S

Teğmen
11 Nisan 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
19 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
4 yıl
AÇIKLANMADI
Açıklanmadı arkadaşlar, yatıp uyuyabilirsiniz. Tahmin ettiğim gibi sadece ana ekrandaki sekmelerde bir değişiklik oldu.
S
4 yıl
ÖZYEĞİN YBS YAZAN VAR MI?
Başlıkta da belirttiğim gibi Özyeğin YBS tam burslu yazan var mı forumda? Geçen yıl 17k ile almış. Benim sıralamam 29k. Düşük de olsa bi ihtimalim var gibi.
S
4 yıl
Tercihler Ne Zaman Açıklanıyor?
Ne Ösym'nin takviminde ne de kılavuzda buna dair bir bilgi görmedim. 31 Ağustos olayını duydum da resmi bir şey göremedim. Buna dair resmi bir şey atabilecek var mı?
S
4 yıl
Yeditepe YBS mi Kadir Has YBS mi?
Merhaba. TM'de ilk 29 bine girdim. YBS okumayı düşünüyorum ve sıralamam kritik bir noktada sayılır. Biraz daha ileride olsam sıralama olarak ilerideki bir üniversiteye rahat girecek bir konumdaydım. Sıralama olarak önümdekileri yazdıktan sonra Kadir Has ve Yeditepe'yi yazacağım fakat hangisini öne yazacağıma karar veremiyorum. Tanıtım günlerinde Kadir Has üniversitesine daha çok ısındım fakat tek kıstas olarak bunu alamam. Sizin görüşleriniz nelerdir? Sadece bölüm bazlı bilgi vermenize gerek yok. Bu üniversiteler hakkında bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.
S
4 yıl
Sıralamaların 1753 MGS Gibi Geleceği Gerçeği
Ermeni babamın babasından öğrendiğime göre kendisinin dedesinin dedesinin girdiği 1753 Medrese Giriş Sınavı aynı 2018 YKS gibi çok kolaymış. Kendisi çok yüksek puan yapmasına rağmen anca Şam'daki Süleyman Han medresesine yerleşebilmiş. Kaçırdığı sorulardan biri de Rusya'nın amacının sıcak denizlere inmek olduğunu bilememesi imiş. Diğer yandan annemin babasının dedesinin dedesi ise sınava 15 dk kuralından dolayı geç kalıp mezuna bırakmış. Bu arada 1753 sınavındaki mesir macunları da çok kalitesizmiş.
S
4 yıl
Sıralama Kıyasını Geçen Seneki Sınavlara Göre Yapmak
Merhaba. Şuanda forumda görüyorum sınavdaki sıralamaların nasıl geleceğine dair gelen tahminleri. Birçok insan bu tahmini geçen sınavlardaki zorluk ve gelen sıralamara göre kıyaslıyor fakat bence bu çok yanlış. Öncelikle çok yeni bir sistemdeyiz ve birçok yeni faktör eklendi işin içine.

1-Soru sayılarında azalmaya gidildi. O kadar çalışılan konular çok kısıtlı soruyla sınandı. Örneğin coğrafyaya çok çalışan birisi yorum sorularıyla karşılaşınca "neden çalıştım o kadar?" diye sormuştur kendi kendine.

2-0.5 kuralı kaldırıldığından dolayı AYT oturumuna giren her öğrencinin tüm puan türlerinden sıralama ve puanları hesaplanacak. Yani aralara TM'den tercih yapmayacak sayısal öğrencileri girecek veya MF'den tercih yapmayacak eşit ağırlık öğrencileri girecek. (Bu dediklerim özellikle 50k'nın üstünü ilgilendiriyor) Bu da sıralamaların biraz daha kötü görünmesine neden olacak ve tercihler sonuçlanana kadar bu sıralamaların da pek bir anlamı olmayacak açıkçası.

