M

Yüzbaşı
09 Haziran 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
327 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
7 ay
Şarj ve Pil konusu
Dostlar fujifilm xt30ii kullanıcısıyım an itibari ile. İlk kameram :) alırım bir hayırlı olsununuzu :) memleket bir youtubırt daha kazanmış bulunmakta. İlk kameram olduğu için tam hakim değilim kutu içinden adaptör çıkmadı sadece usb kablosu çıktı taktım laptoba kamerayı şarj oluyor şimdi lakin 5 saat diyor şarj süresine. Kullanım klavuzunda şarj aleti için fuji bir öneride bulunmuş ama fiyatı çok yüksek. Batarya fiyatına baktım 1700 lira diyor. Ortalama 300 defa şarj edilebilir diyor kullanma klavuzunda batarya için. Gerçekten bu kadar düşükmü bu bataryaların ömrü ? Full şarjda kaç dk çekim yapabileceğim onuda göremedim ama uğraşıcaz bakalım öğrenmekte kararlıyım :D

Şimdi gelelim soruya ben bu makinede ille fujifilmin şarj aletini ve bataryasını kullanmak zorundamıyım ? Baktım bu makine için duracell markasıda pil üretmiş ve çeşitli markaların şarj cihazları var nerdeyse yarı yarıya ve hatta bazzen 4 kat daha ucuza. Bunları tercih edemezmiyim bir problemle karşılaşırmıyım ?


Problem yok kullanabilirsin derseniz eğer bir şarj aleti ve batarya önerisi alabilirmiyim acaba.
M
8 ay
Dremel ve airbrush
Dostlar merhaba.Biraz araştırdım dremel bir marka galiba cihazın orjinal adı gravür makinesimi tam onuda çözemedim ama benim 3d printerım çok pürüzlü basıyor ben böyle seri üretim makinelerdeki gibi veya gerçek bir arabanın kaportasındaki pürüzsüzlük o güzel görüntü gibi bir yüzey yakalamak istiyorum bunun içinde profesyonel bir zımpara gerekiyor anladığım kadarıyla bunu yapabilmem için makine önerebilirminiz marka ille dremel olmak zorunda değil araştırmalarım neticesinde ulaştım bu isimlere ahşap demir vs hiç uğraşmıyorum benim işim plastik ile plastik zımparalayacağım astar falan güzelde bir boyama işçiliği ile modeli kusursuz çıkarmak istiyorum.


Boyama içinde sanırım airbrush en iyisi heralde ekonomi açısındanda düşünüldüğünde hangi boyama aracını almamı önerirsiniz ? Boyadığım araçlara vs parlak bir görünümde katmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?
M
10 ay
Listening problemim
Forum ahalisi merhaba. Size listening yaparken yaşadığım bir problemi anlatmak istiyorum belki bu problemi yaşayan insanlar bir öneride bulunur bana.


Örnek bir cümle yazayım.

Can you help me prepare some things for the next month ?


Bu cümleyi tane tane telaffuz eden A1 seviye bir listening podcastinden duyuyorum.

1-) Ben bu cümle içersinde geçen grameri biliyorum.

2-) Ben bu cümle içersinde kelimelerin tamamının türkçede ne anlama geldiğini biliyorum.

3-) Ben bu cümlede geçen kelimelerin tamamını kaydı dinlerken duyuyorum yani can dedi you dedi help dedi diye size tek tek hangi kelimelerin geçtiğinide söyleyebilecek düzeydeyim.


Sonuç : Ben kayıttaki kişinin ne dediğini anlamıyorum. Zihnimde bu cümlenin türkçe manası canlanmıyor oysaki bu cümlenin içinde bulunduğu transkripti kağıt üzerinden çatır çatır çeviriyorum türkçeye ama bunu listening kaydından dinleyince anlatılanların yüzde 30 unu anlayabiliyorum. Yüzde 70 i kaybolup gidiyor.


