R

Yarbay
21 Haziran 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
56 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
R
11 yıl
Win2000 - Win7 klasör paylaşım sorunu???
Bir CNC makinası bilgisayarında (çok düşük kapaiteli olduğundan Celeron 850 128 ram vs.) 20 GB hdd) Win 2000 Pro yüklü. Bu bilgisayara ethernet üzerinden CNC dosyaları atılacak, ancak bu makinede paylasima ailan klasörleri XP makinalardan görebilirken Win7 makinalardan göremiyoruz. Gerci sorunu teamviwer vs ile hallettik ama kafama takıldı.

Kısaca yaptıklaım.
-Win 2000 makinada: (PC001) diyelim.
---------------------------------------------
Kullanıcı hesaplarından bağlanacak kisiler için hesaplar olusturuldu ve yetkileri Administrators verildi. (hatta bir kac tane test icin de hesap olusturuldu.)
Klasöre paylasim verildi.

-XP makinada: (PCXP) diyelim.
--------------------------------------
Explorer ekranında adres çubuğuna \\PC001\ yazılınca LOGIN ekranı geliyor ve tanımlanan kullanıcı adlarından biri parolasıyla yazılınca giriyor. Tüm paylasimlara erisilebiliyor.

-WIN7 makinada: (PCW7) diyelim.
-----------------------------------------
Benzer şekilde explorer adres çubuğuna \\PC001\ yazılınca LOGIN ekranı geliyor ve tanımlanan kullanıcı adlarından biri parolasıyla yazılınca hatalı kullanıcı yada parola diyor.


Böyle birşey yaşayan varmı daha önce. Sorun nedir acaba???
R
13 yıl
RS485 bilgisayar bağlantısı ve veri alıp vermek.
RS485 protokolü kullanan bir cihazla bilgisayar arasında bağlantı kurup cihazdan gelen verileri dinlemek ve veri göndermek için nasıl bir donanım ve yazılıma gerek var?

Cihazda rx ve tx bağlantı yeri belli ancak onun dışında bişey belli değil. Bu işi nasıl yapabiliriz bilgisi olan varmı?
R
13 yıl
4+1 de direkt çalışacak Mikrofon nasıl olur?
4+1 sistemin aux girişine takıp çalıştıracağım bir mikrofon lazım.

Üzerinde açma kapama düğmesi olan bunu nerden bulurum. Yer Ankara.
Yarın almam lazım, fiyatları ve nerde bulunacağı konusunda yardım eden olursa çok makbule geçer.

Herkese iyi forumlar...
R
13 yıl
dot matrix lcd ler hakkında...
Bu dotmatrix LCD ler hakkında ayrıntılı bilgi bulacağım bir yer varmı?

devre falan değil bana sadece lcd ekran üzerinde yazı yazıların nasıl oluştuğu bilgisi lazım. Bir modülün dot matrix lcd si zarar görmüş aynı ölçüde lcd bulmakta çok zor bulsanda çok para olmadı mini dot matrix lcd modülleri ile yapmayı düşünüyorum.

display dotmatrixi aşağıdaki gibi bunu nasıl halledebiliriz....

< Resime gitmek için tıklayın >
R
14 yıl
HDD yi geri kurtarılamayacak şekilde nasıl sileriz???
Arkadaşlar bir hdd yi kurtarma programlarıyla datalar geri gelmeyecek şekilde nasıl silebiliriz.

Bildiğiniz programlar varmı?
R
14 yıl
Laptop Klavye güv.kipte çalışıyor ama XP de çalışmıyor!!!
Evet arkadaşlar elimizdeki laptopın klavyesi güvenli kipte setup da vs. çalışıyor, ancak XP normal modda çalışmaya başladığı anda hatta disk gözden geçirmede bile devam etmek istiyorsanız bir tuşa basın kısmında çalışmıyor.

MSCONFIG den açılıştaki tüm programları disable yapıp tekrar açıyoruz nafile. Antivir ad-aware ile tarattık nafile nedir bu meret bir türlü çözemedik.

