A

Yüzbaşı
10 Ocak 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
63 (Bu ay: 9)
Gönderiler Hakkında
A
13 yıl
Bu Köpek Balığının Fiyatı Nasıl?
Nette gezerken şöyle bir şey buldum.

http://www.arabam.com/IKINCIEL/Ilan/Detay/2117050?MarkaModel=2009-MITSUBISHI-Lancer-1.5-GLX

Fiyatı nasıl ucuz mu? Pahalı mı?

Ne dersiniz?
A
13 yıl
E46 Kasa Yakıt Değerleri?
E46 kasa 3 serisi (3.18 - 3.20 dizel / benzinli / triptronik) yakıt değerleri hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazabilirler mi?

Syg.
A
14 yıl
Şaşi numarasından arabanın nerede üretildiğini nasıl buluyorduk?
Bir ara forumda bir arkadaş şasi numarasından vw nin nerede üretildiğini gösteren br link vermişti. Çok aramama rağmen o topic i bulamadım. Büyük ihtimalle yönetim eskiyen vw topiclerini siliyor. Bilen arkadaş yazarsa çok sevinirim.

Syg & Svg
A
14 yıl
TOSHIBA U300/U305 ALDIM, İNCELEDİM, FOTOĞRAFLADIM
Uzun zamandır araştırdığım ve mobilite kaygılarının ön planda olduğu bir tercih ile Toshiba nın yeni serisi U300/U305 laptop ımı aldım. 1 haftalık kullanım sonucu bahse konu ürünün (+) ve (-) yönlerini yazmaya ve yazıyı fotoğraflar eşliğinde süslemeye çalıştım. Umarım forum dostlarına ve bu ürün ile ilgilenen arkadaşlara bir referans olabilir.


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >Genel:

- Toshiba U305-S5077
- Windows Vista Home Premium (32-Bit)
- Intel 945 Chipset
- Intel Core 2 Duo T2080
- Wıreless 802.11a/b/g
- 1 gb Pc2-5300 Ddr Ram
- 8x Super Multi Dvd-Rw (LG)
- 160 Gb Toshiba Hd Sata 5400 Rpm
- Intel Gma950 Graphics Accelarator (8Mb-251Mb)
- 1.3 Mp VideoCam
- ExpressCard slot (ExpressCard/34 and Express Card/54)
- 5 in 1 Card Reader
- Microphone – Headphone Out
- 1394 Firewire
- 6 Cell 5400mAH Li-Ion Pil
- 13.3” TruBrite 1280*800 TFT
- 1.9 kg ( 6 Cell pil ile birlikte)
- 3* Usb port


Dizayn / İşçilik Ve Önsöz:

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


Toshiba nın malum tasarımlarının devamı niteliğinde. Ancak güncel trendlerden de etkilenmiş durumda. Örnek vermek gerekirse iç bükey ekran kapağı (üst kapak) tamamıyla 2007 trendinden Toshiba tasarım ekibinin etkilendiği / esinlendiğini göstermekte.

Ürünün tasarımı gayet hoş, herşey olması gerektiği gibi. “Ya keşke şurası da şöyle olsaydı” türünden yaklaştığım bir noktası olmadı. Ancak tabii ki bu durum tamamıyla subjektif.

Ürünün parça ve plastik kalitesi çıta üzeri tabir edebileceğimiz üst sınıf segmentte yer alıyor. Toshiba U300/U305 serisinde kaliteden taviz vermemiş. Zaten bu ürün gamında hitap ettikleri müşteri kitlesi belirli bir seviye üstü ve stabilite ile kalite konusunda taviz vermeyen potansiyel alıcılar. (bkz: Sony Vaio Sz serisi / Dell Xps M1330 serisi)

Toshiba, Notebook parça tercihlerinde geleneksel oem üreticilerden vazgeçmiyor. Mesela inceleme konusu üründe yine Lg 8x Super Multi Dvd-Rw ye rastlıyoruz.

Ama yine de 4200 Rpm Hd eleştirilerinden bıkmış olmalı ki, pil den taviz vererek bu ürüne 5400 Rpm Hd yerleştirmeyi uygun görmüşler.

