B

Er
06 Ağustos 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
35 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
B
3 ay
Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatı
Kaş kaldırma, yüzün üst üçte birlik kısmındaki yumuşak doku elastikiyet kaybını düzeltmek için yapılan estetik bir cerrahi işlemdir. Alın çevresinde kaşların sarkmasına (ptozis) ve alında kırışmaya neden olan fazla deri sarkması, alttaki kas ve doku yeniden konumlandırılarak ortadan kaldırılır. Yüzün üst üçte birlik bölgesinde daha tazelenmiş, genç bir görünüm yaratır. Yüz germe ya da burun estetiği ile de kombine edilebilir.
Endoskopi, ışıklı bir kamera ve cerrahi aletler ile esnek bir tüpün cerrahi bir kesiden yerleştirilmesidir. Endoskop artık çeşitli rekonstrüktif ve kozmetik cerrahi prosedürlerde kullanılmaktadır. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı yaygın olarak uygulanan, minimal invazivdir ve geleneksel kaş kaldırma ameliyatından daha hızlı iyileşir.
Kimler için uygundur?
Estetik olarak, yüz, alnın (kaşın tepesinden ön saç çizgisine kadar) üst üçte birini kapladığı üç eşit parçaya bölünmüştür. Erkeklerde bu alan ortalama 7 cm, kadınlarda ise ortalama 5 cm’dir. Erkek kaşı kadın kaşına göre daha az kavislidir. Kaşın üst kısmı, orta göz bebeğinden yaklaşık 2,5 cm uzaktadır. Yaşlanma ile bu parametreler değişebilir. Daha az mesafe kaş sarkmasını (ptozis) gösterir.
Genetik, güneş hasarı ve yerçekimi nedeniyle alın derisinin elastikiyetini kaybetmesi, kaşların düşmesine, sonuçta üst göz kapağı sarkmasına ve görünümden memnuniyetsizliğe neden olur.
Yaşlanma, deri altı yağının tükenmesine neden olur. Bu, yönü alttaki kasa bağlı olan alın kırışıklığına yol açar.
Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı neden yapılır?
Hastalar yorgun, şaşırmış, endişeli veya sinirli bir görünüme sahip olduklarından ve gerçek yaşlarından daha yaşlı göründüklerinden endişe duyabilirler. Hastalar gözlerinde rahatsız edici bir doku ağırlığı hissedebilirler. Kaş kaldırma, kaş simetrisini geliştirir. Kaşın şeklini değiştirir. Kaş kırışmasına neden olan kasların işlevini azaltır.
Nasıl yapılır?
Prosedürden önce rutin kan tetkikler yapılır. Hastalara ameliyattan önceki gece veya sabahı saçlarını antibakteriyel sabun/şampuanla şampuanlamaları önerilir.
Endoskopik kaş kaldırma genel anestezi altında veya intravenöz (IV) sedasyon ve lokal anestezi ile yapılır. Saç çizgisinin hemen arkasında çok sayıda küçük kesi yapılır, içinden endoskop ve aletler yerleştirilir. Kaş dokusu yukarı kaldırılır.
Ameliyat sonrası ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Antibiyotik gerekli olabilir. Hastaların iki hafta boyunca başları yüksekte istirahat etmeleri önerilir. Hastalar genellikle ameliyattan aynı gün veya 24 saat sonra taburcu edilir. Pansuman 48 saat sonra çıkarılabilir. Hastalar 48 saat sonra cerrahın önerdiği hafif şampuanlarla duş alabilir ve saçlarını yıkayabilirler. Cerrah, yaralara uygulamak için ilaçlı merhemler reçete edebilir. Hastalar en az yedi gün herhangi bir saç ürünü kullanmamalıdır. Yara iyileşmesi yaklaşık iki hafta sürer. Belirgin yara izleri oluşmaz.
Operasyonun nihai sonuçlarının ortaya çıkması 4 ila 6 ay sürebilir. Hastalar 5-7 gün sonra işe dönebilir, 1 ay sonra spor ve egzersiz dahil tüm olağan aktivitelerine devam edebilir.

