A

Yarbay
13 Kasım 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
105 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
A
2 hafta
2022 Mokka Deneyimleri
16 Ocak 2022 tarihinde, 1.2 Mokka Elegance, beyaz renk, siyah tavan aracı İzmit Ekcan'dan teslim aldım.

Neden Mokka? 2021 Mart ayında babamın rahatsızlığıyla ilgili net bir bilgi aldım. Pandemi sürecinden dolayı okullar kapalı olduğundan, zamanımın çoğunu memleketim Uşak'ta geçirdim. Afyon'da hastaneye gitmek gerekiyordu ve bu gidişlerde babam araca (2013 model Kia Ceed) inip binmekte zorlanıyordu. "Keşke yerden yüksek bir araç alsaymışım" diye geçti içimden ancak arabayı değiştiririm diye de düşünmedim, 2022 Eylül ayına kadar.

Aracın yer yer soyulan direksiyonu kaplatmak için gittiğimde, tekrar buralara gelmeyeyim diye arabayı bakıma soktum. 2021 Kasım'dan, 2022 Eylül'e kadar toplamda 6.000 km yol yaptığımı görünce, dizel aracın bu kadar kısa mesafede riskini taşımaya gerek olmadığını düşünmeye başladım. Sanayide bir kaç ustaya danıştım ve benzinli aracın bizim için daha iyi olacağına karar verdim. Alım sürecine karar vermek çok zaman aldı, çok detaya girmek istemiyorum ama kabaca hanım araç değişikliğine sıcak bakmadı, ben değiştirmenin doğru olacağına karar versem de bunun bir ihtiyaç mı yoksa heves mi olduğunu anlamaya çalıştım. En sonunda bu aracı 3-5 sene sonra değiştirmek istesek araç fiyatlarındaki artışa bakarak bunu en iyi bugün yapabileceğimize karar verdik.

Geçmişte yarı otomatik şanzımanla ilgili yaşadığımız sorunlardan dolayı yine Ceed gibi tam otomatik şanzımanlı modellere bakmaya başladım. Hem aracı küçültmek, hem yerden yüksek bir araç konusunda kararımı vermiştim.

Araçların ölçülerine bakarak hareket ettim. 2008'in; Ceed kadar uzunluğu vardı, bu sebeple 2008'i eledim. Neden? Sapanca'da yaşıyoruz, aracı park etmek için araya park etme konusunda çok tecrübem yok (çünkü okulda park konusunda sıkışık bir durum yok). Akan bir trafik olmazsa, araya giriyorum ama trafik olduğunda arkadan gelenleri bekletmemek adına genelde pas geçiyordum. Küçük araç 3 kişilik ailemiz için yeterli dedim kendimce.

C3 Aircross'un testlerd yumuşak yol tutuşundan dolayı bakmadım. Ben Crossland için karar verdim, hanımımla birlikte test sürüşüne gittik. Aracın gaz tepkisinden rahatsız oldum. Gaza basmakla, aracın yürümesi arasında çok az bir boşluk hissettim. Yolda kasislerden geçişleri gayet toktu ancak göbekten dönerken yana doğru fazla salınması da Crossland almaktan vazgeçmeme sebep oldu. Hanımım da içinin dar olduğunu söyledi ve maalesef araç alım sürecinde Mokka'ya daha fazla vermeyelim diye Crossland almaya niyetlendim ama hanımı ikna edemedim.

Sonuç olarak daha küçük, benzinli, tam otomatik şanzımanlı, yerden yüksek araç ya Crossland olacaktı ya da Mokka. Alınabilecek Stonic ya da Bayon vardı ancak onları da hızlanma performansları düşük diye tercih etmedim. Şöyle denilebilir : Zaten az yol yapıyorsunuz, genelde de şehir içerisinde kullanıyorsunuz, performanslı motora gerek var mı? İzmit veya Sakarya' gittiğim zamanlarda, gidiş geliş yolda ihtiyaç olduğu zamanlar oluyor. Diğer bir konu da, araca tüp takmayı düşünmedim ve o araçların yakıt tüketimlerinin benzinde yüksek olacağını tahmin ediyordum, bu sebeple hiç bakmadım. Bir diğer konu da özellikle Hyundai bayilerinin araca fazladan para istemelerinden dolayı markaya uzak durdum.

