H

Onbaşı
22 Mayıs 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
70 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
H
5 ay
Pycharm opencv yükleme hatası
Kod yazmak için PyCharm'ı yükledim ve Opencv kütüphanesine ihtiyacım oldu ve kütüphane yükleme sekmesimden opencv-python kütüphanesini yüklemeye çalıştığımda hata veririyor sebebi nedir? (işteyim eve gidince resim eklerim)
H
5 ay
Hislon antika kurmalı saat ile ilgili!
Elimde Hislon marka Alman malı bir kurmalı saat var fakat saat dong etmiyor hiç bir sıkıntısı yok saatin. Saat mekanizmasının içinde bir çark var o çarkı azıcık çevirince dong ediyor ama saat normal bir şekilde ilerlerken sadece bir kez dong ediyor acaba sebebi nedir? (konu hakkında bilginiz varsa saatin istediğiniz yerinin resmini atabilirim)
< Resime gitmek için tıklayın >
H
5 ay
Silinsin.
.
H
6 ay
Metal dedektörü devresi ile ilgili yardım!
Ben Thomas Scarborough tarafından yazılan "Matchless metal locator" adlı dedekörü yapmak istedim(https://www.geotech1.com/pages/metdet/projects/matchless/matchless150c.pdf). Devreyi breadboard üzerinde denedim ama çok karışık oldu. Ardından bedavaya PCB getirttim Çinden, güzelce lehimledim tüm parçaları sadece bir parça eksikti oda 0.01uF'lik seramik kondansatör. Bobinlerden biri kalın bakır tele sahip, yaklaşık 50 tur. diğeri ise ince bir bakır tele sahip ve yaklaşık 70 tur olması gerek ama devre bir türlü çalışmıyor(bobinler eski projelerden kalma yeni bir tane yapmadım) sebebi ne olabilir acaba normalde buzzer ile ses çıkarması gerekiyordu ama ben kulaklık bağladım ötmedi, buzzer aldım oda ötmedi acaba problem bobinlerden mi kaynaklı yoksa eksik olan parçadanmı yoksa bendenmi kaynaklı?
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
devre,potlar ve bobinler sağdaki bobin verici ince,soldaki alıcı kalın.
H
6 ay
Kondansatör ile ilgili yardım!
ben şimdi metal dedektörü yapacağım ama devrede 3 eleman eksik.3de kondansatör ,

1.soru :şimdi devrede 16v 100uf elektrolit kond. isteniyor bende 100uf 10v var birde 220uf 16v var hangisini kullanayım?

2.soru :Devrede 103 no'lu 0.01uf'lik seramik kond. isteniyor bende 104 var kullansam sorun olurmu?

3.soru :Devrede 102 no'lu 0.001uf'lik polistren kond. isteniyor bende 103 var daha doğrusu 103J100V yazıyor kullansam olurmu?
< Resime gitmek için tıklayın >
H
6 ay
Bedavaya PCB nasıl alınır! Gümrük vergisi 1tl çıktı!
Bedava PCB nasıl yaptırılır onu anlatacağım.

(REKLAM DEĞİLDİR BANA YARIMCI OLDU SİZEDE OLSUN İSTEDİM!)(GÜMRÜK VERGİ OLAYINDA KANITI YETERLİ VERİRSENİZ DÜŞÜK VERGİ ÇIKABİLİR BU KONU HAKKINDA GARANTİ VEREMEM AMA ÇOKDA FAZLA ÇIKMAZ!)
Ülkemizde PCB bastırmak biraz bütçemizi aşabiliyor ve yurt dışı ürünlere yönelebiliyoruz. Bende aynı şekilde bu durumu yaşadım ve Çin menşeîli bir kaç site buldum. Bu sitelerden en popülerleri JLCPCB ve PCBWAY'dir. Ama bu sitelerde PCB bastırmak 2 dolara mâl oluyor ve kargo ücretide eklenince yaklaşık 10 doları buluyor belkide daha fazla. Bende başka bir site arayışına girdim ve www.allpcb.com adlı bir siteyi buldum.
< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)Site gördüğünüz gibi her şeyi tamamıyla bedava olan PCB baskı kampanyası sunuyor.
Öncelikle siteye kayıt oluyoruz ve bize 30 dolar kupon veriyor.
Kayıt olduktan sonra giriş yapın sonra sizi ana sayfaya giriş yapılmış bir yönlendiriyor.
!!KAYIT OLMAZSANIZ BEDAVA OLMAZ!
Sol bölümde bulunan kutudaki Turuncu "Quote now" butonuna tıklıyoruz.
< Resime gitmek için tıklayın >

