G

Yarbay
02 Ocak 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
Görüntülenme (?)
73 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
G
9 ay
Dell Gaming G15 5515 - 2021 (5600H, 5800H, 11400H, 11800H) [Ana Konu]
Dell'in Alienware serisinden ilham alan G15 2021 serisini burada tartışalım.
AMD Ryzen 5 5600H, 8GB, 512GB SSD, RTX 3050 modelini tercih ettim. Fiyatlar artarken bir süre uygun kalmıştı, çok satıldığını gördüm bu serinin özellikle bu modelin.

Ayrıntılı olarak donanım ve yazılım özelliklerini, modeller arasındaki farkları burada paylaşacağım, sizlerin de katkısını bekliyorum. Şimdilik birkaç sonuç paylaşacağım ayrıntılı sonuçlar birkaç gün sonra...

Ryzen 5 5600h, 5800h ve intel 11400h, 11800h işlemcili modelleri var. Ekran kartında ise RTX 3050, 3050Ti, 3060 modelleri var.

8 Gb 3200 Mhz SK Hynix marka ram ile geliyor. TR piyasasında bulmak çok zor bu markayı. İkinci slot boşta. Tam uyum için 16 Gb (2*8gb) kit sipariş ettim. İçinden çıkan ram'i elden çıkaracağım.

512 Gb SSD ise Samsung PM991a Nvme Pcie 3.0 x4 ve oldukça küçük M.2 2230 formatında. Dram içermiyor ancak performansı iyi diyebilirim.
İkinci m.2 Ssd slotu da var. Buraya takmak da 1 tb ssd sipariş ettim Team Mp33 modeli araştırmalarıma göre bin liranın altında en iyilerden. 2,5" slotu yok çoğu laptop gibi. Yani 2,5" Hdd veya Sata Ssd almayın, takacak yer yok. Sadece M.2

Şimdilik 8 gb ram ile yaptığım birkaç sonuç paylaşıyorum. Daha sonra 16 yapınca tekrar edip farkları gösteririm.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
G
4 yıl
Xiaomi Redmi 5 Plus [Unlock, Root, TWRP...]
Hemen giriş yapalım konumuz belli. Ben çok uğraştım siz uğraşmayın 5-10 dakikada halledin diye bu rehberi hazırladım. Hiçbir zorluğu yok bu şekilde anlayan anlamayan herkes yapabilir basit adımlar takip edilmeli o kadar. Kendiniz sorumlusunuz tabi.
(İşlemler genel ancak MIUI 9.5.4.0, Android 7.1.2 üzerinde yapılmıştır.)

Root yapmak isteyenler unlock yapmak zorundadır öncelikle. Root için de TWRP yüklemek şarttır diyebiliriz. TWRP yükledikten sonra da Root yapmak şarttır (Orijinal romda kalmak isterseniz), yoksa telefon açılmıyor başka Custom rom yüklemeden. Bu yüzden her halükarda Root için gerekli olacak dosyaları önceden telefona bir klasöre atın hazır dursun. Magisk v16 zip dosyası root için yeterlidir. (kaldırmak için ayrıca uninstall zip de var lazım olursa.) Root için mutlaka magisk kullanın çok avantajlı. Supersu, superuser hiç gerek yok.
Şuradan indirin;
https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/official-magisk-v7-universal-systemless-t3473445


Öncelikle telefonumuzda şu ayarları yapalım;
Ayarlar - Telefon Hakkında - MIUI sürümü üzerine 7+ kez ard arda basın, geliştirici ayarları menüsünün açılması için bu gerekli.
Ayarlar menüsünde artık Ek Ayarlar içerisinde "Geliştirici Seçenekleri"ni artık görebilirsiniz.
Burada "Usb hata ayıklama" seçeneğini de etkinleştirin.
"OEM Kilit Açma" seçeneğini etkinleştirin.
(Unlock işlemi bittiğinde bu sayfadaki Mi Kilit Açma Durumu = Kilit açıldı olacaktır.)
"USB üzerinden yükle" seçeneğini de aktif etmenizi öneririm bunlar ilerde belki lazım olabilir.

Öneri; Zorunlu değil ancak hazır buraya girmişken en alttaki "MIUI optimizasyonu"nu ve "Bellek optimizasyonu"nu kapatmanızı öneririm. MIUI güya %1 daha tasarruf edeceğim diye arkaplandaki uygulamaları kapatıyor gereksiz durumlarda bile, üstüne bir de bildirim sorunları yaşatıyor, RAM zaten yeterli. Bunu kapatırsanız multitasking konusunda bir nebze rahat nefes alırsınız telefon yine gayet optimize çalışıyor 4gb (veya 3gb) ram'li telefon kullandığınız keyfini biraz olsun hissedebilirsiniz, yoksa Miui çok saçma çalışıyor sanki 1-2 gb ram varmış gibi sürekli kapatma yapıyor uygulamalar yeniden yüklenip duruyor kaldığı yerden devam etmiyor, bu da pil tasarrufu yerine pil israfı yapar daha çok. Neyse konumuz değil asıl konuya devam edelim...UNLOCK
Root işlemi için öncelikle Unlock işlemi yapılmalıdır şuradan talep ediyoruz;
(MIUI hesabınızın olması ve telefon numaranız dahil bilgilerinizi vermiş olmanız unlock onayı için kolaylık ve hız sağlar)
http://en.miui.com/unlock/

Birkaç gün veya en geç 2 hafta içinde onay geliyor. Onay gelince yine aynı linkten işlemleri takip edip buradan indirdiğimiz MiFlash Unlock aracı ile bilgisayardan işlem yapıyoruz. Bu aracı açıp Agree ile katılıyoruz ve MI hesabımızın kullanıcı adı ve şifresini giriyoruz.

Unlock işlemi yaparken başta telefonu bilgisayara bağlamayın. UNLOCK'a tıklayınca bağla dediği zaman yapmanız gereken sırasıyla; telefon kapalı halde iken "Ses kısma + Güç" tuşuna basarak fastboot moduna almak ve ardından usb kablo ile bilgisayara bağlamaktır. Bu kadar.. Yaklaşık 15 - 20 saniyede işlem bitecektir.

