F

Yarbay
06 Mayıs 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme (?)
215 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
F
3 ay
(Konu Güncellendi) Türk Telekom: İnternet hayati bir ihtiyaç değildir!
(Bu bir şikayet konusudur)

Aylar önce Türk Telekom müdürlüğüne, yeni binamıza fiber altyapı talebini, bina sakinlerinin imzasını eklediğimiz bir dilekçe ile bizzat elden iletmiş ve takip nosu almıştık.

Aradan geçen sürede hiçbir çalışma yapılmadı. Zaten öyle hızlı bir şekilde çalışmaların yapılmasını beklemiyorduk ancak biliyoruz ki bu işi takip etmeyip sorgulamalarımıza devam etmezsek bu işin olmayacaktı.

Bu ayın başında dilekçe ile başvurduğumuz müdürlüğe tekrar gittim. Orada Çözüm Masası diye bir bölüm olduğunu öğrenip o kısma geçtim, durumu anlattım. Cevaben "Bizim bilgimiz yok, ne yapıldığını bilmiyoruz, siz bu durumu Erişim ve Planlama birimine sorun, onlar daha iyi bilir. Ne zaman altyapı yapılır sorusunun cevabı ise yok, herhangi bir zaman olabilir." denildi. Adı çözüm masası ama bir şey çözdükleri yok.

Erişim ve planlama birimi, benim dilekçeyi verip takip nosu aldığım yer zaten. Oraya geçtim. Fiber talebini ve neden geciktiğini sordum. Aldığım cevabı aşağıya yazıyorum:

"Türk Telekom, özel bir firma. Özel firmalar kâr amacı güderler, kâr getirmeyen iş yapmazlar. Biz devlete bağlı değiliz ve yüksek kâr getiren yerlere istersek altyapı çalışması yapıyoruz. Sizin adresinizde iki adet başvuru görünüyor. Bu bizim için yüksek kâr sağlamıyor. Bu şekilde size fiber getiremeyiz. Ancak ilerleyen dönemlerde talepler artarsa, kâr edeceğimiz inanırsak, bu taleplerin değerlendiridiği dönemde fiber altyapı çalışması zaten istemesenizde yapılır.

İnternet için çok acele ediyorsunuz. Bir kere internet hayati bir ihtiyaç değildir. Israrınızı anlamlandıramıyorum. Ancak madem bu kadar ısrarcısınız, tek özel firma biz değiliz. Rakip firmalar da var kazık yapan. Gidin Vodafone'a, Superonline'a, onlara başvurun. Bizden bu dönemde bir şey beklemeyin."

Bu sözleri Türk Telekom müdürlüğünde, altyapıdan sorumlu kişi söyledi, düşünün. Bende boş durmadım tabii. "Sizin söyleminize göre internet 5-10 yıl sonra o da isteseniz gelecek. Cumhurbaşkanımız, bakanlar ve hatta sizin başkanınız (Ümit Önal beyi kastettim) fiberi yaygınlaştıracağız derken yalan mı söylüyorlardı, siz nasıl böyle konuşabiliyorsunuz, resmen mağdur kalacaksın diyorsunuz!" şeklinde cevap versemde muhatabım yukarıda yazdıklarımı tekrar etmeye devam etti.

Bu durumu nasıl, kime, nereye şikayet edebilirim?

CİMER, BTK, İç işleri bakanlığı açık kapı, Şikayetvar.com'dan şikayetlerimi ilettim. Ancak sonuç alabileceğim başka bir yer var mı acaba?

---------------------------------------------------------------------------------------

Güncelleme (27.09.2021)

Bu konuyu açtıktan sonra bulabildiğim tüm yetkili kişilere ulaşmaya çalıştım. En sonunda Sakarya Türk Telekom Müdürlüğünde Ticari Faaliyetler Yöneticisi Zafer Önal bey bana telefon aracılığıyla ulaşıp özür diledi ve proje işlemlerimi başlattığının haberini verdi. Bu dediğim görüşme 29 Temmuz'da gerçekleşti. O günden bugüne yine hiçbir şey yapılmadı. Bugün ise olaya nokta koyuldu.