Kelime öğren diyemem kendime zira kelime biliyorum. Transkripti metinden çatır çatır çeviriyorum. Gramer öğren o zaman desem gramerinide biliyorum. O zaman kelimeleri duyamıyorsun listening becerini geliştir desem kendime ya ben bu kelimelerin hepsini duyuyorum zaten A1 seviye listening kayıtlarından başladım dinlemeye şuanki ingilizce seviyem A1 değil tabiki daha ilerideyim ama listening de problem yaşadığım için a1 kayıtlar üzerinden çalışıyorum kelimeyse kelime gramerse gramer duymaksa duymak hepsi var ama zihnimde anlamı canlanmıyor dil meseleside öyle bir meretki karşıdakini anlayamadıysan ne bildiğin kelimenin ne gramerin ne speaking becerinin hiç birinin bir önemi kalmıyor.


Ben bu sorunumu nasıl çözerim ?
M
11 ay
\"Dil Mektebi - Taner ÇAĞLI\" Deneyimlerim. Okumadan kurs kaydı yapmayın.
Dostlarım merhaba. İngilizce öğrenme serüveninizde hepinize başarılar diliyorum. Taner çağlığın online ingilizce kursunu aldım ve kurs bitmek üzere kursla alakalı deneyimlerimi yazacağım zira ben bu kursu alırken çokta bir bilgi yoktu internette araştırdım ama net bişeyler bulamadım ve birazda kapalı kutu mantığıyla satın almış bulundum ve en son yazacağımı şimdiden yazayım ben MEMNUN DEĞİLİM.Kurs hakkında detay bilgi vermeyeceğim sitelerinde zaten kurs kaç saat ne vadediyolar vs hepsi yazıyor merak eden girip bakabilir. Ben kursa kaydolurken evden kendi çabasıyla çalışan biri olarak beni cezbeden en önemli özelliği soracağım sorulara cevap verileceği vaadiydi ama bu vaadin detaylarına ulaşamadım belki benim gözümden kaçmıştır ilk etapta sorduğum her soruya cevap verildi lakin ilk etaptan sonra sorduğum sorulara bu sorduğunuz özel ders kapsamına giriyor etik değil lütfen uygulama içi sorular soralım gibi cevaplar almaya başladım.


Şimdi kurs 40 saat ve emin olun ne taner çağlı nede yer yüzünde herhangi bir öğretmen size 40 saat ders vererek şakır şakır ingilizce konuşturamaz kaldıki kurs zaten gramer üzerine yani writing listening gibi becerilerinize hitap etmiyor dinleme çalışmaları vs yok ingilizce biliyor olmak dilin 4 becerisinide kullanabiliyor olmak demektir siz karşınızdaki insanın ne söylediğini anlamadan ingilizce konuşamazsınız. Gidersiniz bir kahve dükkanına ben şundan istiyorum dersiniz karşınızdaki insan içine şundanda koyuyummu diye soru sorar anlamazsınız ve oracıkta tüm dil bilginiz artık çöptür. E madem kurs gramer ağırlıklı o zaman udemy de 60 70 liraya kurslar varken neden biz 4-5-6 bin liralar verip bu kursu satın alalım ? Bu soruyu kendime sorduğumda ama onlar ne sorarsam cevap vereceklerini vaadediyolar şeklinde oldu ve bu beni satın almaya ikna etti ve aldım. Ha belki o insanlar bunu vadetmemiştir ben yanlış anlamışımdır bilmiyorum ben kendi değerlendirmemi yazıyorum sadece şöyle dedilerde yapmadılar vs gibi bir söylemde bulunmuyorum.


