L

Binbaşı
19 Şubat 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
130 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
L
2 yıl
telefon görüşmesini kaydetme
İşim gereği bir telefon görüşmesini kaydetmem gerekiyor. ACR diye bir program tavsiye ediliyor ama anladığım kadarıyla Google geçen yıl getirdiği bir güncelleme ile artık karşı tarafın sesini kaydetmeye izin vermiyormuş.

Bu kısıtlamayı nasıl aşabilirim?
L
5 yıl
Chrome açılır açılmaz kendiliğinden kapanıyor
Merhabalar,

Yıllardır sorunsuz kullandığım Chrome'da dün bir problem oluştu: Chrome'u açtığımda açılış ekranı geliyor ve 2-3 saniye içinde kendi kendine kapanıyor. İlginç bir ayrıntı ise, bunu internete bağlı iken yapıyor. Net bağlantısını kapattığımda normal çalışıyor, internete bağlandığım anda hop yine kapanıyor.

"Dün farklı ne oldu" derseniz, kısa bir süreliğine notebook bilgisayarımı çalışır halde çantasının içine koydum, çıkardığımda cihaz çok ısınmıştı. Isınma ile bağlantılı bir şey olabilir. Programlardan Chrome'u silip yeniden kurdum ama aynı problem devam ediyor.

Yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler.
L
5 yıl
kablolu bağlanırsam hızlı, kablosuz yavaş
Windows 10 yüklü Sony Vaio dizüstü bilgisayarımı ethernet ile modeme bağlarsam 13 Mbps hız alıyorum (ADSL hattımın maksimumu da o zaten). Ancak wi-fi ile bağlanırsam hızım 2 Mb'lere düşüyor. Aynı şekilde internette gezinirken de wi-fi ile sayfalar çok yavaş açılıyor, ethernetle bağlandığımda ise hızım şıkır şıkır. Modemin wi-fi donanımında sorun var desek, değil; çünkü cep telefonumdan wi-fi ile bağlandığımda yine 13'ü görüyorum.

Sonuç olarak bilgisayarımda bir problem var ama çözemedim. Aygıt yöneticisine baktığımda, Wireless Network Adapter (Broadcom BCM43142) sürücüleri güncel görünüyor. Donanım özelliklerine baktığımda bazı ileri düzey ayarlar var, ama o ayarların nasıl olması gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
L
5 yıl
ethernet ile hızlı, wi-fi ile yavaş
Merhaba,

Sony Vaio dizüstü bilgisayarımı ethernet ile modeme bağlarsam 13 Mbps hız alıyorum. Ancak wi-fi ile bağlanırsam hızım 2 Mb'lere düşüyor. Aynı şekilde internette gezinirken de wi-fi ile sayfalar çok yavaş açılıyor, ethernetle bağlandığımda ise hızım şıkır şıkır. Modemin wi-fi donanımında sorun var desek, değil; çünkü cep telefonumdan wi-fi ile bağlandığımda yine 13'ü görüyorum.

Sonuç olarak bilgisayarımda bir problem var, ama çözemedim. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
L
6 yıl
Bilgisayar 1 dakika sonra uyku moduna geçiyor
Laptop bilgisayarımı Dell monitörle birlikte kullanıyorum. Monitör HDMI kablo ile bilgisayara bağlı. Laptopun kapağı kapalı.

Güç seçeneklerinde hem uyku modu hem de monitörü kapatma için "hiçbir zaman" seçili. Ama yine de eğer herhangi bir hareket yapmazsam, bilgisayar 1 dakika sonra uyku moduna geçiyor.

Bu sorun Windows 10'a yükselttikten sonra görülmeye başladı, daha önce Windows 8.1'deyken böyle olmuyordu. Çok da büyük bir sorun değil ama, yine de bilgisayarın başından her kalktığımda (örneğin bir çay koyup geleyim dediğimde) uykuya geçmesi sinir bozucu olabiliyor. Nasıl çözerim?

Teşekkürler.
L
6 yıl
Fiber altyapısı olan yerde ekonomik seçenek?
Kayınvalidenin evine internet bağlatmak istedim. Maksat yazın torunlar geldiğinde internete girebilsinler. "İnternet Bizden" kampanyası gayet cazip geldi. Müşteri Hizmetleri ile yapılan uzuun bir görüşmenin ardından bana söylenen şu: Kayınvalidenin oturduğu mahallede fiber altyapısı olduğu için ADSL hizmeti verilemiyormuş, "İnternet Bizden" kampanyası da bir ADSL kampanyasıymış. Dolayısı ile biz kampanyadan yararlanamıyormuşuz. Fiber İnternette en ekonomik seçenek ise aylık 49,90 TL. Kayınvalide için çok pahalı. Yazlık paket de yok.

Bu ne saçma iştir anlamadım. Mahalleye yüksek teknoloji gelmesi güzel de, isteyene daha düşük teknolojili ekonomik seçenekleri de sunabilmek lazım.

Var mı bir tavsiyeniz?
L
7 yıl
harddiskten boot yapamıyorum
EDIT: Yanlışlıkla aynı başlık iki kez açıldı, bu mesaj silinebilir.
L
7 yıl
harddiskten boot yapamıyorum
Selamlar,

Bilgisayara format atabilmek için CD'den boot etmek istemiştim. Bunun için F12 ile boot menu'ye girip CD'yi seçmiştim. Buraya kadar herşey tamam.

Şimdi ise işim bitti, yeniden eskisi gibi harddiskten boot etsin istiyorum, ama olmuyor. BIOS'ta boot sıralamasında birinci sırada harddisk var, ama sanki onu dikkate almıyor. Her seferinde açılışta F12 yapıp boot menuye girmem ve oradan harddiski seçmem gerekiyor.

Otomatik olarak harddiskten boot etmesini nasıl sağlarım?

Teşekkürler.
L
8 yıl
kablosuz bağlanırsam hızlı, kablolu bağlanırsam yavaş
Selamlar,

Bu hafta Uydunet 20Mbps tarifesine geçtim ve garip bir sorunla karşılaştım:

Masaüstü bilgisayarımdan modeme usb wi-fi adaptör ile bağlanırsam hızım olması gerektiği 20 Mbps. Ancak ethernet portu üzerinden kablolu olarak bağlanırsam 6 Mbps görüyorum. Bu neden olur? Masaüstü bilgisayarım oldukça eski, ethernet portu acaba teknolojinin gerisinde mi kaldı? Aygıt yöneticisinden baktığımda "Atheros L2 Fast Ethernet 10/100" markasını görüyorum. Sürücüsü 2007'den kalma ama "yeni sürücü de yok" diyor.
L
9 yıl
router üzerinden bağlanınca hız düşüyor
Selamlar,

Uydunet 10MB tarifesindeyim. Modemim Netmaster CXC-150. Bilgisayarı direkt uydunet modeme bağladığımda hızım 9 MB civarı oluyor. Ancak araya bir router taktığımda hızım 6 MB'lere düşüyor. Router'a yine ethernet üzerinden kablo ile bağlanıyorum, yani sorun wireless ile ilgili değil.

Şimdi router'ın markasını soracaksınız, ama ilginç bir durum var, router değişse de sonuç değişmiyor: Netmaster WDS-150 de taksam, Linksys de taksam hızım 6 MB'ye düşüyor. Herhalde router arayüzünde yapmam gereken bir ayar var, ama nedir?

Not: Hız testini farklı günlerde defalarca denedim.

Teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.