R

Yüzbaşı
05 Eylül 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme (?)
180 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
R
6 ay
18.000'lik klima önerisi
R
10 ay
ALİBABA FARKLI FİYATLANDIRMA
Arkadaşlar merhaba,

Alibaba üzerinden fazla sayıda usb bellek getirmek istiyorum.

Baktığım bazı ürün sayfalarında farklı kapasiteler için aynı fiyatlar veriliyor. 4 gb ile 32 gb arasında fiyat farkı gözükmüyor. Konu ile ilgili bilgisi olup yardımcı olabilecek birisi var mı?

İlginize şimdiden teşekkür ederim.
R
2 yıl
ANADOLU JET'iN ŞARK KURNAZLIĞI
2019.08.03 Cumartesi tarihli TK7178 tarifeli Ankara Çanakkale Anadolu Jet seferine eşim ve kızım için 2 adet bilet aldım. Kızım 30 aylık ve son gün check-in işlemine girdiğimde gördüğüm manzara 30 aylık kızımın ve annesinin koktuklarını koridorun ayrı ayrı taraflarına atandığı. Firmayı aradığımda ekstra ücret ödeyerek yan yana oturabileceklerini ilettiler.


Parayı vermezsek 30 aylık kızımı ve annesini ayrı ayrı koltuklarda mı yolculuk yaptıracaksınız diye sorduğumda evet dediler.

15 TL para almak için attıkları taklayı çok yadırgadım. Çok bir para değil ama o parayı veremeyecek insanlarda olabilir.

Yaşadığım şehir de bu firma dışında başka bir firmanın seferi olsa inanın bir daha önünden geçmem.
R
3 yıl
Hepsiburada fiyat kandırmacası
Hepsiburada.com anasayfa üzerinden mutfak gereçleri için başlattığı net %50 indirim kampanyasında anasayfa ile ürün sayfasında farklı fiyat gösteriyor. Stok kodu hbv00000c19pm olan "Korkmaz A1356 Zeta 6 Parça Omlet Takımı Bej" ürünü ana sayfadaki kampanya da 124,91 TL iken ürün sayfasında 139,90 TL gözüküyor. (Ekran görüntülerinde fiyatlar gözükmektedir.) Müşteri hizmetleri dalga geçer gibi yeni olan kampanya da fiyat güncellenmemiş diyor. Paranızı kaptırmayın.< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
R
3 yıl
Beyin kanseri ile mücadele eden minik Onur Ege'ye yardım
Arkadaşlar merhaba
2005 den beri üye olduğum forumumuzda ilk defa bu tarz bir başlık açıyorum.
Eşim Çanakkale Ezine ilçesi Uluköy Ortaokulu'nda öğretmen. Onur Ege isimli öğrencisi maalesef Beyin Kanseri ile mücadele ediyor. Uzun süredir tedavi görmekte. Tedavisinin daha rahat geçmesi amacıyla evine daha steril ve rahat bir oda yapımı için Ezine Kaymakamlığı izniyle bir kampanya başlatıldı. İlgili dokümanları ekliyorum. Yardım hesap numarası Onur Ege'nin adınadır. Yardım eden herkese teşekkürler.
Onur Ege Kaya TR290001000073896552385001
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >
R
3 yıl
DELTA SERVİSİNİN KALİTESİZLİĞİ
Merhaba,

Delta Servisi ile yaşadığım sorunları sizinle paylaşmak istedim, böylece insanlar ilgili servisin ilgisizliğinden haberdar olsun.

13-09-2018 tarihinde teyzeme hediye olarak n11.com üzerinden TuruncuMağaza'dan SIFIR LG H815 G4 MODEL BİR CEP TELEFONU SATIN ALDIM.

Telefon doğrudan teyzeme geldi. Kendisiyle konuştuğumda herhangi bir sorun olmadığını belirtti tarafıma. Bir süre sonra bana telefonun geç şarj olduğunu bunun normal olup olmadığını sordu. (Bu sürede sitenin onay verme süresi geçti tabi, ben onaylamış bulundum.) Telefon 3 saati geçmesine rağmen tam şarj olmuyordu. Farklı bir şarj aleti ile denemesini belirttim ve sonuç değişmedi.