Uygulama içi soru sorun denmesinin karşılığı şudur size 2 tane formül öğretiliyor ticari sır kapsamına girer belki doğrudan formülü yazmayacağım ama varsayalımki formül xyz123 olsun. Size deniyorki önce x sonra y sonra z söylenicek sonra 1 - 2 - 3 diceksiniz. Bu öğretildikten sonra alın size ödev deniyor 25 30 tane türkçeden ingilizceye soru geliyor pdf te önünüze bunun ingilizceden türkçeye olan kısmıda var ama biz şimdilik buna odaklanalım. Varsayalımki ödevdede Ali Ayşeyi seviyor yazıyor olsun. Siz bu cümlede xyz123 formülü ile bu cümleyi ingilizceye çevirmeyi başardınız süper. Başaramazsanız bunu hocanıza portaldan sorarsınız kurumun diğer hocaları size cevap yazar ve yardımcı olur burada problem yok. Ama ilerleyen zamanlarda siz öğrendiklerinizi uygulamaya kalktığınızda bazen bu formüle göre cümle kurup kontrol ettirdiğinizde kurs dışı hocalara yada yapay zeka uygulamalarına bu cümleleriniz hatalı malesef cevabını alıyosunuz ve işin tuhafı hatalı diyen kişiye ama ben y yi söyledim sonra z yi dedim vs gibi anlatamıyosunuz çünki size öğretilen kısaltmalardan oluşan formül taner beyin kendi uydurduğu formül dışardaki hoca bunu bilmiyorki. Size yardımcı olmak için önce gidip taner beyden bu formül ne banada öğretin dicek değil kimse kafa yormaz buna. O halde dönüp kurstaki hocanıza sormanız gerekiyor ben şöyle şöyle bir cümle kurmak istedim kuramadım veya kurdum ama hatalı oldu. O halde alacağınız cevap malesef sadece uygulama içi sorular soralım bu isteğiniz özel derse giriyor ve etik bir davranış değil oluyor. İyide ingilizce dediğiniz şey her üniteden 25 30 tane ( sayılarını tam hatırlamıyorum misalen söylüyorum ) sorunun çözülmesi ile olmuyorki. Sizin öğrettiğiniz tarz ile cümle kurmaya çalışıldığında olası bir başarısızlıkta gene sizden başkası bu hatayı tespit edip size yardımcı olamaz taner çağlı online dil okulu kurumunda çalışan 7-8 tane hoca haricinde kim bilir xyz123 formülünü ? Sorduğunuz hoca bu sefer dicekki size kardeş git xyz123 ü kim öğrettiyse sana ona sor benden dil öğrenmek istiyorsan önce şunu söyliceksin sonra bunu söyliceksin ahanda sıralama budur ben xyz123 felan anlamam dicek.


Bu durumda şahsen benim için kursun satın alınabilirliğini sağlayan en önemli avantaj ortadan kalkmış oldu. Sadece size verilen ödev pdf inde bulunan sorularda sıkıntı yaşarsanız cevap alıcaksınız kendi kafanızdaki başka bir cümleyi çevirmeye kalktığınızda cevap alamıcaksınız. Ne anlamı kaldı o zaman bu kursu satın almanın. Dert gramer öğrenmekse udemy dede var youtube dada var gramer. 5-6 bin lira vermeye gerek yokki.

Uzun lafın kısası yazımdaki amaç firmayı karalamak değildir netice itibari ile bir para veriyoruz ve ben bu kursu satın alırken internette doğru düzgün bir inceleme kaynağı bulamadım. Haliyle birazda bilmeden aldım. Bugün kurs bitmek üzere ve deneyimlerim neticesinde memnun olmadığımı dile getirmek istedim. Ha hiç mi faydası olmadı kursun tabiki oldu lakin aynı faydayı ben udemy den 60 lirayada satın alabilirdim kurs berbat demiyorum kurs FİYAT PERFORMANS DEĞİL ! . Hele hele etik davranmayı bilmiyorsanız hiç değil! Bende belliki etik davranmayı bilmiyormuşum onu öğrendim.

Yazıda yazdığım xyz123 kursun formülü değil belki ticari sırrımız o bizim falan derler diye xyz123 ü ben uydurdum neticede parayla sattıkları bir şey bu. Yazmamanın daha doğru olduğunu düşündüm xyz123 neymiş diye sormanın temsili olarak kendi uydurduğum bir şeydir.
M
geçen yıl
Arsamızı satmayı düşünüyoruz
Arkadaşlar bir arsamız var. Bunu bu sene içersinde satmayı düşünüyoruz lakin kafamızda bazı soru işaretleri var.


Arsayı yurt dışına taşınmayı düşünüyoruz bu sebeple satıcaz haliyle TL olarak değerinin kaç para olduğu bizim için önemsiz. Önemli olan kaç dolar ettiği. Seçime kadar doların tutulamayacağı hakkında görüşler var tutulsa bile seçimden sonra kesin olarak kopup 30 liraya kadar gidebileceğine dair görüşler var. Olası bu senaryoları değerlendirmek ve ona göre bir satış politikası izlemek istiyoruz.

Ayrıca nisan ayına yeni girmiş bulunmaktayız bildiğim kadarı ile arsa fiyatları nisan ayı ile beraber yükselmeye başlıyor ve yaz döneminde fiyatlar devamlı yükseliyor. Bu iki duruma göre biz bu yıl hangi ay arsayı satışa koymalıyız ?