Kaynak:
https://www.guncelozturk.com/endoskopik-kas-kaldirma-ameliyati/
B
5 ay
Aynı Anda Birden Fazla Estetik Yaptırılabilir mi?
Kombine estetik operasyonlarında ameliyatlı ve ameliyatsız tekniklerin ikisi birden kullanılabilir. Bu operasyondan önce hastamızın genel sağlık durumu ayrıntılı olarak incelenir. Ameliyatın süresi hastanın genel sağlığını etkilemeyecek şekilde operasyon planlanır. Kombine operasyonlar kişiye özel olarak planlanır. Ve bu operasyonlar hastanın ihtiyacına göre belirlenir.

Kombine estetik operasyon türleri
Hastamızın ihtiyacı ve talepleri de göz önüne alınarak meme büyütme, küçültme ya da dikleştirme ameliyatları ile birlikte karın germe ya da yağ alma operasyonları kombine bir şekilde bir arada yapılabilir. Kol germe ile meme estetiği ameliyatları kombine edilebilir. Genel yüz estetiği operasyonlarında yüz germe, göz kapağı sarkması, kaş kaldırma ve alın gençleştirme operasyonları bir arada gerçekleştirilebilir. Burun estetiği ameliyatları ile birlikte çene estetiği ameliyatları da yapılabilir. Burun estetiği ameliyatlarının yanı sıra dudak dolgunlaştırma da gerçekleştirilebilir. Karın germe ile genital bölge estetikleri birleştirilebilir. Vücut şekillendirme ve germe operasyonları bir arada yapılabilir.
Kombine estetik operasyonlarının avantajları
Kombine estetik operasyonları kişinin zamandan kazanmasını sağlar. Farklı farklı iyileşme süreci geçirmek durumunda kalmaz. Yapılan estetik operasyonların sonuçlarının daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin burun şeklini özellikle profilden çenenin görünümü de etkiler. Bu nedenle hem burundaki estetik sorun ortadan kaldırılır hem de çenenin şekli düzeltilerse iki operasyonun da sonuçları daha fazla ortaya çıkar. Birden fazla anestezi alınması önlenir. Operasyonun maliyeti daha düşük olur.
3D simülasyon cihazı ile estetik tasarım imkanı
3D simülasyon cihazı aracılığıyla hazırlanan görüntüleri üzerinden hasta ile yapılan görüşmeler sırasında hasta yüzündeki ya da vücudundaki sorunları daha iyi görebiliyor. Örneğin burun estetiği için gelen hasta burnundaki estetik sorun giderildikten sonra çenesinin ya da alnının burnunun görüntüsünü ne kadar etkilediğini fark edebiliyor. Veya göğüs büyütme estetiği yaptıran hastamız karın bölgesindeki sarkmaların göğüs estetiğini gölgeleyebileceğini görebiliyor. Hayal ettiği estetik görünüme kavuşabilmek için birden fazla estetik operasyonu bir arada talep edebiliyor.
Kombine estetik operasyonları bütünsel bir güzellik sağlayabilmek için gerekli olabilen operasyonlardır. Sizin durumunuza özel bilgi almak için estetik cerrahlardan bilgi alabilirsiniz.