(Yukarıdaki resimde)Bu bölümde PCB'mizin özelliklerini seçiyoruz. Sadece bir kaç özelliği seçebiliyoruz. PCB rengi vs. ve ardından "Dimensions" bölümüne PCB'nin boyutlarını giriyoruz sonrada "Quantity" yazan bölüme kaç tane istiyorsak seçiyoruz minimum 5 adet (5 adetten fazla yapmayın yoksa gümrükte ticari mal olarak takılır!) sonra azıcık aşağıya iniyoruz ve turuncu "Quote now"a basıyoruz.
< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)ve aşağıda Kingboard/KB6165F yazıyor ve yanındada "free" yazıyor oradaki "Order now" seçeneğine tıklıyoruz.
< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)ve bu kutu açılıyor sol alt köşedeki "Shipping cost" bölümünden ülkeyi seçiyoruz yani Turkey.
< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)3 tane kargo seçeneği var gördüğünüz gibi 3'üde bedava ben DHL seçeceğim isterseniz siz farklı ya da güvenli olduğunu düşündüğünüz birini seçebilirsiniz. ardından sağ alt köşedeki turuncu "Add to cart" seçeneğine tıklıyoruz.
< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)ve önümüze küçük bir bildirim kutusu gelecek bu işlemlerin başarılı olduğunu gösterir. Kutunun üstündeki "Check out" butonuna basın.Bastığınız zaman sizi satın alma yerine gönderir.
< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)Buradan "Upload Gerber" bölümünden gerber dosyasını yükleyin. ve ardından "Buy"a basın.
< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)Buradan "Add new address"e basın ve adresinizi ekleyin.
< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)Boyadıklarımı yazın yeter. ve birde en üstteki "Contact name" yazan yere isminizi yazın. ardından "Save this Address"e basın.
En aşağıya inip Submite basın.
< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)ve bitti artık pcb üretiliyor. aşağıdaki "Go to my orders" butonuna basın.
< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)ve burdan PCB'yi takip edin sol tarafta "Allpcb auditing" yazıyor bu bir kaç gün sonra "Fabricating"e dönecek "fabricating" yazdığı zaman yazının üstüne imleci getirin orda hangi aşamada olduğu yazar yaklaşık 2 ya da maks 3 güne biter bitince size takip kodu gönderir benim kargom şuanda İstanbulda gümrük vergisinide 1tl ödedim. https://forum.donanimhaber.com/pcb-gumruge-takilirmi--149212609 girin PCB kargoya verilip İstanbul'a gelince size bildirim gelir müşteri hizmetlerini arayın diye sizden bir e-posta isterler verin e-posta adresini. size bir pdf gönderecekler bu pdf'yi benim konudaki gibi doldurun kendi bilgilerinizide kendinize göre doldurun. sizden kaç tl olduğuna dair ekran görüntüsü isteyecekler onuda epostaya sabitleyin

< Resime gitmek için tıklayın >
(Yukarıdaki resimde)aynen bu şekilde 10 dk sonra size geri otomatik eposta atarlar geri dönmenize gerek yoktur bir daha sonra kargo sizin adresinize yol alır.

Umarım yararlı olmuşumdur yaralı olduysam DH forum'a kayıtlı değilseniz kayı olup yararlı oldu gibisinden yazarsanız mutlu olurum okuduğunuz için teşekkürler.

ekleme: benim pcblerimde şimdi geldi. Gerçekten çok kaliteliler
< Resime gitmek için tıklayın >
H
6 ay
PCB baskısı için .brd ya da diğer dosyalar nasıl gerber dosyasına dönüştürülür?(PROGRAMSIZ)
Bu bir bilgilendirme yazısıdır.

PCB bastırmak isteyen ama PCB çizimi hakkında pek bir bilgisi olmayan arkadaşlar internetten buldukları .brd ya da diğer çizim programı formatındaki dosyaları nasıl pcb baskısı için nasıl gerber dosyasına dönüştürülür onu anlatıcam.

Şimdi öncelikle ben bir proje yapmak istemiştim ve bunu bir breadboard üzerinde denedim ama çok karışık oldu ve dedim ki pcb bastırayım dedim ve biraz araştırdıktan sonra baskı için gerber dosyasına ihtiyaç varmış.

< Resime gitmek için tıklayın >
PCB şeması bu şekilde bu şemayı kendim tasarlayım dedim yapamadım ve PCB üzzerinde bulunan rakamları internette aradım (04106021). ve bir github sayfasında bir kullanıcı bunu bir sitede sattığını yazmış ve linke girince orada .brd dosyasını indir yazıyordu ve indirdim.