Uzatmayayım, yaklaşık 1 ay araçsız kaldıktan ve bekledikten sonra, Mokka'yı teslim aldım. İlk gün alışmakta zorlandım. Salı günü yani ikinci gün araca alışmak ve şehir içerisinde kullanıp da motorun cansız olmasını istemediğim için Bozüyük'e doğru sürdüm aracı. Çarşamba günü yol bilgisayarına göre tüketim 86 km ortalama hızla, ortalam tüketim 5.3 litre görünüyordu yol bilgisayarında. Git gel toplam 290 km yol yapmışım.

Şehir içi tüketim için bir şeyler erken olabilir ama dün sıfırlamıştım (yanlış hatırlamıyorsam) 2 günde 28 km ortalama hızla, tüketim 7.3 litre görünüyor fakat ne depo ölçümü yaptım, ne de sadece şehir kullandım. Okullar açıldıktan sonra, günlük kullanımımla birlikte gerçekçi rakamlar ortaya çıkar ve ben bunları burada paylaşacağım.

Şehir dışına sürdüğüm 2 günde aracın çok sert olduğunu düşündüm. Forumda da sık sık bahsedilen, araçların lastiklerine fazla hava basıldığından sebep bir benzinlikte lastik basınçlarını 32'ye indirdim (kitapçıkta da bu değer var) ve Ceed ile kıyas edince ondan daha konforlu hissettirdi. Gerçi, Ceed'de amortisörleri değiştirdim, 1 sene sonra her kasis ya da çukurdan geçerken sürekli olarak küt küt varması beni rahatsız ediyordu. Bu aracı kullanmaya başladıktan anladım ki, ustanız senelerdir arkadaşınız olsa bile ve özel serviste (belki yağ, yağ filtresi vb hariç) parça değişimlerinde en iyisi, marka ve kaliteye önem veriyorsanız, kendinizin alması. O zaman için amortisörler ilk takıldığında Ceed ilk haline dönmüştü ama bir süre sonra yürüyenin sesli çalışması beni çok rahatsız etmişti. İoto marka, ilk defa gördüğüm, duyduğum amortisör takılmıştı araca. Sonuç olarak, Mokka'nın daha büyük jantlarına rağmen kondorundan çok memnun kaldım.

Yol tutuşu konusunda da ilk 3 gün, yüksek araç, dikkatli olmak düşüncesiyle kullandım fakat bir ara Pamukova'ya gitmem gerekti, aynı yolda araca alışmış olmanın rahatlığıyla hızım biraz daha yüksekti. Tatlı virajlarda güven vermeyecek bir durum olmadı, benim gibi ortalama bir kullanıcı için fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum; ancak aracı zorlasanız ne olur? Cevabı bende bilmiyorum, bunu test edenler var, onların testlerinde gayet iyi duruyordu.

Benim boyum 1.73, hanımım da 1.55 gibi boyu var. Araca binince bizim için aracın içi öyle aşırı dar gelmedi, bize yeter gibi görünüyor ama Ceed'e bindiğimiz gibi 6-7 kişi (4 yetişkin, 3 çocuk) birden de binemeyiz gibi görünüyor. Hatta arka tarafta 2 kişi rahat eder, 3. kişi çok zor sığar.

İnmesi binmesi rahat. Koltuk ne en alt seviyede ne de en üst konumda. Geri görüş kamerasıyla birlikte gelen arka park sensörüyle park etmek de çok büyük rahatlıkmış veya sıkışık alandan çıkmak çok rahatmış.

Aklıma geldikçe, buradan araç yol bilgisayarından çektiğim fotoğrafları da paylaşmaya çalışacağım.
A
3 yıl
İnternet Bağlantı Sorunu Çözüm Süreci
Merhaba, bu konuyu, olur da bu problemi yaşayan olursa diyerek bir yol gösterici olarak açıyorum.

Standart bir internet kullanıcısıyım, bazı srounları az bilgimle çözebilsem de çok şeyi bilmiyorum.

TTNet adsl kullanıyorum, modem zyxel VMG-3312-B10B. Geçen hafta perşembe gecesi (23 ağustos gecesi) internet birden gitti. İnternet ışığı kırmızı yanıyordu.