Kaynak:
https://www.guncelozturk.com/ayni-anda-birden-fazla-estetik-yaptirilabilir-mi/
B
8 ay
Dekolte Estetiği Hakkında Bilmedikleriniz
Adı pek geçmese de revaçta olan estetik operasyonlarından biridir dekolte estetiği. Yüzümüz kadar göz önünde olmadığını düşünsek de, yüzümüz kadar güneşten ve yıllardan nasibini alan dekolte bölgemiz de yaşımızı en az yüzümüz kadar söyler bize.
Yüzümüzle neredeyse aynı derecede dış etkenlere, güneşe maruz kalmış olsa da güneş kremini sürerken orasyı es geçeriz. Hele nemlendirimiz sadece yüz sınırlarımız içerisinde dolanır durur. Yıllardır süregelen bu alışkanlıklar da bize çoğu zaman yüz ve dekolte bölgesi arasında bir yaş farkı doğurur.
Dekolte bölgesinde oluşan kırışıklıklar ve yağ birikmesi nedeniyle deri elastikiyetini kaybettiği için yer çekimine dayanamayarak aşağıya doğru inmeye başlar. Bu da yaşlı ve çökmüş bir görüntüye neden olur.
En az yüzünüz kadar göz önünde olan bu bölgeyi es geçmek istemezseniz doktorunuzun yaşınızı gizlemek için yapabileceği bir sürü işlem vardır.
Bunlardan birincisi peelingtir. Peeling sayesinde güneş lekelerinizden yavaş yavaş arınırken aynı zamanda dekolte bölgenizdeki deriniz canlanacak ve elastikiyetini kazanmaya başlayacaktır. Daha ileri aşamada olan kırışıklıklar için yetersiz kalabilen bir işlem olsa da ilk etapta size istediğinizi verecektir.
Zaman içerisinde kırışan ve sarkan deriyi dolgu, botoks ve yağ enjeksiyonu gibi işlemlerle gerginleştirmek ve gençleştirmek de mümkün. Böylece daha gergin ve pürüzsüz bir görünüm elde edilebiliyor.
Dekolte bölgenizdeki sarkma ve kırışıklıklar göğüs yapınızla da ilgili olabilir. Göğüslerinizin birbirine çok yakın ya da uzak olması dekolte bölgenizdeki görünümü kötüleştirebilir. Bu durumda göğüs estetiği ile dekolte bölgesindeki kırışıklıklardan kurtulmak mümkün olabiliyor.
Kaynak: https://www.guncelozturk.com/dekolte-estetigi-hakkinda-bilmedikleriniz//
B
10 ay
Liposuction Nedir, Ne Değildir?
Birçoğumuzun ünlüler sayesinde öğrendiği operasyonlardan biri olan liposuction halk arasında doğru ve yanlış yönleriyle bir efsane gibi dolanmaya devam ediyor. Bazılarımıza bizi bir anda 5 beden küçültecek bir masal gibi görünse de bazılarımız bu operasyondan kaçmayı tercih ediyor.

Peki Liposuction Nedir, Ne değildir Öğrenmeye Hazır mısınız?
Öncelikle liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Kilo vermeniz için kapısını çalmanız gereken kişi diyetisyeninizdir. Liposuction özellikle kilo verme sonrasında, ergenlikteki hatalı beslenme sonrasında ya da genetik olarak sahip olunan, vücuttan gitmeyen inatçı yağlar için en etkili yöntemlerden biridir. Liposuction vücutta göbek, kalça, uyluk, diz, kol gibi yağ dokusunun biriktiği tüm bölgelerde uygulanabilen bir operasyondur. Liposuction işleminde yağ alınacak bölgede küçük delikler açılır. Ardından fazla yağ bu deliklerden bir vakum yardımıyla çekilir, vücudun daha düzgün bir şekil alması sağlanır.
Bu operasyonda yaş faktörü çok önemli olmasa da genç kişilerde deri daha elastik olduğu için, yaşlı kişilere göre başarılı olma ve daha düzgün vücut hatlarına kavuşma ihtimali muhtemeldir. Yaşlı kişilerde deri esnekliğini kaybettiği için genç kişilerdeki sonuçlara ulaşmak daha zor olabilir.
Liposuction operasyonu için uygun görülen kişiler genelde normal kiloda olmaktadır. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi vücutlarının bazı bölgelerinde inatçı yağ birikimlerine sahiptirler. Kişi liposuction operasyonundan istediklerinde gerçekçi olmalıdır. Ayrıca bazı sağlık problemleri bu operasyon için bir engel olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuza sıkıntılarınızı tam olarak anlatmalı ve doktorunuzun sizin için gerekli gördüğü bütün testleri yaptırmalısınız.
Kaynak: https://www.guncelozturk.com/liposuction-nedir-ne-degildir//
B
geçen yıl
Saç Bakımı Nasıl Yapılır, Hangi Ürünler Kullanılır?
Şampuanlar genellikle önce uygulanır ve daha sonra saça masaj yapılır. Bu hareket, baş derisini uyararak saç yüzeyindeki kütikülleri açarken ürünü de eşit şekilde dağıtır. Masajın önemli bir özelliği de koşuşturmaca içindeki müşteriyi rahatlatması ve onda keyif ve güven yaratmasıdır.