Şimdi bir .brd ya da farklı bir formatta bir dosyam var şimdi internette EasyEDA yazıyoruz ve kayıt olup EasyEDA designer bölümüne giriyoruz.
< Resime gitmek için tıklayın >
Yukarıdaki "File" bölümünden(Sol üstte EasyEDA logosunun yanında)
< Resime gitmek için tıklayın >
"Open" bölümüne geliyoruz ve bizi 4 seçenek karşılıyor. EasyEDA,Altium,Eagle ve kiCad. Dosya uzantısı .brd ise Eagleyi seçin.
< Resime gitmek için tıklayın >
"Select file"a tıklayop dosyayı seçin ve import'a basın.
< Resime gitmek için tıklayın >

ve dosya yüklendi. öncelikle Ctrl+S'ye basıp dosyayı kaydetmemiz lazım. ardından yukarda bulunan "fabrication"a tıklayın ve orada gerber yazar oraya tıklayın ve bir bilgi kutusu gelir orda "No,Generate gerber " yazar onu seçin.

< Resime gitmek için tıklayın >
ve son olarak alttaki Generate gerbere tıklayın ve bitti şimdi pcb üretmek kaldı ben kendim www.allpcb.com sitesinden tamamıyla bedavaya yaptırdım hatta https://forum.donanimhaber.com/pcb-gumruge-takilirmi--149212609 benim yazım var tamamıyla bedavaya geldi gümrük içinse 1,69 kuruş ödedim.(REKLAM DEĞİLDİR!!!).
< Resime gitmek için tıklayın >
Yaralı olduysa ne mutlu bana hatam varsa düzeltin yazmamın sebebide ben kendim çok uğraştım programsız yapmayı bulmak için bu yüzden birilerine yardımcı olabileceğini düşündüm okuduğunuz için teşekkürler. İyi günler
H
6 ay
PCB gümrüğe takılırmı?
Ben bi' Çin menşeili bir PCB üretim sitesi buldum ve site yeni kayıt olanlara herşeyi bedava hizmet veriyor(Kargo,PCB dahil). Kargo için 3 seçeneğiniz var DHL ve diğer iki seçenek (Diğerlerini unuttum). Tamamıyla bedavaya geldi sadece adresimi yazdım ve bitti. 5 tane gelecek bu arada. Peki bu PCB'ler gümrüğe takılırmı, takılırsa ne kadar öderim ve ayrıca fazla gelirse ve ben ödemek istemezsem zorlamı alırlar yoksa gerimi gönderirler.

düzeltme:Bu arada PCB boyutları 5x4cm (5cm'ye 4cm) yani çok küçük PCB'ler.
< Resime gitmek için tıklayın >
ekleme:Büyük bir ihtimal PCB'ler yarın sabah yola çıkacaktır. Elime ulaşınca güncellerim. Site url www.allpcb.com

ekleme:Son paketleme işlemi kaldı testleri başarıyla geçti PCB.Kargoya verilince güncellerim.

ekleme:2 gün içerisinde PCBler üretildi ve şuanda kargo'ya verildi DHL kargo ile yaklaşık üç gün sonra gelir.

ekleme 24.05.2021 13.28 :Kargoya verildi 1 haziran günü gelmesi bekleniyor.

ekleme 27.05.2021 17.49 :DHL müşteri hizmetlerini aramam için bir sms geldi ve aradım ardından bir e-posta adresi istediler ardından e-posta adresi verdim ve bir pdf gönderdiler ve bu pdf'ye bilgilerimi girip geri göndermemi söylediler ve ayrıca satın aldığınız siteye ait kaç lira olduğuna dair bir ekran görüntüsü istediler aynı e-posta'ya ek yaptım ekran görüntülerini ve bedava olduğuna ait bir ekran görüntüsü daha gönderdim.

< Resime gitmek için tıklayın >
ekleme 27.05.2021 19.10 : Gümrük vergisi 1,69 kuruş çıktı DHL'de vergiyi kargocuya vermiyoruz internetten ödüyoruz haberiniz olsun.

ekleme 29.05.2021 11.45 : Şuan da takip bölümünde "Teslimatta aksama" yazıyor. Büyük bir ihtimal Korona virüsten dolayı hafta sonu yasağa denk geldiğindendir herhalde.

ekleme 31.05.2021 19.03 : Bu günde "Teslimatta aksama" yazınca merak ettim son durumu DHL müşteri hizmetlerini aradım ve kargomun gümrük işlemleri onaylandığını ve yola çıkacağını belirtti ve birkaç saat sonra takip bölümünde kargomun gümrük bölgesinden çıkıs yaptığı bilgisini aldım.

ekleme 01.06.2021 20.20 :Müşteri temsilcisi bana yalan söyledi daha yeni yola çıkmış kargo büyük bir ihtimal yarın ya da bir sonraki gün elime ulaşır.

ekleme final 02.06.2021 18.00 : kargo elime ulaştı kargocu gelmeden önce aradı paket içerisinde altı tane var. gerçekten çok kaliteli pcbler.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

almanızı şiddetle tavsiye ediyorum!!!
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.