAN DİJİTAL ilk gönderdikleri firma yetkilisi beni aradı ve ürünü tekrar bize gönderdiklerini ve ürünün ısrarla bize neden gönderdiklerini anlamadığını ürünün kendilerine ait olmadığını söyledi. Bende Ankara 5m Migros ile görüşmesini ve ürünün kime ait ise oraya yönlendirmesini istedim. Ayriyeten ben Ankara 5m ve Antalya 5m i konuyla ilgili bilgi verdim.

08.10.2018 tarihinde Ankara 5M Migrostan arandım ürünün hazır olduğunu söylediler. Bende ürünü teslim almaya gittim ancak ürünü teslim almadan önce bir not ilişti gözüme firma ÜRÜN BİZE AİT DEĞİL ANCAK ÜCRETSİZ TAMİR ETTİK BİR DAHA BİZE GÖNDERMEYİN gibi bir not yazmış olduğunu fark ettim. Bunun ne olduğunu sorduğumda bir cevap alamadım tabiki ve müdürüyle görüşmek istedim müdüre hanım geldi konuyu anlattım. İlgileneceğini söyledi. 1 Hafta geçti bir geri dönüş sağlanmadı.

08.10.2018 tarihinde İnternetten bir şikayet dilekçesi doldurdum. Şikayetimin nüshasını mail olarak istedim veremeyeceklerini söylediler.Bende zaten kurum olarak herhangi bir konuda bana yardımcı olamayacaklarını anladığımı söyledim Antalya 5m Migros Şikayetime istinaden benden fatura örneğini istedi, bende gönderdim.
Ertesi gün Antalya 5m den mesaj yoluyla Esra bilişim aracılıyla Kaan Digitalden mal alınmış yani ilk gönderilen firma garantisi altındaymış oraya gönderin dendi bende ürünü teslim almadığımı Ankara 5m le irtibata geçmelerini söyledim.

16.10.2018 Ardından Ankara 5m Migrosu aradım ve durumu anlattım Antalya ile iletişime geçip ilgili firmaya göndermelerini banada bilgi vermelerini istedim.Sonuç bekliyoruz bakalım firma kabul edecekmi ürünü yoksa yine dönecek duracakmı bizim ps4 kolu.

21.08.2018 17.10.2018 neredeyse 2 ay ve hala çözüm için ben çabalıyorum.

Migros ürünü nereden veya kimden aldığını bilmiyorsa veya aldığı firmayı bu konuda ikna edemiyorsa. Sadece müşterinin çabası ve iletişimiyle sorun çözülmeye çalışıyorsa. Migros ürünün arkasında gerekli zaman içerisinde ürünün tamirini veya değişimini yasal olarak hakkım bu benim sağlayamıyorsa.

Bir müşteri Migrostan neden ürün alsın.Köşedeki küçük esnaftan yapsam ben bu alışverişi sizden daha hızlı çözer bu sorunu.
< Resime gitmek için tıklayın >
R
6 yıl
xbox one s controller kalibrasyon
Arkadaşlar amazon yeni xbox one controller aldım ancak bir şey takıldı aklıma,Ürünün kalibrasyon ayar bölümünde sağ joypad kalibrasyonları hiçbir zaman ortalanmıyo azda olsa açıklık var sizdede böylemi teşekkürler.
< Resime gitmek için tıklayın >
ürün bu arkadaşlar.
< Resime gitmek için tıklayın >
R
6 yıl
Xbox One Controller Pc kalibrasyon hakkında
Arkadaşlar amazon yeni xbox one controller aldım ancak bir şey takıldı aklıma,Ürünün kalibrasyon ayar bölümünde sağ joypad kalibrasyonları hiçbir zaman ortalanmıyo azda olsa açıklık var sizdede böylemi teşekkürler.
< Resime gitmek için tıklayın >
ürün bu arkadaşlar.
< Resime gitmek için tıklayın >
R
6 yıl
İngilizce kısa bir paragraf için yardımlarınız bekliyorum.
"A Mother holds her Chlids hand for a short while and their hearts forever."

Aslında az çok anladım ama tam anlamlı bir çeviriye ihtiyacım var benim anladığım:
Anneler çocuklarının ellrinin kısa bir süreliğine tutar kalpleride ömür boyu gibi bişey.

Teşekkürler.
R
6 yıl
Meksika Originden oyun satın alma
Meksika originde need for speed 19 dolar şu anda,daha önce proxyden bağlanıp böyle bir işlem yapmadım.
Bu konu hakkında bir kaç sorum olacak
1-Güvenli bir proxy meksika için nerede bulabilirim,bu işlem riskli bir işlem mi?
2-Vpn programları dahamı güvenli öneriniz varmı?
3-Originden oyun satın alırken sanal kart kullansam mı? siz nasıl yapıyorsunuz.
4-Bu konuda bana öneriniz varmı.

Teşekkürler.
R
9 yıl
LG 1100 MK CİNAVİA KOD 3
Arkadaşlar film izlerken böyle bir hata geliyor internette araştırdım kopya koruma yazılımıymış. Benim cihazdan başka bu sorunla karşılaşan varmı ve nasıl çözdü merak ediyorum zırt pırt hata verip duruyor.Güya mediaplayer içinde olsun diye hazır sistem aldık..
R
9 yıl
Samsung s4 ü beğenmeyenler...
Telefon yuvarlak hatlarından kurtulmuş bu haliyle iphone 5 in büyük ekranlısı gibi.Beğenmeyenler ne bekliyorlardı bir açıklarmı. Takıntınız titanyum kasaysa bu büyüklükteki bir telefona titanyum kasa 200 gr dan aşağı çekmez. İphone o kasa ile büyük ekranlı bir telefonda zaten çıkaramaz.

Birde bu iki telefonu karşılaştıranlar bence büyük yanılgı içindeler.Çünkü 5 inç bir telefonla 4 inç bir telefon aynı sınıfta olamazlar.

Tüm samimiyetimle tekrar soruyorum şu iki telefon arsında tasarım olarak ne fark var ne bekliyorlardı.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.