Bir saç kreminin ya da kürünün uygulanması değişkenlik gösterecektir. Saç yüzeyinde etkinliğini gösteren saç kremleri ise saçın diplerinden uçlarına kadar eşit bir şekilde dağıtılmalıdır. Genellikle dipte yağlı, uçlarda kuru olan karma saç tipleri, saç uçlarını nemlendirmek için bölgesel bir yağ bakımı ister.

Saç Bakım Ürünlerinizden En İyi Şekilde Faydalanmak için Genel Kılavuzlarımızı İzleyin:

Şampuan
Islak saç doğal esnekliğini %20’ye kadar kaybeder; bu nedenle ıslak saç güçlü yıkama ve kurutma işlemlerine karşı kırılgandır.
·        Saçınızı ihtiyacınız olduğu sıklıkta, gerekirse günde bir yıkayın
·        Saçı ıslatmak ve durulamak için duş başlığı kullanın. Vücut için tasarlanan sabun ve temizlik malzemeleri saç için iyi olmadığından saçınızı su banyosunda yıkamayın
·        Saç tipinize uygun olan, tavsiye edilmiş bir şampuan kullanın
·        Az miktarda şampuanı ellerinize döküp avuç içinize yayın ve eşit bir şekilde saçın üzerine uygulayın
·        Saçın karışmasını önlemek için dairesel hareketlerle şampuanla saçınıza ve baş derinize nazikçe masaj yapın. Ilık suyla saçı güzelce durulayın
Günlük Şampuan kullanımı: ürünü yalnızca bir kez uygulayın.
Haftalık Şampuan kullanımı: ürünü uygulayın, durulayın, daha sonra temizleme etkisini pekiştirmek için tekrarlayın.

Saç Kremi
Genel bir saç kremi kullanmak saç kütiküllerini düzeltmeye yardımcı olur ve saç üzerinde olabilecek aşırı negatif yükleri engeller, saçın güzel görünmesini sağlar!
·        Şampuanlamadan sonra saçtaki fazla suyu sıkın
·        Tavsiye edilen saç kremini baş derisine değdirmeden; alın çizgisinden enseye doğru sürerek saça uygulayın
·        Ürünün etki etmesini sağlamak için 1 dakika kadar bekleyin. Çoğu saç kremi 30-60 saniye arasında etki göstermek üzere tasarlanmıştır (her zaman kullanım talimatlarını okuyun ya da özel ürününüzle ilgili olarak öneri alın)
·        İyice durulayın
·        Saçtaki fazla nemi kurutun, ovalayarak kurulamayın
·        Saçı şekillendirmeye devam edin
Baş Derisi Bakımı
·        Sık dişli bir tarak kullanarak saçı boylamasına ayırın
·        Merkezden başlayarak çalışın, her seferde yaklaşık 2cm alın
·        Ürünü doğrudan baş derisine uygulayın
·        Dairesel hareketlerle, baş derisine nazikçe masaj yapın
·        Tavsiye edilen süre kadar bekletin, gerekirse ısı uygulayın
·        Güzelce durulayın ya da bekletin (daima ürün talimatlarını okuyun)
Saç Bakımı
·        Saçı tavsiye edilen ürünle önceden şampuanlayın
·        Saçın her yerine eşit olarak yayın
Uzun saç: Saçın boylarına ve uçlarına uygulayın; baş derisinden kaçının
Kısa Saç: Gerektiği durumlarda tavsiye edilen işlemi uygulayın
·        Tavsiye edilen süre kadar bekletin, gerekirse ısı uygulayın
·        Güzelce durulayın ya da bekletin (daima ürün talimatlarını okuyun)

