K

Teğmen
04 Ocak 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme (?)
123 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
K
5 yıl
Casper CN TKİ 3230c Bios a giremiyorum
W8.1 yüklü casper laptop var ve biosa girmiyorum.

Boot menü yazan sekmede sadece 1. ATA HDD Toshiba ....... şeklinde HDD gözüküyor ama entera bassam da hiç tepki vermiyor. Windows başlamıyor.
app menü yazan sekmede hiçbir şey yok. nette gördüğüm fotolarda app menü altında setup ve diagnotics splash gibi seçenekler var ama bende çıkmıyor.

F2 F10 F9 ESC Del ne varsa denedim ama bi türlü bios ayarlarına girmiyor.

Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.
K
7 yıl
Mouse takılma ve explorer.exe yeniden başlama?
Aslında sorunum bir kaç ay öncesine dayanıyor. Notebookum Lenovo G580 Win 8.1 x64 i5 3210M, 4GB DDR31600 RAM (256MB HD4000e ayrılı), 1GB Nvidia 610M, 500GB ST500LM012 HN-M500MBB HDD. Herşey normalken birden sık aralıklarla masaüstünün(explorer.exe) gitmesi-beyazlaşması ve yer yer firefox veya chrome un donmasıyla başladı. HDDyi HD Tune ile tarattığımda 2 bölgenin kırmızı yani bad sector lu olduğunu gördüm. Ayrıca lenovo solution center da hddde sıkıntı olabileceği yönünde uyarı verdi. Sorunun HDDdeki bad sectorden kaynaklandığını düşünerek notebooku garantiye yollayayım dedim. İçerisinde şahsi dosyalarım olduğundan göndermeden önce win 8.1 in kendi sıfırlaması ile format atayım dedim. Daha sonra tekrar HDTune ile tarattığımda bad sector lu alanların gittiğini gördüm. Emin olmak için defalarca tarattım ve bad sector artık yoktu. Bir de lenovonun programı ile kontrol ettim onda da sıkıntı yok.

Malum lenovonun garantisi yerinde olduğundan ve benim de işlerimin yoğunluğundan dolayı evde olmadığımdan bir türlü UPS kargoya(adam gibi şubesinin olmamasını saymıyorum bile) teslimat işlemi olmadı. Hazır bad sector yokken ve işlerimin aksamaması için sistemi tekrar kurup öyle denemeye karar verdim. Hatta kurmadan önce yine emin olmak için HDDyi ağzına kadar doldurup tekrar HD Tune ile tarattım ve sorun çıkmadı. Sonrasında formatlayıp sistemi ve programlarımı kurdum. İlk gün herşey normaldi ama..

Şu an her zaman olmasa da sıklıkla yaşadığım bir problem var. Farkkettiğim kadarıyla genelde internet açıkken oluyor. Firefoxta 3-4 den fazla sekme açınca mouse başlıyo takıla takıla hareket etmeye ve 10-12 sn sonra da explorer.exe nin yeniden başlamasıyla sorun düzeliyor ama dosyalarla alakalı işlemler varsa malesef hepsi iptal. RAM genelde %50 kullanılır seviyesinde ve arada HDD %100 kadar zıplıyor ama gene de HDD her %100 olduğunda ya da RAM %100e geldiğinde bu sorun olmuyor bazen RAM gayet normalken de yapabiliyor.

Aklıma gelen 2 şey var. Ya RAM az geliyor ve sanalbellek de HDDnin performansı yerlerde olduğundan okuma yazma yetişemiyor ve exploreri kapatıp başlatıyor. Ya da HDD hakikaten sorunlu ve şansıma o bölgeye denk gelince sapıtıyor. Öncelikli RAM gibi duruyor çünkü HD4000e 256MB de ayrıldığından 3.75GB kullanılabilir kalıyor ve ek RAM takviyesi ufukta gibi. Aslında kesin çözüm HDDyi SSD ile takaslayıp RAMi de en azından 8e çekmek ama mali olarak şu an fazla bir harcama yapamayacağım $da böyle başını alıp gitmişken...

Neyse çok uzattım ama devamlı nette olmadığımdan sorunumu ayrıntılarıyla yazdım. Sizlerin görüşlerinizi beklerim...

Not: Eklemeyi unuttum işlemci ekran kartı anakart vs sıcaklıkları normal seviyelerde. Bir tek PCH Diyotu 65-72 arası dalgalanıyor. Gerisi 60ın altında.
K
7 yıl
Multitasking için PC Tavsiyesi
Bir arkadaş için 2000TL civarı bir kasa toplayacağım.Gerçi aşağıda yazdıklarımı görünce 2500e yaklaşacaktır. Bayadır masaüstü sistemlerden uzak kaldığımdan sizlerden yardımınızı isteyeceğim.

Fiyatı çok uçamayacağımdan ve daha önceden AMD kullanıcısı olarak AMD sistem düşünüyorum. Aşağıda az çok düşündüğüm parçalar mevcut. Bunları seçerken bile donanımlar içinde boğuldum diyebilirim.
Önerilerinize göre en uygun sistemi toparlayacağım.PC aynı anda CPU+GPU(genellikle CPU) kasacak programlar çalıştıracaktır. Tavsiyelerinizi buna göre belirlerseniz sevinirim.