Cepten bir çok makale, yazı, çözüm önerisi vs okudum ve uyguladım. Maalesef hiç birisi sonuç vermedi. Evde 2 bilgisayar, wi-fi ile bağlana 3'ü cep telefonu olmak üzre 4 adet cihaz vardı.

Müşteri hizmetlerini aradım; müdahele edildi, adım adım söyledikleri yapıldı ancak maalesef modemde adsl ışığı sabit, internet ışığı yanıp-sönmesine rağmen (yani her şey normal olmasına rağmen) ne bilgisayarlar, ne de wi-fi araçları internete bağlanmıyorlardı.

DNS adresi atamak, ms dos üzerinden çeşitli komut satırları, windows 10'un önerileri, modem değişimi, kablo değişimi, bilgisayara format maalesef hiç birisi çare olmadı.

Bana müşteri hizmetlerinden önerilen elit! ekip çağırıldı, değerler iyi diyordu arkadaş, bir arkadaşına telefon açtı. Onunla bir tarafta konuşuyor, diğer taraftan kontroller yapıyordu. En sonunda telefondaki arkadaş virüs tespitinde bulundu. Yeni modem kullanmalarını talep ettim, yeni (sıfır modem, poşeti dahi yanımda açıldı) modem ile bağlanmaya çalıştılar ve yine ışıklar normal ancak ne bilgisayar, ne de wi-fi araçları internete bağlanmıyor. Virüs teorisi çöktü.

Hatalar çeşitli çeşitli oluyordu

DNS adresi bulunamadı

Aygıt doğru yapılandırılmış görünüyor ancak DNS yanıt vermedi

IP adresi alınamadı

gibi hatalar.

Bugün aynı arkadaş tekrar geldi ve bir arkadaşına telefon açtı ve port değiştirdiler (ne demek olduğunu bilmiyorum ancak sanırım fiziksel bir müdahele) ve internet geldi.

Kısacası, böyle bir sorun olduğunda, internetten bulunan çözüm yolları işe yaramadıysa, ekipten port değişimi talebinde bulunma da sorunu çözebiliyormuş. İSte rforumdan, isetr forum dışından bu sorunu yaşayan arkadaşlara yol göstermesi amacıyla, kaba taslak toparlamaya çalıştım.

Bunun yanında, superbox ile ilgili girişimim oldu; aslında defalarca yazışmalarım sonunda yönlendirme ile bana ulaşıldı. Fakat, adsl interneti geldikten sonra, onunla ilgili konuları okudukça; başvuru yapmamama için özellikle yanlış bilgi verildiğini düşünmeye başladım. Bana "4.5G çekmiyorsa, cihaz kendini kapatır" (yani bana göre en önemli kısım bu idi); müşteri temsilcisi arkadaşın bu cümlesi, ısrar etmemin önüne geçti. Fakat görüyorum ki öyle bir durum yok, cihaz 4.5 olmazsa 3G ile de internete bağlanabiliyormuş. Benim adresim, kendilerinin belirttiği lokasyonda değil, bundan dolayı da kurulum için randevu dahi vermediler (aramadılar açıkçası).

Tabii ne kadar güvenilir bilemem ancak hız testi yapan programla (sim kartım 3G destekli, telefon iphone6) seçtiğim bir Tcell vericisinde (13 km uzaklıkta görünüyor) 19.8Mbit download, 3.82 Mbit upload hızı görüyorum. Bu bilgilere paylaştım ancak adres bilgilerinin önemli olduğu söylendi.

Yaşadığım bu son sorundan dolayı, yine de superboz almak konusunda kararlıyım. Yakın çevremden, bu konuda yardım alabileceğim arkadaşların üzerinden abonelik alarak, maalesef doğru bulmasam da arka kapıdan dolaşmayı deneyeceğim.
A
4 yıl
Hem Yeni Bir Sistem, Hem Bir Akıl Danışma
Merhaba arkadaşlar (gençler). Bazı konulara baktım ancak aradığım cevaplara tam olarak ulaşamadım. Hemen konuya gireyim.

Önce akıl danışayım, oğlanın bilgisayar fx 8320 ve msı anakart üzerine kurulu. Bu bilgisayarda sadece işlemci, ram ve anakart değiştireceğim ama... Sorun burada başlıyor. Değiştirmeli miyim? Oğlanın Msı aanakartı arızalı, işlemci yanındaki soğutucuların altından sıvı akmış ve şu an kullandığımız power'dan başka bir power ile çalıştıramıyorum. Bu sebeple kendime bir sistem toparladıktan sonra bir de ansızın oğlanın bilgisayara da el atmak istemiyorum çünkü inanın fiyatların daha da yükselmesinden korkuyorum.