Tüm saç bakımı ürünlerini en uygun fiyatlarla Sosyetikavm.com'dan satın alabilirsiniz; https://www.sosyetikavm.com/sac
B
geçen yıl
Dudak Makyajı Malzemeleri ve Kullanımları
Sanılanın aksine dudak makyajı sadece dudaklara ruj uygulamaktan ibaret değildir. Dolayısıyla ruj da dudak makyajı ürünleri arasında yegâne malzeme değildir. Dudak makyajı yaparken önceliğiniz dudakları pürüzsüz ve sağlıklı göstermek olmalıdır. Dudaklar, soğuk havalardan fazlaca etkilenir. Bu yüzden çatlar ve pürüzlü bir hale gelir. Dudak ve dudak çevresinde yaşlanmaya bağlı olarak kırışıklıklar ve şekil bozulmaları da görülebilir. Böylece dudaklarınız tazeliğini kaybeder ve bakımsız bir hal alır. Dudaklar mutlaka nemlendirilmelidir. Kuru ve çatlamış dudaklar için ideal bakım sunan Gabrini Dudak Nemlendirici gibi ürünleri günlük olarak kullanabilirsiniz. Dudaklarınıza hacim veren ve dolgun gösteren dudak nemlendirici ve lip gloss ürünlerini de bu kategorimiz altından satın alabilirsiniz.

Dudaklarınızı besleyip onaran Estella dudak balmı - nemlendirici de dudak makyajı ürünleri arasında harika bir seçim olacaktır. Özellikle kışın kurumuş dudaklarınıza uygulayabileceğiniz Mis Galina E Vitaminli Dudak Nemlendiricisi ise vanilya, kiraz, çilek ve elma aromalarıyla Sosyetikavm.com’da sizler için yerini aldı. Fırçalı yapısıyla bambaşka bir dudak nemlendirme deneyimi sunan Rose Dudak Nemlendirici ise uygun fiyat arayanlar için ideal bir seçim. Dudak makyajı aşamalarından ilkinin dudak nemlendirme olduğunu belirtmiştik.
 
Dolgun Dudaklara Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Dudak nemlendiricisi tamamen emildikten sonra pudra ya da kapatıcı gibi ürünler ile dudaklarınızdaki kusurları kapatabilirsiniz. Pudra türevi malzemeler rujların altına sürüldüğünde rujun dudağınızda daha uzun süre kalmasını sağlar ve dudaktaki renk farklılıkları ile uçuk ve yara gibi pürüzleri de kapatır. Dudağınıza sürdüğünüz kalem ve rujların daha da kalıcı olmasını istiyorsanız pudrakapatıcı ve benzeri ürünleri rujun ve kalemin üzerine da hafifçe uygulayabilirsiniz.

Dudaklar, estetik ve çekici görünmenin en kolay ve tercih edilen yoludur. Her kadın dudaklarının dolgun gözükmesini ister. Bunun için ilk iş olarak, kişiye göre değişse de ruj ve dudak kalemi seçerken dudaklarınızı hangi rengin dolgun göstereceğini belirleyin. Dudak makyajı yaparken dudak kalemi uygulamak daha dolgun ve daha iri dudaklara sahipmişsiniz hissi verir. Dudak kalemi ile dudaklarınıza çerçeve yaparken dudak çizgilerinizin dışından geçirmeye özen gösterirseniz dudaklarınız daha dolgun gözükür. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta, dudak kalemi ile kullanılacak rujun aynı renkte olması. Kalem, rujdan bir ya da iki ton koyu olursa dudaklarınız daha dolgun görünür. Dudak kalemleri için ise Sosyetikavm’nin çok uygun fiyatlı MT marka dudak kalemi setleri ile suya dayanıklı bir dudak makyajı elde edebilirsiniz.

Dudak kalemi uyguladıktan sonra benzer ya da aynı renkteki ruju sürmeden önce aynı dudak kalemiyle dudaklarınıza aralıklarla dikey çizgiler çekin. Çizgileri eşit dağıtmaya çalışarak ruju sürün. Bu, hem dudak makyajının kalıcı olmasını hem de dudaklarınızda yeni bir renk tonu ve hacim elde etmenizi sağlayacaktır. Son olarak eğer seçtiğiniz ruj mat ise isteğe bağlı şekilde parlatıcı uygulayabilirsiniz. Parlatıcılar ve likit ruj dudakları olduğundan daha dolgun gösterir.
 
Ruj Seçimi Nasıl Yapılır?
Makyajın tamamlayıcı unsuru rujdur. Dudak makyajı ürünleri arasında en çok tercih edilen ruj konusunda seçim yapmak hayli zordur. Bunun için önce cilt tonunuza göre seçim yapmalısınız. Eğer açık tenliyseniz nar çiçeği, pembe ve şeftali tonlarındaki rujlar size çok yakışacaktır. Buğday tenliler için önereceğimiz ruj renkleri koyu kırmızı, bordo ve çilek rengi olacaktır. Esmerler ise koyu pembe, parlak kırmızı ve mor alt yapılı renkleri ruj seçimlerinde kullanabilirler.