Makinada önemli programlar ve çizimlerle ilgili lisanlı şeyler var o yüzden Format demeyin...
R
14 yıl
Ledli lamba yapımı
Merhaba masa lambamı elimde olan malzemelerle ledli yapmak istiyorum ama ortalık biraz karıştı.

Elimde 1.2 volt 800 mah şarjlı tornavidadan çıkma piller var. Tornavidaya güçleri yetmiyordu ama ledler için fazlasıyla yeter diye düşünüyorum.
Tubitak sitesinde olan devreye baktım ama o devrede 6 v pil kullanılmış, ben 10-15 arası led kullanmayı düşünüyorum. Birde bu 34903 devresini kullanmak elzemmidir.

Sormak istediğim ben bu pillerle en parlak ışığı en fazla led ile almak istiyorum. Uzun süre çalışması çok önemli değil, 2-3 saat çalışsa yeter.
Şarjlı ederek kullanırım olmazsa...

Elinde bu projeye uyacak basit bir devresi olan varmı. Herkese iyi forumlar...
R
14 yıl
Dizel araçların kaloriferleri neden geç ısınır?
Malum kış geldi, sabahları aracın içi buz gibi oluyor. Benzinli arabaların kaloriferleri çok çabuk ısınıyor ama dizel araçların kaloriferleri baya bi yol aldıktan sonra ısıtmaya başlıyor.

Bunu nasıl halledebiliriz? Kaloriferin daha çabuk ısınmaya başlaması için pratik bir çözüm var mı? Yada ek bir ısıtma çözümü?
R
14 yıl
Ceza Puanlarına AB standardı (1.Ocak.2009 dan itibaren)
Ceza puanlarına AB standardı 1 Ocak 2009
İçişleri Bakanlığının, trafik ceza puanlarının arttırılmasına yönelik yaptığı yönetmelik değişikliği bugün yürürlüğe girdi. Buna göre, daha önce 1 ceza puanı olarak değerlendirilen bazı kural ihlalleri 10 ceza puanına yükseltildi.

İçişleri Bakanlığının hazırladığı ve 9 Haziran 2008'de Resmi Gazete'de yayımlanan “Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, yeni yılla birlikte yürürlüğe girdi.

Bu yönetmelik çerçevesinde bazı trafik kuralı ihlallerinde uygulanan ceza puanlarında artış oldu. Yönetmeliği hazırlayan emniyet yetkilileri ceza puanlarının son yıllarda caydırıcılık özelliğinin azaldığına dikkati çekerek, yeni ceza puanlarındaki artışta Avrupa Birliği ülkelerindeki standartların göz önünde tutulduğunu kaydettiler. Yetkililer, amaçlarının, sürücülerin ceza puanlarıyla belgelerine el konularak cezalandırmadan ziyade, kazaların ve bunlara bağlı ölü ve yaralı sayılarının azaltılmasını hedeflediklerini belirtti.

Bugün yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre, araçların muayene sürelerini geçirenler, seyir halinde cep telefonu kullananlar, kamunun huzurunu bozacak derecede ses, müzik, görüntü kullanan araçların sürücülerine verilen ceza puanı 1'den 10'a yükseltildi. Araç kullanırken yanında sürücü belgesini bulundurmayanlara 1 ceza puanı yerine 5 ceza puanı uygulanacak.

Trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştiren, şerit ihlal eden, trafiği düzenleyen zabıtanın işaret ve uyarılarına uymayan, trafik işaret ve levhalarına aykırı davranan, kırmızı ışık kuralını ihlal eden sürücüler bundan böyle 10 ceza puanı yerine 20 ceza puanı alacaklar.

Alkollü araç kullananlara 15 ceza puanı yerine 20 ceza puanı verilecek. Hız ihlalini yüzde 10-30 arası aşanlar 5 ceza puanı yerine 10 ceza puanı alacaklar. Hız sınırını yüzde 30 aşanlar, eskiden olduğu gibi 15 ceza puanıyla cezalandırılacaklar.

Geçme hakkını ihlal edenler, yakın takiplerde aradaki mesafeyi korumayanlar, sağa, sola, geriye dönüş kurallarına uymayanlar 5 ceza puanı yerine 20 ceza puanı alacaklar.