Mesela, video edit programı ile FHD çözünürlüklü videoyu render işlemi yaparken(ki işlemciyi çok zorlayacaktır), aynı anda 16X DVD veya 4x BD-R yazabilecek, 50Mbitlik hızla sorunsuz download yapabilecek, 2K(4K da olsa iyi olur ama çok da gerekli değil) video oynatabilecek, harici bağlı 2 veya 3 HDDden birbirleri arası veri aktarılabilecek. Çok şey istediğimin farkındayım ama bu olası en kötü senaryo. Belki ek olarak bir de düşük ayarlarla bir oyun açmak isteyebilirler ama oyun son planda ondan ekran kartı çok da iyi bişey olmasına gerek yok. Bir de bazen PC 2-3 gün kapanmadan çalışacak.

Anakart

Gigabyte GA-970A-UD3P veya Asus M5A97 R2.0 (Eski Gigabyte kullanıcısı olarak gönlüm ondan yana ama Asus'un yorumları da oldukça iyi)

İşlemci

FX X6 6300 veya FX X8 8320 (FX X6 6300 95w olması avantajı ama multitaskingde her çekirdek önemli olduğundan FX X8 8320 daha ağır basıyor)

Ekran Kartı

Sapphire R7 265 DUAL-X (2-3 sene idare eder diye dşünüyorum. Oyun çok oynanmayacak belki video render işlemini GPUya yükleyebiliriz)

RAM

Corsair 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 2133MHz CL9 (Gigabyte 2000 e kadar destekli eğer Asus desteklerse bu RAM kafama yattı. Hem gecikmesi düşük hem frekansı yüksek)

RAM önce 8GB düşünüyorum ama büyük ihtimal 16GBa çıkacaktır. 4x4GB mı yoksa 2x8GB mı kullanmak daha iyi olur bilemedim.

[SSD]

Sistem ve programlar için 120GB yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ek 1TB yeterli olacaktır. Genelde harici HDD ile veri aktarımı sağlanacak.

Kingstone 120GB HyperX 3K Serisi veya Corsair 120GB LS Serisi SATA 3.0 (Corsairin okuma yazma hızı HyperX e göre daha yüksek ama SSD den pek anlamam. Hız herşey değil sonuçta)

Gelelim asıl meselelere...

Bu sisteme fazlasıyla yetecek kaliteli bir PSU (Harici HDD vs göz önüne alınmalı) , Kasa (PSU kasa ile birlikte olabilir) ve işlemci için güzel bir soğutucu(Kasa seçimini etkileyebilir). Onun harici başka birşey şu an için gerekli değil.
K
7 yıl
Silinebilir...
Yanlışlıkla çoklu gönderim
K
7 yıl
Silinebilir...
Yanlışlıkla çoklu gönderim
K
7 yıl
Silinebilir...
Yanlışlıkla çoklu gönderim
K
7 yıl
Sİlinebilir...
Yanlışlıkla çoklu gönderim
K
7 yıl
Silinebilir...
Yanlışlıkla çoklu gönderim
K
7 yıl
PCB Tip Kapalı Trafo değerleri?
Merhaba,

Elimde otomatik kapı kontrol devresine ait bir kart var. Geçenlerde evin yakınına düşen yıldırım sonucu arızalanmış. Ya da gerilim çok dalgalanıyor bazen ondan da olmuş olabilir. Bu yüzden daha önceden çok kez entegrelerini değiştirmek zorunda kalmıştım. İlk arıza tespitim üzerindeki kapalı tip trafonun primer uçları yanmış durumda. Sekonderler kısa devre olarak sağlam gözüküyor. Trafoyu söküp direk 220 ile beslediğimde sekonderlerden herhangi bir gerilim alamıyorum. Üzerinde etiketi varsa bile düşmüş olduğundan ve herhangi bir bilgi de mevcut olmadığından tecrübeli arkadaşların bilgisinden faydalanmak istiyorum.

Sekonder sargılarının 2x12V olduğunu kartın PDF inden buldum. Ancak kaç W olduğunu hala kestirebilmiş değilim.

Dış kabını kırdığımda içinde EI-48 ve 16-25.5-D G şeklinde yazılar var ama ne anlama geliyor bilmiyorum.

Aradığımda EI48 2x12V olarak linkteki trafoyu buldum.

http://www.direnc.net/2X12V-10W-KAPALI-TRAFO,PR-13353.html

W değiştikçe EI-XX değeri de değişiyordu. EI-48 yazan tek bunu buldum. Eğer işimi görür derseniz ona göre malzeme alıp deneyeceğim. Bulunduğum yer şehir dışında olduğundan git gel çok yapamıyorum.
< Resime gitmek için tıklayın >
K
9 yıl
4TB Bölüm Oluşturma?
Yeni 4TB HDD aldım.2 tane 2TBı taşıması zor oluyor diye tek olsun istedim ama MBRnin kısıtlamasından dolayı GUID kullanmak zorundayım.Buraya kadar herşey normal.Win7 x64 kullandığım için problem olmadı ama içindeki resim müzik vsyi TVden oynatmak için bağladığımda TV HDDyi görmedi.Anladığım kadarıyla disk MBR olmadığından TV tarafından algılanmadı.MBR yapmak istediğimde malum 2TB üstü kullanılmaz hale geliyor.Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum.Acaba nasıl bir konfigürasyon ile diski ikiye ayırıp bahsettiğim şekilde kullanabilirim. GUID altına MBR gibi alt bölüm açılabiliyor mu?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.