Merhaba, yeni taşındığımız binaya dört aydır telefon ve internet hizmetini nakil ettirmeye çalışıyoruz ve bu süreç içerisinde hergün yeni bir şeyler öğreniyorum. Gel gelelim takıldığım bir nokta var. Şimdi bizim binada 21 tane daire var ancak bina içerisindeki kutuda 1-9 ve sonunda 0 rakamı ile biten yani toplamda 10 adet tek bir soket bulunuyor. (İsmi farklı olabilir.) Dairelerden gelen kablolar da bu kutunun içerisine toplanmış ve bazıları bu soket üzerine bağlı durumda. (yine 10 tanesi bağlı) Şimdi ben Türk Telekoma başvuruda bulunduğumda bana port yok deniyor. Ancak anlam veremediğim nokta ve sorun 21 dairenin bulunduğu binaya 10'luk tek bir soket takılmasından mı kaynaklı? Yani port denen şey tam olarak bu mu oluyor yoksa başka bir şeye mi deniyor? Diyelim ki port var dendi bizlere ancak bizim daireden gelen kablo o sokette yer olmadığı için boşta duruyor o zaman bu sorun kolay bir şekilde aşılabiliyor mu? İnternette bir haftadır araştırıyorum ancak net bir şey bulamadım. Son çare olarak buraya yazmanın doğru olabileceğini düşündüm. |