3-Ara puan türlerinin kaldırılması. MF'si, TM'si ve TS'si artık hepsi bir puan türünden sıralanacak. Örneğin ana hedefi hukuk olmayan, sene başında TM-1'den tercih yapmayı düşünen birisinin üst sıra istiyorsa matematiği iyi olmalıydı geçen sene. Şimdi bu puan türleri birleşince hedefi hukuk olanlar bu sene matematik yapan o TM-1'cilerin gerisinde kalacaktır. Bu da hukuk veya o tarz bölümlerin sıralama olarak düşebileceğini gösteriyor. Tabii ki bu ana hedefi hukuk olmayan arkadaşlar hukukun gelebileceğini görünce hukuk da tercih edebilirler. Bunlar sadece tahmin. (Tabii ki burada hukukçuların matematiği kötü demeye felan getirmeye çalışmıyorum. Genel anlamda TM-1'de 5 bine giren biriyle Tm-3'de 5 bine giren birinin matematiği arasında fark vardır. Üstüne edebiyat da koyan bir TM-1'in TM-3'ü geçmesi çok olası. Burada iyi bir TM-1 ve TM-3 öğrenci kıyaslaması yapıyorum gibi düşünebilirsiniz)

4-Farklı soru tipleriyle karşılaşıldı. Özellikle ilk oturumun matematiğinde alışılmışın dışında sorular geldi. Matematik zaten zaman yiyiciyken bu soru tiplerine hiç alışık olmayan insanlar burada daha çok takıldı. Sorular sınava girmeyen birisi için kolay görünse de sınav anında yetiştirmek sıkıntıydı.

Yani sıralamarınız kötü gelse bile bu "aman bittik" mentalitesine sebep olmamalı çünkü araya girecek olan birçok faktör var.
S
4 yıl
TM İlk 40k İçin?
Başlıkta da belirttiğim gibi TM 40k için kaç net yeterlidir sizce?
TYT'de 3-4-5 yayınlarından 65-75 arası çıkartıyorum. AYT'de ise 45-50 aralığında değişiyor. OBP 85. Hedefime yakın mıyım sizce?
S
5 yıl
Oyunlarda Kasanın Çalışıp Görüntünün Gitmesi
Evet arkadaşlar 2 gündür böyle bir sorunla karşı karşıyayım.

Herhangi bir oyunda bazen 5 bazen 10 dakika sonra ekrana garip bir renk geliyor ve sesi aldığım yerden (kulaklık veya hoparlör) cızırtı gıbı bir ses geliyor. Kasadaki tüm fanlar dönüyor, ekran kartının ışığı da yanıyor ayrica mouse ve klavye de çalışıyor fakat o ekran bilgisayarı yeniden baslatmadigim sürece gitmiyor. Gözlemlediğim kadarıyla cpu ve gpuda ısınma sorunu yok, ayrıca ağır oyunlarda bu sorunla daha erken karşılaştığımı gözlemledim.

Kasanın içini temizlemek, virüs taraması yapmak, ekran kartını güncellemek ve sistem geri yüklemesi yapmak denediğim şeyler. Ben sorunun güç kaynağından kaynaklanabilecegini düşünüyorum, sizin de yorumlarınızı bekliyorum.

Sistem:
I5 4460
R9 280x
H81m PLUS
Zalman Z3
1 TB SEAGATE
Xigmatek 700w 80+
S
5 yıl
YGS Matematik Hakkında Yardım
Merhaba arkadaşlar. Geçen gün Karekök 25'li denemelerden aldım ve doğru düzgün çözemiyorum ayrıca yorumlarda da kolay olduğunu okuyunca iyice moralim bozuldu ( Yeni basım daha zor diyorlar fakat yine de bilemiyorum) Matematik konularını videolardan izleyip 3-4-5'den çözerek bitirmiştim. Şimdi de Karekök YGS SB aldım oradan konuları unutmamak adına her gün birkaç konudan birer test şeklinde çözüyorum. Bu arada eşit ağırlık öğrencisiyim, hedefim TM 1'de 40k yani öyle uçuk bir hedefim de yok açıkçası. Siz neler önerirsiniz ? Yani sizce daha kolay bir denemeye mi geçeyim yoksa karekök soru bankasını bitirdikten sonra mı denemelere geçeyim ? Veya başka önerisi olanlar varsa ve benimle paylaşırsa sevinirim.
S
5 yıl
YGS Deneme Önerisi
Evet başlıkta belirttiğim gibi YGS deneme önerilerinize açığım. Orta seviyede ygs denemesi arıyorum. (Bölüm denemesi değil) Fen bölümü önemli değil, matematiği, sosyali ve Türkçesi iyi olan deneme önerisi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.