O

Yüzbaşı
13 Mart 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
56 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
O
4 yıl
Superonline modemi kullanmadan Turkcell TV+ kutusunu kullanmak
Rica etsem superonline modemi yerine mikrotik kullanan arkadaşlar arasında IPTV kullanamayan ama Superonline tarafından verilmiş IPTV kutusu kenarda duran varsa (Huawei ya da SAGEM fark etmez) aşağıdaki komutları mikrotikte çalıştırarak sonucu buraya yazabilir mi?
4 saatlik bir uğraştan sonra Mikrotik ile Sagem 4K IPTV kutusunu çalıştırmayı başardım. Kanallar, on-demand film ve durdur izle, kaydet izle, geri sarma da çalışıyor. Kalite oldukça iyi. Donma olmadı. 4K olan 2 kanal 50 mbit civarı multicast trafiği oluşturuyor ona rağmen Mikrotik (RB450g) cpusu %15lerden yukarı çıkmıyor..

Saat geç oldu o yüzden yarın ya da haftaya çekidüzen veririm bilmeyen arkadalara mikrotik nedir neden bu komutları giriyoruz konularına...

Öncelikle bendeki setup:
- PPPOE ether1-gateway üzerinde tanımlı ( ethernet geliyor eve 1 interfacede sonlanıyor)
- SAGEM 4K IPTV kutusunu ether3-slave-local portuna taktım. (iç networküm ether2de, yaptığım denemeler wifi ve iç networkü etkilemesin diye ayrı bir interface kullandım iptv için, şimdilik)
- kullandığım mikrotik firmware version: 6.41rc16 (gerekmedikçe bu versiyona geçmeden mevcut versiyonda kalın. Ben igmp snooping 6.40 ve üzerinde daha yeni bir kaç hafta önce desteklendiği için bu versiyona geçtim ama aşağıdaki config snooping gerektirmiyor ileride IPTV için mikrotikten dedike bir port vermek istemeyenlere lazım olacak snooping)

Komutlar:
Mikrotik mevcut ayarlarınızın bir backupını alın.

1. // IPTV adında dış interface e yeni bir VLAN tanımlıyoruz. Superonline VLAN_ID=103 kullanıyor. (hg255sde Interface adı olarak Other_R_VID_103 kullanan Superonline çalışanı arkadaşa teşekkürlerimi iletirim)

/interface vlan add interface=ether1-gateway name=IPTV vlan-id=103

2. Yeni bir bridge tanımlayarak IPTV vlanını ve IPTV cihazının bağlı olduğu mikrotik fiziksel portu bu bridge interface e ekliyoruz.

/interface bridge add name="vlan-trunk" disabled=no
/interface bridge port add interface=IPTV bridge=vlan-trunk
/interface bridge port { set [find interface=ether3-slave-local] bridge=vlan-trunk }

//kırmızı kısmı kendinize göre düzenleyin


3. Muhtemelen gerekmeyecek ama yine de...
/ip firewall filter add chain=input comment=IPTV in-interface=vlan-trunk protocol=igmp action=accept
/ip firewall filter add chain=input comment=IPTV in-interface=vlan-trunk protocol=udp action=accept
/ip firewall filter add chain=forward comment=IPTV in-interface=vlan-trunk protocol=udp action=accept

Kendi orjinal modemi olmadığı sürece IPTV cihazı ekranda state(2) yazarak kalıyor olmalı....
Ekranda 2 yazma durumu
- DHCPden PPPOE den farklı olarak 100.x.x.x li bir IP alamadığını
- NTP den saatini güncellemeyediğini gösterir.
üsteki tanımlardan sonra state 6 yı geçerek en azından kanal listesi ve on-demand filmeri gösterecek. İlk başta yaklaşık 1-2 dakika kadar görüntü gelmedi bende sonra kesik kesik ses ve sonra yayın geldi.

Beklediğinizde halen gelmezse işlemlere başlamadan evvel aldığınız config backupına geri dönün... yarın tekrar bakmaya çalışırım birşey eksikse. Bir sürü farklı config denedim bu akşam, o yüzden eksik birşey var mı emin olamadım. Eğer bir kaç arkadaş deneyebilirse ve sonucu yazarsa ona göre devam edelim.

