I

Yarbay
10 Mart 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
162 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
I
8 yıl
Cevap: Beyaz Duman Sebebi Nedir?
Beyaz ya da hafif mavimsi duman yağ yakmaya işarettir. Araçta yağ eksiltme var mı takip edin. Egzosun içine parmağınızı sokun ve yağlı is var mı diye bakın. Bunlar sizin yapacaklarınız. Bir de ustanın yapacakları var. Aracınızda kompresyon testi yaptıracaksınız. Buji kablosu ve bujiler sökülecek ve test cihazı ile ölçüm yapılacak.
Dört silindirin basınçlarının kaç çıktığına bakıp usta yorum yapacak. Dört silindirin basınçlarının dengeli çıkması gerekiyor. Üçü iyi biri kötü olsa yine sıkıntı var demektir.

Sizin araçta muhtemelen düşük çıkacaktır.
Kuru olarak yapılan ilk ölçümden sonra ikinci ölçüm yağlı olarak yapılacak. Yağlı ölçümde yükselme varsa kaçak subaplardandır, yükselme yoksa kaçak segmandandır. Buna göre usta yorum yapacak. Tabi usta bulabilirsen.
I
10 yıl
Hyundai ve Kia itiraf etti
I
14 yıl
bilindik iki arıza ve ilginç çözüm yolu
arkadaşlar aracım 99 mondeo ghia. aracımda abs+tcs+el freni (tcs: fordda esp benzeri, karlı buzlu yollarda kaymayı ve kontrol kaybını önleyen bir sistem) ışıkları aynı anda yanıyordu. bir de araçta tekleme ve rölantide oynama vardı.sorunları çok ilginç bir şekilde çözdük. benzer arızalarınız varsa bakın.

Benzer bir mesajı "otomobil yardım>elektronik" başlığı altında yazmıştım. sayfa 19. ya da

http://www.fordclubtr.com/forum/index.php?showtopic=180219

ben daha önce bu forumdan çok faydalandım. Böyle ilginç birşey olayı da paylaşmak istedim. Niye hem elektroniğe hem de buraya yazdın derseniz, orası sadece abs gibi elektronik arızalara özel, burası ise daha genel ve araçta ışık dışında tekleme falan da vardı.

Faydalanan olursa ne mutlu bana.
I
14 yıl
Aracım ne kadar karbondioksit salıyor?
Ülkemizdeki lpg kullanım amacı diğer ülkelerdekilerden biraz farklı. Mesela İngiltere kraliyet araçlarında lpg kullanıyormuş. Sebebi de lpg'nin daha çerveci bir yakıt olmasıymış. Ama biz tasarruf amaçlı kullanıyoruz ama acaba çevreye ne kadar faydamız var.

Sorum şu. Benim araç 99 mondeo için katalog verisi (195/60R/15 lastik ile) 189 g/km olan karbondioksit emisyonu lpg ile kullanımda ne olur? yani mesela lpg ile tüketimde %30 kar elde ettik ama ne kadar çevreci olduk?
I
15 yıl
aracınız kaç km de?
arkadaşlar 2. el araç bakıyordum ama kafam çok karıştı. piyasada 100.000 ve 200.000 km gibi önemli iki kriter var. Aman 100 binden fazla araba alma diyen de var, önemli olan km değil kullanım diyen de var (ikincisi daha mantıklı). Ama bence farklı markaların motorlarının ömürleri de çok farklı oluyor. 100 bin üstü dizellerin yüzüne kimse bakmazken 1996 model 300 bin audiye 18000 ytl isteyen de var. Bu yüzden sizden bir ricam var. Aracınızın ya da bildiğiniz bir aracın marka ile km lerini yazarsanız genel anlamda motor ömürleri ile ilgili veri toplamış oluruz. Bu da hem sizin hem de ikinci el düşünenlerin işlerine yarar.
Yalnız yazarken ilave bilgiler de verirseniz daha iyi olur:


aracım marka/model/yıl
motor hacim/besleme(turbo)
aracın km si
kullanım yeri (şehir içi/uzun yol)
yakıt
dizelse ne tür dizel (normal, eurodizel veya kaçak)
lpg ise lpg kaç km de takıldı. lpg ile kaç km yol yapıldı.
motorun durumu. rektefiye oldu mu? neler değişti?

Hadi cevaplarınızı bekliyorum.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.