T

Yarbay
13 Ağustos 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
25 üye
Görüntülenme (?)
172 (Bu ay: 6)
Gönderiler Hakkında
T
6 sa. önce
Esad'dan genel af çıktı, Suriyeliler gidecek mi?
T
dün
GPT Partition Sorunu
Merhaba. Birkaç ay önce sisteme yeni SSD takmıştım. Mevcut diski çıkarmadan yeni diske Windows 10 kurulumu yaptım ve bu nedenle disk bölümleri oluşturulmadı. Eski diski çıkardığım zaman boot için partition olmadığı için sistem açılmıyor. Bu sorunu sıfırdan kurulum yapmadan, verileri kaybetmeden nasıl çözebilirim? Bootrec/fixboot gibi komutlar çalışmadı maalesef. Disk 0 bayt görünüyor.
T
6 ay
Yardım Kampanyası Resmi Gazete'de Yayınlandı
T
12 ay
Ocağı yakınca monitör gidip geliyor
Merhabalar. Tuhaf bir sorunla karşı karşıyayım. Mutfaktaki ocağın yanmasıyla yan odadaki monitörün ekranı gidiyor. Odadaki bütün prizleri denedim hepsinde ekran gidiyor fakat odanın dışında bir prize bağladığımda ekran gitmiyor, yani monitörden kaynaklanmıyor diyebilirim. Odada monitörün dışında laptop ve modem elektriğe bağlı ama onlarda herhangi bir sorun yaşanmıyor. Geçen gün ütüyle denedim, o da kapanmadı.

Ayrıca, bir süreliğine odaya mini buzdolabı koymuştum ve ocak yandığında buzdolabı da anlık olarak kapanıyordu. Aynı zamanda buzdolabının fişini çıkardığımda monitör yine gidiyordu. Yani odanın kendi içinde de sorun var gibi.

Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?
T
geçen yıl
"Boğuluyoruz"
Fatih Altaylı'ya gelen okur mektuplarından biri.
quote:

Fatih Abi, 25 yaşında bir gencim. İnan ki gençliğim burnumdan geldi. Avrupa'daki yaşıtlarımızın yaşadığı hayatın 10'da 1'ini yaşayamıyoruz. Onların yaşadığı hayata ağzımız açık, tabiri caizse "öküzün trene baktığı gibi bakıyoruz". Çok zor şartlarda hayatımızı idame ettirebiliyoruz. Kimimiz sabahtan akşama kadar it gibi iki kuruş paraya çalışıyor, kimimiz KPSS belası ile uğraşıyor. Kimse mutlu değil. Hayat aşırı pahalı. Yaşayamıyoruz. Boğuluyoruz.

Sabahtan akşama kadar çalışan, gelecek kaygısını sinesinden bir an atamayan, utanan, Avrupa'daki yaşıtlarının harçlıklarıyla aldığı Audi'ye BMW'ye bir işe başlasa bile hiçbir zaman alamayacağını bilen, onlara ağzı açık bakan, aşağılık psikolojisini iliklerinde hisseden bir gençten bilim ve sanat yapması beklenebilir mi?
Gençler olarak size sadece şunu söyleyebilirim: Boğuluyoruz.

Yıllardır sizi takip ettiğim için, sizi çok samimi görüyorum. Bu yüzden size sitem etme hakkını kendimde buluyorum. Beni bağışlayın.

T
2 yıl
Avrupa'nın en ucuz ülkesi Türkiye
Avrupa'da tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en düşük ülke 47 ile Türkiye, en yüksek ülke ise 162 ile İsviçre oldu.


< Resime gitmek için tıklayın >

Avrupa'da tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en düşük ülke Türkiye oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçen yıla ilişkin hanehalkı nihai tüketim harcamalarına göre satınalma gücü paritesi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 47 oldu. Bu değer, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 47 avro karşılığı Türk lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı.

Ülkeler itibarıyla karşılaştırıldığında 37 ülke arasında tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 162 ile İsviçre, en düşük ülke ise 47 ile Türkiye oldu.
Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetleri grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi alt gruplar itibarıyla incelendiğinde, kişisel ulaşım araçları endeksi 106 olarak gerçekleşti ve bu gruba ait fiyat düzeyinin AB ülkelerinin ortalamasının yüzde 6 üzerinde olduğu görüldü.

Diğer alt gruplar bazında ise tüketici elektroniği endeksi 99 oldu ve bu grupta Türkiye'nin fiyat düzeyinin diğer alt gruplara nispeten yüksek seyretti.