Sonuç: SİZE İNTERNET VEREMİYORUZ!

Bahane şu: Zafer bey aynen şöyle dedi: "Size yakın saha dolabı yok. Kabloya uzak saha dolabından internet vermek istesek bile alamazsınız. Size yakın saha dolabı planlıyoruz. Ancak malesef süreç uzun ve ne zaman biteceği belli değil. Sakarya'ya Telekom Magnet gelince size ondan vericez. En azından yaraya pansuman olsun."

Yani havada bulut, sen interneti unut demek istedi. Geri giden, zavallı ülkemde bu tür gelişmelerin olması normal. Milletvekili tanıdığım olmayınca işler yürümüyor. Torpil devletinde, ya dayın olacak ya da öleceksin.
F
5 ay
Mesut Çevik Gigabit İnternet Tepkisi Reels'im
Mesut Çevik'in Nisan ayında yayınladığı bir videosunda Gigabit hız testi yapmıştı. O videodaki bir sahneyi kendimce düzenlemiştim.

Buyrun reels linki: https://www.instagram.com/reel/CN5xqLyFSE2
F
6 ay
Kişisel web sayfam yayında: furkangunes.com.tr
Site Adı: Furkan Güneş | Kişisel web sitesi
Site adresi: furkangunes.com.tr
Site içeriği / Hizmet verdiği alan: Teknoloji, bilim, sağlık, film, dizi, internet ve benzeri, ilgi alanıma dayalı

Personel kartı şeklinde giriş ve çalışmalarımın yer aldığı bloğumla birlikte kişisel web sitemi tüm Türkiye'ye yayına açmış bulunuyorum. Umarım bu sitemde yayınladığım içerikler, gittikçe gelişen kaliteleriyle adımdan söz ettirir 😊

Henüz emekleme aşamasındayım ve yığınla amatörlüklerim var. Ancak kendimi geliştirmeyi ve ilgi alanlarım doğrultusunda bilinen biri olmayı umuyorum.
F
7 ay
Oynuyorum: Black Mesa – Özet & Önemli Anlar
1998 yapımı Half-Life oyununun yeniden yapımı olan Black Mesa’yı Xen bölümünün gelmesi ve nihai 1.0 sürümünün yayımlanmasından sonra baştan sona oynayarak video kaydını aldım. Aldığım kayıttan önemli kısımlarla yeni bir video hazırladım. Ayrıca videoya bir de fragmanvari bir giriş ekledim. Bu benim ilk oyun videosu hazırlama deneyimim olduğundan amatörlük yaşadığım birçok kısım oldu. Ayrıca kullandığım video düzenleme yazılımının, bilgisayarımın yetersiz olmasından sürekli ağırlaşıp hata vermesinden dolayı yapmak istediğim birçok düzenlemeyi yapamadım.

Ancak yine de ortaya güzel bir video çıktığını düşünüyorum. Özellikle serinin hayranlarının sıkılmadan izleyeceğini düşünüyorum.

Videoyu izlemek için tıklayınız
F
11 ay
Hava soğutmadan Arctic Liquid Cooler'a geçtim, 20°C farketti
Dün, fiyatların artması sebebiyle bekleye bekleye bir hal olduğum ve geçmek istediğim sıvı soğutmalardan birine nihayet sahip oldum. Bununla ilgili bir bilgilendirme konusu açmak istedim.

Önceki hava soğutucum olan Dark Freezer X94BL ile Arctic arasında ortalama 20°C'lik fark oluştu. Dikkat edin, ikisi de birebir aynı sistemde, yani bu fark ciddi ve gerçek.

