U

Teğmen
27 Mart 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
48 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
U
2 ay
Bilgisayar kendiliğinden kapanıyor
Merhabalar arkadaşlar. Son 10 gündür kronikleşmiş bir sorun yaşıyorum ve sizden fikir almak istedim. 10 yıla merdiven dayayan lenovo laptopum her gün en az 1 kere durup dururken tıpkı ısınınca sistemin kendini kapatması gibi “tık” sesini takiben aniden kapanıyor, oysa hiçbir ısınma durumu yok. Düğmesine tekrar bastığımda da hiçbir şey olmamış gibi tekrardan açılıyor. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir acaba? Bilgisayarın içinde toz yok, virüs falan yok, fan sorunsuz çalışıyor ve fişe takılı olarak kullanıyorum. Yani 10 gün önce bu sorunun başlamasını tetikleyecek benden kaynaklı hiçbir şey olmadı. Fikirlerinizi ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi günler dilerim.
U
5 ay
Opel Combo İçin Dört Mevsim Lastik Önerisi
Merhabalar. Opel Combo aracımız var, İzmir’de yaşıyoruz. İklim koşulları zorlu olmadığı için hiç uğraşmayıp dört mevsim lastiği almaya karar verdik. Araştırmalarım sonucu 2 lastik arasında kaldım: Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 ve Continental AllSeasonContact. Türkiye’deki yol koşullarını da dikkate alarak bunlardan hangisini önerirsiniz? Ara sıra taşlı yollardan gitmem de gerekiyor çünkü. Konfor ve gürültü mevzusunda ikisinin arasında kayda değer bariz bir fark yoksa en güvenli, dayanıklı ve uzun ömürlü olanı tercih etmek isterim. Fiyatı önemli değil. Başka marka tavsiyeniz varsa onlara da açığım. Yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.
U
7 ay
Powerbank Giriş Akımı
Merhabalar arkadaşlar. Ben bir Xiaomi powerbank aldım. Üzerini okuduğunda 5V için input amper değeri 2.6A olarak görünüyor. Benim elimde ise 2.4A veren bir adaptör var. Benim bildiğime göre kullanacağımız adaptörün amper değeri cihaz için gereken değerden bir miktar yüksek olabilir ama düşük olamaz. Bu yüzden adaptörü fişe taktığımda cihazı yakmaktan veya bu şekilde bir kullanımla uzun vadede ömrünü kısaltmaktan endişe ediyorum. Bu konuda elektrik-elektronik mevzularına hakim birisi bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim. Eğer konuya hakim değilseniz “bence” diyerek yorum yapmamanızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
U
geçen yıl
Uygun fiyata taahhütsüz tarife
Arkadaşlar an itibariyle Türk Telekom faturalı hat kullanmaktayım ancak fiyatları iyice coşmuş vaziyette. Diğer operatörlerde de ihtiyacıma uygun bir tarife bulamadım. Bu yüzden 3 aylığına başka bir operatöre geçip sonra tekrar Türk Telekom’a geçiş yapmayı düşünüyorum. Bu yüzden ceza yememek adına uygun fiyata taahhütsüz bir tarife bakıyorum. Aklıma Bimcell geldi ancak daha iyi bir fikri, bir bilgisi olan var mıdır diye sormak istedim. Teşekkürler.
U
geçen yıl
Eski bilgisayar için Linux önerisi
Arkadaşlar merhabalar. Compaq mini 110 model netbook bilgisayarım var. Intel Atom 1,6 Ghz işlemcisi ve 1 GB rami var. Bildiğim kadarıyla UEFI desteği yok. Tarayıcıların XP desteğini çekmesi üzerine kendisini Windows 7’ye yükseltmiştim ancak şimdi de ciddi performans sorunları yaşıyorum ve bu yüzden Windows 7’nin yanına (Windows 7’yi silmeden) çok hafif bir Linux dağıtımı kurmayı düşünüyorum. Linux’tan anlamam ancak biraz araştırdığımda benimki gibi eski cihazlar için Lubuntu adlı bir dağıtımın önerildiğini gördüm onu kurmayı düşünüyorum şimdilik. Bilgisayardan çok bir beklentim yok, sadece tarayıcı üzerinden Netflix açabilmek ve donmadan izleyebilmek istiyorum. Sorum şudur: Bu bilgisayara Windows 7’yi silmeden Lubuntu kurmam mümkün müdür, Lubuntu’yu önerir misiniz veya bana önerebileceğiniz daha iyi bir Linux dağıtımı var mıdır? Şimdiden çok teşekkürler
U
geçen yıl
Bilgisayar Açılmıyor
Merhabalar arkadaşlar. Şu an elimde bir bilgisayar var ve açılmıyor. Bu hale geliş hikayesini de bilmiyorum. Cihaz Samsung marka bir laptop. Fişe takıp güç düğmesine bastığımda ışıkları yanıyor, dvd sürücüsü bir kez dönüyor ve duruyor ancak ne fan çalışıyor ne de ekranda bir şey beliriyor. Düğmeye bastım, dvd 1 kez döndü, 10 dakikadır bekliyorum ve an itibariyle ışıklarının yanıyor olması haricinde hiçbir yaşam belirtisi yok cihazda. Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir? Tamiri çok tutar mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
U
2 yıl
DVD'yi iptal etmeden HDD+SSD mümkün müdür?