Bu bölümün sonuç cümlelerini ise şöyle sıralayabiliriz;
Kesinlikle kaliteli parça ve genel görünüm. Elinize aldığınızda ve dokunduğunuzda “ Evet, gerçekten bu meretin plastiği kaliteli” dedirten bir yapıya sahip.
Hafif ve üzerinde uğraşılmış hissi veren dizayn.
İyi de bu aletin işçiliği kusursuz mu?

Tabiki hayır. Aşağıda yer alan 2 fotoğrafta görüleceği üzere 1 i ciddi (kişisel görüşüm), diğeri önemsiz 2 işçilik hatasına rastladım. İlki (ciddi olan) klavye de harflerin (buton ların) alt çizgilerinin aynı doğrultuda olmaması. Ki bu durum çoğu kullanıcının umurunda olmasa da ben bu durumdan hoşnut olmadım. Diğeri ise klavyeyi çevreleyen gri plastiğin, dış kaplama olan Onyx Mavi Yarı Saydam Plastik ile birleştiği noktada (aslında içeride kalıp görünmemesi gereken) görünmekte olan plastik birleşim nokta çıkıntısı.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


Ekran:

Güncel rakiplerinin etkisinde Glossy-Parlak ekran tercih edilmiş. Ekran da ölü Piksel yok. (Ölü Piksel olsa idi garanti durumu hakkında en ufak bir bilgi bulunmamakta, ya da ben bulamadım)

Ekran, brightness seviyesi iyi / iyi üstü seviyesinde. Contrast yeterli. Büyük ihtimalle P-Mva panel kullanılmış. (Bunu da kesin olarak söyleyemiyorum. Zira bu konuda da herhangibir doküman bulunmamakta)

< Resime gitmek için tıklayın >

Söylenebilecek tek kötü durum. (ki oldukça rahatsız edici) fotoğraf ta da görüleceği üzere parlak ve yansıyan lcd.Klavye ve Touchpad:

< Resime gitmek için tıklayın >

Sorunsuz, tıkır tıkır sesler yok. Sallanan herhangibir parça yok. Bendeki üründe FingerPrint sensor bulunmamakta (malum, fiyat). Olmadığı için yorum yapamıyorum. Touchpad in sağ kısmında ve alt kısmında ekstra sensörler ile sayfa scrool özelliği otm olarak size yardımcı oluyor. Bu açıkcası benim çok hoşuma gitti. Gayet kullanışlı.

Hoparlörler;

< Resime gitmek için tıklayın >

Bas namına hiçbirşey yok. Dinlediğiniz herşey tiz lerden ibaret. Ama çok mu kötü? Hayır. Zaten 13.3” lük bir notebook dan ne bekliyorsunuz ki? Bence normal. (Ya da normal olmasını umuyorum. Sonuçta o kadar para bayıldık di mi yani? )

Isı ve Gürültü:

İşte bu ürünle ilgili söyleyebileceğim en ciddi eleştiri: ISI. Maalesef ısınıyor. Evet evet (Bilinçli olarak 2 kere yazılmıştır) Ciddi olarak ısınıyor. Isıyı toucpad den, sol tarafta yer alan exhaust fanın soğutucuları olan bakır panellere kadar hissediyorsunuz.

Örnek vermek gerekirse yatakta yarı uzanmış olarak 40-45 dk kullandıktan sonra dizimin üstünden kaldırdığımda dizimin (Ya da bacağımın) terlemiş olduğu gördüm.

Tahmini olarak ısının 50-60 derece kadar olduğunu söyleyebilirim. Zaten kullanım klavuzunda ve adaptörün üzerinde bu durum açık olarak belirtiliyor.

Çok mu kötü? Hayır. Acer kullanmış biri olarak facia boyutlardaki ısının ne olduğunu biliyorum. Çok da kötü değil demek istiyorum (ya da bu kadar para bayılan ben, bunu kabullenmeye çalışıyorum)

Gürültü ise tam tersi. Yok. Yanlış okumadınız YOK. Yok tan kastım çok az değil hakikaten yok. Sıfıra yakın gibi bişey. Kelimelere dökemiyorum ama hakikaten, valla billa  yok.

İlk başlarda acaba fan mı çalışmıyor diyerek kontrol ettiklerimde tek hissettiğim dışarı üflenen ılık hava idi. Yani fan çalışıyor ama gürültü yok. İleri de ne olur Allah bilir.

