W

Yarbay
25 Temmuz 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
93 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
W
3 ay
Bu saatten sonra 4G li telefon alınır mı?
5g teknolojisinin kullanıma sunulması yaklaştı ama net tarih henüz belli değil. Hal böyle iken 10.000tl para verip 5G desteği olmayan telefon alınır mı?
W
8 ay
evkiba mağazasının ticaret ahlakı ve buna çanak tutan n11
11.11.2021 tarihinde n11 de bulunan evkiba isimli satıcıdan pakati 145tl den 2 paket 100lü fairy platinum plus bulaşık makinası tableti aldım. Çok acil olmadığı için gönderimi uzatmalarını umursamadım. Aradan neredeyse 1 ay geçtikten sonra 05.12.2021 tarihinde siparişim iptal edildi. Girdim baktım aldığım ürüne halen satışta ama paketi 300tl olmuş.
N11 canlı desteğe durumu bildirdim, aldığım cevap "satıcının iptal hakkı var" oldu.
Yazışmanın ekran görüntülerini atıyorum, yorum sizin.
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
W
2 yıl
Windows 10'da kısıtlama?
Windows 10 yüklü bilgisayarımda misafir veya çocuklar için ayrı bir hesap oluşturup çocukların sadece müsade ettiğim uygulamaları kullanmalarını, müsade ettiğim klasör ve belgelere erişmelerini ve müsade ettiğim web sitelerine girmelerini istiyorum.
Misafir hesabı oluşturuyorum ancak oluşturduğum misafir hesabı ile giriş yapıldığıda kısıtlı kullanım anlamında hiç bir değişiklik olmuyor.
Windows üzerinden bu nasıl yapılır yada program falanmı kullanmam gerekli?
W
2 yıl
Kendi kendine kırılan cam
10 gün önce falan 2019 model 2020 ocak trafige cikisli 1000km deki aracimin caminin durdugu yerde, kendi kendine kirildigini farkettim. (ben oyle zannediyorum cunku hicbir darbe carpma belirtisi goremedim) Araci en son camin kirildigini farketmemden 1 hafta once kullanmistim.
Bunun uzerine araci aldigim yeri arayip durumu anlattim. Araci getirin gorelim dediler, bende 70km mesafeden araci getirirken cam tamamen dokulebilir gorecek birsey kalmaz dedim. Detayli fotograf ve video istediler bende bol bol cektim gonderdim. Biraz telefon trafiginden sonra cami garantiden degistirmeyi kabul ettiler ve camin siparisini verdiler. Ta ki benim sonradan attigim icerden cektigim fotograflari gorene kadar. Icerden cekilen fotograflara gore cam ancak bir darbe alirsa oyle olurmus. Yani cami garantiye sokmama niyetindeler.
Aracimin kaskosu var ama hasarsizlik indirimini deldirmeyi veya aracimda hasar kaydi gorunmesini istemiyorum. O yuzden garantiden degisim yaptirabilirsem benim icin daha iyi olur.
Bu durumda ne yapmaliyim, nasil bir yol izlemeliyim ve bu cam nasil kirilmis olabilir?

< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >
W
2 yıl
Hakkınızı aramadan önce iki kere düşünün.
Toplam 6 kez farklı arızalardan dolayı yetkili teknik servise gönderdiğim telefonum her defasında onarım görerek geri geldiği ve ben de telefonu iade etmek istediğim için tüketici hakem heyetine başvurdum. Belirli bir süreç ve bilirkişi incelemesinden sonra söz konusu cep telefonum çalışıyor diye thh tarafından haksız bulundum. Haklı olduğumu düşündüğümden, thh kararına itiraz için tüketici mahkemesine dava açtım. Bulunduğum ilçenin mahkemesi yetkisiz olduğunu söyleyerek ilk duruşmada dosyayı il merkezinde bulunan mahkemeye gönderdi. İl merkezinde süren mahkemenin 3 tane duruşmasına gidip geldim, her defasında değişik sebeplerle duruşmalar ertelendi. Son duruşmada benden tekrar bilirkişi incelemesi için yüksek sayılacak bir miktar para istenince ve duruşma yine ertelenince, bende her duruşma için 130km yol yapmaktan, izin almaktan bıktığım için açmış olduğum davadan feragat ettim.
Feragat dilekçesi verdikten sonra karar duruşması olmuş ve mahkeme bana, karşı tarafın avukat vekalet ücretini ödeme kararı vermiş. (Karşı tarafın avukatı hiç bir duruşmaya gelmedi)
Verilen bu karar tarafıma tebliğ edilmediği gibi, karşı tarafın avukatı icra takibi başlatmış. Tüm bunlardan birkaç gün önce posta yoluyla gelen icra takibi yazısıyla haberdar oldum.
Şimdi hem mahkeme için verilen vekalet ücreti, hemde icra takibi için olan vekalet ücretiyle karşı karşıyayım. Mahkeme kararı (ödeme emri) tebliğ edilmeden nasıl icra takibi başlatılabiliyor, o da mantıksız geliyor ama bu konuyu da araştırmaya korkuyorum artık.
Konunun özeti; Hakkınızı aramayın, adalet ve hukuk sistemini meşgul etmeyin, kaderinize razı olun...
W
3 yıl
Citroen Jumpy Spacetourer tercih edilmiştir.
110.000 TL. Civarı 7 kişilik MPV mi yoksa Panelvan mı?

İki yetişkin iki çocuk (6 ve 9 yaşlarında) 4 kişilik bir aileyiz. Annem ve babamlarla aynı binada oturuyoruz ve bazen toplu halde biyere gitmeye kalktığımızda sorun oluyor. O yüzden 7 kişilik bir araç almayı düşünüyorum. İlk etapta otomobil ruhsatlı panelvan almayı düşündüm ama boyutları, yakıtı ve vergilerinin yüksek olmasından dolayı panelvandan biraz çekindim. Panelvanın biraz küçüğü 7 kişilik otomobil ruhsatlı Fiat Doblo da düşündüğüm araçların arasında. Panelvanı elersek geriye mpv sınıfı araçlar kalıyor. Mpv sınıfı araçlardan da düşük km ve dizel olması kriterlerime göre Toyota Verso ve Fiat 500L lounge öne çıkıyor. Citroen C4 grand picasso, Opel zafira, Ford grand cmax bunlara da baktım ama düşük kilometreli olanlar bütçemi aşıyor.
Kamp yapmayı gezmeyi seven biriyim, bir taraftan da gerektiğinde koltukları sökerek/katlayarak içinde rahat rahat yatabileceğim bir araç da olsun istiyorum. Dediğim gibi kriterler çok seçenek az. Verso mu 500L mi yoksa panelvan mı, mpv mi? Önerileriniz ne olur?
W
3 yıl
Tüketici hakem heyeti beni haksız buldu.
Genpa garantili olarak aldığım cep telefonumu 1 yıl içerisinde toplam 6 kez farklı arıza ve problemlerden dolayı Genpa teknik servise gönderdim. Her defasında telefon tamir edilerek, parça değiştirilerek tarafıma geri gönderildi. Genpa ile telefonun değiştirilmesi konusunda görüştüm fakat biz değişim kararı veremiyoruz dediler. Bunun üzerine bende açıklayıcı bir dilekçe yazarak teknik servis raporları ile birlikte tüketici hakem heyetine başvurdum. Yaklaşık 4 aylık süreçten sonra bilirkişinin kararına göre haksız bulundum. Bilirkişi telefon incelendi, kontrol edildi, gerekli denemeler yapıldı, herhangi bir sorun görülmedi demiş. Bu işler bilirkişinin keyfine kaldıysa garanti belgesi ve tüketici kanunu niye var?
Açıkcası şu an telefonda herhangi bir sorun bulunmasada ben bu telefondan soğudum artık. Telefon defalarca açıldı, kurcalandı ve arka kapağın kenarlarında çizikler oluştu.
Tüketici hakem heyetinin kararına rağmen Cimer'e ve ya tüketici mahkemesine başvursam bir değişiklik olurmu yoksa uğraştığımla ve yaptığım masrafla mı kalırım?