TWRP Recovery Yüklemek
Bunu yüklemek olmazsa olmazdır. Root işlemi için, telefonu yedeklemek ve birçok işlem için bu özel recovery vazgeçilmez aracımız olacaktır.
Henüz Root yetkimiz olmadığı için fastboot metoduyla yükleme yapacağız. Şuradan faydalandım ben;https://twrp.me/xiaomi/xiaomiredmi5plus.html
Güncel twrp...img dosyamızı yine buradan cihazımıza uygun (vince) indirelim;https://eu.dl.twrp.me/vince/* [Treble] yazan Android project Treble destekli 8.1 vs rom yüklemeyi düşünenler öncesinde treble twrp recovery yüklemeyi unutmasınlar;https://androidfilehost.com/?w=files&flid=262021
[Treble] destekli romlar şimdilik önerilmiyor. Özel twrp sürümü falan da uğraşmak istemezseniz ve daha sorunsuz olsun isterseniz treble desteksiz [Non-Treble] yazan romları kurun.ADB ve usb driver yükleyelim bilgisayarımıza;
Küçük hazır paketler var.
1.4 sürümü;https://www14.zippyshare.com/v/ufYG71o0/file.html
Bu olmazsa 1.3 sürümü;https://drive.google.com/open?id=0B0MKgCbUM0itSUhpUklCTFpzWkE&authuser=0

Kurarken dosyaları sağ tık - yönetici olarak çalıştır diyelim ve önümüze çıkan sorulara Y yazarak olumlu cevap vererek ilerleyelim.
C:/adb klasörüne kurulacaktır. Daha önce indirdiğimiz TWRP 3.2....img dosyasını da bu klasöre atın dosya adını da twrp olarak değiştirin. (uzantı dahil tam adı twrp.img)

1. Telefonu kapatıp ses kısma+ güç tuşu ile fastboot moduna alın veya telefonunuz açıksa (usb ile bilgisayara bağlı) bu komutla direkt fastboot moduna alabilirsiniz;

adb reboot bootloader

Komutları nerede nasıl çalıştırıyoruz? C:/adb klasöründe boş bir yere klavyeden shift tuşuna basılı tutarken sağ tıklayıp "komut penceresini burada aç" diyoruz.


2. Artık fastboot modundayız, twrp.img dosyamız da adb klasöründe hazır olduğuna göre şu komutu yazıyoruz; (veya kopyala yapıştır yapabilirsiniz)

fastboot flash recovery twrp.img

3. İşlem bitti şimdi telefonumuzu şu komutla yeniden başlatabiliriz;
(Ancak en ÖNEMLİ kısım burada, okumaya devam edin.)

fastboot reboot

ÖNEMLİ kısım burasıdır. Reboot işlemi ile birlikte telefonumuz recovery'nin değiştiğini anlayıp orijinal recovery'ye döner, bunu engellemek için yapmamız gereken bu komuttan hemen sonra (1-2 saniye içinde) telefonu elimize alıp "Ses AÇMA + Güç" tuş kombinasyonu ile Twrp recovery'ye giriş yapıyoruz. Bu tuşlara MI logosunu görene kadar basmamız yeterlidir. (Güç tuşuna çok uzun süre basmayın, telefon yeniden başlar falan, gerekirse MI logosunu görünce güç tuşundan elinizi çekip ses açma'ya bir süre daha basılı kalın.)
Yani telefonun ilk açılışında bu şekilde TWRP'ye giriş yapmamız önemli. Yapamazsak 2. adımdan itibaren tekrar...
TWRP açılınca şifre sorup decrypt data falan derse normaldir bunu dikkate almayın "cancel" deyin. Ve bundan sonra da önemli dediğim kısmı size sorar bak böyle böyle durum var sistem beni anladı ve silmeye çalışıyor bunu engellemek için bir işlem-yama yapayım mı der, siz de evet diyerek daha doğrusu aşağıdaki çubuğu soldan sağa doğru kaydırarak onay veriyorsunuz ve işlem tamam.
(Onay vermek istemezseniz kaydırmayın Keep read only seçeneğini seçini bu sayede 1 seferlik twrp yüklemiş olursunuz yine işinizi halledersiniz. Twrp kalıcı olmayacağı ve system bölümünde modifikasyon yapılmamış olacağı için OTA ile güncellemeleri alabileceksiniz. Bunu ve diğer yönlerini aşağıda açıklayacağım ayrıca.)

Şimdi son işlem olarak magisk ile root yapacağız. Zaten root etmezsek nedense MIUI sistem açılmıyor, bende öyle oldu. Amacımız zaten root değil mi zaten, önemli değil :)

ÖNEMLİ 2... (OTA ile güncelleme almayı kaybetmek istemeyenler için)
Hem magisk ile root edip hem de OTA güncellemelerini kaybetmemek için şu yöntemi kullanabiliriz:
3. aşamadaki fastboot reboot komutundan sonra aynı şekilde "Ses AÇMA + Güç" ile Twrp recovery'ye giriş yaptıktan sonra yine şifre olayına cancel diyoruz ardından aşağıdaki çubuğu soldan sağa doğru bu sefer kaydırmıyoruz yani Twrp'nin system'i yamalamasına onay vermemiş oluyoruz. TWRP'yi 1 seferlik kullanabileceğiz demek bu. Şimdi hemen hazır twrp açıkken Install ile magisk v16 zip dosyamızı seçerek yüklüyoruz root işlemi tamam. (TWRP'den çıkmadan önce backup seçeneği ile yedek almanızı öneririm dursun bir köşede lazım olur. Root'suz şekilde yedeğini almak isterseniz magisk root zip uygulamadan öncesinde backup alabilirsiniz.) Sistemi yeniden başlatıyoruz ve işlem tamam. Magisk yüklenmiş oldu ve sistem açılışta yama yapılmamış twrp olduğunu anlayacak orijinal boot img dosyasına kendiliğinden dönecektir. Artık magisk root kullanabiliriz ve system bölümüne dokunacak işlem yapmadığımız sürece OTA ile güncellemeleri alabiliriz. Artık twrp recovery kullanamayız tabi kullanmak istediğimiz zaman yine aynı bu şekilde bozmadan 1 seferlik twrp img yüklemesi yapabilirsiniz.

*Peki Twrp recovery yükledik, ilk açılışta kaydırarak yama yapmasına da izin verdik, nasıl orijinal yani stock recovery'ye dönebiliriz? Bunun için öncelikle indirin stock boot img dosyasını; https://www6.zippyshare.com/v/oP0OAkYz/file.html

Birinci ve kolay yöntem olarak boot.img dosyasını telefona atarız, twrp'ye giriş yapıp menüden install - boot image seçerek boot.img dosyamızı gösteririz işlem tamam.