Afiyet şeker...
O Huawei HG255s i kullanalmayı mecbur tutup dayatmayacaktın superonline...
O
11 yıl
TP-Link td-w8961nd kablosuz 802.11n 4 port modem
------------------------------------------------------UYARI-----------------------------------------------------------------
Arkadaslar bu konu açılalı
- 1 seneden fazla süre olmuş
- yeni modem modelleri var piyasada
- üretici bu modelde bazı değişiklikler yaparak versiyon 2 çıkardı bildiğim kadarıyla.
- bu modemi ilk alan bizler kablosuz ağ kapsama alanından gayet memmunken şimdi yazılanları okuduğumda (yan odadan çekmediğini belirtenler var) aynı modem olduğuna inanmakta zorluk çekiyoruz doğal olarak.

Orijinal konunun sonunda yazdığım uyarıyı tepeye almam iyi olacak sanırım:

her "multi fonksiyonel ürünü alırken yapmanız gerektigi gibi" bir modem alirken de begenmezseniz iade edebileceginiz bir yerden almanızda fayda var. Her ürün her ortamda her ihtiyacı karşılayacak diye bir kural yok. olsaydı bu kadar farklı üretici ve aynı üreticilere ait farklı modeller olmazdı.


--------------------------------------------------UYARI SONU-------------------------------------------------------------

Cok sevdigim ama artik uretilmeyen CT-5372E modemim adaptor yuzunden yandigi icin yerine, 7/24 duzgun calisacak, torrent yuzunden performans kaybi yasatmayacak bir modem arayisina giristim..

-Airties markasini daha evvel 5450 modelinde yasadigim problemler nedeniyle eledim. Sirketin hakkini yemeyeyim 3 ay ugrastirdilar ama sonra urunu iade aldilar.
Airties modemler wireless cekimi acisindan iyi ama santralden uzak noktada olan abonelerin sıklıkla hattan düşmesi, kopmalar diger modemlere gore Airtiesda daha fazla oluyor.

- Ilk başta olmuşken gigabit interfaceli bir modem olsun dedim, ama TRde su an tek gigabit switch entegre modem linksys wag320n.
MediaMarkt sagolsun 220 TL ye aldigim urunu 4. gununde geri iade etmemi sorun etmedi.
WAG320n , belki basit kullanim icin iyidir ama benim için hayal kırıklığı oldu çünkü WD TV live ile uyumsuzluk yapti (sanırım UPNP nedeniyle) ve daha onemlisi, gun asiri kapatip acmadan hattin kapasitesini kullanamadim WAG320N de. Eve geliyorum bakıyorum ki internete ping sureleri 2500 msec'e kadar çıkmış, reboot cozuyordu sadece. linksys'in telnet interface'inin olmamasi, snmp desteginin olmamasi da ayri nedenler iade etmemde.

geriye zaten cok bir secenek kalmiyor. TP-link'in alt modellerinin stabil calistigini bu bolumdeki diger konulardan okuyoruz zaten. yeni çıkmış olan TP-Link td-w8961nd modelini aldim dün ve 24 saattir test ediyorum, aletin fiyatı 90 TL civarında ama bana sorarsaniz iki tane 220 TL lik WAG320n eder bu aletteki ozellikler.


Öncelikle ürünün artıları ve eksileri:
Fiziksel artıları:

- 2 tane cikarilabilir anten mevcut, speclerinde 3dbi yaziyor, kablosuz cikis gucu 100 mw. Bu yuzden zaten cekis alani daha evvel kullandigim modemlere gore cok iyi.
- kutu icinde 2 tane telefon kablosu, adsl splitter geliyor ( 220 TL lik linksysde ne splitter ne kablo yoktu.. o yuzden bu bir artıdır)
- arkasinda power açma kapama duğmesi mevcut.
- kablosuz baglanti kurulumu icin on panelde QSS(Quick Security Setup) dugmesi mevcut... kullanan deneyen olursa nasil calistigini anlatir belki. ben web arayuzunden WPA2-PSK, AES ve 10 karakterlik bir sifre girerek kurulumu yaptim.

Fiziksel eksileri:
- kutusunun albenisi sifir. airties 5xxx serisi gibi kendisine desktop bilgisayar muamelesi yapılmasını istemiyor yani büyük degil. Ama linksys urunleri gibi uzay cagini da cagristirmiyor.
- isinma ya da isinmadan kaynakli problem yasamadim ama kutu 40 C civarinda isiniyor.