Buna karşılık lokanta ve oteller endeksi 51 olarak hesaplandı ve bu grupta fiyat düzeyinin diğer alt gruplara göre düşük olduğu gözlendi.

Türkiye giyim grubunda ise 45 endeks değeri ile karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında en düşük endekse sahip ülke oldu.

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün gösteriyor. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "pahalı", 100’den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "ucuz" olarak ifade ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
T
2 yıl
VodafoneNet ile ADSL'den VDSL'e Geçiş İmtihanı
Yaklaşık 5 yıllık ADSL macerasından sonra gerek karantina gerekse yeni evdeki altyapı imkanı sebebiyle VDSL'e geçmeye karar verdik. Taahhüt verdiğimiz paket 50 mbps'e kadar 80 TL, modem ücretiyle aylık yaklaşık 90 TL.

Aşama aşama anlatayım:

26 Mart 2020
VDSL'e geçiş başvurumuz alındı.

31 Mart 2020
Alt yapı sağlayıcısı tarafından hat tahsisi yapıldığı bilgisi ve yeni DSL şifremiz SMS yoluyla gönderildi.2 Nisan 2020
Kurulum ve modem teslimatı için 7 Nisan'da gelineceği bildirildi. Sürecin daha da uzayacağını tahmin ettiğimden, elimdeki modeme kendim kurulum yaptım ve VDSL interneti kullanmaya başladık.
7 Nisan 2020
Tabii ki gelen giden olmadı. Kurulum için sıradaki tarihimiz 15 Nisan.
15 Nisan 2020
Hattın açıldığı günden itibaren 16. gün ve yine kimseler yok. Sabahtan mesaj geldi, 17 Nisan cuma günü modemimiz teslim edilecekmiş.
16 Nisan 2020
Öğlen 12 dolaylarında internet gitti. Hiçbir şekilde DSL sinyali gelmiyordu. Birkaç saat sonra ADSL'e çevirip deneyeyim dedim. ADSL'e çevirdim ve bağlantı geldi. Eski tarifemiz olan 16 mbps paketine geri döndük. Bu arada Jetfatura üzerinde VDSL abonesi görünüyoruz.

Akşam teknik desteği aradım, durumu izah etmeye çalıştım ama maalesef anlamadı. Sistem üzerinde geçiş sürecinde göründüğümüzü ve bir şey yapamayacağını söyleyerek arıza kaydı oluşturdu, 8 saat içerisinde teknik destek tarafından tarafımıza dönüş yapılacağını söyledi. Tabii ki aranmadık.


17 Nisan 2020
Kurulum ve modem teslimatı için taahhüt edilen son tarihe geldik. Tahmin ettiğim gibi yine gelen giden olmadı. Ayrıca yazmadım ama bundan birkaç gün önce yine arayıp durumu izah ettim, durumun aciliyetini kurulum ekiplerine bildiriyoruz dediler. Ben modem teslimatında değilim, virüs gereği zaten yoğunluk var ama birbirlerinden haberleri yok maalesef. Benim uyuz olduğum nokta bu.

Akşam üzeri Vodafone'u bir kez daha aradım, en baştan bir kez daha aynı şeyleri anlattım ama yine "geçiş sürecinde olduğumuz" cevabını aldım. Bir süre daha ADSL kullanmamız gerektiği, zaten VDSL'e geçmek için herhangi bir fiziksel müdahaleye, kuruluma gerek olmadığını, bizzat sistem üzerinden geçirileceğimizi söyledi. Bu arada dünkü görüşme sonrası herhangi bir arıza kaydı oluşturulmamış, kendisi arıza kaydı oluşturdu.

Gece belki daha tatmin edici bir cevap alırım düşüncesiyle, hem de arıza kaydının bu sefer oluşturulup oluşturulmadığını kontrol etmek için üçüncü kez aradım. "Sistem üzerinde geçiş sürecinde görünüyorsunuz, hattınız daha aktif edilmemiş." cevabını bir kez daha aldım. 15 gün boyunca bu hattı nasıl kullandığımızı sorduğumda ise sistemin açığından faydalanmışsınız gibi tuhaf bir cevapla karşılaştım. Talebimizi tekrardan iletti, nereye ilettiği hakkında hiçbir bilgim yok. Hattın ne zaman aktif edileceğini kendileri de bilmiyor. Hat aktivasyonu bir ay sürüyorsa vay halimize...


Özetle şu an VDSL abonesi görünmemize rağmen ADSL kullanıyoruz. Her ayın 15'inde kesilen faturamızdan ise bir haber yok, Jetfatura'da -21 TL'lik bir fatura görünüyor. Gülsem mi ağlasam mı bilmiyorum.

