M

Yüzbaşı
09 Haziran 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
297 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
M
2 ay
Arsamızı satmayı düşünüyoruz
Arkadaşlar bir arsamız var. Bunu bu sene içersinde satmayı düşünüyoruz lakin kafamızda bazı soru işaretleri var.


Arsayı yurt dışına taşınmayı düşünüyoruz bu sebeple satıcaz haliyle TL olarak değerinin kaç para olduğu bizim için önemsiz. Önemli olan kaç dolar ettiği. Seçime kadar doların tutulamayacağı hakkında görüşler var tutulsa bile seçimden sonra kesin olarak kopup 30 liraya kadar gidebileceğine dair görüşler var. Olası bu senaryoları değerlendirmek ve ona göre bir satış politikası izlemek istiyoruz.

Ayrıca nisan ayına yeni girmiş bulunmaktayız bildiğim kadarı ile arsa fiyatları nisan ayı ile beraber yükselmeye başlıyor ve yaz döneminde fiyatlar devamlı yükseliyor. Bu iki duruma göre biz bu yıl hangi ay arsayı satışa koymalıyız ?


Arsa ankarada ve bulunduğu lokasyonda en ucuz metre kare fiyatı şuan 979 lira.

Soru 1-) Dolar arttığında bu artış oranında arsa fiyatları da artıyor mu ? Zira dolar artar arsa fiyatları artmazsa 25 bin dolar eden arsa kur farkından 20 ye 15 bine düşecek külliyen zarar.
Soru 2-) Bahar fiyat artışlarını da hanemize yazdırarak bir arsanın satılabilmesi için en doğru ay sizce hangi aydır ? Hem bahar yaz dönemi artışlarından faydalanmak istiyorum bunları kaçırmak istemiyorum hemde arsayı ilana koyduğumda 1 ay içinde felan satılsın istiyorum zira yurt dışına taşınma sürecimiz 2024 ocak ayı içersinde olacak gibi görünüyor.


Bu durumda ben hangi ay ilana koymalıyım arsayı ?
M
2 ay
RGB Led şeritler hakkında ( govee ve kontrolcü )
Dostlar govee markasının rgb led şeridini beğendim bundan alıp 3d printer dan bir kaç dekor basıp aydınlatma üretmek istiyorum lakin şöyle bir durum var.


* Alacağım led 10 metre ve içinden sadece 1 tane kontrolcü çıkıyor
* Govee nin mobil uygulamasından multi renk atama özelliği için satın alıyorum bu markayı yani 5 metre led döşediysem 5 farklı renkte benim belirlediğim sıralama ile aynı anda yakabiliyor.
* Lakin benim üreteceğim dekora 2.7 metre led gidiyor yani 7.3 metre boşta kalıyor.

* 2 Tane daha aynı üründen çıkartabilecek kadar led sahibi iken kontrolcü 1 tane olduğu için çıkartamıyorum.Soru şu : Goove kontrolcü satmıyor başka bir markanın kontrolcüsünü alsam elimde kalan diğer 7.3 metreden 2 tane daha aynı üründen üretsem farklı markanın kontrolcüsünüde bu ürünlere monte etsem
gün sonunda ürettiğim bu ürünleri goveenin mobil uygulamasına bağlayabilir miyim ve o istediğim multi renk seçme özelliğini farklı markanın kontrolcüsü ile kullanmaya devam edebilir miyim ?
M
3 ay
3 Saat düşünüp 1 cümle konuşma sendromu nasıl atlatılır ?
Dostlar bir arkadaşımın ingilizcedeki çaresizliğine çözüm arıyoruz 3 ay ingilizce çalışıp bir yabancı ile sohbet etmeye kalktığında where are you from ? Sorusunu sizce neden ANLAMAMIŞ olabilir ?

3 ay ingilizce çalıştıktan sonra en azından çok ııııı lamadan basit cümleleri kurup söyleyebiliyor olması lazım lakin bir soru sorulduğunda gözler havaya doğru kalkıyor ve ardından duyulan ses düşünme efecti olan ıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı şeklinde oluyor ve ardından I ( AAAY ) Sesi geliyor çok şükür özneyi söyledi ondan sonra bi 20 saniye ımmmm ladıktan sonra want fiilde geldi hamdolsun ondan sonrası facia zaten.


Biz bu insana ingilizce öğretmek zorundayız nerde hata yapıyoruz anlamış değilim ne önerirsiniz ? İşin tuhafı ingilizce öğrenmeyi kendide istiyor bir problem yok çalışıyorda ondanda problem yok benim tespitim biraz bir şeyi nasıl öğrenebileceği konusunda bu illa ingilizce olmak zorunda değil herhangi bir şeyi nasıl öğrenebileceği konusundaki o öğrenme kültürü oturmamış birşey nasıl öğrenilir onu bilmiyor ama bende bir insana öğrenme kültürü nasıl öğretilir onu öğretmeyi bilmiyorum işin içinden çıkamadım.


