H

Yüzbaşı
05 Şubat 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
27 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
H
6 yıl
İlk Araç Tavsiyesi
Arkadaşlar Merhaba,
Ağırlıklı olarak İstanbul içerisinde kullanacağım araç ilk aracım olacak. En fazla Edirne, Sapanca gibi yollara giderim.

Düz vites ve dizel bir araç istiyorum.

Bütçem 20-30 bin lira aralığında.

Akarıydı, kokarıydı çok uğraştırmasın. Bir de asgari ölçüde güvenli olsun yeterli.

Kafamda bütçemi biraz zorlasa da i20 var.
Getz olabilir.
Albea, Linea, Logan düşünmüyorum.
H
9 yıl
Sınava Girecek Arkadaşlara Açık Mektup
23 Mart 2013 Cumartesi

Merhaba arkadaşlar
Belki çok basmakalıp olacak ama; Bir yıl ne çabuk geçmiş! Sanki daha iki ay önceydi o sınavdan önceki heyecanlı akşam. Eminim ki bir yıl sonra da yılın aynı günü geldiğinde sizler de bunu düşüneceksiniz. Sizler için aynı yollardan henüz bir sene önce geçmiş bir arkadaşınız olarak birkaç noktaya değinip aklınızdaki soru işaretlerini biraz olsun azaltmak en sonunda da hayatla ilgili birkaç kelam etmek istiyorum.

Yarın sabah sizin de içinde bulunduğunuz sınava girenlerden, yakınlarından ve diğer ilgililerden oluşan milyonlarla sayılabilecek bir kitlenin parçası olarak uyanacaksınız ama sizin ve yakınlarınızın bu kadar önem verdiği bu gün başka milyonların da umrunda bile olmayacak. Çeşitli yollarla sınav yerinize ulaşacaksınız, erken çıkmanızda fayda var ama tabii sabahın beşinde de yollara dökülmeyin. Sınav yerinize ulaştığınızda binanın önünde içeri alınmak için beklemeye başlayacaksınız. Kimisi ilkokuldan, kimisi mahalleden, kimisi yazlıktan arkadaşlarınızla karşılaşabilirsiniz. Hatta yanlarında bile oturabilirsiniz. Hiç arkadaşınıza da rastlamayabilirsiniz, hatta orada bile kısa süreli arkadaşlar edinebilirsiniz. İçeri alınmaya başladığınızda bir hengame başlayacak, aceleye mahal yok merak etmeyin bütün o hengame sona erdiğinde bile sınava başlamadan önce bütün işlerinizi halledecek fazlası ile vaktiniz olacak. Bu arada içeride kopya önlemi olarak tuvalet kağıdı ve kağıt havlu yok farkında olmadan dalıp da büyük tuvaletinizi yapmayın :). O işi evden çıkmadan halledin, bu yüzden sıkıntı yaşayan arkadaşlar oldu.

Salonda her sırada numara var yerinizi rahatça bulabilirsiniz. Ardından görece uzun bir süre bina içinde başıboş çiftlik hayvanları gibi dolanıp arkadaşlarınızla muhabbet edeceksiniz. Ve evet orada da tuvalette sigara içenler olacak. Siz sigara içiyorsanız girmeden için. İstediğiniz kadar yeni başlamış olun, istediğiniz kadar iyi sakladığınızı düşünün aileniz içtiğiniz ilk günden beri biliyor. Bahane uydurup uzaklaşmanıza o gün için göz yumacaklardır. Binada yakalanırsanız birkaç yıl süreyle sınava alınmayabilirsiniz bir de üzerine idari para cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Ama çok abartmayın, fazla içmek de algınızı kapatabilir. Ya ihtiyacım gelirse diyorsanız ya da içemediyseniz de üzülmeyin sınav esnasında aklınıza bile gelmeyecek. Makyaj yapmaktan kaçının; terden ötürü optik formunuza bulabilir, yüzünüzü yıkamak isterseniz sıkıntı çıkartabilir. Olabildiğince sade giyinin hatta kot-tshirt ve bir sweatshirt en uygun giyim olacaktır. Üzerinizde kıyafetten başka bir çöp parçası bile bulunmasın. Kemer takmanıza gerek bırakmayacak bir pantolon giyin, öyle bir pantolonunuz yoksa eşofman giyin.

Her sabah ne yiyorsanız onu yiyin. Kendinizi çok zorlamayın, iştahınız olmayabilir. Yediğiniz kadar.