Firmware ve web arayüzünün artilari:
- dusunebileceginiz ev kullaniminda ihtiyaciniz olan hemen her ozellik mevcut, QoS, snmp, ACL, 802.11n,firewall, spi, Statik URL filtering....
- ilginc ama vlan destegi bile mevcut... izole network olusturmak isterseniz mumkun (komsu da sizin hatti kullansin wirelessdan ama evdeki ethernetten bagli cihazlara baglanamasin denebilir mesela), multi ssid destegi olsaymis o zaman tadindan yenmezdi. ileride multi ssid de gelebilir belki.
- TTNET DNS sunucularin yerine google dnsleri tanımlayabiliyorsunuz.
- Stabil calisiyor. 24 saat oldu su an alali ve networke baglayali toplam download 48 gbyte civari , ic networkte cok daha fazla transfer yapmisimdir WD TV ve nas arasinda. herhangi bir sorun yok.Yazılım Versiyonu : 1.0.0 Build 101022 Rel.57271 TPlink sitesindeki son versiyon ve modemler bu firmware ile geliyor.
- bazi TP modellerinde turkce arayuz olmadigi yazılmıştı. Sanırım tüketiciyi dinlemişler...td-w8961nd tamamen turkce arayuze sahip ... ingilizce yapmak icin epey ugrasmam gerekti.

Firmware eksileri:
- bazi modemlerde usb port mevcut ve bu porta takili yazici ya da hardiski paylasabilme ozelligi var. Bu modemde bu ozellik yok.
- ethernet ya da kablosuz ag'da baglanti yapan cihazlarin internet kullanim hizlarini sinirlamak icin kullanilabilecek rate limit ozelligi mevcut degil. ama protokol bazli Qos ozelligi var.
- multi-SSID destegi yok, ne oldugunu bilmiyorsaniz size gerekmiyordur zaten, detay bir ozellik.


< Resime gitmek için tıklayın >

arkada solda ve sağda anten girişlerine dikkat..
< Resime gitmek için tıklayın >

Bu modem, modem arayanlar icin uygun bir alternatif olarak dusunulebilir.

Güncelleme 1:3 gün oldu modemi alalı. türkçe olan web arayüzü ingilizce yapmak için teknik destek hattına erişmem gerekti. e-mailime kısa sürede cevap verdiler. destek konusunda da türkiye ofisi başarılı, ürünü tanıyorlar.


Kurulum:

TR icin hersey hazır geliyor.
Kutudan CD de cikti ama onu kullanmadan, cihazi elektrige takip TP_XYZ ismindeki sifresiz kablosuz ağa baglanip bir ip alip sonrasinda
http://192.168.1.1 user:admin pass:admin ile baglanip ilk sol ustteki "Hizli Baslat" a basmak yetiyor. Kurulum sihirbazı basit:
< Resime gitmek için tıklayın >

sonrasinda, diğer gelişmiş ayarlarla oynamak size kalmis.
ben isyerindeki network 192.168.2.0/24 oldugu icin modemin ve verdigi dhcp IP adreslerini 192.168.1 den 192.168.2.x ye cevirdim,
TT nin DNS adresleri yerine google dns serverlari tanimladim,
firewall ve qos ayarlarini kapattim,
admin sifresini degistirdim ek olarak.


1. TT DNSleri yerine Google DNSleri kullanmak ve DHCP den PClerin kullanmasini saglamak isterseniz yapmaniz gereken
Ara yuz ayarlari > LAN > DNS > Kullanici tanimli DNS sunucu secip 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 girmeniz gerekiyor.

< Resime gitmek için tıklayın >


2. Admin sifresi fabrika ayarlarinda iken "admin". Ne olur ne olmaz, degistirmekte fayda var
bakim > yonetim den sifreyi degistirebilirsiniz.
< Resime gitmek için tıklayın >

3. Torrent icin port acma islemini biraz diplere gizlemisler. Aslinda UPNP ozelligi var, torrent yazilimi kendisi portu acabilir ama siz kendiniz kontrol etmek isterseniz.

Gelismis ayarlar > NAT > Sanal Sunucu > Kural olarak 1, uygulama ismi olarak 13013 verin mesela, Protocol ALL ( ya da TCP) baslangic portu ve bitis portu 13013 Yerel IP olarak da download makinesi verilecek.

< Resime gitmek için tıklayın >

Guncelleme 2: [19.02.2011]

4. Bu modemde, en genis kablosuz kapsama alanini saglamak icin
deneyerek buldugum detaylar:

- antenler yere paralel dururken daha iyi cekiyor uzak noktalarda.
- kanal bant genisligi =20 mhz
- eger uzak noktada erisim sorunu yasiyorsaniz kablosuz modu 802.11b ye getirmeniz kapsama alanini artirir ama hiz dusurecektir.
- telnet ile baglanilan clida rtwlan txburst ve txpower gibi komutlar var ama henuz fark ettiriyor mu kontrol etmedim.
- modemin yaninda kablosuz telefon varsa uzaklastirin, parazit yapabilir.
- Eger kablosuzdan tam verim almak istiyorsaniz kanal olarak 1,6,11 disinda birsey secmenizi oneririm kanal olarak cunku piyasada satilan cogu modem bu kanallari kullaniyor bu da birbirini etkilemelere neden oluyor, ozellikle modemin olmadigi odada bunu rahatlikla fark edersiniz.