2 sistem birden toparlamak mantıklı mı? Yoksa oğlan bir süre daha idare etsin mi?

Kendimin de anakart, ram, işlemci ve ekran kartına ihtiyacım var.

Anakart -- Asus Rog Strix B450-F Gaming (bu anakartı değiştirmeyi düşünmüyorum, uzun ömür ve dayanıklılık açısından)

RAM -- Gskill trident Z 3000 mhz ( yukarıdaki anakarta uygun bir ram)

İşlemci -- Bu konuda arada kalıyorum r5 1500x alıp, biraz ekonomik olmaya çalışıyorum ama uzun ömür sebebiyle ve fazla harcama yapmamak için r5 2600 arasında kalıyorum.

Ekran kartı -- Yine asus ya ekonomi odaklı 1050Ti Strix OC veya 1060 OC 6 gb (dual)


yukarıdaki parçalarla nasıl bir sistem toparlayabilirim. Hem özellikle anakart dayanıklı olsun, hem de ileriyi düşünerek uzun yıllar sistem değişikliği ihtiyacı olmasın.

1500x + 1050 Ti

1500x + 1060

2600 + 1050Ti

2600 + 1060
A
5 yıl
Arkadaşlar bazı sorularım var, bildiklerinizi ve yorumlarınızı paylaşır mısınız?
Merhaba değerli arkadaşlar. Evde 2 bilgisayar var, her iki bilgisayarda da MSI R9 380 (4GB) ekran kartı var. Ekran kartının birisi 16. ayında oyunlara girdikten sonra sistemi komple kilitleme sorunu göstermeye başladı. Ram'lere yer değiştirdim, güç kaynaklarını değiştirdim, en son ekran kartlarını değiştirdiğimde sorunun ekran kartından kaynaklandığını anladım. Yaklaşık 23 günlük bekleyişin ardından MSI kartın ücret iadesine karar vermiş! Ama o zaman için 860 lira olan kart, şimdi 1.700 lira.

Daha önce de Sapphire'in aynı modelini almıştım ve kart 1 ay sonra aynı arızayı verdiğinden sebep, MSI almıştım almıştım... Bu defa nvidia kart alacağım diyerek ve şu an için bütçeme uygun düşüncesiyle gtx 1060 (6gb) aldım. Bugün de benim bilgisayarın ekran kartı aynı arızayı verdi. Kart masaüstü uygulamalarda, çizim programında, bir simulasyon programında çalışırken sorun çıkartmıyor (veya internet gezintisi) ancak bir oyuna girdikten kısa süre sonra ekran kararıyor ve görev yöneticisini çalıştıramıyorum. Reset atmam gerekiyor. Fakat, bu ay alacak durumum yok.

Bu amd ile son zamanlarda yaşadığım sıkıntılardan sebep gözümü intel sisteme çevirdim. Şimdi konuya gelirsek;

Varsayalım bir sistem toparlamak istiyorum ve ben bu sistemin uzun vadede işimi görmesini istiyorum. Evet oyun oynuyorum ama ultra ayarlarda olsun diye tutturmuyorum, genel beklentim sistemin 5 sene ve üzeri sorunsuzca hizmet etmesi.

Mevcut sistemin birisinde zalman 750 (80+ bornze), diğerinde xigmatek (80+ bronze) güç kaynakları var. Güç kaynağı, hdd, kasa harici bir sistem toparlamaya çalıştım ancak kafam allak bullak oldu. Aşağıdaki sorularıma cevaplar arıyorum.

1- İntel işlemcilerde (daha uzun süre kullanabilirim düşüncesiyle) i7-7820x işlemciye baktım. Amacım çoklu işlem gücünden ziyade, çekirdek sayısının fazla olmasından dolayı bana daha uzun süre hizmet edeceği düşüncesi. Bu işlemci gereksiz ise yerine ne alınabilir? Ryzen işlemcilere de bakmıyorum çünkü işlemci bölümündeki konulara bakıyorum (evet bir ara çok hevesli idim almak için)... Tamam kendim bilgisayarımı topluyorum ancak çok ince detaylara giremem, hem o kadar bilgim yok, hem sabrım... Sisteminde sıkıntıları olan insanları okuyorum, anakarta göre ram seçmek, güncellemeden sonra bazı farklı sorunların yaşanması... Bu ve ekran kartında yaşadığım sorunlardan dolayı amd bir sistem tasarlamıyorum.