Herkes salonlara geçtikten sonra gözetmen sayım yapıp imza toplayacak ardından sınav malzemeleriniz ve kağıtlarınız dağıtılacak. Gözetmeni iyice dinledikten sonra optik formu da dikkatli bir biçimde okuyarak doldurun. Yeterli zaman burada da tanınacaktır acele etmeyin. Kontrol amacı ile soru kitapçığınızın poşetinizi açmanıza izin verilmeden sakın açmayın. Açtıktan sonra da sorulara dikkat etmeden kitapçığı turlayın. Bazı salonlarda gözetmenler çok hassas. Onlardan da yakını sınava girenler var. Bu yüzden eşitliği bozabilecek şeylere son derece tahammülsüz olabiliyorlar. Soruları okumaya çalışırsanız kitapçığınızın gitme ihtimali var. Optik formu doldurma ve kitapçığı kontrol safhalarından sonra sınav için bekleyişiniz başlayacak. Başlayabilirsiniz sözünü bir iki dakika geç duyabilirisiniz, heyecan yapmayın o süreyi sonda ekliyorlar.

Sınavınız başlarken kalbiniz yerinden çıkacak gibi olacak, ilk soruyu okurken bu heyecan harf harf, kelime kelime azalacak. İkinci sorunun başında birazcık heyacanınız kalmış olacak, ortaladığınızda ise heyecanı bile unutmuş kendinizi sınava kaptırmış olacaksınız. Başınızı bir daha kaldırdığınızda 2 dakika kalmış olabilir bu yüzden soru başı değil ama on soruda bir saate bakın. Derse göre soru başına kafanızda ayırdığınız zamanı geçmeye başladıysanız korkmayın. Sorular tamamen rastlantısal, başa zor sorular denk gelmiş olabilir. Fakat gerçekten bir zaman sıkıntısı yaşayacak kadar bir fark oluşursa, naçizhane tavsiyem puan getirisi yüksek derslere yönelmeniz. Geçen sene sayısal arkadaşların bir kısmı Türkçe'de takılıp kalmıştı.

Sorularla ASLA cebelleşmeyin 2 denemede çözemediğiniz soruyu hemen geçin. Geçen sene netlerin ders sırasına göre 40-35-36.50-11 şeklinde gidiyordu. Türkçede ilk turda 19, sosyalde ilk turda 27, matematikte ilk turda 27 soru işaretlemiştim. Soruyu sonraya bırakmaktan korkmayın, bıraktıktan sonra da aklınız o soruda kalmasın. Çok uğraştığınız bir soruyu aradan dakikalar geçtikten sonra bir bakışta çözebilirsiniz. Tamamen bakış açısı ve ısınma meselesi.

Cevaplarınızı yanlışlığından kesin emin değilseniz değiştirmemeye gayret gösterin.

Kodlamanızı soruları çözerken soru soru yapın. Gruplar halinde ya da sonradan yapacağınız kodlamalar kaydırma ihtimali doğurabilir. Tek tek kodlamanın da bir garantisi yok, soru numarasına bakmadan kodlama yapmayın.

ASLA kopya çekmeye çalışmayın, şüphe bile çekmeyin. Gözetmenin hiçbir şey kanıtlama yükümlülüğü yok. Kopya tespiti idari bir işlemdir ve doğruluk karinesi vardır. Bunun anlamı şu: aksi kanıtlanana kadar kopya çektiniz kabul edilirsiniz.(Aynısı okulda girdiğiniz sınavlar için de geçerlidir.) Kafanızı kağıda gömün, gözetmenin suratından ve saatten başka hiçbir yere bakmayın :))

Süreniz bitti denildiği anda kalemi bırakın, kitapçığı kapatın. Soruları not almayın zaten bütün cevaplarınız kafanıza kazındı, ben cevaplarımı sınavdan 2 gün sonra ilk defa kontrol ederken bile hatırlıyordum.

Sınavdan çıktıktan sonra etrafınızdan duyduğunuz "sınav çok kolaydı canım", "falanca kısım çok basitti" gibi sözlere itibar edip moralinizi bozmayın. Üç çeşit insan sınav çok kolaydı diyebilir (çok kolay olduğunu düşünebilir demiyorum, diyebilir diyorum sebebini aşağıda açıkladım) : gerçekten sınav kağıdını yıkıp geçmiş olanlar (ki bunlar iki milyona yakın kişi içinde bin - bin beş yüz kişidir), hiçbir şey bilmeyip bir şey bildiğini sananlar ( beyin bedava diyen arkadaş KPSS'yi kazanamamıştı ), kendisi de zorlandığı için başkalarının moralini bozmaya çalışan fesat kişiler. Yoksa aylarca çaba harcayıp da bu sınava girmiş bir insan böyle bir şey demez, gerçekten öyle gelmişse bile harcadığı emeği yüceltmek için demez.


