M

Yarbay
26 Şubat 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
25 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
M
12 yıl
3D Modelleme İçin Sistem
3D modelleme yapmak için bir sistem toplayacağım.

- Dört çekirdekli (AMD ya da Intel, hangisi performanslı olur derseniz) işlemci
- 4GB Ram
- Orta halli, F/P'si iyi bir ekran kartı

Anakart, kasa ve 21-22" F/P geniş ekran LCD ile beraber tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
M
12 yıl
BL-5C Yerine Yüksek Kapasiteli Pil?
Var mı acaba kullananlar? Memnunlar mı?
M
13 yıl
Klasik Gitar Notası Okuma ve Pozisyonlar
Merhabalar.

Çocukken çeşitli enstrümanlarda ders almıştım, ama ondan sonra uzunca bir süre sadece elektro gitar çaldım. Böyle olunca aklımda klasik gitar için nota okuma konusunda hiçbir şey kalmamış. Artık Giuliani'nin etütlerinden başlayıp düzenli olarak çalışacağım. Ama bir sorunum var.

Örneğin Giuliani'nin 1 numaralı etüdünün (Op. 48) giriş kısmı aşağıda.

http://img244.imagevenue.com/img.php?image=02049_giuliani_122_71lo.jpg

Ben burada neye göre pozisyon alacağımı nerden bileyim? Şuradaki YouTube videosunda adam taa nereden başlamış çalmaya. Bu konuda bir ipucu, yardım, yol yordam öğrenmem gerekiyor.

Teşekkürler.
M
13 yıl
Tarih Dönem Ödevi
Tarih'ten hakkında kaynak (gerçek kaynak, kitap, araştırma vb.) bulabileceğim dönem ödevi konusu arıyorum.
M
13 yıl
Sorun Ekran Kartı Mı?
Merhabalar.
Dün gece bilgisayarımı dosya indirmesi için açık bırakmıştım, ardından sonraki gün okula gittim geldim derken açamadım, geldiğimde ekrana görüntü gelmiyordu. Ama boot edilebilir CD taktığımda CD'yi çeviriyor. BIOS ses vermediği için de ekran kartı mı nedir anlayamadım. Yani klavyeyi çıkarıyorum yine ötmüyor alet. BIOS pilini çıkarıp 45-60 sn. bekletip geri taktım hala ses vermedi. İlk sorum, BIOS'un sesi konusunda ne yapabilirim? İkincisi, sorunun ekran kartından başka nasıl bir sebebi olabilir?
M
13 yıl
Satılık Takaslık Hera'da 116k SP + ~23M para + 27Lv İsimsiz Kurt!
Hera'da 23.5M para, 116k SP, Full INT ve 10Lv rogue verilmiş, farm yapmaya uygun, 20Lv'da, 27Lv isimsiz kurduyla satılık/takaslık karakterim var. İlgilenen olursa SS koyacağım. İstediğim fiyat 25YTL
M
13 yıl
İşlemci "gerçek" güç tüketimi?
Merhabalar.
E2180 işlemcimi Arch Linux ile kullanıyorum, böyle olunca işlemci kapasitesinin çok çok altında işlemler yapıyor. (Sistem açılışı 25 saniye sürüyor ve üstüne msn ve firefox dışında program çalıştırmama gerek kalmıyor desem yeterli olur sanırım ) Bir de bilgisayar 7/24 açık, malum elektriğe yapılan zamlar da cep yakacak türden. Ben de işlemci hızını düşürmeyi planlıyorum. Ama öncelikle E2180 işlemcimin tek başına güç tüketimiyle ilgili gerçek değerlerine ihtiyacım var. Nereden edinebilirim?
M
13 yıl
İşlemci güç tüketimi
Merhabalar.
Intel E2180 işlemcimin güç tüketimiyle ilgili fabrika verisi değil de, kullanıcı ya da test verilerine nereden ulaşabilirim?
M
13 yıl
PC Suite sorunu?
Merhabalar.
Nokia PC Suite ile telefonumu bağlamak istiyorum. Ancak iki bilgisayarımda da -XP SP2 ve SP3 kurulu iki- PC Suite güncel olmasına rağmen, telefon bağlama ekranına geldiğimde telefonu takın dediği yerde telefonu bağlamama rağmen sürücüler yükleniyor ekranına geçmiyor. Naısl çözebiliririm?

Düzeltme: Telefonda kablonun girdiği yuvada sorun varmış, üfledim geçti :)
Düzeltme2: SP3 yüklü bilgisayarım gördü ama şu anda SP2 yüklü bilgisayarım hala görmüyor. Ne olabilir sebebi?
M
13 yıl
VMWare ile Windows Üzerinde Linux Kurulumu! [Resimli Rehber]
VMWare ile Windows Üstünde Linux Kurulumu


Başlamadan önce,

- VMWare bir tür sanal makina programıdır. İndirmek için bu adresi kullanabilirsiniz.
- VMWare sistem kaynaklarınızı zorlayacak bir yazılımdır. Sisteminizde rahatça çalışıp çalışmayacağını ancak deneyerek görebilirsiniz.
- Kurulumu yapmak için herhangi bir Linux dağıtımı indirin. Ben acemi kullanıcılara destek imkanı, ve son yıllarda gösterdiği hızlı gelişmeye bir çok kullanıcı edinen Ubuntu'nun 8.04 sürümünü kullanacağım. Siz de Ubuntu kullanmak isterseniz buradan indirebilirsiniz. İndirdikten sonra dilerseniz CD'ye çekin, dilerseniz .iso olarak bırakın iki türlü de kullanabiliriz.