2- Ekran kartında ise gtx 1080 çok pahalı, psikolojik olarak vermeyi düşündüğüm rakamın çok üzerinde. Burada marka bağlamında yorumalrınıza ihtiyacım var. GTX 1070 model, Evga marka bir ekran kartı almak ile Asus veya MSI almak arasında bir fark var mıdır? Örneğin, Evga GTX 1070 superClocked nasıl bir seçim olurdu. Ve okuduklarıma göre "ti" eklentili ekran kartına fazladan para vermeye de gerek yok.

3- Win 7, 64 bit kullanıyorum, bu işletim sistemini kullanmaya da devam edeceğim. 32 gb ram (2x16gb) abartı mı olur; sisteme 16gb (2x8gb) yeterli midir? Bu yeterliliği zaman bağlamında değerlendirebilir miyiz?

4- Anakart seçimi ise Asus prime x299-A oldu, bu anakart haricinde bir başka tavsiye olunur mu?

5- Sistemi toparladığımda hava soğutma ile yoluma devam edeceğim.http://thermalright.com/product/silver-arrow-itx-r/ ITX sistem için kullanılabilecek bu soğutucu, ATX bir sistemde de kullanılabilir mi?

6- Tüm bileşenler değiştikten sonra güç kaynaklarını değiştirmeye gerek var mı? Eğer değiştirmeye gerek varsa neden? Değiştirmek sorunda isem Evga marka düşünüyorum, sanırım uzun ömür açısından "gold" ibareli olan ürünlere bakmalıyım, yanılıyor muyum?


Uzun yazım için üzgünüm, sorularımın cevaplarını arıyorum sadece... Yardımcı olan, bilgi ve yorumalrını paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
A
6 yıl
Karar Açıklanınca Sanıklar Dondu Kaldı
Arkadaşlar, paylaşmam gerektiğini düşündüm. Olay her ne kadar bir mahkemede olsa, mahkeme konusu itibariyle otomobil olduğu için burada paylaşmanın da uygun olduğunu düşündüm.

http://www.hurriyet.com.tr/karar-aciklaninca-saniklar-donakaldi-40379848
A
6 yıl
Motor Yağları İle Yapılan Amatör Test
Arkadaşlar merhaba, dün motor yağını özel serviste değiştirdim.

Bu ilk defa yaptığım bir şey değil elbet ancak dün yağın rengi hafif kırmızımsı idi. Aklıma takıldı bu konu, kaliteli motor yağı seçme hususunda araştırayım dedim.

https://forum.donanimhaber.com/m_11345124/tm.htm Bu adresteki videoaya tıkladım, sayfanın sağındaki seçenekleri gezinirken alttaki videolara rastladım, hatta bu arkadaşın yaptığı diğer araştırmaları izliyorum. Fakat; Türkçe altyazı seçeneği olmadığından yaptıkları testlerin sonuçlarını anlayamıyorum. Bu konuda, dil bilen bir arkadaş yardımcı olursa sanıyorum otomobili olan herkese faydalı olur.

https://www.youtube.com/watch?v=7cnveg4bhq8

https://www.youtube.com/watch?v=hGW3THAsf6o

Üstteki videoda yaptıkları amatörce deneyden motor yağlarının aynı sıcaklık ve aynı süredeki durumlarının incelemesi yapılmış. Videonun son kısmında (eğer izlerseniz elindeki cıvata ile yağları karıştırırken) yaptığı bu incelemeden sonra: Büyük çoğunluğunun akıcılığı kaybolmuşken, bir kısmı da hala akıcı kıvamda.

Sonuç olarak ne diyeceğiz? Akıcılığı koruyan yağ daha dayanıklıdır? Daha kalitelidir? Daha uzun ömürlüdür? Daha iyi koruma sağlar? Veya akıcılığı, diğerlerine göre daha az olan yağlar için mi aynı şeyi düşüneceğiz?