Cennetin Krallığı filminden bir alıntıya yer vermek istiyorum:

"Ibelinli Balian : (Kudüs'te) Esenlik içinde kalın. Kudüs'ün değeri nedir?

Salahaddin : Hiçbir şey,

(Biraz ileri yürür, ve geriye dönüp bakarak:)

Herşey!..."

Sınav da kendi kısıtlı bağlamı içerisinde düşünüldüğünde belki herşey ama hayatın geniş bağlamında düşünürseniz de hiçbir şey. Sizin için önemli olan hedefinize ulaşmak olsun, o hedefe ulaşmanın tek yolu bu sınav değil, başka sınavlar da var. Tek yolu sınavdan da geçmiyor, sınav olmadan da ulaşmanın yolları var. Fakültede ÖSYS'ye resmen hayatını adamış ama kafası bomboş arkadaşlar olduğu gibi ÖSYS'de hiçbir şey yapamamış, yapmamış ama yaşayarak olgunlaşmış, başka yollarla gelmiş arkadaşlar da var. Şimdi burun kıvıracağınız okullarda da hayat şartları yüzünden ya da ÖSYS ile kendini sınırlamak istememesi sebebi ile orada olan ne öğrenciler ve benzer sebeplerle orada olan öğretim görevlileri ve üyeleri var bilseniz. Tek yol üniversiteden de geçmiyor, üniversite dışından başarıya ulaşan insanların hikayelerine aşinasınızdır. Belki bilmiyorsunuz ama üniversiteye girip hatta en iyi üniversitelere girip sonra üniversiteyi kendine göre bulmayan, bırakıp kendi hayat akışına bakan sayısız insan var. Zaten belirli bir ruhsal olgunluğa sahip, zeki ve çalışkan her insan başarıya ve iç huzura ulaşır. En iyi üniversitelere de girseniz, sınavda birinci de olsanız; hiçbir yere giremeseniz de, sonuncu da olsanız; girip bıraksanız da yukarıdaki üç özelliği taşıyorsanız başarılı ve mutlu olacaksınız. Sahip değilseniz de dalgaların götürdüğü yerden başka hiçbir yere gidemeyeceksiniz. Üzgünüm ama hayat bu şekilde.

Herkese başarılar dilerim, her şey gönlünüzce olsun.
H
9 yıl
1200 TL'ye GPU hariç Oyun Kasası Önerisi (Kasa karlaştırıldı, yorumlara açık.)
Arkadaşım bilgisayar toplamak istiyor fakat toplayacağı yeni bilgisayarda eskisinden kalacak olan Sapphire Ati Radeon HD5830'u kullanmak da istiyor, onu yeterli görüyor. Ben bu konularda çok tecrübeli değilim, kendi bilgisayarımı toparlarken de aşağı yukarı topladığım parçaların ve muadillerinin piyasasını öğrenmiş oluyorum bu yüzden bütçeyi düşürmekte çok zorlandım hatta beceremedim. İleriye dönük upgrade amacı da var, anakartı da buna uygun şekilde yazarsanız sevinirim. Geçmişte olan bir takım kötü deneyimlerimizden ötürü asla ve asla vatan bilgisayardan almayacağız önerilerinizi exa ve eksenden yaparsanız sevinirim.
Exa'nın şurada robotu da varhttp://www.exa.com.tr/shop/pcwizard.asp kullanabilirsiniz.
Başlıkta da belirttiğim gibi bilgisayar oyun amaçlı kullanılacaktır.

Ekleme: İşlemci ikinci el de olabilir. Piyasasını bildiğiniz parçaları tavsiye edebilirsiniz.
H
9 yıl
1250 TL Monitör ve GPU hariç oyuncu sistem
Arkadaşım bilgisayar toplamak istiyor fakat toplayacağı yeni bilgisayarda eskisinden kalacak olan Sapphire Ati Radeon HD5830'u kullanacak. İleriye dönük upgrade amacı da olduğu için kendi kullandığım Asus Maximus V Gene z77 anakarttan almasının temel teşkil edecek bir sistem için yerinde olacağını düşündüm. Bu yüzden Maximus V Gene + HD5830'un üzerine bir sistem yazarsanız sevinirim. Anakarttan sonra geriye 700 TL bir bütçe kalıyor bununla da Kasa,PSU,CPU,RAM gibi kalan parçaların toplanması lazım. Sıkıntımız burada işte. Ne dersiniz Maximus V Gene bu bütçe için fazla mı yüksek kalıyor? İleride upgrade yapacak bir tabanı olsun diye alsın istiyorum ama sanırım anakarttan vazgeçmek gerekebilir.