Adım 1: VMWare üzerinde sanal makina oluşturmak.

Karşımıza gelen ekrandan, altında "New Virtual Machine" yazan butona tıklıyoruz.
< Resime gitmek için tıklayın >

İleri diyoruz.
< Resime gitmek için tıklayın >

Typical seçerek tekrar ileri diyoruz. İlk kurulumu atlattıktan sonra detaylı ayarları incelemek için Custom seçerek de devam edebilirsiniz.
< Resime gitmek için tıklayın >

Linux'ü ve altındaki menüden de kuracağımız sistemi seçiyoruz. Eğer Pardus kuracaksanız da Ubuntu seçebilirsiniz. Pardus 2008 bu şekilde sorunsuz kuruluyor.
< Resime gitmek için tıklayın >

Sanal makinamıza isim veriyoruz ve, dosyaların nereye konumlandırılmasını istediğimizi seçiyoruz.
< Resime gitmek için tıklayın >

Gelen ekrandaki önemli seçenekleri inceleyelim ve öyle devam edelim.
- Disk Size: Linux sisteminize ayıracağınız disk boyutu, ben 10 GB ayırdım, çünkü tek başına Ubuntu bile 2.81GB yer kaplıyor kurulumdan hemen sonra. Daha üstüne güncellemeler gelecek, programlar kurulacak.

- Allocate All Disk Space Now: Eğer bu seçeneği işaretlerseniz, yukarıya yazdığınız disk boyutu anında sabit diskinizde oluşan dosyaya yansıyacaktır. Ben 10 GB seçtim ancak bu seçeneği işaretlemedim, böylece aradaki farkı Windows üzerinde görebiliyorum. Ama ben işlem yaptıkça program aynı zamanda dosya boyutu ayarlamaya çalıştığı için, performans düşüyor. Bu yüzden sisteminize güvenmiyorsanız, sabit diskinizden 10GB eksilmesi sizi rahatsız etmeyecekse, ya da daha önce yaptığınız kurulumda rahat çalışmadıysa, bir de bu seçeneği işaretleyerek deneyin.
< Resime gitmek için tıklayın >

Sanal makinamız başarıyla kuruldu. Şimdi makinamızı çalıştırıp Linux'ü kuracağız.
< Resime gitmek için tıklayın >

Adım 2: VMWare üzerinde işletim sistemi kurmak.

Kuruluma başlamadan yapmamız gereken ufak bir ayar var. Karşımızdaki ekrandan CD-ROM'un üstüne çift tıklıyoruz. Eğer indirdiğimiz kurulum diskini CD'ye çektiysek, gelen ekrandan "Use Physical Drive"ı işaretleyip aşağıda aktif hale gelen listeden kullanmak istediğiniz sürücüyü seçin. Eğer CD'ye çekmediyseniz, "Use ISO Image"i seçip dosyayı bulun.
< Resime gitmek için tıklayın >

Ardından üstte gördüğümüz yeşil, "oynat" simgesi olarak alıştığımız butona basalım.
< Resime gitmek için tıklayın >

Eğer sisteminizde disket sürücü yoksa, şöyle bir hata alacaksınız. "No" seçip devam edelim.
< Resime gitmek için tıklayın >

Eğer karşımıza gelen ekranda Linux kurulumuna geçildiğine dair birşey görüyorsak, sistemi başarılı olarak çalıştırmışız demektir.
< Resime gitmek için tıklayın >

Bundan sonraki adımlar için seçtiğiniz dağıtımın destek forumlarındaki ya da wiki'sindeki kurulum rehberlerini takip etmelisiniz.

Son olarak bir de sistemin çalışır halde görüntüsü.
< Resime gitmek için tıklayın >

Programla ilgili işinize yarayacak ufak iki ipucu, farenizin imleci işletim sisteminin içinde kalır da dışarı çıkartamazsanız, Ctrl+Alt yaparak imleci özgür bırakabilirsiniz. Eğer sistemi tam ekran yapıp, arkada Windows çalıştığını unutmak isterseniz, Ctrl+Alt+Enter ile de bunu sağlayabilirsiniz.

Bir de unutmadan, açık kaynaklı sistemlere destek olmak için, Linux'e alıştıktan sonra tercihinize göre ya Windows XP + Linux - gerçek bir kurulumdan bahsediyorum, ya da sadece Linux kurarak devam etmeniz. Eğer alışamazsanız bunun tek sebebi Linux'ün başarısız olması değil, seçtiğiniz dağıtımın kullanıcı sayısının az olması da olabilir. Bu yüzden 1000-2000 kişinin kullandığı dağıtımlar yerine, başlangıçta milyonlarca insanın kullandığı dağıtımları seçmeniz sizi Linux'e sıcak tutacaktır :)

Hazırlayandan, dağıtacaklara not: istediğiniz gibi kullanabilirsiniz, yeter ki ben yaptım demeyin :)
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.