Eline bir metin versek 1 sayfa 7-8 tane bilmediği kelime çıkıyor ona sözlükten bakıyor ve 7-8 kelime için yardım alarak 1 sayfa metni türkçeye çevirebiliyor okuduğunu anlama beceresi B1 düzeyinde diyebilirim. Ama dediğim gibi kültür yok kelimeleri türkçe okunuşu ile seslendiriyor örneğin should oluyor bize şould şud demiyoruz may ( mey ) seslendirmeye geldimi bildiğin MAY deniyor uyarıyosun ertesi gün gene aynı. How are you today ? diye soru soruldu kendisine dur bi düşünüyüm bugün ne yaptığımı dedi türkçe olarak okuduğunu anlama becerisi samimi söylüyorum B1 düzeyinde olan bir insanın how are you today? sorusuna du bakalım bugün naptım ben diye düşünmesini anlamlandıramıyorum ne yapalımda düzelsin bu çocuğun ingilizcesi ?

Bu insan üniversite hazırlıkta 1 sene ingilizce okumuş bi insan sıfırdan 3 ay ingilizcede çalışmadı yani geçmişi de var. ha aradan 5 sene geçmiş o ayrı mevzu ama okuduğunu çatır çatır çevirebilen bir insanın konuşmaya ve dinlemeye geldiğinde yerlere serilmesini anlamlandıramadım.
M
4 ay
Listening nasıl gelişir ?
Dostlar evde kendi çabamızla ingilizce öğrenmeye çalışıyoruz haftada 2 gün 30 dk cambly üyeliğimiz var ve öyle tahmin ediyoruzki A2 seviyesindeyiz. Hikaye kitaplarımız var bolca okuyoruz vs ama adamlar hızlı konuşunca kesinlikle anlamıyorum ve bence listening speaking den daha önemli bir alan kendimiz kötü bir aksanla konuşsak bile anadilimiz ingilzce olmadığı için bu hoş görülebilecek bir problem ama karşımdakini anlayamazsam eğer ne okuma becerimin ne yazma becerimin nede konuşma becerimin malesef hiç bir anlamı kalmıyor çünki tüm bu çalışmalarımdan öğrendiğim şeyleri uygulamaya dökebilmem için karşımdakinin ne dediğini anlamam gerekiyor ki cevap verebileyim.

Bu sebeple bu dildeki en iyi becerimin kesinlikle listening olması gerektiğine inanıyorum. Ekstra olarak neler yapabilirim bu becerimin üst düzey olması için ?
M
7 ay
cambly alternatifi sohbet platformu var mı ?
Dostlar cambly için fiyatlara baktım yüzde 60 indirimli olmasına rağmen halen bütçemi aşıyor gramer öğrenirimidir vs herhangi bir ders vermesine gerek yok benimle sohbet edilsin ve yanlışlarım anadili ingilizce olanlar tarafından düzeltilsin yeterli bunu daha ekonomik fiyata sağlayabileceğim bir platform var mı araştırmalarım neticesinde malesef ulaşamadım ?
M
8 ay
Yurt dışından iphone almak mantıklı mı ?
Dostlar ilk defa iphone a ihtiyacım oldu ve malesef fiyatları çok pahalı iphone 11 almayı düşünüyorum 64 gb en dip buna yetiyor gücüm daha ötesi malesef benim için imkansız lakin yurt dışından gidip alıp dönsem acaba aynı paraya iphone 12 yada 13 alma şansım olabilir mi diye düşündüm ve konuyu açmaya karar verdim.


Biraz araştırdığımda videolar malesef eski ve tüzük devamlı değişmiş eski kanunlara göre çekilmiş videolar beni yanıltır diye düşünerek güncel bilgi için sizden yardım istiyorum.


En son izlediğim videoda telefonu kendi pasaportunuza kaydettirip en az 3 sene kullanacaksanız kapanmadan kullanırsınız satmak isterseniz size ait bir hat ile satabilirsiniz diyordu ben kendi hattım ile telefonu yükseltmek istediğimde başkasına satmaya sıcak bakmıyorum. Lakin 3 senenin sonunda başkasının hattı ile beraber çalışacaksa bu telefon yurt dışından almak mantıklı çünki zaten her sene telefon değiştirecek gücüm yok.