Ruj seçiminde ikinci kriter dudak şeklinizdir. İnce dudaklılar koyu renk rujlardan kaçınmalıdırlar. Koyu renkler dudakları daha da ince gösterir. Eğer dudaklarınızı yüzünüze göre büyük buluyorsanız koyu renk rujları tercih edin. Ruj seçiminde göz renginiz ve giydiğiniz kıyafetlerin rengi de önemlidir. Rujunuz, göz renginizi patlatabilir ya da söndürebilir. Kahverengi gözleriniz varsa kahve ve kırmızı tonlarını seçmenizi tavsiye ederiz. Renkli gözlüler ise pembe ve nüde tonlarını kullanırlarsa daha iyi sonuçlar alırlar. Çeşit çeşit renk ve özellikteki rujları görmek için Sosyetikavm.com/ruj kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.
B
geçen yıl
Keçi Sütünün İnek Sütünden Farkı Nedir?
Yeni annelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de keçi sütüyle inek sütünün arasındaki farktır. Siz de bebeğinize hangi sütü verme konusunda kararsızsanız keçi sütü ve inek sütü arasındaki farkları bilerek tercihinizi yapabilirsiniz.
Öncelikle keçi sütü yüksek oranda kısa ve orta zincirli yağ aistleri bulundurması sayesinde daha kolay sindirilir. Mide asitliğini daha iyi nötralize ettiği ve sindirimi kolay olduğu için erkek dönem bebek beslenmesine uygun olacaktır. Bebeğinizi 1 yaşına kadar anne sütüyle beslemelisiniz. Anne sütünde sıkıntı yaşanıyorsa formül mama ve keçi sütü tercih edilebilir. İnek sütü ise son tercihiniz olmalı. Bunun ise birçok nedeni bulunmaktadır. 
"Bebeğime neden keçi sütü vermeliyim?" sorusunun cevabı ise keçi sütü ile inek sütü arasındaki farklardan geçiyor. Keçi sütünün bazı özelliklerini sıralamak gerekirse;
 • Keçi sütü, inek sütünden daha fazla kalsiyum içerir.
 • Keçi sütü, inek sütünden daha fazla fosfor içerir.
 • Keçi sütü, inek sütünden daha fazla magnezyum içerir.
 • Keçi sütü, inek sütünden daha fazla potasyum içerir.
 • Keçi sütü, inek sütünden daha fazla vitamin B6 içerir.
 • Keçi sütü, inek sütünden daha fazla vitamin A içerir.
 • Keçi sütü, inek sütünden daha fazla selenyum içerir.
 • Keçi sütü, inek sütünden 3 kat daha fazla niasin içerir.
 • Keçi sütünün sindirimi inek sütünden çok daha kolaydır.
 • Keçi sütü, inek sütünden daha az alerjendir.
 • Keçi sütü, inek sütüne göre ısıya daha az dayanıklıdır. Ancak tampon özelliği daha fazladır.
 • Keçi sütünün yağında karoten bulunmadığından daha beyaz bir renge sahiptir. İçindeki yağ küreciklerinin çapı inek sütüne göre çok küçüktür. Böylece süt, ışığı daha iyi yayar ve beyaz görünür.
 • Ayrıca yapılan araştırmalar keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğunu belirtmektedir.
Kaynak: https://www.ascianne.com/keci-sutunun-inek-sutunden-farki-nedir
B
geçen yıl
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Kuralı Nedir?
3 gün kuralı, bebeğinizin ek gıdaya başladığı dönemde, yiyeceklere karşı alerjik reaksiyon gösterme olasılığında, durumun hangi yiyecekten kaynaklandığını anlayabilmeyi sağlayan kuraldır.Bu kuralı uygulayarak, bebeğinizi 3 gün boyunca gözlemleyip, verdiğiniz gıdanın bebeğiniz üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi var mı yok mu diye anlayabiliriz. Aynı zamanda bu kural sayesinde bebeğinizin hangi gıdaları sevip sevmediğini kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Böylece