Farklı videolarda aradım ancak reklam kokan hareketler var. Bense (bu test amatörce yapıldığı görünümü verdiği için) tarafsız buldum fakat, alt yazı olmaması, dil sorunu sebebiyle sonuca ulaşamadım.
A
7 yıl
Hadi Hayırlısı (başlık yazmak ne zor işmiş)
Malum hepimiz zorunlu trafik sigortası fiyatlarından ya nasibimiz aldık ya "Bakalım bana ne kadar çıakcak?" diye bekleme içersindeyiz. Az önce aşağıdaki habere rastladım, paylaşmak istedim, haber tarihi 24.07.2016, saat 16.27 olunca günceldir diye düşünüyorum.

Umarım benim gibi fiyatlarda bir düşme olmasını bekleyenlere yetişir.

Şunu vurgulama gereği de hissediyorum : Daha önce verildi mi bilmiyorum arkadaşlar, eğer verildiyse konu hemen silinsin. 3 sayfayı taradım ancak bir şey göremeyince konuyu açtım.

Haberin adresi

< Resime gitmek için tıklayın >
A
7 yıl
>>Bir garip sorun, umarım bir bilen vardır
Arkadaşlar merhaba. Benim bir sorunum var ve oldukça uzun olabilir.

1 - Evde iki bilgisayar var. Oğlanın bilgisayarında ASUS M5A 97 LE ve FX6300 işlemci, benim sistemimde MSI G43 anakart ve FX6300 işlemci vardı. Bu sistemler arasında yerel ağda bir sorun yoktu. Bu iki sistem yerel ağda oyunlarda birbirini görüyor ve LAN game ile oyun oynuyorduk.

2- Ben sistemdeki takılmalardan dolayı upgrade yaptım ve işlemcim ile anakartı değiştirdim. Şimdi sistemimde GİGABYTE 990XA-UD3 Rve 1.1 anakart ve FX 8320 işlemci var. Zaten olanlar da bundan sonra oldu.

Olay şu : Bu iki bilgisayar ev ağı kurduğumda birbirlerinde kurulan ev ağını görüyor, katılmak için soruyor ve katılıyorum. Her iki bilgisayardan karşılıklı dosya alış-verişi yapabiliyorum, ağda birbirlerini görüyorlar ama LAN game yapamıyoruz çünkü "tüm ağ haritası" nı görmek istediğimde "Eşleşme hatası bulundu" diyor. Bilgisayarlardan birisi kapalı olduğunda bu ağ haritasını gösteriyor ama ikisi de açıksa göstermiyor.

İşin ilginci bu sorunu her iki bilgisayar da yapıyor, yani upgrade yaptığım bilgisayar değil, oğlanın bilgisayar da yapıyor.

Her ikisinde de aynı ethernet bağdaştırıcı var, aynı sürümü yükledim olmadı, farklı sürümleri yükledim olmadı.

Her ikisine de tekrar, tekrar format attım, hiç bir antivirüs vs. kurmadan ilk önce ethernet bağdaştırıcı sürücülerini yükledim, olmadı.

Format yetmedi, her ikisine de farklı aygıtlardan (yani birisini dvd'den kurdum, diğerini flash diskten) kurdum, olmadı. Bunu çaprazladım, dvd ile yüklediğime flash ile; flash diskle yüklediğime dvd'den format attım, olmadı.

Güvenlik duvarını kapattım, olmadı.

Modeme rest attım, olmadı.

Modemde her iki bilgisayar ağda ve görülüyor, statik IP atadım, kendim IP numaralarını değiştirdim olmadı.

Bilgisayarda isimleri değiştirdim, çalışma grup isimlerini değiştirdim (yani kendi belirlediğim aynı isimler yaptım) olmadı.

Kablo denildi, gittim sıfır (bana öyle tavsiye ettiler Hama iyiymiş; 1.5 ve 3 metre uzunluklarında) 2 adet kablo aldım, olmadı.

İnternetten, google translate'i kullanarak çeviri yaptım, sorunumu arattım, microsoft sitesinden, forumlardan duruma yakın olan çözümleri uyguladım, olmadı.

Windows'un yönetimsel araçalrında, hizmetlerinden yine bu yukarıdaki araştırma sonuçalrına göre gerekli düzeltmeleri veya ayarları yaptım, olmadı.