Diğer yöntem olarak ise yabancı olmadığımız şekilde;
1-2-3 adımlarını uyguluyoruz aynı şekilde. Tek fark twrp.img yerine boot.img komutunu vereceğiz;
fastboot flash recovery boot.img

Ardından aynı şekilde
fastboot reboot
İşlem tamam, telefonda artık twrp olmayacak. Yalnız daha önce twrp ile sağa kaydırarak yaptığınız yamanın system bölümüne olan etkisi de geçiyor mu emin değilim denemedim. Geçiyor ise artık OTA ile güncellemeleri alıp sorunsuz kurmanız lazım.


OTA güncelleme olmuyorsa çareler çok. MUIU son sürümü indirirsiniz;http://en.miui.com/download-340.html
1.System update yöntemi ile telefon üzerinden yapabilirsiniz.
Olmazsa
2.Recovery update ile telefon recovery menüsünden yapabilirsiniz.
Olmazsa
3. Fastboot update ile bilgisayar üzerinden yapabilirsiniz.
Bu yöntemlerin üçü de şurada;http://en.miui.com/a-233.html** TWRP recovery yerine Twrp'nin geliştirmeler eklenmiş olan daha iyi versiyonu redwolf indirmek isteyenlere öneririm;http://c.mi.com/thread-863807-1-1.html

İndirme linki sayfada, okumanızı öneririm. Farklı ve güzel özellikleri var.OTA güncelleme desteği falan diyor bunu nasıl sağlıyor bilmem denemedim şimdilik. Yine de üşenenler için sayfadaki şu anki sürümün direkt indirme linki; https://www.androidfilehost.com/?fid=818070582850497904
Yükleme yöntemi olarak 1-2-3 sırayla anlattığım twrp recovery yükleme ile birebir aynıdır hiçbir fark yoktur işlemlerde. Daha basit olarak ise twrp recovery zaten önceden yüklenmiş ise kolay yöntem olarak redwolf img dosyasını telefona atarız, twrp'ye giriş yapıp menüden install - boot image seçerek redwolf img dosyamızı gösteririz işlem tamam.ROOT:
Twrp menüsünden Install'a tıklıyoruz, daha önce indirip telefon hafızasına attığımız magisk v16...zip dosyasını gösterip onaylıyoruz. ve işlem tamam. Reboot-system diyerek telefonumuzu artık açabilir. Root'un özellikle Magisk ile Root'un keyfini çıkarabililiriz.
Keyifle kullandığım, önerdiğim sorunsuz magisk modülleri;
(Magisk manager uygulamasından saldaki indir menüsünden indirebilirsiniz.)
-youtube vanced black themed. (Kurmadan önce telefondaki youtube güncellemelerini kaldır yapılmalı.)
-Busybox for android
-Viper4android FX materialized. 2.5.0.5
(her telefonda olmalı kulaklık sesi mükemmel oluyor. busybox da olmalı bunun için.)
-ram management fixes by crok (? emin değilim multitasking konusunda faydası var mı..)
-google lens enabler
-unified hosts ****

Google camera yükleme işlemini sonra anlatacağım. Bu da basit bir magisk modülü + uyumlu Apk dosyası kurma işlemi.
G
5 yıl
[Ana Konu] Asus ROG GL502VE (1050Ti, 7300HQ, 256 gb)
Konu açan olmadı konuyu ben açıyorum sizler devam ettirin. Laptopu bir yakınıma aldık, ben kurulumları yapıp biraz da inceleme imkanı buldum. 3500 liraya iyi fiyat derken 3324 liraya düştü bir günlüğüne, kapan kaptı.

Bu model aslında FX502VE serisinden, isimlendirmesi farklı bizim gibi bazı bölgelerde.
https://www.asus.com/Laptops/FX502VE/

Sürücüler; (driver)
https://www.asus.com/Laptops/FX502VE/HelpDesk_Download/
(Driverlar için DVD geliyor ancak güncel kurmak daha iyi, zaten dvd-rom yok bu laptopta. Ekran kartını direkt nvidia sitesinden en günceli kurulmalı. Windows Update üzerinden de kuruyor gerçi çoğunu..)

***Bekleyen arkadaşlar için, kutudan çıkan DVD içeriğini komple kopyaladım, zip olarak paketledim. Herhangi bir yere önce klasörü çıkarın ardından Asus kurulum sihirbazı AsInsWiz.exe dosyasına tıklayarak tüm eksik sürücüleri otomatik kurabilirsiniz;
https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZtE8p7Z66pGMfvNDqjPtpuVmPqKGXJUecEX


Gelelim artı yönlerine;
+ 1050 değil 1050Ti ekran kartı
+ 4 çekirdekli i5 7300HQ performans serisi işlemci. (2.5 ghz base, turbo 3.5 ghz)
+ 256 gb m.2 SSD ile geliyor.
(m2 ssd ne yazık ki Pcie Nvme değil m.2 sata. Ama hızı fena değil günlük kullanımda farketmez pek.)
+ 8 gb DDR4 ram anakarta entegre. 1 adet ise boş ram slotu var buraya 16 gb'a kadar destekli, 16, 24gb olabiliyor.
+ 2,5" slotu var buraya kendiniz ikinci Ssd veya 1 tb, 2 tb harddisk takabilirsiniz.
+ Nispeten hafif ve ince bir laptop.
+ 2 adet görüntü çıkışı var;
1 x HDMI
1 x mini Display Port (Buradan yüksek tazeleme hızı olan monitörler de desteklenir.)
+ Tasarım olarak sade, aşırı oyuncu havası yok yetişkinler için uygun görünüyor sayılabilir.
+ Monitörün arka tarafı yani kapak metal malzeme hoş görünüyor, diğer yerler plastik ancak dandik sayılmaz.