Durma, duraklama, park kurallarını ihlal eden sürücülerin cezası 1-5-10 puandan 10-15-20 ceza puanına çıkıyor.

Emniyet kemeri kullanmayanların ceza puanı 5'ten 15'e, fazla yolcu ve usulsüz yükleme yapan araç sürücüleri 10 ceza puanı yerine 20 ceza puanı alacaklar.

Zorunlu mali sigorta yaptırmayan sürücülere 1 ceza puanı yerine 10 ceza puanı uygulanacak.

Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ilkinde 2 ay süreyle, ikincisinde 100 puanı doldurmaları durumunda 4 ay süreyle sürücü belgelerine el konulacak. Sürücüler, ilk ehliyetlerine el konulmasında eğitimden geçecek. İkinci 100 puanı dolduranlar ise psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesine tabi tutulacaklar. Üçüncü defa 100 puan ceza alanların sürücü belgeleri iptal edilecek.

PARA CEZALARI DA ARTTI

Yeni yılla birlikte trafik kurallarına uymayanlara verilen para cezaları da yeniden değerleme oranı çerçevesinde arttı. Buna göre, muayene sürelerini geçirenlere 61, ikamet değişikliklerini tescille yetkili birimlere bildirmeyenlere, şerit ihlali yapanlara, kırmızı ışıkta geçenlere 128, trafik görevlisi, trafik işaret ve levhalarına uymayanlara, hız limitini yüzde 10-30 arası ihlal edenlere 128 Türk lirası para cezası verilecek. Hız limitini yüzde 30'dan fazla aşanlara 265 Türk lirası para cezası uygulanacak.

Seyir halinde cep telefonu kullananlar, emniyet kemeri takmayanlar, park yasağına uymayanlar, yakın takipte mesafelerini ayarlamayanlar 61 Türk lirası para cezasına çarptırılacak.

Trafik para cezaları, Kabahatler Kanunu çerçevesinde peşin ödenmesi durumunda yüzde 25 indirilerek tahsil ediliyor.


Kaynak : Hürriyet
http://www.hurriyet.com.tr/sondakika/10681230.asp?gid=229
R
14 yıl
MTV taksitlendirenler. İlk taksit için son ödeme 31.12.2008 unutmayın!...
2008-12-30) Vergi Borçlarının 18 Ayda Yıllık % 3 Tecil Faizi İle Ödenme İmkânı Kapsamında İlk Taksidin Ödeme Süresi 31 Aralık 2008 Tarihinde Sona Ermektedir. >>>

MALİYE BAKANLIĞI’NDAN YAPILAN AÇIKLAMADA VERGİ BORÇLARININ 18 AYDA YILLIK % 3 TECİL FAİZİ İLE ÖDENMESİNE İMKÂN SAĞLAYAN DÜZENLEME KAPSAMINDA İLK TAKSİDİN ÖDEME SÜRESİNİN 31 ARALIK 2008 TARİHİ MESAİ SAATİ BİTİMİNDE SONA ERDİĞİ BELİRTİLDİ.

Vergi borçlarını süresinde ödeyememiş mükelleflere ödemede kolaylık sağlamak ve kamu alacaklarının bir an önce Hazineye intikalini temin etmek amacıyla 30.10.2008 tarih ve 27039 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Seri:B Sıra No:4 Tahsilat Genel Tebliği ile yapılan düzenleme ile vergi mevzuatında yer alan tecil ve taksitlendirme müessesesinden zor durumda olan tüm mükelleflerin yararlanmaları sağlanmış ve anılan Tebliğden yararlanmak üzere başvuruda bulunan mükelleflerin borçları, ilk taksit Aralık 2008 ayından başlamak üzere 18 ayda 18 eşit taksitte ödenecek şekilde taksitlendirilmiştir.

Bu düzenleme kapsamında borçları tecil ve taksitlendirilen mükelleflerin taksitlendirme ile sağlanan bu imkânı kaybetmemeleri açısından, ilk taksitlerini 31 Aralık 2008 tarihi mesai saati bitimine kadar ödemeleri gerekmektedir.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.