SERVİSE 1.GÖNDERİM (09-10-2018 / 02-11-2018)

Bende cihazı telefonun geç şarj olduğunu belirterek yetkili servis olan Deltaya 09-10-2018 tarihinde gönderdim. Telefon 02.11.2018 tarihinde elime ulaştığında servis raporunda anakart değişimi yazısını gördüm. Telefonu teyzeme gönderdim. Teyzem telefonu denediğinde yine aynı sorun ile karşılaşmış fakat hediye olduğu ve benim canımın sıkılmaması için bana söylemeyip bu şekilde kullanmaya çalışmış. Durumdan haberdar olunca Delta Servisine ulaştığımda telefonu tekrar kendilerine göndermemi belirttiler. Eyvallah diyip tekrar gönderdim.

SERVİSE 2.GÖNDERİM (06-12-2018 / 21-12-2018)

06-12-2018 tarihinde taraflarına ulaşan cihazı 21-12-2018 tarihinde bana ulaşacak şekilde tarafıma gönderdiler. Servis raporunda sadece genel bakım yazıyordu bu sefer ve cihazı kendim kontrol ettiğimde 3,5 saati geçen bir sürede %100'ü hala görememiştim. Şikayetvar üzerinden başlık açınca haftasonu sabah bir bayan beni aradı ve mağduriyetimi gidermek için bizzat kendisinin telefon ile ilgileneceğini ve 3.kez taraflarına göndermemi rica etti. Hatta aradığı numaradan kendisine ulaşabileceğimi iletti. Bunu da peki dedik. Gönderdim.

SERVİSE 3.GÖNDERİM (25-12-2018 / 09-01-2019)

Cihaz yılbaşını kendilerinde geçirdi ve tarafıma yukarıda yazan tarihte gönderildi. Servis raporunda yazan bu sefer elektronik parça değişimi yapıldığıydı. Cihazı kontrol ettiğimde sonuç değişmedi telefonun şarj süresi 4 saate dayanıyordu. Önce beni şikayetim sonrası arayan bayanı aradım tabi ki açmadı. Servisi aradığımda tarafıma bir yetkili yönlendireceklerini bildirdiler. Yetkili aradığında ise karşıdaki bayan telefonu tekrar kendilerine göndermemi istedi. Kendilerine bir cihazın ne kadar saatte %100 şarj olacağını sorduğumda alay eder gibi siz telefonun %100 şarj olmasını mı bekliyorsunuz dedi. Yaptığım araştırmaya göre "Yapılan testlere göre LG G4, normal kullanımda 6 saat 6 dakika pil ömrü sunuyor. LG G4 ayrıca 127 dakikada tam şarj olabiliyor. Serinin bir önceki modeli LG G3 ise normal kullanımda 6 saat 14 dakika pil ömrü sunarken 120 dakikada tam şarj olabiliyor." böyle ifade ile karşılaştım kendilerine bunu sorduğumda net bir cevap vermediler. Bende artık hakkımı tüketici hakem heyetinde arayacağımı bildirip telefonu kapadım. Gün içinde başka bir şahıs tarafından arandım. Konu ile ilgileneceğini ve tekrar telefonu kendilerine göndermemi rica ettiler. Bende iyi niyetlerine güvenerek son kez şansımı denemeye karar verdim. Telefonu gönderdim.

SERVİSE 4.GÖNDERİM (15-01-2019 / 22-01-2019)

Cihaz 22-01-2019 tarihinde elime ulaştı. Servis raporunda adaptör değiştiği yazıyordu. Ayrıca 3.servis gönderiminden sonra sadece şarjı denenmek için kutusundan çıkarılan telefonun kamera camında da çizik olduğunu belirtmişler. Sıfır adaptör ile yaptığım kontrollerde sonuç yine fiyasko. 3 saat 15 dakikada %5'ten %88'e ulaşabildi telefon. Servisi arayıp para iadesi ya da değişim istediğimi belirttim ve yine bir yetkili tarafından arandım. Yetkili utanıp sıkılmadan telefonu kontrol için 5.KEZ kendilerine göndermemi talep etti. Kendilerine sonsuza kadar bunu mu yapacağımızı sordum. Sıfır olarak hediye alınan bir cihaz 3 ay servislerde süründü, 3 parçası değişti, sorun çözülmedi ve buna rağmen hiçbir özür vb. yok.