< Resime gitmek için tıklayın >


Aranızda "en kaslı sıvı soğutmalardan biriyle, orta-alt seviyeye hitap eden hava soğutmayı kıyaslıyorsun" diyenler çıkacaktır ancak durum öyle değil. Evet, bir Zalman CNPS20X değil belki ancak aradaki farkın bu kadar açılması bu şekilde açıklanamaz. Eğer Zalman'a geçiş yapsaydım, bu kadar büyük farklar oluşmayacaktı diye düşünüyorum. Test etmeden bilmek imkansız, o da ayrı konu. Tester değil, bireysel kullanıcıyım ve bilgilendirme yapmaya çalışıyorum, bağışlayım

Sistemim:
İşlemci: AMD Ryzen 7 1800X@4.0Ghz-All core 1.40vCore
Anakart: MSI MEG ACE X570 (son çıkan bios ile)
Bellekler: Kingston HyperX Black Fury DDR4 2x8GB Dual-Channel @ 3600Mhz, 1.40vDRAM
Kasa: Aerocool AirHawk Duo

Kasa içi sirkülasyona dair bilgilendirme:
Hava soğutmadayken fanların kasadaki durumu:
- Önde 2 adet 20cm ve 2 adet 12cm fan içeri üflüyor
- Üst-arka bölümde ve arka-üst bölümde toplamda 2 fan dışarı üflüyor

< Resime gitmek için tıklayın >


Sıvı soğutmadayken radyatör ve fanların durumu:
- Radyatör önde, arctic fanları radyatöre bağlı ancak iç kısımda, içeri üflüyor
- Üst-önde 1 adet 12cm fan içeri üflüyor
- Üst-arka ve arka-üst bölümde toplam 2 fan dışarı üflüyor

Son olarak, sirkülasyona bir miktar etki eden toz filtreleri ise kasanın önünde ve üstünde bulunmaktadır.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Yaptığım testlere ait ekran görüntüleri:

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

Özellikle hava soğutmada cinebench testini uzun süre tutamadım. Grafikten anlayacağınız üzere sıcaklık aşırı derecede yükseliyordu.

Belki bendeki işlemcinin silikon yapısı iyi değildir. O yüzden işlemci pek hız aşırtmaya uygun değil. Normalde AMD'nin izin verdiği 4.0Ghz üst sınırda bu kadar ısınma olmaması gerekiyor. Ancak sıvı soğutma ile stabilitenin yakalandığı ve arada ciddi sıcaklık farkı oluştuğunu gördüm.

"Böyle bir anakart ve soğutucuya, o işlemci düşük kalmış" diye haklı bir düşünceye kapılmış olabilirsiniz. Ancak ben zamanla yükseltme işlemi yapıyorum. Bütçem izin verdiği müddetçe parçaları alarak ilerliyorum. Önce güçlü bir anakart sonra soğutucu elde ettim. Sırada ise işlemci ve ekran kartı var. Ancak henüz zaman var. Hedefimdeki işlemci Ryzen 5 5600X.

Arctic Liquid Cooler II hakkında sormak istedikleriniz varsa seve seve cevaplarım.
F
geçen yıl
Başkasının mailleri bana geliyor, özellikle Netflix!
Arkadaşlar benim Netflix ile alakam yok ancak tuhaf bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben sürekli Netflix'den posta alıyordum. Spam olarak düşünürken aslında olayın farklı olduğunu anladım. Başkasının Netflix hesabına ait tüm mailler benim e-posta adresime geliyor. Hatta öyle ki, o bahsettiğim başkasının Netflix hesabının parolasını dahi sıfırlayabiliyorum.

Olayın detayı şöyle:

Benim mail adresim: kullanıcıadı@gmail.com
Başkasının mail adresi: kullanıcı.adı@gmail.com

Yukarıda mail adreslerini vermemek için temsilen kullanıcıadı dedim. Yani asıl mail adresleri farklı. Burada dikkat çekmek istediğim nokta şu: Mail adresleri arasındaki tek fark bir adet nokta (.) işareti. Bu yüzden başkasının Netflix hesabına ait tüm mailler bana geliyor. Aynı zamanda ben Netflix üzerinden parola sıfırlamak istediğimde, o bahsettiğim başkasının mail adresini kullansam dahi parola sıfırlama maili benim hesabıma geliyor.