Arsa ankarada ve bulunduğu lokasyonda en ucuz metre kare fiyatı şuan 979 lira.

Soru 1-) Dolar arttığında bu artış oranında arsa fiyatları da artıyor mu ? Zira dolar artar arsa fiyatları artmazsa 25 bin dolar eden arsa kur farkından 20 ye 15 bine düşecek külliyen zarar.
Soru 2-) Bahar fiyat artışlarını da hanemize yazdırarak bir arsanın satılabilmesi için en doğru ay sizce hangi aydır ? Hem bahar yaz dönemi artışlarından faydalanmak istiyorum bunları kaçırmak istemiyorum hemde arsayı ilana koyduğumda 1 ay içinde felan satılsın istiyorum zira yurt dışına taşınma sürecimiz 2024 ocak ayı içersinde olacak gibi görünüyor.


Bu durumda ben hangi ay ilana koymalıyım arsayı ?
M
geçen yıl
RGB Led şeritler hakkında ( govee ve kontrolcü )
Dostlar govee markasının rgb led şeridini beğendim bundan alıp 3d printer dan bir kaç dekor basıp aydınlatma üretmek istiyorum lakin şöyle bir durum var.


* Alacağım led 10 metre ve içinden sadece 1 tane kontrolcü çıkıyor
* Govee nin mobil uygulamasından multi renk atama özelliği için satın alıyorum bu markayı yani 5 metre led döşediysem 5 farklı renkte benim belirlediğim sıralama ile aynı anda yakabiliyor.
* Lakin benim üreteceğim dekora 2.7 metre led gidiyor yani 7.3 metre boşta kalıyor.

* 2 Tane daha aynı üründen çıkartabilecek kadar led sahibi iken kontrolcü 1 tane olduğu için çıkartamıyorum.Soru şu : Goove kontrolcü satmıyor başka bir markanın kontrolcüsünü alsam elimde kalan diğer 7.3 metreden 2 tane daha aynı üründen üretsem farklı markanın kontrolcüsünüde bu ürünlere monte etsem
gün sonunda ürettiğim bu ürünleri goveenin mobil uygulamasına bağlayabilir miyim ve o istediğim multi renk seçme özelliğini farklı markanın kontrolcüsü ile kullanmaya devam edebilir miyim ?
M
geçen yıl
3 Saat düşünüp 1 cümle konuşma sendromu nasıl atlatılır ?
Dostlar bir arkadaşımın ingilizcedeki çaresizliğine çözüm arıyoruz 3 ay ingilizce çalışıp bir yabancı ile sohbet etmeye kalktığında where are you from ? Sorusunu sizce neden ANLAMAMIŞ olabilir ?

3 ay ingilizce çalıştıktan sonra en azından çok ııııı lamadan basit cümleleri kurup söyleyebiliyor olması lazım lakin bir soru sorulduğunda gözler havaya doğru kalkıyor ve ardından duyulan ses düşünme efecti olan ıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı şeklinde oluyor ve ardından I ( AAAY ) Sesi geliyor çok şükür özneyi söyledi ondan sonra bi 20 saniye ımmmm ladıktan sonra want fiilde geldi hamdolsun ondan sonrası facia zaten.


Biz bu insana ingilizce öğretmek zorundayız nerde hata yapıyoruz anlamış değilim ne önerirsiniz ? İşin tuhafı ingilizce öğrenmeyi kendide istiyor bir problem yok çalışıyorda ondanda problem yok benim tespitim biraz bir şeyi nasıl öğrenebileceği konusunda bu illa ingilizce olmak zorunda değil herhangi bir şeyi nasıl öğrenebileceği konusundaki o öğrenme kültürü oturmamış birşey nasıl öğrenilir onu bilmiyor ama bende bir insana öğrenme kültürü nasıl öğretilir onu öğretmeyi bilmiyorum işin içinden çıkamadım.