Artık bundan sonrasını Tüketici Hakem Heyeti ile halledecekler.

Benim aklıma takılan ise şu;

Bir telefon basit bir problem ile size geliyor: GEÇ ŞARJ OLMA SÜRESİ
4 kez tarafınıza ulaşan cihazı 1 kere bile mi kontrol etmiyorsunuz ne kadar sürede şarj oluyor diye ya da 3,5 saati aşan süre sizin için normal mi?
Ayrıca sorunu belirlemede deneme yanılma yöntemi ile mi çalışıyorsunuz? Önce anakart değişimi, sonra elektronik parça ve en son olarak adaptör değişimi.
Ayrıca kullanılmayan bir cihazın kamera cihazı nasıl çiziliyor?

Bunu okuyan arkadaşlar Delta Servisi ile ilgili herhangi bir hizmet alırken bir daha düşünsünler. Mağdur ettikleri gibi takındıkları tavır çok kötü.
R
4 yıl
LAPTOPA ELEKTRİK GELMİYOR
Arkadaşlar merhaba,

z560 ideapad i3 işlemcili bir laptopım var,

ssd takma gafletinde bulundum, bazı vidaları yalama olduğu için sanırım zorladım biraz kasasını

ssd'yi taktım ancak şu an güç kablosunu taktığımda elektrik gelmiyor laptopa,

pilsiz denedim hiç elektrik yok, pilini takıp kabloyu taktığımda ise ön panelde bulunan pil ışığı 2 kere yanıp sönüyor sonra yine sessizlik

bu konuda fikri olan varsa ve yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Teşekkürler.
R
4 yıl
SATILIK Suzuki SX4 S-CROSS DDIS GL+ / 19.500 KM / 2013 MODEL
ARAÇ SİYAH RENKTİR
MANUEL
KM 18.900 (ORJ)
DİZEL 4X2
ARA PAKETTİR, EKSTRA OLARAK GERİ GÖRÜŞ KAMERASI VE MULTİMEDYA EKRAN MEVCUTTUR
TRAMER KAYDI, DEĞİŞEN VB. YOK
SOL ÖN ÇAMURLUKTA AVUÇ İÇİ KADAR LOKAL BOYA VAR (YETKİLİ SERVİSTE BOYANMIŞ)
İLK TESCİL TARİHİ 2016
İSTENİLEN FİYAT 82.000 TL
İLGİLENENLERE FOTOĞRAF GÖNDERİLİR
SAYGILAR..
R
4 yıl
Yakın Türkiye Tarihi Kitap Önerisi
Arkadaşlar merhaba,

Başlıkta da yazdığım üzere Türkiye tarihine ait kitap önerilerinizi bekliyorum,

Altan Öymen'in serisini bitirdim, yine ona benzer A.Menderes ve 2000'lere kadar olan dönem için önerebileceğiniz kitaplar varsa çok memnun olurum,

Teşekkürler..
R
4 yıl
SATILDI - OTOMATİK DİZEL DÜŞÜK KM TEMİZ 2013 MODEL CİTROEN C3
ARAÇ BALIKESİR'DEDİR
ARAÇ 53.500 KM’DEDİR
ÇOK TEMİZDİR
2 ADET HASAR KAYDI VARDIR (Ufak tefek tutarlar)
1-23/12/2015 Park Halinde Çarpma 390 TL
2-15/06/2015 Çarpışma 398 TL
Eksper kayıtlarında da görüldüğü üzere sadece ön tamponda boya vardır.
Başka en ufak problemi yoktur
BAZI ÖZELLİKLERİ
START & STOP
F1 VİTES
YOKUŞ KALKIŞ DESTEĞİ
AUX
4 CAM OTOMATİK
Yakıt Tüketimi Çok Düşüktür
Ş.arası 3,8 lt / Ş.içi 4,6 lt
LÜTFEN TAKAS / VADE / SENET - SEPET ÖNERMEYİNİZ

FİYATIM FD ÖZEL 50.000 TL'DİR (MALUM SİTEDE 52.000 TL'DİR)

MALUM SİTE İLAN NUMARASI: 501533978

ÜRÜN DEĞERLİ YORUMLARINIZA KAPALIDIR..
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.