Kablosuz agda kullanilan kanallar ile ilgili bilmeniz gereken bir detay var:
< Resime gitmek için tıklayın >

ustteki cizimin aciklamasi: sadece 1,6,11 kanallari birbiri ile cakismiyor, diger kanallarin frekanslari birbiri ile cakisiyor yani birbirini etkiliyor.. bu etkilemenin boyutu modemlerin, access pointlerin ya da bilgisayarlarin birbirine uzakligi ile alakali elbette, imkan varsa bunu minimuma indirmek gerekir.

Sadece 1-6-11 birbiri ile cakismadigi icin bunu bilen modem ureticileri default kanal olarak bu 3 kanali kullaniyor genelde.. cok guzel bir dusunce..
... ama sizin modem 11, alt kat 11 , ust kat 11'i kullandiginda hep birlikte eziyete donmesi de olasi kablosuz baglantinin.

hangi kanali kullanmanizin daha iyi olacagini bulmak icin wirelessmon yazilimini evdeki bilgisayariniza yukleyip cevrenizdeki kablosuz aglarin hangi kanali kullandigini tespit edip onlardan en uzak bos kanala yerlestirin modemin kablosuz agini. (ara yuz > kablosuz> kanal) Yapabiliyorsaniz (laptop varsa) wirelessmon yazilimi acikken evi biraz dolasin... modeme yakinken sorun olmaz zaten, asil uzak odalarda daha hassas olacaktir eger ayni kanalda baska bir komsu kablosuzu varsa, o yuzden oralari da dolasmak lazim ileride o odalarda da kablosuz interneti kullanacaksaniz.


< Resime gitmek için tıklayın >
Wireless mon yazilimi:http://www.passmark.com/products/wirelessmonitor.htm
Onemli not: Wirelessmon yazilimini acik birakmayin, cunku acikken kurulu oldugu bilgisayarin kablosuz performansini etkiliyor ve paket kayiplari dusuk hiz'a neden olabiliyor.

ustteki ekrandaki kirmizi cerceveye aldigim kanal listesi ve grafigi size fikir verecektir hangi kanal'a park edeceginizi. Bu islemi kendi modeminiz kapali iken yaparsaniz daha iyi olur. ( ugrasamiyorsaniz, benim gibi 3. kanali ya da 1. kanali secmenizi oneririm, 11 ve 6 dan ne kadar uzak olursaniz okadar iyi cunku airties zyxel bu kanallari kullaniyor ve yaygin olarak kullaniliyor).

5. Modem ilk açıldığında ADSL bağlantısının hızlı bir şekilde kurulması ve daha hızlı IP almasını istiyorsanız
Yapmanız gereken şey, modemin ilk kurulumunu yaptıktan ve hattın oturduğunu ve internete çıkabildiğinizi gördükten sonra modeme web arayüzden bağlanarak, gelen durum sayfasındaki modülasyon ve annex tipi değerlerini Gelişmiş ayarlar > ADSL altında yer alan mod ve tip kısmından seçerek hattın oturması için modemin yapacağı denemeleri daha aza indirmek. Bu işlemi bir defa yapmanız yeterli. Her santral için bu değerler farklı olduğu için modemi başka bir yerde kullanmak isterseniz ileride ve ADSL oturmazsa bu değerleri tekrar otomatik duruma getirmeniz gerekir.

Örnek olarak bende G.DMT ve Annex A seçili. Bazı kullanıcılarda ADSL2+ ve Annex A seçmek gerekiyor. (aLPaSLaN07'a teşekkürler bu ayarlar için)


Güncelleme 3: [26.02.2011]
Kablosuz ag baglantisinin hizi ölçmek için bazı testler yaptım.
Kullandığım malzemeler:
kablosuz alici (Laptop) : Broadcom 802.11n Network Adapter (maksimum 65 mbit destekli internal adaptor bu,
kablosuz alici 2 :Microsonic WU102 wireless USB 802.11n cift antenli usb adaptor. ( bitenekadar'dan aldim)

kablosuz verici: tp-link td-w8961nd modem (ustteki ayarlar ile)
indirilen dosya lokasyonu : LAN ( modem'e ethernet kablosu ile bagli PC , 100 mbit)