bebeğinize uygun olan beslenme programını en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz.3 Gün Kuralı Nasıl Uygulanır?Yeni bir gıda ile tanışacak olan bebeğinizi, diğer gıdalarla tanıştırmadan önce 3 gün beklemelisiniz. İlk ek gıda denemesinde bebeğinizin iki öğününün ortasını seçebilirsiniz. Verdiğiniz miktar ise tadımlık olmalıdır. İlk gün 3 çay kaşığı, ikinci gün 5 çay kaşığı, üçüncü gün 7 çay kaşığı gibi benzer şekilde arttırarak ilerleyebilirsiniz. Bu 3 gün esnasında başka yeni bir gıda vermeden gözlem yaparak ilerleyip, üçüncü gün sonunda diğer gıdayı da beslenmesine dahil edebilirsiniz. Beslenmeye dahil edilen gıda için de 3 gün kuralı uygulamalısınız.Yeni bir gıdayla tanışmış bebeğinizi 3 gün boyunca, verdiğiniz gıdanın bebeğinizin vücudunda kızarıklıklara veya cilt kabartılarına, gaz sancısına, mide ağrısına, kusmaya, ishale vb. sebep olup olmadığını gözlemleyin. Eğer bu bulgulardan bir ya da birkaçını gözlemlerseniz verdiğiniz gıdayı kesmelisiniz. 1 ay sonra aynı gıdadan az miktarda vererek sonucu gözlemlemeli, eğer hala aynı bulguları gözlemliyorsanız doktoruna konuyu danışarak, bu gıdayı menünüzden çıkarmalısınız.3 gün kuralı, aynı zamanda bebeğinizin yiyecekleri tanıması ve tatlarını ayırt edebilmeyi öğrenmesi açısından da önemlidir. 3 gün kuralıyla birlikte siz de bebeğinizin hangi gıdaya nasıl tepki verdiğini öğrenerek besinleri gruplara ayırabilirsiniz. Böylece bebeğinize hangi gıdaları birlikte veya ayrı ayrı vermeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.3 Gün Kuralını Ne Zamana Kadar Uygulamalıyım?3 gün kuralını bebeğinizin beslenme alışkanlığı oturana kadar uygulamanız gerekiyor. Zaten bir süre sonra bebeğinizin hangi besinlere ne tepkiler verdiğini gözlemleyerek besinleri bir arada vermeye başlayacaksınız. Yalnızca yeni bir gıda denerken bu kuralı unutmamalısınız.3 gün kuralını bebeğiniz 12 aylık olana kadar uygulamanız iyi olur. Oluşabilecek bir alerjik reaksiyonda doktorunuza danışarak devam etmeniz önem arz etmekte.Kaynak ve benzer yazılar için; https://www.ascianne.com/ek-gidaya-geciste-3-gun-kurali-nedir-nasil-uygulanir
B
2 yıl
Raspberry Pi 4 Model B - 4 GB
Raspberry Pi 4 Model B, popüler Raspberry Pi bilgisayar serisindeki son üründür. Önceki nesil Raspberry Pi 3 Model B + 'ya kıyasla işlemci hızında, multimedya performansında, bellekte ve bağlantıda çığır açan artışlar sağlarken, geriye dönük uyumluluk ve benzer güç tüketimini korur. Son kullanıcı için, Raspberry Pi 4 Model B, giriş seviyesi x86 PC sistemleriyle karşılaştırılabilir masaüstü performansı sağlar.
Bu ürünün temel özellikleri arasında yüksek performanslı 64-bit dört çekirdekli işlemci, bir çift mikro-HDMI bağlantı noktası ile 4K'ya kadar çözünürlüklerde çift ekran desteği, 4Kp60'a kadar 4Bp, 4GB RAM, çift bantlı donanım video kodu 2.4 / 5.0GHz kablosuz LAN, Bluetooth 5.0, Gigabit Ethernet, USB 3.0 ve PoE özelliği (ayrı bir PoE HAT eklentisi aracılığıyla). İkili bant kablosuz LAN ve Bluetooth modüler bir uyumluluk sertifikasına sahiptir ve bu sayede anakart son ürünlere uygun şekilde azaltılmış uyumluluk testi ile tasarlanıp, piyasaya maliyet ve zaman tasarrufu sağlar.