+ İçi çok basit bir şekilde engelsiz açılabiliyor. Garantisi de gitmiyor muhtemelen ram ve harddisk işleminde;
https://www.youtube.com/watch?v=LUWgSeMjBCo
(Güncelleme: Asus servisine soruldu, onaylandı kendimiz takabiliriz.)
+ Çift fanlı sistem var soğutması iyi ve aşırı gürültü yok yük altında bile, uçak gibi değil tok sesi var.Gelelim eksi yönlerine;
- FullHD Lcd ancak IPS panel değil TN panel.
15.6" (16:9) LED backlit FHD (1920x1080) 60Hz Anti-Glare Panel with 45% NTSC
Bu kimine göre iyidir TN paneller oyunlarda daha hızlı tepki verir. Ancak bakış açıları dardır karşıdan bakmak gerekir yandan bakınca iyi görünmüyor. Renk gösterimi de Ips kadar iyi değildir. Aydınlatma konusunda PWm Kullanıyor mu bilmiyorum ancak 200 nit parlaklık var, dışarda kullanıma uygun sayılmaz, evde sorun olmaz.
Parlama yansıma yapmayan mat ekran olması iyi.
Ekran ortalama bir kalitesi ve iyi veya kötü diyemem. Parlaklığı ise yeterli son parlaklıkta 200 nit.
Parlaklık aşırı aydınlık ortamlarda az gelebilir ancak son parlaklıkta kullanmakta sıkıntı yok.
Monitörde PWM yok, bu iyi bir özellik demektir yanlış anlaşılmasın, PWM paneller parlaklık kısıldığı zaman gözü ve beyni yorarlar.

-Höparlör kalitesi ortalama denebilir. Yükseliği yeterli ancak kalite yok pek bas yok malum.
Kulalık çıkışını denemedim. Realtek ALC255 ses yongası var.

- DVD sürücüsü yok. Bu bana kalırsa artık eksi sayılmaz gerek yok. Bu sayede içi daha geniş, ferah ve serin oluyor, parça değişimi, temizlik gibi işlemler daha rahat yapılabiliyor.

-İşletim sistemi gelmiyor freedos olarak geliyor. (daha doğrusu android/linux tabanlı bir sistem. Windows kurulumda tüm bölümleri silip tek parça yapıp kurduk Windows 10 pro.)
Bu da aslında iyi bir durum, fiyatı düşürüyor. Sistemi kendiniz kurarsınız. Orijinal lisans kullanmak isteyenler için oldukça uygun satıcılar var. Örneğin amazon'da en çok satan şuan birinci sırada 4 Euro'ya "Windows 10 Pro" lisansı var. badgeart adında bir satıcı satıyor şuan çok uygun. (daha önce 6 euro idi.) (5 euro olmuş..)https://www.amazon.de/Windows-10-Professional-Bit-OEM/dp/B0785G1SSR/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1516470382&sr=8-2&keywords=windows+10+pro
***Çok soru geliyor bununla ilgili. Merak etmeyin Türkiye satışı var alın, kargo falan yok kod geldi, son sürüm 1709 Windows 10 Pro 64 bit kurduk lisansı girdik aktive oldu sıkıntısız.

10 Euroya Office 2016 plus da var;
https://www.amazon.de/Microsoft-Office-Professional-Plus-2016/dp/B072TSD5MJ

Yaptığım test sonuçlarına, donanımlara, yorum ve tavsiyelerime gelelim;

Laptopun tüm donanımlarını ayrıntılı şekilde görmek isteyenler için html olarak AIDA64 raporu aldım;http://s3.dosya.tc/server13/ur5slr/Report.zip.html

Rapor çok uzun, önemli parçalarını yazayım;
-DDR4 2400 mhz hızında RAM. (Açıklamalarda 2133 mhz olduğu bilgisi yanlış yazılmış.)
* Nvidia optimus teknolojisi var. 3d uygulamalar haricinde otomatik olarak intel hd630 dahili grafiğe geçiyor.
-Monitör AU Optronics B156HTN03.8 [15.6" LCD]
-Disk Sürücüsü HFS256G39TND-N210A (256 GB, SATA-III) M.2 2280 tipinde SSD.
Denetimci Türü SK hynix SH87820BB
Flash Bellek Türü SK hynix MLC NAND

-Wifi & bluetooh yongası; Intel(R) Dual Band Wireless-AC 8260. Şaşırttı bu üst seviye. (8265 en iyisi aslında.)
M.2 2232 (2230) formatında yani istenirse ileride değiştirilebilir daha yeni modellerle veya Mac OS kurulmak
istenirse düşünülebilir Mac Os (hackintosh) intel wifi desteklemiyor bildiğim kadarıyla.
-Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter
-Anakart Çipseti Intel Sunrise Point HM175, Intel Kaby Lake-H
-DMI BIOS Sürümü FX502VE.302
-Ses Bağdaştırıcı Intel Kaby Lake HDMI @ Intel Sunrise Point PCH - High Definition Audio Controller [D-1]
Ses Bağdaştırıcı Realtek ALC255 @ Intel Sunrise Point PCH - High Definition Audio Controller [D-1]
-Pil Tasarlanan Kapasitesi 64448 mWh - Tam dolu kapasite 61879 mWhTestler;

CPU-Z işlemci testi;
< Resime gitmek için tıklayın >

Cinebench ile Gpu, işlemci tek çekirdek ve işlemci çok çekirdek sonuçları;
< Resime gitmek için tıklayın >


SSD testi;
< Resime gitmek için tıklayın >


GPU-Z ekran görüntüleri;
< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


Furmark 1080p preset testi;
< Resime gitmek için tıklayın >

Furmark çalışırken ekran görüntüsü;
< Resime gitmek için tıklayın >

Nedense genelde 1380-1390 mhz'de çalıştı en fazla 1404-1417 gördü nadiren.
Benim bildiğim 1050Ti versiyonu masaüstünden daha hızlı, base hızı 1500, boost ile 1600 görmesi lazımdı?

Sıcaklık değerleri iyiydi. Furmark ile 10 dakika kadar stres testi yaptım ekran kartı birkaç dakikada 75 dereceyi gördü ve 75 derece üstüne çıkmadı bu çok iyi. 1400 mhz üstüne hızı hiç çıkmadığı içindir belki de. 1390 mhz civarı gezindi hep testin ilk saniyesinden son saniyesine kadar. Bellek hızında sorun yok.
İşlemci (CPU) ise cinebench testinde birkaç kere zorladım 80 üstüne çıkmadı bu da iyi.
öyle çok uzun testlere tabi tutamadım ancak belli bir yerden sonra zaten sabitlendi sıcaklık. Fan hızları sabit tutmak için arttı ancak çok aşırı bir ses yoktu dediğim gibi, uçak gibi de değil, çok tiz de değil duyulabilir ancak tok bir ses. Yük altında değilken fan sesi hiç duyulmuyor, hatta fanlar tamamen duruyor olabilir.