Test sonuclari:
- modem ile ayni odada iken 1080p filmleri oynatmada, ileri geri almada sorun yok. 1080p filmin bw ihtiyaci ortamala 6.4 Mbit/sec (550 KByte ile 1100 KByte arasinda degisiyor anlik cekilen data )
- maksimum download hizini bulmak icin 1 gbytelik dosya indirme testi yaptigimda cikan sonuc ortalama 40 Mbit/sec. (zaten maksimum 65 olabilir laptop'un kablosuz adaptorunun chipseti nedeniyle)

< Resime gitmek için tıklayın >

- evin en uzak noktasi (modem ile arada 2 tunel kalip duvar, bir de acik kapi var), videoda donma karelenme yok ama ileri geri sararken bekleme yapiyor 1 saniye kadar.
- bulundugum lokasyonda wirelessmon -62 dbm gosteriyor kablosuz cekis sinyal seviyesini ( 0 a ne kadar yakin olursa okadar daha iyi)
- 1 Gbytelik dosya transferi yapma denemesi sonucu ortalama: 2.9 Mbyte/sec yani 24 mbit
< Resime gitmek için tıklayın >

hizi daha da artirmak icin baska bir ayar yapilabilir mi bakacagim ama bu hali ile 1080p film seyredilebiliyor kablosuz olarak (802.11n destekli alici olmali bu hizlar icin)

Guncelleme 4:09.03.2011
Microsonic WU102 wireless USB adaptor ile yaptigim testlerde 100 mbit sinirina ulastim ( dosyanin oldugu ethernet ile bagli PC nin ethernet portu ve modemin ethernet portu 100 mbit). modem ile ayni odada iken yaptigim 1 gbyte dosya download testi sonucu:
< Resime gitmek için tıklayın >
oldukca tatmin edici.


Guncelleme 5: [26.04.2011]
gecen sure icinde kendim modemden halen cok memmunum. performans acisindan ve haftalarca kapatmama gerek kalmadan sorunsuz calistigi icin tabi bu memmuniyetim.

forumda yazilan bilgileri ve diger kullanici yorumlarini da okumaniz yerinde olur cunku bazi kullanicilar wireless kapsama alaninin kendi kullandiklari ortamda yetersiz oldugunu ve iyi cekmedigini belirtiyor, bir okadar da kapsama alaninin onceki modemlerinden cok daha iyi oldugunu yazanlar var. ayrica iki kullanici cok sayida kablosuz aliciyi modeme bagladiklarinda performans ve paket kayiplari olduguna dair yorumlar yazmis.

Aslinda internet cafe ya da cok kullanicili ofis ortamlari icin 80 liralik bir cihaz degil daha gelismis ve foksiyon olarak belki bu modemle yarisamayacak ama paket routing ozelligi daha iyi olan enterprise urunleri tercih etmelisiniz diye bir uyari koymam gerekirdi incelemeyi yazarken ama atlamisim simdi koyuyorum. Bu inceleme ev kullanimi icin alinmis bir modemin incelemesidir.Her ne kadar evde 7/24 acik olan 6 cihazi internete bagliyor olsa da ve aylik ortalama 300-400 gbyte download yapilsa da bu cihaz uzerinden... yine de ev kullanimi icin uygundur diyelim.. sonra internet cafe isletmecileri hayal kirikligina ugrayabiliyor bu urunu cafe'de kullanmak istediklerinde.

diger konu, urun 300 mbit transfer hizini destekliyor ama bunun icin alicinizin 2.4 ghz+ 40 Mhz kanal genisligini destekliyor olmasi gerekiyor. Eger alici 20 mhz bant genisligini destekliyorsa max gorebileceginiz hiz 150 mbit.
5 Ghz destegi bu modemde bulunmuyor. 5ghz yerine 2.4 ghz uzerinde cift kanal genisligini kullanarak 300 mbit hizina ulasiyor bu modem.

Cihazin TD-W8961NB modeli cikmis, belki daha iyi fiyat/performans ozellikleri vardir onu da incelemek lazim tp-link olsun derseniz.

son olsa daha iyi olur konusu da, modeme baglanmis IP almis clientlar web arayuzden liste halinde gorulemiyor(illa telnet ile baglanmaniz gerekiyor gorebilmek icin).


bunlari da bilmenizde fayda var diye dusunduk. her "multi fonksiyonel ürünü alırken yapmanız gerektigi gibi" bir modem alirken de begenmezseniz iade edebileceginiz bir yerden almanızda fayda var. Her ürün her ortamda her ihtiyacı karşılayacak diye bir kural yok. olsaydı bu kadar farklı üretici ve aynı üreticilere ait farklı modeller olmazdı.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.