V

Er
12 Ağustos 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
0 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
V
5 ay
Elektronik Müzik ve Sentez Teknikleri Hakkında
Elektronik Müziğin tarihi 1800’lerin sonları – 1900’lerin başlarına dayanmaktadır. Elektronik müziğin gelişimi ile beraber synthesizerler ve teklonoji alanındaki gelişmeler, özellikle 1970'ten itibaren müziğe çok önemli ölçüde yön vermiştir. İlk altın çağınıda 1980’lerde yaşamıştır. Synthesizer elektronik müziğin ve elektronik sesler üretmedeki en temel enstrumanlarından biridir ve belkide en çok tercih edilenidir. Synthesizerlar bugün çağdaş müzik, elektronik müzik ve popüler müziklerin vaz geçilmez enstrumanıdır. Synthesizerin diğer enstrumanlardan en büyük farkları sadece tek yada birkaç renge(tınıya) sahip olmamaları ve programlama şeklinize göre çok geniş bir spectrum ve frekans aralığıda sesler üretebilmeye olanak tanımaktadır. Akustik bir seside olmadığı için ses direkt olarak bir devre içindeki sinyal jenaratoru tarafından üretilir ve ancak bir amfi ve hoparlör aracılığıyla dinelenebilinir. Sonuç olarak dört şey çok önemlidir: Dinlediğiniz odanın akustiği, hoparlörün kalitesi, sesi yaparkenki sentez tekniğiniz yani yarattığınız(programladığınız) ses tınısı(rengi) ve sesi doğru konumlardırmaya bir yardımcı konuda miks bilgisidir. İster dijital yada analog synthesizer olsun 40hz sinus'un iki ayrı alettede ürettiği şey aynıdır. Biri diğerine göre daha iyi yada kötü değildir. Öncelikli olarak synthesizeri incelediğimizde audio sinyal yolunda temel olarak osilator, mikser, filter ve vca bulunur. Bazı sistemler osc-wavefolder-vca yada osc-mixer-lpg yada osc-vca şekilde de kurulabilir. Enstrumanınız analog ise öncelikli olarak osilatörden itibaren kaç voltta yada kaç desibelde çıkış yaptığınız ve miksere kaç voltta giriş yaptığınızdan filter’a girip çıkarkenki seviyeniz bile tonunuzu ve ekolayzerinizi ciddi ölçülerde etkileyecektir. Synthesizerlerde sesin ilk oluşutuğu yer osilatördür. Çok çeşitli devreler osilatör görevi görebilir. Standart bir subtractive yada additive osiltörler haricinde, feedback yapan bir vca, filter veya bir delay modülü yada osilasyona girmiş random voltage generator, clock divider gibi kaynaklarda oscilatör olarak kullanılabilmekte ve kulağımızın duyabildiği yüksek frekanslar üretilebilmektedir.

Sentez teknikleri ise bu osilatorleri miksleyerek yada birbirlerini modüle ederek yarattığımız sesleri tanımlamanın bir yoludur. Geçmisten bugüne kadar gelmiş ortalama temel olarak 20 ve üzeri sentez tekniği bulunmaktadır. Ayrıca bunlarında haricinde bir bu kadar da advanced patch teknikleri bulunmaktadır. Sentez teknikleri yazmış olduğunuz melodi üzerinde duyumunuzu ciddi ölçüde değiştirir. Sentez teknilerini bilmek aklınızdaki sese nasıl daha doğru ve kolay gidebileceginizi bilmenizi sağlar. Duyduğunuz sesleri tarif ve ifade edebilmenizi sağlar. Bir janranın hangi sentez tekniklerinden ve onların kombinasyonundan oluştuğunu anlamanızı sağlar. Sesleri müzik içinde daha dogru konumladırmanızı sağlar. Bu teknikler (subtractive bir alet ise) yaptığınız patch’i başka bir subtractive synthesizerda (yada bu yapıya uyabilecek bir synthesizerda) çok yakın belki birebir aynı halini kurabilmenizi sağlar. Yada ayni şekilde bir davul makinasında duyduğunuz bir kick’i bir monophonic synthesizer plug-in’inde çok benzerini programlayabilirsiniz. Burada hesaplaması zor degişkenler ve envelope lerın curve’lerinin farklılıkları, envelope’nin çalişma hızları yada vca’nın açılıp kapanma hızı, curve’i, filterin kaç db ve nasıl bir curve ile frekansları kestiği, resonansının karakteri,osilatorun wavefomlarının curve'leri gibi durumlarda devreye giriyor. Tüm synthlerin birbirleri arasındaki küçük farkları ve renk farklılıklarını duyduğunuz andan itibaren zaten bütün synthleri satın almak istiyorsunuz. Elektronik müzik için müzikteki armoni kadar synthesizerler sentez teknikleri konusunda bilgili olmanızda cok önemlidir. Synthesizeri ve sentez tekniklerini "bir kompozitörsünüz ve önünüzde de bir senfoni orkestrasi var" gibi düşünebilirsiniz. Yazdığınız melodiyi nasıl bir tınıda duyacağınız ise tamamen size kalmış.
www.vaemi.net/blog
V
5 ay
Synthesizer Nedir?
Synthesizer elektronik müziğin ve elektronik seslerin üretimindeki en temel ve en çok tercih edilen enstrümanlarından biridir. Bu günün çağdaş, elektronik, ve popüler müzik tarzlarının vazgeçilmez enstrümanı haline gelmesinin yanı sıra, 1960’lardan itibaren birçok müzik tarzının oluşumunda büyük rol oynamıştır.
Dönemin önemli teknolojik gelişmeleri synthesizer ve onların müzik (tarzları) üzerinde yarattıkları değişimde oldukça etkili olmuştur. Analog teknolojinin olduğu kadar dijital teknolojinin de bu enstrümana sağladığı katkıları göz ardı etmemek gerekir.
Synthesizer dilimize ‘sentezleyici’ olarak gitmiştir. Sadece enstrüman olarak kullanılmanın yanı sıra, elektronik, mekanik yada organik sistemler için de kullanılmaktadır. Synthesizer’ları diğer enstrümanlardan ayıran en büyük fark; var olan akustik enstrümanların benzer seslerini üretebilmemizin yanı sıra, sizin programlama şeklinize göre değişen, çok geniş bir spektrum ve frekans aralığında düzenli/düzensiz frekanslar dahilinde yaratabileceğiniz sesler/tınılar üretebilme olasılığıdır.
Synthesizer’lar akustik bir ses üretmediği ve sesi direkt olarak devre içindeki sinyal jeneratörü tarafından ürettiğinden dolayı ancak bir amfi ya da hoparlör aracılığı ile dinlenebilir.
Sonuç olarak dört etkenin önemli olduğunu söyleyebiliriz;
- dinlediğiniz odanın akustiği
- dinlenilen hoparlörlerin kalitesi
- yarattığınız ses tınısı ve o sesi yaratırken kullandığınız sentez tekniği
- sesi doğru konumlandırma yardımcı olan miks bilgisi