Bu arada işlemciye Intel XTU kullanarak Undervolt yaptım.
Core voltajını -50 mv indirdim. Daha fazla indirilebilir işlemciye göre -140 mv bile yapan var ancak vaktim yoktu.
Grafik kartı da undervolt yapılabilir MSI afterburner kullanarak. CTRL+F ile gelen voltaj-mhz grafiğinden yapılıyor. Vaktim yoktu yapamadım.

Bana sormayın araştırın ancak kısaca bilgi vereyim. Undervolt nedir? Fabrika çıkışı genelde ihtiyacından fazla voltaj verilen Cpu ve Gpu'ya voltaj düşürme işlemidir. Bu işlem ile performans aynı kalacak ama güç tüketimi ve sıcaklık düşecektir. Bu sayede örneğin uzun süreli oyun seanslarında sisteminiz ısınarak performans düşüşüne uğramayacaktır. Laptopun ömrünü uzatması ve elektrik faturasına küçük bir katkıyı saymıyorum bile.
G
5 yıl
[Soru] [PC için 2 adet] Xbox One S (Siyah?) 4N6-00002 Controller
Bir yakınım için kablosuz gamepad bakıyorum piyasada düzgün bişey yok mecburen parayı verip Xbox kontrolcüsü alınacak gibi..
2 adet alınacak. Kablosuz olmalı. Pc için.

Biraz daha uygun fiyata bulabildik ancak bulduğumuz ürün;
Xbox One S Wireless Controlller 4N6-00002 kodlu ürün. Siyah renkte beyaz değil bu. Nedir ne değildir?
Yanında usb kablo ile birlikte geliyormuş bu. One S orj. kontrolcü oluyor değil mi? Tek farklı siyah olması ve kablo ile gelmesi? Bluetooth ile Pc bağlantısı olan sadece One S için olması lazım zaten?

Ürün açıklaması şu şekilde;
EMSALLERİNDEN FARKLI
YENİ ORİJİNAL MICROSOFT ONE S OYUN KOLU
KABLOSUZ ve PC'de BLUETOOTH - EXTRA USB BAĞLANTILI
(PC'de bluetooth bağlantı için Windows 10 yüklü olmalıdır.)
SIFIR,
24 AY MICROSOFT GARANTİLİ,
ADINIZA/FİRMANIZA FATURALI

Kol bu;
https://www.microsoft.com/accessories/nl-nl/products/gaming/xbox-controller-cable-for-windows

https://www.microsoft.com/accessories/tr-tr/products/gaming/xbox-controller-cable-for-windows

http://www.hepsiburada.com/microsoft-xbox-one-s-wless-pc-bt-w10-controller-4n6-00002-pm-HB0000095XT7


Ayrıca sorularım bilenler cevaplasın lütfen;
-Bluetooth bağlantısı ile stabil ve oyunlarda direkt tanıma ile ilgili problem çıkıyor mu?
-2 adet kolu bilgisayara bağlayıp (bluetooth ile) sorunsuz kullanabilir miyiz, sıkıtılar oluyor mu?
Microsoft 2 adet önerilmez demiş daha sonra gelen güncelleme ile çözüldü denmiş vs... Windows güncellemesi ile bozmuşlar, sonra güncellenme beklenmiş, ayrıca firmware güncellemesi çıkmış vs.. Son durum nedir anlamadım arstechnica.com ve 106 yorumu okumaktan beynim sulandı son durum nedir? İlla kablosuz adaptör mü alacağız?
Kulaklık girişi vs önemli değil.

Kaynak;
https://arstechnica.com/gaming/2016/08/xbox-one-controllers-and-windows-10-pcs-its-all-a-mess-right-now/
G
5 yıl
(3324 TL) ASUS GL502VE-DM032 (1050Ti, 7300HQ, 8gb, 256 gb ssd)
Dünden beri bir yakınıma laptop bakıyorum 3500 liraydı tam alacaktık bugün gittigidiyor'da güne özel yüzde 5 indirim vermiş 3324 liraya hemen siparişi verdik. Fiyat çok iyi görünüyor ihtiyacı olan kaçırmasın. 4000 liraya kadar bu özelliklerde başka model yok gibi.
World kartınız varsa 50 lira da ordan puan geliyor 3274 TL oluyor, kargo bedava.
erbarbil ve incehesap satıcılarında aynı fiyat;

3.324,05 TL; https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/asus-rog-gl502ve-dm032-intel-core-i5-7300hq-8gb-256gb-ssd-4gb-gtx-1050-ti-15-6-fhd-freedos-notebook-316878284

Aynı 3.324,05 TL;https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/asus-gl502ve-dm032-i5-7300hq-8gb-256gb-ssd-4gb-gtx1050ti-freedos-316182372Model hakkında çok bilgi bulamadım sanırım bazı bölgelerde bu isimle satılıyor, aslında Asus FX502VE serisinden oluyor kendileri;https://www.asus.com/Laptops/FX502VE/https://www.asus.com/Laptops/FX502VE/specifications/


Gelelim artı yönlerine;
+ 1050 değil 1050Ti ekran kartı
+ 4 çekirdekli i5 7300HQ performans serisi işlemci. (2.5 ghz base, turbo 3.5 ghz)
+ 256 gb m.2 SSD ile geliyor.
+ 8 gb DDR4 ram anakarta entegre. 1 adet ise boş ram slotu var buraya 16 gb'a kadar destekli, 24gb olabiliyor.
+ 2,5" slotu var buraya kendiniz ikinci Ssd veya 1 tb, 2 tb harddisk takabilirsiniz.
+ 2,2 kg ile nispeten hafif.
+ 2 adet görüntü çıkışı var;
1 x HDMI
1 x mini Display Port (Buradan yüksek tazeleme hızı olan monitörler de desteklenir.)

+ İçi çok basit bir şekilde engelsiz açılabiliyor. Garantisi de gitmiyor muhtemelen ram ve harddisk işleminde;https://www.youtube.com/watch?v=LUWgSeMjBCo
+ çift fanlı sistem var soğutması muhtemelen iyidir uzun süreler oyun oynanabilir ve daha sessizdir tek fan hızlı dönmek yerine çift fan daha yavaş dönecektir.