Bilgisayarı Exa'dan toplayacağız bu yüzdenhttp://www.exa.com.tr/shop/pcwizard.asp şu robottan da faydalanabilirsiniz, exa'da olan parçalar üzerinden V gene'li, V gene'siz önerilerinizi yazarsanız sevinirim. Bilgisayar oyun amaçlı kullanılacaktır.

Ekleme: İşlemci ikinci el de olabilir. Piyasasını bildiğiniz parçaları tavsiye edebilirsiniz.
H
9 yıl
Bu çıkışlar nedir? Nasıl Kullanılır
Yeni aldığım Asus Maximum V Gene z77 anakartının arkasında daha önce gördüklerimden farklı olarak resimdeki çıkışlar var. Bugüne kadar hep basit kulaklıklar kullanan bir insandım ama anladığım kadarı ile bunca audio portu olduğuna göre nispeten daha iyi bir ses elde etmem mümkün . Bunları güzelce kullanabileceğim, aynı zamanda kulaklık girişi olan (masamın üzerine koyacağım kısımda) fiyatı çok da abartı olmayan bir seçeneğim var mıdır acaba? Ne tarz bir şey tavsiye edersiniz?< Resime gitmek için tıklayın >
H
9 yıl
Lisansa Kayıtlıyken Önlisansa Kaydolmak
Arkadaşlar ben şu anda 4 yıllık bir lisans programına kayıtlıyım bu sebeple örgün öğretim kapsamındaki bir başka dört yıllık programa kaydolamıyorum. Acaba 2 yıllık bölümler için yani ön-lisanslar için de aynı durum geçerli midir? Yani şimdi YGS'ye girsem ve YGS ile bir yüksekokula yerleşsem okuduğum bölümle aynı anda orayı da okuyabiliyor muyum? Bilgisi olanlar aydınlatabilirse sevinirim.
H
9 yıl
Alacağım Kitaplar - Bulduğum Fiyatlar ve Yayınevleri
Arkadaşlar aşağıdaki kitap-fiyat listesini D&R- kitapyurdu.com karşılaştırması ile edindim. Yayınevlerini tavsiye eder misiniz? Mesela Devlet'i daha önce elips yayınlarından edinmiştim berbat bir çeviriyle, kuş gibi kırpılmış, kartona basılmış bir şey geldi bu tip kötü sürprizlerle karşılaşmak istemiyorum. Acaba listede bu yayınevi kötüdür ya da bu çeviri iyi değildir diyebileceğiniz kitaplar var mı? Fiyatlar nasıl? Daha uygun bir yer tavsiyeniz var mı?

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ArfDjIz7a2RKdDJjLTdJcGZVczhEX3BEX0Q3Z1lDS1E
H
10 yıl
KYK Öncelik Sorunu
KYK Burs başvuru yaparken öncelikler arasında anne ve babası boşanmış seçeneğini gördüm, ben de bu durumda olduğum için işaretledim fakat aşağıdaki özür ve özel durumunuz menüsünde sadece "Anne ve babası hayatta ve birlikte yaşıyor" , "Anne ölü, baba sağ" "Baba ölü, anne sağ" seçenekleri var. "Anne ve babası ayrı, annesiyle yaşıyor" gibi bir seçenek göremedim. Bu durumda neyi işaretlememiz lazım. Annemle yaşadığım için, baba öldü seçeneğini işaretlesem yalan beyan olmaz mı?
H
10 yıl
Ayısavarla tanışın beyler
Erzurum'un Uzundere İlçesi'nde 30 yıllık elektronikçi 46 yaşındaki Mustafa Karasungur, çiftçilerin korkulu rüyası olan yabani hayvanların bahçe ve tarlalara girmesini önlemek için yaptığı 'ayısavar' robotuna patent aldı.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
Beyler ayısavarla tanışın
Haber videosu:http://webtv.hurriyet.com.tr/2/27147/19721496/1/iste-erzurumlu-mucidin-ayisavari.aspx
H
10 yıl
3 Kenarortay Sorusu
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.