www.vaemi.net/blog
V
5 ay
DIY Analog Drone Synthesizer Workshop
Efe Çakır ve Vaemi'den sizlere güzel haberlerimiz var. Do It Yourself Analog Drone Synthesizer Workshop yani Kendin Yap Analog Drone Sentezleyici Workshop'una katılmak için başvurularımız başlamıştır. Elektronik devre, synthesizer ve müzik aletleri yapımı ve tasarımı ile ilgili workshop’unun tekrarını yani 2.sini düzenliyoruz. İstanbul Dominus Music (Galata) da gerçekleşecek olan workshop için bir sınıf oluşturulacaktır. Katılım sınırlı sayıdadır. Mağlum içinde bulunduğumuz salgın nedeniyle dersler şimdilik çok daha sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleşecektir. Workshop’un konusu 4 osilatörlü analog bir drone synthesizer üzerinedir. Ders 28 Ağustos Cumartesi günü saat 11.00’da başlayacak olup 5-6 saat kadar sürecektir.


Aşağıda gördüğünüz bu synthesizer’ın tüm pcb ve elektronik bileşenleri size workshop’un ücreti dahilinde eksiksiz bir şekilde sağlanacaktır. Ders’e yanınızda hiçbirşey taşımadan gelmeniz yeterlidir. Lehim kalemi, lehim, pasta, hoparlör, pil gibi gerekli malzemelerde sizlere bizim tarafımızdan sağlanacaktır. Daha önceden birkaç kez lehim yapmış iseniz bu dersler tam size göre olabilir. Dersin sonunda birleştirdiğiniz synthesizer’lar sizlerin olacaktır. Dersin başında size bütün elektronik bileşenler teslim edilecek ve bir takım sema ve synthesizer’ımız ile ilgili notlar dağıtılacaktır. “Elektrik nedir?” “Kullanılan elektronik malzemeler ile ilgi temel bilgiler” “Şema okuma” gibi giriş konularından sonra synthesizer üzerinde bölüm bölüm “osilatör nedir” “VCA nedir” şeklinde sıra ile her bölümün nasıl çalıştığını anlayarak adım adım ilerleyecektir. Dersin sonunda hep beraber synthesizer’larımızı çalıyor olacağız. 


Sorularınız ve başvurular için Efe Çakır ve Vaemi (Volt Age Electronic Musical Instruments) sosyal medya hesapları üzerinden yada vaemisynth@gmail.com adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Vaemi Facebook:
https://www.facebook.com/Vaemisynth
Vaemi Instagram: https://www.instagram.com/vaemisynth/

Başvuru yapmak için workshop tarihi öncesinde ödeme yapmanız gerekmektedir. 

Workshop’tan önceki son bir hafta workshop’u iptal etmek isterseniz geri para ödemesi yapılmaz.


Video Link:
https://www.youtube.com/watch?v=9MqtU9XxkiA&feature=youtu.be
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Teknik Özellikler:

•4 Polyphony
•4 Analog Osilatör
•Dokunmatik Alanlar ve Gate Tuşları
•4 Analog Envelope (Sustain, Release)
•4 Analog Vca
•4 Kanallı Mikser
•1 Analog RC Filtre
•FM Modulation
•Adaptör ve 9V pil ile çalışabilir
•Mono Output (1/8mm jack out)
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.