Gelelim eksi yönlerine;
- FullHD Lcd ancak IPS panel değil TN panel.
15.6" (16:9) LED backlit FHD (1920x1080) 60Hz Anti-Glare Panel with 45% NTSC
Bu kimine göre iyidir TN paneller oyunlarda daha hızlı tepki verir. Ancak bakış açıları dardır karşıdan bakmak gerekir yandan bakınca iyi görünmüyor. Renk gösterimi de Ips kadar iyi değildir. Aydınlatma konusunda PWm Kullanıyor mu bilmiyorum ancak 200 nit parlaklık var, dışarda kullanıma uygun sayılmaz, evde sorun olmaz.
Parlama yansıma yapmayan mat ekran olması iyi.

- DVD sürücüsü yok. Bu bana kalırsa artık eksi sayılmaz gerek yok. Bu sayede içi daha geniş, ferah ve serin oluyor, parça değişimi, temizlik gibi işlemler daha rahat yapılabiliyor.

-İşletim sistemi gelmiyor freedos olarak geliyor.
Bu da aslında iyi bir durum, fiyatı düşürüyor. Sistemi kendiniz kurarsınız. Orijinal lisans kullanmak isteyenler için oldukça uygun satıcılar var. Örneğin amazon'da en çok satan şuan birinci sırada 4 Euro'ya Windows 10 Pro lisansı var. (daha önce 6 euro idi.) (5 euro olmuş..)https://www.amazon.de/gp/product/B071H4DWWZ

10 Euroya Office 2016 plus da var;https://www.amazon.de/Microsoft-Office-Professional-Plus-2016/dp/B072TSD5MJ


Bulabildiğim tek inceleme burada;http://www.pcfrm.com/asus-gl502ve-dm032-notebook-inceleme/
G
6 yıl
Xiaomi 5000 Mah Powerbank + Kılıf 55 TL (Kupon ile 44 TL)
Fiyat uygun geldi silikon kılıf ile birlikte. Bendekini hediye vermiştim yeniden alacağım sizlere de haber edeyim dedim.
Fiyat 54,99 idi satıcıya mesaj attım geçen aydan birçok kişinin en az 11 TL'lik hediye çekleri var malum ama 55 TL ve üzerinde geçerli. Bu şekilde 44 TL'ye maledeceğim kargo da yok oldukça sıcak. Reklama giriyor mu bilmiyorum ama satıcı bildiğimiz semers n11 linki;
http://urun.n11.com/sarj-cihazi/xiaomi-5000-mah-tasinabilir-sarj-aleti-powerbank-silikon-kilif-P51381380
G
8 yıl
i5 CPU ve 840m GPU ve üstü > Orta Seviye Model Önerileri
Ben dahil çoğu kişinin "orta seviye", güncel laptop arayışında olduğunu gördüğüm için genel bir öneri başlığı olsun istedim. Bu seviyede 4. nesil Intel Core i5 ve orta seviyenin en güncel ekran kartı 840m'dir. Bunu temel alarak ben öneri ve isteklerimi yazıyorum, başkaları da konuya kendi istek veya önerileri ile katılabilirler.


Öncelikle bütçem 1500-1600 TL. 4 yıldan sonra yenilemenin zamanı geldi diye düşünüyorum. Lenovo y550p makinemden memnun olsam da özellikle Sata3 ve Usb 3.0 gibi teknolojilerin eksikliğini hissetmeye başladım.. i3 m350 (2.27 ghz) işlemcisi, Nvidia 240m GPU'su ile terfi ettiğim SSD ve 8 GB DDR3 ile yeterli geliyor. Gördüğüm kadarıyla 4 yıldır çok bir gelişme yok. Dediğim gibi benim amacım Usb 3.0 ve Sata 3.0 ve diğer güncel teknolojilere sahip bir laptop'a terfi etmek. İstediğim özellikleri aşağıda belirteceğim, ona göre sorunları olmayan, tasarımı iyi, servis sorunu yaşatmayacak bir model istiyorum. Deneyimli arkadaşlar tavsiyelerini yazsın lütfen.


Önceliğim Asus, Lenovo, Dell gibi markaların performans/fiyat oranı yüksek modelleridir.

** Windows 7 lisansım var o yüzden freedos'lu olabilir. Ancak sistem hız ve uyumunda ve sürücülerde sıkıntı olacaksa Windows 8 kullanabilirim. Fiyat avantajlı ise Windows 8.1 lisanslı alabilirim, değilse freedos olsun idare ederim bir süre Win7 lisansım ile, avantajlı bir zamanda 8'e geçebilirim.

** 8 GB RAM olmazsa olmaz. 2*4 gb konfigürasyonu ile çift kanal çalışması tercihimdir. İleride 16 gb Ram'e geçebilirim, desteklemesi iyi olur. Destekli olması gereken işlemci ve çipsetlerde bile Max 8 gb. yazanlar var anlamadım gitti. En az max 16 gb destekli olması gerekir. Yanlış yazılmış olabilirler..

** Elimdeki SSD'yi takmam gerek, HDD ile bilgisayar kullanmak çekilemez artık. Bunun için HDD'yi söküp takabilmem gerekir veya daha mantıklısı DVD'yi söküp yerine SSD'mi takmam gerekir. Bu şekilde daha iyi SSD + HDD avantajlı olur. Dell'İn çok güzel kasalı modelleri var ama Dvd-rom yuvası yok sanırım ve bazı kronik sorunları var gibi..
Hdd kapasitesi çok önemli değil ama ne kadar çok o kadar iyi tabi. 1 tb, 5400 dönüşlü ve "sessiz" bir hdd tercih nedenidir. Sistem diski olarak SSD kullanacağım için fazla çalışmayacak, çalışmadığında kendini uykuya alabilen bir model olur umarım.

** Oyun oynamıyorum vakit olmuyor yıllardır ancak seneye fırsat bulabilirim. İlerisi için bulunsun diyerek güncel yeni Maxwell mimarili 840m tercih ederim. Enerji tüketimi ve performans konusunda 740m'e göre oldukça iyi gibi.

** İşlemci olarak i5 4200m tercih ederim. U serisi işlemciler kaynıyor ortalık nedense, daha pahalı işlemciler bildiğim kadarıyla ama intel peynir ekmek gibi dağıtmaya başlamış sanırım. Normal olarak M serilerinin uygun fiyat ve daha yüksek frekans, daha yüksek önbellek miktarı ile performansı fazla olacaktır. Birkaç Watt fazla yakabilir.. Ancak gördüğüm kadarı ile M serisi ve U serisi arasında çok aşırı bir performans farkı kalmamış artık eskisi gibi.