13.03.2019
Bulundugum yerde tuketici mahkemesi olmadigi icin, tuketici mahkemesi sifati ile asliye hukuk mahkemesinde 130tl harc yatirarak bugun davami actim. Bakalim sonuc ne cikacak...

30.03.2019
Tensip zaptı karşı tarafa ulaşmış sanırım. Davalı, vekil (avukat) tayin etmiş. Bu durumda vekil tayin edilen avukat duruşmaya katılmak için 400km yol mu gelecek. İşleyişin nasıl olacağı hakkında bilgisi olan varmı?

01.04.2019
15 Mayıs 2019 tarihine durusma gunu verilmis.


05.04.2019
Karsi tarafin actigim davaya karsi savunmasi banada gonderildi. Goruldugu uzere tuketici kanunundan ve garanti belgesi yonetmeliginden kendilerince hakli maddeleri sunmuslar ama bir malin alindigi tarihten itibaren 6 ay icinde arizalanmasi durumunda, malin arizasi satis tarihinde var olarak kabul edilir, garanti suresinde bir malin tekrar arizalanmasi durumunda iade hakki dogar maddelerini gormezden gelmisler.
Yani kisaca hakli oldugumu dusunuyorum. Durusma gunu icin tavsiyelerinizi bekliyorum.

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
W
4 yıl
5 kez servise giden telefonum değişim yapılmadı...
Genpa garantili cep telefonum, satın alalı 1 sene olmadan 2 kez farklı arızadan, 3 kez de teknik serviste oluşan sorunlardan ve arızalardan toplam 5 kere servise gitti. Telefonu son gönderişimde işlemleri yapıldı, tarafınıza gönderilecektir diye mesaj attılar. Bunun üzerine Genpa yı aradım, tüketici kanununa gore değişim yapılması gerekmiyormu diye sordum. Aldığım cevap; telefonunuzun onarımı tamamlanmıştır, şu an herhangi bir sorun yok oldu.
Ben bu durumda değişim yada ücret iadesi için tüketici hakem heyetine Genpayı mı şikayet etmem gerekiyor yoksa telefonu satın aldığım yeri mi?
W
4 yıl
Diyafram açıklığı ayarlanabilen telefon varmı?
Gördüğüm kadarı ile telefonların çoğu sabit diyafram (f) aralığına sahip. Bazı telefonların perde hızı ayarlanabiliyor (örnek: Lg G4) ama diyafram ayarı yapılabilen telefon varmı acaba. Fotoğraf çekmesini seviyorum ve şu an kullandığım Lg G4 ten memnunum, artık telefonumu yenilemeyi düşünüyorum fakat G4 ün fotoğraf kalitesini aratmayacak bir telefon istiyorum. Fotoğraf konusunda başarılı, kamerası manuel ayara izin veren (nokia 8 i inceledim, perde hızı 1sn altına düşürülemiyor, bana uymadı) varsa diyafram açıklığı ayarlanabilen telefon tavsiyeniz ne olur? (Bütçe 2500tl civarı)
W
4 yıl
Diyafram açıklığı ayarlanabilen telefon varmı?
Gördüğüm kadarı ile telefonların çoğu sabit diyafram (f) aralığına sahip. Bazı telefonların perde hızı ayarlanabiliyor (örnek: Lg G4) ama diyafram ayarı yapılabilen telefon varmı acaba. Fotoğraf çekmesini seviyorum ve şu an kullandığım Lg G4 ten memnunum, artık telefonumu yenilemeyi düşünüyorum fakat G4 ün fotoğraf kalitesini aratmayacak bir telefon istiyorum. Fotoğraf konusunda başarılı, kamerası manuel ayara izin veren, varsa diyafram açıklığı ayarlanabilen telefon tavsiyeniz ne olur? (Bütçe 2500tl civarı)
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.