Her iki bilgisayar da internete bağlanıyor, her iki bilgisayarın nete bağlanma konusunda sıkıntıları yok. Oğlanın bilgisayarında ev ağı kuruyorum, benim bilgisayar "ev ağı kurulduğunu görüyor" katılma seçeneği sunuyor, katılıyorum, dosyaları paylaşabiliyorum, alış veriş yapabiliyorum ama haritada eşleşme hatası bulundu diyor.

O bilgisayardaki ev ağından çıkıyorum, ortak ağa alıyorum ve geçiyorum kendi bilgisayarıma, kendi bilgisayarımı ev ağından çıkarıyorum, ortak ağa alıyorum ve kendi bilgisayarımdan ev ağı kuruyorum.

Diğer bilgisayar görüyor, katılıyor, paylaşıyor ama onda da, bende de bir türlü harita çıkarmıyor.

Uzun oldu, kusura bakmayın lütfen. Var mı bir çözüm öneriniz? Anakartla ethernet aygıtıyla ilgili bir sorun olabilir mi?
A
7 yıl
Ekran Kartı Fan Değişimi
Asus R9 270X ekran kartının fanlarından birisinin kanatları kırıldı. Uzun anlatmayayım ama salgı yapmaması için (çünkü ciddi anlamda salgı yapıyordu) karşısındaki kanatları ben kırdım derken efendim, kala kala 2'şer tane karşılıklı kanat kaldı.

Google Amca'ya aratınca fan satan bir site var ancak alsam uyar mı, uymaz mı anlayamadım. Ölçüleri uyuyor (çap anlamında) fakat tereddütte olduğum noktalar da var. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Bu veya benzeri bir durumla karşılaşıp fan değişimi yapan arkadaş var mı? Bu fanların ölçüleri standart mı? Özellikle (linkini verdiğim fan gibi) bağlantı ayakları 3 tane ancak bu ayaklar ile ekran kartı üzerindeki bağlantı yuvaları tam uyar mı? Veya önerebileceğiniz bir çözüm yolu var mı?


http://fancimiz.com/urun/oem-55-cm-cap-ekran-karti-fan_1636.aspx?CatId=240
A
7 yıl
Hareket Sensörlü Araç İçi Kamera
Arkadaşlar, konusu vardı ancak aramalarda bulamadım.

Bugün Sapanca gibi bir ilçede, okuduğum konulardan birisi başıma geldi. Aracıma park halindeyken birisi vurmuş, resimleri aşağıda paylaştım. Aracın kaskosu yok, gerçi olsa n'olacak, masraf küçük diye cepten yapacağız masrafı, "Amman kasko yanmasın!"...

Şimdiden sorularınızı cevaplayayım; okulun kamera kayıtlarında aracın plakası okunamıyor, bırakın onu adamın adamın eşkali bile belli olmuyor. Yine de sağolsun, okul müdürü arkadaş çok yardımcı oldu. Polise gittim, merkezde bir reklam panosunun altındaki kamera görüntülerini almak için ama kameraların bozuk olduğunu, çekim yapmadıklarını söylediler. Kısacası yapanın yanına, yaptığı kâr kaldı. 2008 yılında ilk aracımızı almıştık, o yıldan bu yana bu 4. olay...


Neyse; olan oldu, konuyu açma sebebime gelince; araç park halindeyken her hangi bir hareket sebebiyle kayıt yapan kameralar var mı? Varsayalım, ben aracı park ederken bu arabayı net olarak kamera çekti. Fakat adam bana vurup gittikten sonra, kamera kayıt etmediği için yukarıdaki soluk kamera kayıtlarıyla da bir hak iddida edemeyeceğimi düşündüm. Bu sebeple bu tip kamera alma düşüncesindeyim.

Mesela

http://www.hepsiburada.com/blacksys-ch-100b-2ch-arac-ici-kamera-p-OTDLRCH100B

Bu kamerada hareket sensörü dediği şey bu anlamamı taşıyor? Veya sizin bildiğiniz, tavsiyeleriniz varsa benimle paylaşır mısınız? Tamam bu olay da bana kaldı, ama sıkacağım, kasacağım ve arabaya kamera alacağım. Fakat olmuşken artık gerçekten iş görecek bir şey olsun istiyorum. Yardımcı olursanız, yol gösterirseniz inanın çok mutlu olacağım.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.