Bu durumu Netflix canlı sohbetteki müşteri hizmetlerinden olan Harika hanıma bildirdim. Duruma gülüp Google'ın sorunu olabilir dedi. Yapabilecek bir şeyi olmadığını söyledi. Bana karşı taraf ile iletişime geçmemi söyledi. Bende başkası dediğim kişinin mail adresine durumu anlatan bir mail attım. İnşallah mailimi alır da kendini bu dertten kurtarır.

Başkanın Netflix hesabı sürekli güncel. Mesela geçenlerde gelen maile bakın:

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu kişi hesabını bir de yükseltmiş ve aylık 42 lira ödemeye başlamış.

Gelen tek mail Netflix'e ait de değil BluTV'ye ait birkaç mail de gelmiş zamanında.

Ayrıca hesaba giriş yapılan yer ve cihaz bilgisine bakar mısınız:

< Resime gitmek için tıklayın >

Ben ne Hatay şehrindeyim ne de iPhone kullanıyorum.Ben Sakarya'da ikamet ediyorum ve Samsung Galaxy S10e kullanıyorum.

Son bir şey daha söylemek istiyorum: Benim bu başkasına attığım mail aynen bana gelmiş. Başkasına gitmemiş olma ihtimali var yani.

Şimdi diyeceksiniz ki, karşı tarafa ulaşmasan da boşver gitsin. Ancak sürekli Netflix mailleri geliyor. Bundan kurtulmanın başka yolu var mıdır? Bu durumda siz olsanız ne yapardınız?
F
geçen yıl
Ryzen 7 1800X, Ram ve GPU'ya overclock yapıyorum - Yardım
Selâmın aleyküm arkadaşlar.

Bilgisayarıma overclock yapıyorum bu aralar. Sizlere bazı konularda danışmak istedim.

Öncelikle sistemim:
- MSI MEG ACE X570 anakart
- AMD Ryzen 7 1800X işlemci
- Kingston HyperX 2x8GB 3200Mhz CL18 bellek
- ASUS ROG Strix 1060 6GB OC ekran kartı
- Aerocool AirHawk Duo kasa
- Dark Freezer X94BL işlemci soğutucu


İşlemcime yaptığım overclock:
- Stok-turbo saat hızı: 3.6-4.0Ghz
- OC sonrası saat hızı: 4.0Ghz sabit
- CPU vcore: 1.3375V sabit

Ekran kartıma yaptığım overclock (ASUS GPU Tweak II programından):
- GPU boost clock: 1847Mhz'den 1959Mhz'e çıktım
- Memory clock: 8208Mhz'den 9210Mhz'e çıktım
- GPU voltage: %100'e çıktım
- Power target: %116'ya çıktım
- GPU temp target: Power target'e göre otomatik olarak 92°C'ye çıktı

Belleklerime yaptığım overclock:
- Stok hız: 2666Mhz
- OC sonrası hız: 3733Mhz
- Stok zamanlamalar (CL-tRCD-tRP-tRAS-tRC-CR): 16-18-18-33-61-1T
- OC sonrası zamanlamalar: 16-21-21-36-56-1T
- OC sonrası DRAM voltage: 1.400V
OC için Ryzen DRAM Calculator 1.7.0'deki FAST değerlerini bios'a girdim

Benchmark testleri:

3DMark:
- Karşılaştırmalı sonuç linki:https://www.3dmark.com/compare/spy/11283692/spy/11892361
- OC öncesi: 4402
- OC sonrası: 4580
Cinebench R20:
- OC öncesi: 3340
- OC sonrası: 3559
Passmark:
- OC öncesi: 5213.8
- OC sonrası: 5912.4
Furmark (GL/FurMark 3200MB VRAM):
- OC öncesi: 1503 (25FPS)
- OC sonrası: 1667 (28FPS)

Sıcaklıklar (tüm testlerde ulaşılan en yüksek değerler):
- İşlemci: 79°C
- Ekran kartı: 66°C
- Bellekler: 51°C
- Anakarttaki en sıcak parça (PCH Diode): 68°C

Arkadaşlar buraya kadar toplayabildiğim tüm istatistikleri ve puanları sizlerle paylaştım. Sizce neleri yanlış yaptım? Daha doğrusunu nasıl yapabilirim? Eksik veya hatalı yaptığım bir şey var mı?