Cd / Dvd okurken aynı durum sözkonusu. Cd nin dönme sesini dahi duymuyorsuz. (Valla sağır değilim  )

Pil:

Yorumsuz olarak yazıyorum.

Normal kullanımda 3 saat 14 Dakika (word, xls, powerpoint, karıştırma kurcalama)
Wireless web surf, download vs 1 saat 12 dk.
Dvd film izleme, 1 saat 42 dk.
Pilin şarj süresi yaklaşık olarak 2 saat (buna fazla dikkat etmedim yaklaşık olarak yazıyorum)

Webcam:

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Açıkcası çok da kullandığım bir enstrüman olmadığı için olsa da olur olmasa da olur gözüyle baktığım için fazla uğraşmadım. Ama hem fotoğraf hem de video çekebiliyor. 1.3 Mp çekim kalitesi ile ortalama bir cep telefonu kamerası kalitesinde. Hem video hem de fotoğraf çekerken çözünürlüğü manuel olarak 320*240 dan 1280*1240 a kadar ayarlayabiliyorsunuz. Ancak video yu 1280*1240 yaptığımda (monitör desteklemediği halde) alet bayaa bir çırpındı ben de vazgeçtim.Sonuç Cümleleri / + lar / -ler

Dürüst olmak gerekirse gayet memnunum. Tam istediğim gibi. Küçük, kaliteli, hafif, hızlı, sessiz. Daha ne olsun. (ısı konusunu okuyup da almaktan vazgeçecek düzeyde şüpheye düşen arkadaşlara ise Hayır diyorum. Kesinlikle alın. Ve bunda ciddiyim. Öyle çok da gözünüzde büyütecek kadar ciddi değil.

Artı lar:

- Kesinlikle kaliteli malzeme ve işçilik
- Hafif ve İnce
- 13.3” bir laptop ta 3 usb port
- İnanılmaz sessiz
- 5400 rpm Harddisk. Toshiba portable serilerde hep 4200 Rpm tercih ederdi.
- Webcam

Eksi ler:

- Isı
- Parlak ekran
- Kapakta “gocaman” bir TOSHIBA yazısı
- Fiyat

Syg. & Svg.

Not: Fotoğraflar Lumix Leica Fz-5 İle Çekildi.


[Edit]: Resimleri Düzenledim.
A
14 yıl
Dosya silememe sorunu
Deneme amaçlı yüklediğim vista premium versiyonundan xp ye döndükten sonra, vistanın (farklı partitionda) dosyalarını (Program Files - Windows) silemiyorum.

Her silmeye çalıştığımda erişim engellendi deniyor.

Bana bir çare....


Syg&Svg.
A
14 yıl
Suudi Arabistan daki Laptop Fİyatları hakkında Bilgisi Olan?
Önümüzdeki hafta Suudi Arabistan a gideceğim. Bu ülkeden laptop almayı planlıyorum. Tabii ki fiyatları uygunsa.

Bu ülkedeki laptop fiyatları hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Syg.
A
15 yıl
Bilgisayarım harici hd yi görmüyor???
Bugün Bimeks ten babalar günü kampanyası ile Kdv siz olarak Western Digital My Book Premium Es Edition 500 gb Harici hd aldım.

Akşam eve gelince pc me taktım ve kurdum. Sorunsuz çalıştı.

Ancak daha sonra (salak kafam) içindeki tüm bilgileri silerek format atmaya kalktım.

Partition magic ile format atmaya kalkarken boot ta dahili hd olmadığı için format atamayacağı bilgisi geldi. Daha sonra hiçbir şekilde hd yi (Harici hd yi) göremiyorum.

Yardımlarınızı rica ediyorum.

Syg. & Svg.
A
15 yıl
Suudi Arabistanda Cep Fiyatları Hakkında bilgisi olan?
İşim gereği Ağustos ayında Suudi Arabistan da olacağım. Bu ülkedeki cep telefonları fiyatları hakkında bilgisi olan ya da bu konuda herhangibir site bilen arkadaşın yardılarını rica ediyorum.


Syg & Svg.
A
15 yıl
deneme
A
16 yıl
VGX uzantılı video yu oynatmak?
VGX uzantısına sahip bir video m var ve ben bunu açamıyorum.

Hangi programla açabilirim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.