Raspberry Pi 4 Lisanslı Beyaz Güç Adaptörü-5V/3A-Type C ile rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Özellikler:
Broadcom BCM2711, dört çekirdekli Cortex-A72 (ARM v8) 64 bit SoC @ 1.5 GHz
4GB LPDDR4-2400 SDRAM
2.4 GHz ve 5.0 GHz IEEE 802.11b / g / n / ac kablosuz LAN, Bluetooth 5.0, BLE
Gigabit Ethernet
2 x USB 3.0 bağlantı noktaları
2 x USB 2.0 Bağlantı Noktaları
Tamamen geriye dönük uyumlu 40 pinli GPIO başlığı
4K 60Hz video çözünürlüğünü destekleyen 2 x Mikro HDMI bağlantı noktası
Kamera ve ekran için 2 şeritli MIPI DSI / CSI portları
4 kutuplu stereo ses ve kompozit video bağlantı noktası
İşletim sistemi yüklemek ve veri depolamak için MicroSD kart yuvası
USB-C veya GPIO üzerinden 5.1V, 3A güç gerektirir
PoE (Ethernet üzerinden Güç) etkin (PoE HAT gerektirir)

Satın alma linki:https://www.robolinkmarket.com/raspberry-pi-4-model-b-4gb
B
2 yıl
Kol Germe Estetiği
Kol arka ve iç kısımlarındaki sarkmalar, kilo alıp verme, yaşlanma, güneş altında aşırı kalma ve yer çekimi gibi nedenlerle meydana gelir. Kollardaki sarkıklık kolsuz bir kıyafet giyilip kollar hafif yukarı kaldırıldığında daha belirgin hale gelir. Liposuction (yağ alma) işlemleri dışındaki olgularda, kolun arka kısmında bir iz oluşturacağından deformasyonu ve sarkıklığı ileri derecede olan uygun hastalar için önerilen bir yöntemdir.

Kol Germe Estetiği (Brakioplasti)
Kol arka ve iç kısımlarındaki sarkmalar, kilo alıp verme, yaşlanma, güneş altında aşırı kalma ve yer çekimi gibi nedenlerle meydana gelir. Kollardaki sarkıklık kolsuz bir kıyafet giyilip kollar hafif yukarı kaldırıldığında daha belirgin hale gelir. Liposuction (yağ alma) işlemleri dışındaki olgularda, kolun arka kısmında bir iz oluşturacağından deformasyonu ve sarkıklığı ileri derecede olan uygun hastalar için önerilen bir yöntemdir.

Operasyon Öncesi Görüşme
Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar.

Operasyon Zamanına Hazırlık
Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)

Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.

Operasyon günü hastaneye gelirken saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.

Operasyontan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.

Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.

Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği
Yağ birikimi varsa lazerliposuction veya liposuction ve vücut şekillendirme operasyonları ile kombine yapılabilir.

Hafif-orta deri sarkıklığı ve/veya yağ birikimi varsa, koltuk altından elips bir kesi ile düzeltme sağlanır.

Orta- fazla deri sarkıklığı ve/veya yağ birikimi varsa, kol arka ve iç kısmından ‘T’ şeklinde kesi ile düzeltme yapılır.

İz dışarıdan bakıldığında farkedilmez.

Anestezi Türü
Genel veya Lokal anestezi.

Operasyon Süresi
Ortalama 1-2 saattir.

İyileşme Süreci
Hasta aynı gün evine dönebilir.

Kollara elastik bir bandaj sarılır.

Ameliyattan sonrasında bu bölgede renk değişimi olması normaldir. Bu değişimler ortalama 2 hafta içinde geçer.

Operasyon sonrası 3. günde ılık duş alınabilir ve uçak yolculuğu yapabilir.

2 hafta fiziksel kolu zorlayıcı hareketlerden kaçınılınır.

Günlük aktivitelerinize birkaç gün içinde başlayabilir.

Kaynak:https://www.guncelozturk.com/vucut-estetik-sanati/kol-germe/
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.