Sistemime ait fotoğraflar aşağıdadır:

< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >
F
2 yıl
Intel Bitmiş
Yıllardır passmark sitesini ara ara kontrol ederim:https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Bu sayfada gördüğünüz üzere en iyi işlemciler, site sahiplerinin kendi testlerine göre bir puan sıralamasına koyulmuş. Kendimi bildim bileli o listenin ilk sıralarında hep intel işlemciler olurdu. Ancak iş değişmiş, AMD ilk sıraları işgal etmiş. Bu da yetmemiş tabi şuan en iyi fiyat/performansta ve düşük bütçelerde hep AMD'ler önde. Bu da yetmiyor, artık AMD'ler değil Intel işlemciler ısınıyor (birbirine kıyasla).

Intel bitmiş yani, bu saatten sonra ısınmayan, ucuz ve yüksek performanslı işlemciler yapmadıkça ve intel uyumlu anakartlar ucuzlamadıkça artık zor tutar.

Buraya şu haberi de ekleyeyim:https://www.webtekno.com/haber/amp/78721

Amd 7nm'deyken intel'in 10nm işlemcileri çoğaltmaya çalışması nedir?

Bu da son haber:https://m.donanimhaber.com/newsampnew.aspx?id=115521

Evet, henüz amd, intel kadar kazanmıyor, ancak önü öyle bir açıldı ki yakında yer değiştirebilirler.

AMD steam'de ezici üstünlük elde etmiş:

< Resime gitmek için tıklayın >
F
3 yıl
Türknet'in Bana Sağladığı Mükemmel İnternet
Arkadaşlar, Türknet'i bir yıldan fazladır kullanıyorum. Bugüne kadar sürekli altyapımın sağlayabildiği en yüksek hızı sunan Türknet'ten bir kez daha memnun kalınca amatörce video kaydı yaptım ve sizlerle paylaşmak istedim

Videoyu izlemek için tıklayınız
F
3 yıl
FIFA 19'daki Türkiye haritası, sosyal medyada büyük tepki çekti
EA Sports Türkiye sınırlarını bir türlü öğrenemedi.

FIFA 19'da hatalı Türkiye haritası yine gündem oldu. EA Sports geçen sene yaptığı hatanın aynısını tekrarlayarak, FIFA 19'da hatalı Türkiye haritasına yer verdi. Türkiye sınırlarının yanlış çizildiği, kuzeydoğu illerimizden bazılarının yer almadığı hatalı Türkiye haritası, Türk FIFA oyuncularının gözünden yine kaçmadı. EA Sports aynı hatayı FIFA 18'de de yapmıştı. FIFA 19'un en çok oynanan oyun modu olan Ultimate Team oyun modunda yer alan hatalı Türkiye haritası oyuncuların büyük tepkisine neden oldu.

FIFA 19'da hatalı Türkiye haritası

< Resime gitmek için tıklayın >

Geçtiğimiz sene de yine FIFA 18'in oyun mod'larından biri olan ve dünyanın farklı bölgelerinden oyuncuların kurdukları kadrolara karşı, tekli oyuncu mod'unda maç yapılabilen ve aldığınız puanlara göre hafta sonunda size ödüller veren Squad Battles mod'unda karşınıza bir Türkiye haritası çıkıyor. Ancak bu Türkiye haritası, olması gereken Türkiye haritasına hiç benzemiyor. Rize, Artvin, Ardahan, Kars ve Erzurum'un kuzeyi FIFA 19'un yayımladığı Türkiye haritasında yer almıyor. Geçtiğimiz sene de aynı hata yapılmış ve konu ile ilgili EA'den ne bir düzeltme ne de bir özür gelmişti.


< Resime gitmek için tıklayın >

Kaynak:https://www.merlininkazani.com/fifa-19daki-turkiye-haritasi-sosyal-medyada-buyuk-tepki-cekti-haber-105041
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.