** USB çıkışları ise 4 adet tercih ederim 2*USB 3.0 ve 2*USB 3.0 ama çoğu modelde 3 adet var. Bu durumda da idare edebilirim 2*USB 3.0 girişine HDD'ler takılır, 1 adet USB 2.0 ise 4'lü çoğaltıcı ile diğer aygıtlar bağlanır...


** Ses çıkışı "optik" çıkış ile destekli olmalı. En azından Realtek gibi bilindik ve temiz ses çıkışı alınabilecek, ileride de güncel sürücü desteği sunacak bir model olsun..
Üzerindeki hoparlörler çok önemli değil ancak çok kötü olmasın, temiz ses verebilsin gerektiğinde.


** Ekran ise yine, hala..... 15.6 inç 1366*768 tercih etmek zorundayız gibi.. 1600*900 modeller çıkmadı nedense. Full HD fazla zaten ve bu fiyatlarda zor.
Parlama yapmayan Anti-Glare, MAT ekran tercihimdir. Yansıma yapan parlak ekranları hiç sevemedim. Görüntü kalitesi ve görüş açıları ortalamanın altında olmasın bu açıdan ekran önemli. Lenovo ve Acer orta seviye serilerinde ekran pek iyi değilmiş sanırım. Ekran en önemli noktalardan, ona bakıyoruz sonuçta. Kötü renkler, dar bakış açıları ve uzun tepkime süreleri kabul edilemez.


** Sorunsuz ve çekimi iyi bir WI-FI çipi ve anteni çok önemli malum.
Ayrıca "Gigabit" hızında bir ethernet, Bluetooth 4.0 HS+ güncel olarak bulunmalı.


** Isınma zaten kimsenin istemediği bir durum. Orta seviyede enerji tüketimi düşük bileşenler olduğu halde ısınma sorunu oluyorsa zaten tasarım hatası vardır atın çöpe... Bilgisayarı özellikle Download için 7/24 çalıştırırım genelde. Isınmaması, normal kullanımda aşamalı olarak gerektiğinde fanı tamamen durdurup ses yapmaması, fazla toz toplamaması iyi olacaktır.

** Klavye ve Touchpad de önemli giriş aygıtlarıdır. y550p laptopum bu konuda yeni modellerden iyi sanırım. Şimdikiler daha kötü gibi. Ciklet dedikleri düz ve aralıklı klavyeler çok düz ve rahatsız görünüyor. Touchpad ise dümdüz ve kullanması rahatsız. Lenovo'nun yeni ciklet klavyeleri nispeten daha iyi gibi ama eskisi gibi değil. Lenovo Y550P modeline bakın klavyesi harika (sayısal tuş takımımı olmaması bir yandan avantajlı...), Touchpad ise ayrı tıklama tuşları ve pürüzlü yüzeyi ile çok güzel bir kullanım sağlıyor. Neyse artık bunlara takmayıp en azından yeni klavyelere alışmaya çalışacağım.Öneriler için teşekkürler. Herkes gönlünden geçeni yazabilir. Be de yardımcı olmaya çalışırım. Ürün linkleri, fiyatları ve yorumlarını okumaya başladım ancak yanlış bir tercih yapıp sorunlarla uğraşmak istemem. En az 4 sene kullanacağım alacağım bilgisayarı.
G
13 yıl
Intel Q8300 + (Gigabyte P45 UD3P) Overclock. Yardım!
Merhaba. Uzun süredir (3 senedir) laptop kullanıyorum artık bir masaüstü geldi eve yeniden nihayet.
En son Amd 3000+ Venice işlemcim ile Oc yaptığımı hatırlıyorum:) Meraklıydım ama unuttum.. Amd'ye yatkındım zaten. Intel sistemde karar verildi.
Sistem ayrıntılarını yazacağım.
İstediğim aşina olan arkadaşların en uygun ayrıntılı değerleri yazmaları.
Amaç elimdeki sistemi hiç zorlamadan, riske etmeden, parçalara Voltaj Vermeden (Belki çok çok az verilebilir duruma göre) en yüksek verimi elde etmek. OC için topladım zaten.
Sistem:

GIGABYTE GA-EP45-UD3P
INTEL Q8300 R0 (2,5 ghz)
(İşlemcide Stok fan var ama sıcaklık sorun olmaz hvalandırma iyi, kontrol altında tutarım, stok fanı küçümsemeyin zamanında neler yaptım stok fan+ Amd 3000+ ile.. Çok çok da farketmiyor..)
Patriot Extreme Performance Viper Serisi XMP 2x2GB DDR2-1066Mhz; Cas 5 (5-5-5-15)
SEAGATE ST3500418AS, 500GB 7200.12 serisi
SAPPHIRE ATI Radeon HD4830; 1GB GDDR3/256bit DDR3, 2xDVI
Kasa: THERMALTAKE VI1000BWS
PSU: GLACIALPOWER GP-AL550A 550W (80+)

SAMSUNG SH-S223F SATA 22X DVD-RW Ve Tunçmatik 650VA UPS ile gayet iyi oldu.
A4 tech X7 Gaming klavye ve Mouse da ayrı ayrı alındı gayet güzel oldu. Yeni Samsung 22'' 2233BW de yarın geliyor..

OC yapmak istediğim parçalar diğerlerini sabit tutarak İşlemci ve VGA hızını artırmak. Patriot ramlerin de 1066 mhz üzerini görmesi de sağlanmalı zaten bunun için üretilmiş:)
Özellikle CPU için yardıma ihtiyacım var. Parçalar belli. Voltaj vermeden veya çok çok az vererek uygun bir hıza çıkmak istiyorum.
Misal 2,5 Ghz olan Q8300 işlemciyi Fsb artırarak 3.0-3,2 seviyesine kadar çıkarırız sanırım. Ramler de ona göre ayarlanarak nihai CPU hızında iken 1200 mhz civarında çalışması sorun olmaz sanırım.
Benim rica ettiğim bu aşamada ayrıntılı tavsiyeleriniz.
İşlemci 3,2 Ghz olacaksa tam ayarlar ne olmalı gibi.. Fsb, Voltaj(ram ve Cpu- pek oynamak istemem), ram çarpanı ve zamanlamaları vs nasıl ayarlanmalı işlemci o hızda iken en ideal 1200 mhz veya ne uygunsa bu hızda işlemci ramleri yüksek ve risksiz hızda sabitleyip hep böyle kullanmayı düşünüyorum açıkçası.