Pasaporta kaydettirip harçlarını vergisini ıvırını zıvırını ödediğimizde yakın ülkelerden gidip alıp dönmek hala ucuza geliyor mu ben 15 bin liraya yakın ülkelerden vize istemeyen ülkelerden gidip türkiyede iphone 11 64 gb alacağıma iphone 12 13 vs alabilir miyim kayıt kuyut ve yol masrafları dahil olarak arkadaşlar.
M
8 ay
BLENDER ÖĞRENMEYİ DÜŞÜNEN YADA HALİ HAZIRDA ÖĞRENEN VAR MI?
Dostlarım merhaba blender programını öğrenmeye başlamayı düşünüyorum yaş farketmez 15 yaşında dahi olsanız olur bu yolculukta arkadaşlık edebileceğimiz birini arıyorum. Hali hazırda öğrenen yada düzenli bir şekilde vakit ayırıp öğrenmeye başlayacak olan kimsecikler varsa özel mesaj yolu ile lütfen benimle iletişime geçsin grup halde öğrenim her zaman hız katacaktır diye inanıyorum yardımlaşarak öğrenelim.
M
9 ay
Tasarımımı kura algılamıyor
Dostlar ölçülerdemi hata yapıyorum anlamıyorum ama mesela genişliği 5 cm yüksekliği 20 cm kalınlığıda 1 cm olan bir kutu çiziyorum obj dosyası olarak export ediyorum fusion 360 da bunu curaya atıyorum kaç saatte basılır kaç gram filament gider vs diye 40 gram filament gider gösteriyor ölçülerde mm cinsinden kaç kat küçük hali çıkıyor. Bu sorunu nasıl aşarım ?
M
geçen yıl
Alışveriş yapmayı neden bilmiyoruz ?
....
M
geçen yıl
''Enes Kara'' vakası ve ''SOL'' siyasetin çirkinliği
Olabildiğince kısa ve öz yazmaya çalışacağım lakin gene de uzun olacak sanırım. SOL kelimesine uzak ama muhalif bir bireyim. Neden bu ülkede sömürülmeye devam edeceğimizi , neden yoksulluğu daha da derin yaşayacağımızı neden kaybedenin hep biz olacağımızı ki biz olarak tanımlayabileceğim bir kitlenin de kalmadığını görüyorum açıkçası , neden bu devranın değişmeyeceğini anlatmak istiyorum size.

Yahu gencecik bir çocuk çeşitli sebeplerden ötürü hayatına son vermiş ve en azından ''GİDERKEN'' '' ANLAŞILMAK '' istenmiş. Bu sebeple bize bir video bırakmış. Hangimiz acaba o videonun tamamına ulaşıp izlemeyi ve onu anlamayı denedik ? Ve kaçımız buna bile tenezzül etmeyip benimsediğimiz siyasi ideolojilerin borazanlığını yapan kanalların önümüze sunduğunu yedik ?

Hayattayken gösteremediğimiz saygıyı en azından ''GİTTİKTEN'' sonra gösterelim ve lütfen Enes'in videosunun tamamını izleyelim arkadaşlar. Bakın bu videoda ailesi ile yaşadığı sorunlardan bahsetmiş gelecek kaygısından bahsetmiş ve kaldığı cemaat evinden memnun olmadığını belirtmiş kabaca 3 başlığa böleceksek eğer.

Lakin biz o kadar çirkiniz ki hayatına son vermiş bir insanın videosunu açıp sadece siyasetimize malzeme edebileceğimiz kısmı kesip alıp sadece onu insanların gözüne sokmaya çalışıyoruz çirkin sol medya olarak. Hangi kanalı açsam Enes değil cemaat yurdu konuşuluyor arkadaşlar.

Konumun başlığı neden sol siyasetin çirkinliği ? Çünkü sağa dönmeye utanır olduk çevir kafanı sağa otur sağ siyaset ve sağ medyaya bak bir çoğu bu olayı gündemine almadığı gibi gündemine alanda keşke almasaydın dedirtiyor. Buyurun sağdan bir açıklama

“Bir velet öldü diye cemaatleri mi kapatacağız?'' Ahmet Namık Akdoğan.

Peki çevir kafanı sol siyasete ve sol medyaya hangi kanalı açarsan aç Enes'in katili cemaattir minvalli yayınlar.

Buyurun Enes'in videosundan bazı kesitler.

''Artık hayatıma devam etmek istemiyorum. Bu her geçen gün daha da zor oluyor sürekli bir stres hakim sürekli bir gelecek kaygısı, ne yapacağını bilememek. Bu şekilde yaşamak istemiyorum.''

Bu cümlede cemaati nerede görüyorsunuz arkadaşlar ?

'' Asistan doktorlarla, üstlerle vs kiminle konuşsam çevresinde abisi ablası asistan doktor olan arkadaşlarım var vs sosyal medyadan gördüklerim var hani herkes kaçmaya çalışıyor açıkçası doktor olmaktan hiç kimse doktor olmayı tavsiye etmiyor 36 saatlik ayda sayısı 10-15 i bulan nöbetler, mobbing var hastalar tarafından şiddet görme ihtimaliniz var. Köle gibi çalıştırılıyorsunuz özellikle asistan doktor olduğunuz zaman ve böyle bir gelecekte istemiyorum''

Burada cemaati görebilen var mı ?