Eline bir metin versek 1 sayfa 7-8 tane bilmediği kelime çıkıyor ona sözlükten bakıyor ve 7-8 kelime için yardım alarak 1 sayfa metni türkçeye çevirebiliyor okuduğunu anlama beceresi B1 düzeyinde diyebilirim. Ama dediğim gibi kültür yok kelimeleri türkçe okunuşu ile seslendiriyor örneğin should oluyor bize şould şud demiyoruz may ( mey ) seslendirmeye geldimi bildiğin MAY deniyor uyarıyosun ertesi gün gene aynı. How are you today ? diye soru soruldu kendisine dur bi düşünüyüm bugün ne yaptığımı dedi türkçe olarak okuduğunu anlama becerisi samimi söylüyorum B1 düzeyinde olan bir insanın how are you today? sorusuna du bakalım bugün naptım ben diye düşünmesini anlamlandıramıyorum ne yapalımda düzelsin bu çocuğun ingilizcesi ?

Bu insan üniversite hazırlıkta 1 sene ingilizce okumuş bi insan sıfırdan 3 ay ingilizcede çalışmadı yani geçmişi de var. ha aradan 5 sene geçmiş o ayrı mevzu ama okuduğunu çatır çatır çevirebilen bir insanın konuşmaya ve dinlemeye geldiğinde yerlere serilmesini anlamlandıramadım.
M
geçen yıl
Listening nasıl gelişir ?
Dostlar evde kendi çabamızla ingilizce öğrenmeye çalışıyoruz haftada 2 gün 30 dk cambly üyeliğimiz var ve öyle tahmin ediyoruzki A2 seviyesindeyiz. Hikaye kitaplarımız var bolca okuyoruz vs ama adamlar hızlı konuşunca kesinlikle anlamıyorum ve bence listening speaking den daha önemli bir alan kendimiz kötü bir aksanla konuşsak bile anadilimiz ingilzce olmadığı için bu hoş görülebilecek bir problem ama karşımdakini anlayamazsam eğer ne okuma becerimin ne yazma becerimin nede konuşma becerimin malesef hiç bir anlamı kalmıyor çünki tüm bu çalışmalarımdan öğrendiğim şeyleri uygulamaya dökebilmem için karşımdakinin ne dediğini anlamam gerekiyor ki cevap verebileyim.

Bu sebeple bu dildeki en iyi becerimin kesinlikle listening olması gerektiğine inanıyorum. Ekstra olarak neler yapabilirim bu becerimin üst düzey olması için ?
M
2 yıl
cambly alternatifi sohbet platformu var mı ?
Dostlar cambly için fiyatlara baktım yüzde 60 indirimli olmasına rağmen halen bütçemi aşıyor gramer öğrenirimidir vs herhangi bir ders vermesine gerek yok benimle sohbet edilsin ve yanlışlarım anadili ingilizce olanlar tarafından düzeltilsin yeterli bunu daha ekonomik fiyata sağlayabileceğim bir platform var mı araştırmalarım neticesinde malesef ulaşamadım ?
M
2 yıl
Yurt dışından iphone almak mantıklı mı ?
Dostlar ilk defa iphone a ihtiyacım oldu ve malesef fiyatları çok pahalı iphone 11 almayı düşünüyorum 64 gb en dip buna yetiyor gücüm daha ötesi malesef benim için imkansız lakin yurt dışından gidip alıp dönsem acaba aynı paraya iphone 12 yada 13 alma şansım olabilir mi diye düşündüm ve konuyu açmaya karar verdim.


Biraz araştırdığımda videolar malesef eski ve tüzük devamlı değişmiş eski kanunlara göre çekilmiş videolar beni yanıltır diye düşünerek güncel bilgi için sizden yardım istiyorum.


En son izlediğim videoda telefonu kendi pasaportunuza kaydettirip en az 3 sene kullanacaksanız kapanmadan kullanırsınız satmak isterseniz size ait bir hat ile satabilirsiniz diyordu ben kendi hattım ile telefonu yükseltmek istediğimde başkasına satmaya sıcak bakmıyorum. Lakin 3 senenin sonunda başkasının hattı ile beraber çalışacaksa bu telefon yurt dışından almak mantıklı çünki zaten her sene telefon değiştirecek gücüm yok.


Pasaporta kaydettirip harçlarını vergisini ıvırını zıvırını ödediğimizde yakın ülkelerden gidip alıp dönmek hala ucuza geliyor mu ben 15 bin liraya yakın ülkelerden vize istemeyen ülkelerden gidip türkiyede iphone 11 64 gb alacağıma iphone 12 13 vs alabilir miyim kayıt kuyut ve yol masrafları dahil olarak arkadaşlar.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.