Merhabalar arkadaşlar. Lenovo ideapad 310 80TV00TSTX model laptopum var, içinde halihazırda 1TB SATA HDD bulunmakta ancak performansını artırmak için SSD de takmayı düşünüyorum. İnternette gördüğüm kadarıyla insanlar genelde DVD-RW sürücülerini çıkarıp yerine HDD kasası takmak gibi bir yöntemle bu işi halletmişler ama videolarda bazı laptoplarda hard disk için 2 tane slot olduğunu da gördüm. Benim bilgisayarımda da ekstradan boşta bir slot olup olmadığını öğrenmemin bir yolunu biliyor musunuz kasayı açmaktan başka? Ya da çift slot sadece halihazırda HDD+SSD ile satılan laptoplara has bir özellik midir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
U
2 yıl
iPhone SE Sessize Alma Tuşu Arızası
Merbabalar arkadaşlar. Bir süredir garantisi dolmuş iPhone SE cihazımın sessize alma tuşunda bir arıza var. Kendi kendine sessize alıp tekrar sesi açıyor ve sürekli titreyip duruyor. Ben de artık dayanamayıp Apple yetkili servisine götürdüm, aldığım cevap tam olarak şu:"sessize alma düğmenizde hassasiyet oluşmuş, servislerde sadece batarya ve ekran problemlerine müdahale edebiliyoruz, isterseniz 1300 ₺ karşılığında size yeni bir cihaz verebiliriz." Sizce bu doğru mudur, bunu gerçekten de yetkili servisler yapamıyor mu yoksa ben manyağın birine mi denk geldim? Yetkili olmayan servislere de gitmeye pek sıcak bakamıyorum, bu tuşu değiştirmek için neredeyse bütün cihaz sökülüyor çünkü videosunu izleyenler bilir. Sıkıntı çıkar cihaz bozulur diye korkuyorum. Siz olsanız ne yapardınız? Ne önerirsiniz? Teşekkür ederim.
U
2 yıl
Uçlu Kalem Tavsiyesi
İyi akşamlar arkadaşlar. Sizden bir uçlu kalem tavsiyesi rica ediyorum. Bütçem max 100 lira. Maalesef çok sık kalem düşüren birisiyim bu yüzden ince iğne uçlu kalemler bana gelmiyor. 3 tane rotring bozdum bu sebepten. Tükenmez kalem gibi ucu içeri girenleri de çıkmış onların ama ben onları da ucu dışardayken düşürmeyi başarırım, bu yüzden lütfen öyle bir kalem önermeyin. Şu ana kadar en memnun kaldığım kalem Faber'in Grip 1347 kalemiydi. İç aksamı çok dayanıklı, ucu iğne gibi değil bu yüzden düşünce bozulmuyor ve hoş bir kalem ancak iki kez aldım, ikisinde de plastik gövdesinin uç kısmı zamanla kendiliğinden çatladı. İnternette biraz baktığımda bu sorunu yaşayan tek kişi olmadığımı gördüm, kalemin böyle bir sorunu var yani. Şimdi sizden ricam Grip 1347 benzeri küt uçlu ve kaliteli, uzun süre kullanabileceğim bir kalem ismi önermeniz. Şimdiden teşekkür ederim.
U
2 yıl
Windows 10 Parlaklık Kendiliğinden Değişiyor
Arkadaşlar başlıkta da bahsettiğim gibi bilgisayarımın ekran parlaklığı kendiliğinden değişiyor. Parlaklık ayarı sonuna kadar açık olmasına rağmen ekran parlaklığı düşük. SADECE OYUN VE VİDEOLAR AÇIKKEN maksimum parlaklığa ulaşıyor, kapatınca tekrardan düşüyor. Güç ayarlarında profil değiştirme vs. denedim. Şu uyarlamalı parlaklık olayına da baktım ama benim bilgisayar desteklemiyormuş zaten. Intel Graphics ve NVIDIA ayarlarını da iyice kurcaladım ama hiçbir şey çıkmadı. Bu sorunun çözümü hakkında bir fikriniz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum. İyi akşamlar.

OS: Windows 10, 1809
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.