'' Gerçekten hayat çok zor geliyor. İçinde bulunduğum durum TÜRKİYE'DEKİ GENÇLERİN ÇOK BÜYÜK BİR KISMININ BULUNDUĞU hepsinin bir işsiz kalma korkusu, geçinememe korkusu ilerde ne olacaklarının korkusu dertleri sıkıntıları var.''

Burada cemaati görebilen var mı ?

Neden bunlar konuşulmuyor da sadece siyasi gözlükler ile bakılıp hah tamam bize ekmek çıktı bu meseleyi konuşalım şeklinde yaklaşılıyor bu vakaya?

Bu bir çirkinlik değil midir ? Enes'in intihar sebeplerinden biri İşsizlik yoksulluk geçinememe korkusu arkadaşlar bu cemaatin sorumluluğunda mı yoksa devletin sorumluluğunda mı ?

Neden mesela olayla ilgili siyasete alet etmek istemiyorum deyip açıklama yapmak istemeyen Kemal Kılıçdaroğlu hakkında sol medyada sert sözler söyleniyor ?

Acaba oda mı çıkıp kahrolsun cemaatler tarikatlar biz iktidara gelelim hepsini asacağız keseceğiz mi demeliydi ?

Neden kimse bu gencin ''intihar sebebim'' diye tanımladığı gelecek kaygısından bahsetmiyor ? Neden işsizlik ve geçinememe korkusundan kimse bahsetmiyor ?

Sözlerim yanlış anlaşılmasın cemaat suçsuzdur demiyorum burada 3 suçlu var 2'sini sallayıp 1' ini dövmek adalet değildir diyorum ! Sadece Enes mi yaşıyor bu toplumda gelecek kaygısını ! Sadece Enes mi şikayetçi geçineme korkusu ve yoksulluktan ! Sizlerde yaşamıyor musunuz bu sorunları ?

İşin tuhafı bu haberler yapılırken aynı gün sol medyanın gün içerisinde yayınladığı başka bir programda 6 yaşındaki kız çocuğunun bir çocuk gösterisinde neden başında baş örtüsü olduğu tartışılıyordu koca koca insanlar koca koca televizyon kanallarında oturmuş bir çocuk gösterisinde 6 yaşındaki kız çocuğunun neden başında baş örtüsü olmaması gerektiğini anlatılıyor :D Yahu sana mı kaldı milletin çocuğunun kıyafeti giydirmek istiyor ki giydiriyor bu şekilde kendinden nefret ettiriyorsun bu şekilde hiç bir şey kazanamazsın SANANE!

Ne demiştim yazımın başında neden sömürülmeye yoksulluğu daha da derin yaşayacağımıza neden bu devranın değişmeyeceğini izah etmek istiyorum size demiştim. Sen toplumun büyük çoğunluğunun benimsediği inanca saldırarak siyasi puan kazanamazsın. Bu şekilde 20 senedir kaybediyorsun ve bir 20 sene daha geçse gene kaybedeceksin ve sen kaybettikçe iki satır eleştiri yazısı yazdığı için hayır bu yanlıştır dediği için mevcut siyasi güç tarafından insanlar hapsedilmeye devam edecek. Sen beceriksiz olduğun için mevcut düzen değişmeyecek devam edecek ve halk yoksulluğu damarlarına kadar hissedecek.

Hani her şey çok güzel olacaktı ? :D Ben size söyleyeyim bu kafa ile hiç bir şey daha da güzel olmayacak. Çünkü her şeyin daha da güzel olacağına dair iddialarda bulunan taraf bunu hayata geçirebilecek kafa yapısına sahip değil.

Zaten anlamışta değilim neden insanlar 100 senedir demokrasinin olduğu toplumda 100 lerce siyasi partinin gelip geçip ama hiç birinin halkına refahı özgürlüğü adaleti insan gibi yaşamı getiremediği bir vakada hala aynı yöntemle aynı yoldan refaha özgürlüğe adalete ve insan gibi yaşama ulaşabileceğine inanıyor :)


Yazımın sonuna da ekleyeyim maaşlı trol değilim :D işsizim :) okumadan zart diye atlayıp maaşlara zam mı geldi diye soracak arkadaşlar illaki olacaktır. Bu kısmı sadece onlara yazıyorum. Kızmayacağım. Zira hayatına son verirken 10 dakikalık bir video çekmiş bir gencin bile sadece 3 dakikalık kısmını izleyen ve sadece 3 dakikasını konuşan adamların uzun bir yazıyı da okumasını beklemiyorum. Şey yapın başlığa bakıp bir troll başlığı daha açılmış hemen okumadan lafımı sokup çıkayım deyin bir şeyler zırvalayıp kapatın.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.