Buna benzer bir durum yaşayan var mı? Ne yapabiliriz?
T
3 yıl
Ekrana Görüntü Gelmiyor
Herkese selamlar. Masaüstü bilgisayarda yaklaşık bir haftadır başlıkta belirttiğim sorun var. Gece sorunsuz bir şekilde çalışan sistem, ertesi gün görüntü vermemeye başladı.

Ekran kartını başka kasada denedim, görüntü veriyor.
Olası bir PSU problemine karşı işlemciye 12V gittiğini multimetre ile ölçerek doğruladım.
BIOS pilini çıkarıp taktım.
RAM'leri silgiyle sildim ve tek tek takarak denedim.
Monitör çalışıyor, dizüstü bilgisayarın iki çıkışından da sorunsuz bir şekilde görüntü alabiliyorum.

Sistem bileşenleri:
Anakart: ASUS M5A78L-M LX V2
İşlemci: AMD FX-4100 3.6GHz Quad-Core
RAM: Kingston 4 GB 1600MHz (x2)
Ekran kartı: MSI GTX960 2 GB
PSU: High Power 500W 80+ Bronze

Sorun anakartta diyebilir miyiz?
T
3 yıl
Vodafone Pişmanlıktır
Kasım 2016'dan beri "Kamululara Özel Akıl Küpü 5 GB" paketini kullanmaktayım (46 TL'ye 750 dk, 1000 sms, 5 gb) ve taahhütümün bitmesine iki ay kala deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.


 • Reklamlardaki çekim gücü yalanlarına inanmayın. 4 sene önce kullandığım Türk Telekom'un çekim kalitesi bile daha iyiydi. Anlamsızca kopmalar, hız düşmeleri bezdiren nitelikte.

 • 4G performansı rezalet. Kısa bir örnekle izah edeyim:
  Türkiye'nin 4G'ye geçtiği ilk gün olan 1 Nisan 2016'da Turkcell'in hızını test ettim. Konum Maslak, telefon ise 2013 model Nokia Lumia 820. "62 mbps download, 22 mbps upload" gibi bir sonuç geldi. Şimdi Vodafone kullanıyorum ve daha iyi bir telefon olan Xiaomi Mi 4 LTE ile aynı lokasyonda o hızın yarısını bile göremedim.

 • Batarya düşmanı.
  Telefonun şarjını adeta emiyor. Turkcell'deyken ikinci günü gören telefonum, Vodafone'a geçtikten sonra akşamı zor görür oldu. Bu sorun özellikle can sıkıcı çünkü telefonu inanılmaz zorluyor. En başta bu sorun benim telefonumdan kaynaklanıyor sanıyordum fakat geçen sene babamın hattını Vodafone'dan Türk Telekom'a taşıdık, günde iki kez şarj ettiği telefon neredeyse günü çıkaracak hale gelmişti.

 • Haftalık hediye rezaleti.
  Bir zamanlar haftalık 1 GB veriyorlardı, sonra bunu bir günlüğe çektiler, şimdi de dalga geçer gibi 6 saatlik veriyorlar. Çarkta bir sürü hediye yazdığına bakmayın, herhangi bir şans durumu yok. O haftaya ne tanımlarlarsa herkese o hediye (!) çıkıyor. Arkadaşla art arda çeviriyoruz, çıkan şeyler hep aynı.
  Tuhaf tuhaf sitelerden 100 TL üzeri alışverişlerinize indirimler kazanmak istiyorsanız Vodafone sizi bekliyor. Şimdi çarkı çevirdim, loft.com.tr'de 150 TL üzeri alışverişime 40 TL indirim geldi. Şaşırmıyorum artık.


Özellikle faturalı tarifelerden birine geçmeyi düşünen varsa kesinlikle önermiyorum. Gerekirse 5-10 TL fazla verin diğer operatörleri kullanın.

< Resime gitmek için tıklayın >
T
4 yıl
Harici Harddisk Kafa Vurma (?) Problemi
Harddiski bağlayınca çıt çıt sesler gelmeye başlıyor. Aygıtlarda donanım olarak algılanıyor ama harddiske erişim sağlayamıyorum. Birkaç saniyeliğine diskin doluluk durumunu vs. görebiliyorum, sonrasında kayboluyor.
Biraz araştırdım, kafa vurma problemi deniyor. Verilerin hasar görmüş ihtimali var mıdır? Diskin ne kadarının dolu olduğunu gördüğüm için tamamen yok olduğunu düşünmüyorum, sizin fikriniz nedir?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.