Sapphire 1gb 4830 Vga için OC basit olsa gerek. Forumda 512'lik model için konuşulmuş, 1 gb için de aynen geçerlidir sanırım bildiğim tüm özellikleri ve hızları aynı olan kartlar, sadece Mb farkı var..
Gpu/ram hızı arkadaşların güvenli ve voltajsız bölge olarak belirlediği 700/2100 mhz olabilir. Hatta ben daha da düşebilirim 690/2050 gibi bir hızda çalıştırmayı düşünüyorum burası kolay.
Tek merak ettiğim bazı tartışmalarda gördüm ATI'nin yeni driverı ile başarılı şekilde kendi içerisinden basitçe OC yapabiliyoruz.. Kimisi tavsiye etmiyor, işe yaramıyor diyor doğru mudur? RivaTuner mı kullanmalıyım illa ekstra program? Bu programları yıllar önce de biliyordum, hala varlar demek ki en güncel halleri ile:)

Özellikle bu kaliteli anakart üzerinde(Kasa-Psu-Havalandırma gayet iyi) bahsettiğim şekilde CPU ve Ram overlock işlemi hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Bakalım Bios menüsünü bile bilmiyorum daha(ama yatkınım tabi) kasa vs gelince inceleyeceğim. Şunun şurasında 9 saat kaldı gelmelerine. Şimdiden başlığı açmak istedim.
Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.
G
14 yıl
K750i Hakkında Herşey (Nisan 2008!)
Biliyorsunuz son zamanlarda kampanyalarla k750i 239'ye satılıyor. Hatta önceki bir kampanyada 199 ytl'ye bile satılmıştı. Bu harika telefonu uygun fiyattan birçok kişi satın aldı ve önceden beri sahibi olanlar da azımsanmayacak derecede fazla. Ben de genpatech den sipariş verdim 2 gün sonra elimde olacak. Şimdi benim de bilmediğim birçok şey var bildiklerimin yanında. Telefonun yazılımını güncelleme hatta yazılım ve kamera modifiyeleri varmış bunları konuşalım. Ekstra yazılımlar, oyunlar ve ayrıca telefonun aksesuvarları var çok güzel bunları konuşalım vs vs...
Telefon daha gelmeden ben de gerekli yazılınları vs araştırıp indirmeye başladım bile. Mesela ilk paylaşımı ben yapayım. Sony Ericsson'un kendi ürettiği SE markalı telefonlar için update yazılımı var, linki:
http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/110/61/1197898902/Update_Service_Setup-2.7.12.4.exe

K750i için bulduğum siteler:
www.myk750.lasyk.net/K750i
www.k750i.net

Ve en önemli konu bu telefon için patch'ler var çok süper faydalı şeyler. Fakat birçok versiyona göre farklı patch listeleri verilmiş. Sizce hangi versiyo en iyisidir, ve nasıl versiyon yükleyip ona göre partchleri yüklemeliyiz?

Bilgisi ve elinde dosyaları olan arkadaşlar da yardımcı olsun lütfen, ben de zamanla eklemeler yapacağım. 3,5 mm kulaklık çeviriler var mı mesela? K750i nin Walkman serisi yapılabildiğine(yazılımla) dair şeyler var, doğru mudur? Ses seviyesi gayet iyiymiş ama yükseltme yöntemleri vs..? 3 yıl önce çıkan bir telefon olmasına rağmen günümüzde bile gayet iyi bence birçok telefondan iyi yok yok, hele bu fiyata... Artık K750i konusunun baştan güncellenmesi için açtım başlığı. Telefonun özelliklerini sonuna kadar kullanabilelim bilenlerin bilgilerini paylaşması sayesinde.
Hayırlı olsun, şimdiden hepimize iyi paylaşımlar.
G
14 yıl
200 liraya hangi telefon? Acil!
Arakadaşlar yarın telefon alacağım. Bayadır külüstür bir telefon kullanıyorum böyle pat diye almak zorunda kalacağım için sizden en iyi f/p telefonlarını isteyeceğim lütfen. Kampaya varsa süper olur, internet üzerinden de alabiliriz kredi kartıyla. Bi ara 199 ytl'ye sony ericson k750 varmış kaçtı artık sanırım.
Fazla özellik aramam ama olsa da olur hani. 1,3 mpiksel kamera/veya vga ama kaliteli), hafıza kartı desteği ve dışarıya ses verebilen, şarjı az gitmeyen bir telefon olsa iyi olur. Çok Kalın olmazsa sevinirim. Bluetooth olursa da sevinirim. samsung e250 pek hoşuma gitmiyor bu özellikler olmasına rağmen...
Şu var 200 liraya sizc nasıl? w200 iyi diyorlardı onun kapaklısı mı sadece? w200 önerirseniz o nerde kaça satılıyor acaba? Bu w300i :
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=16001&productid=telcepericw300i

PHILIPS Xenium Champion ( 9@9k ) !!!Bu telefon dikkatimi çekti çok tutuluyormuş. 2 ay bekleme süresi var. vga kamera var olsun. Ve micro sd hafıza kartı desteği var. Sizce nasıl çok büyük bişey mi gibi duruyor? 104.3 x 42 x 18.7 mm. Sağlamlık, tuşların ve menü rahatlığı önemli benim için iyi midir? Bunu almayı düşünüyorum bide dışarı ses veriyorsa tam süper..
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=16001&productid=telcepph909k

Başka xenium modelleri de var önerirseniz? mesela 1 tane bu var daha var tabi birkaç tane daha..
http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryId=16001&productId=telcepph289


Motorola L6i var inceliği hoşuma gitti. 120 ytl yazıyor ama bu şekilde sayfaya girince 231 ytl yazıyor anlamadım, bunu önerir misiniz? Hafıza kartı desteği yok onu gözardı edebilirim 120 ytl ise ve iyiyse...
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=16001&productid=telcepmotl6i

LG KG290 ( 512 MB HAFIZA KARTI HEDİYE ) 184 ytl Sizce bu alınır mı? Kamerası 1.3 , hafıza kartlı... e250 gibi bişey kamerası daha iyidir herhalde. e250 nin şarjı az gidiyormuş, kamerası kötüymüş ve dışarı az ses veriyormuş. bu nasıldır?

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=16001&productid=telceplgkg290&SKU=TELCEPLGKG290

Bunların dışında da olabilir arkadaşlar. 100-200 ytl arası çok iyi olur lütfen yardım hangisi iyi, nerede kampanya var vs vs... acil.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.