N

Yüzbaşı
22 Nisan 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
362286 Gün Cezalı
357366 gün 2 s. 32 dk.
Gönderiler Hakkında
N
13 yıl
Bütçe 1500YTL İyi Bir Fiyata Kopmle Sistem Nerden Toplarım
şimdiden tşkler
N
14 yıl
BD+ Blu-ray koruma sistemi kırıldı
Firmaların milyonlarca dolar harcayarak, profesyonel programcı ve uzmanlara tasarlattıkları kopya koruma sistemleri, amatör ama tutkulu kullanıcılar karşısında pek dayanmıyor. Önce DVD'lerin, sonra da HD-DVD'lerin kopya koruma sistemlerini kolayca aşan amatör programcılar, şimdi de Blu-ray disklerdeki en son koruma sistemi olan BD+'ı aşmayı başardıklarını açıklamaktalar.

Video üzerine uzmanlaşmış kullanıcıların oluşturduğu Doom9 sitesinden bir grup programcı, uzun uğraşların ardından BD+ korumalı filmlerin koruma sistemini aştıklarını duyurdular. Bu sistem daha önce Slysoft firmasının AnyDVD uyguaması tarafından da kısmı olarak aşılmıştı, ama Doom9 programcılarının çözümü hem daha gelişkin, hem de Linux ve açık kaynak kodu kullanıyor.

Uzmanlar, BD+ sisteminin kırılmasının en az 10 yıl süreceğini belirtiyorlardı. Umuyoruz ki bu kadar güvenilen bu sistemin amatörlerce çok kısa sürede kırılması, bu tür içerik koruma sistemlerinin hepsinin son derece anlamsız ve aşılmaya mahkum olduğunu firmalara anlatma yönünden anlamlı olur.

not:alıntıdır

lanet olsun bu içimdeki hacker sevgisine
N
14 yıl
Türkiyede Hız Denemesi 1690km/s
Hız tutkunları sınırları sonuna kadar zorlamaya devam ediyor. 2011'de teste hazırlanan ve saatte 1609 km hız yapabilen Bloodhound SSC ilk kez Türkiye'de denenebilir.

Dakikada 10.000'den fazla kez dönen tekerlekleriyle saatte 1609 km (1000 mil) hıza çıkabilen özel tasarımlı Bloodhound SSC (super sonic car) isimli araç için çalışmalara başlandı. Alçak irtifada uçabilen bir uçaktan veya tabancadan çıkan bir kurşundan çok daha hızlı hareket edecek olan Bloodhound,12.8 metre uzunluğunda ve 6.4 ton ağırlığında olacak.

Hız denemesini daha önce de Ekim 1997'de saatte 763 mil hıza çıkmayı başararak Thrust isimli bir araçla rekor kıran Andy Green gerçekleştirecek. 2011'e kadar hazırlanması beklenen ve roketi andıran araç insanların dikkatini mühendislik, bilim ve teknolojiye çekmeyi de amaçlıyor.

Londra Bilim Müzesi'nde İngiliz hükümeti adına katılan ve projeyle ilgili bilgiler veren Bilim Bakanı Paul Drayson, sponsor desteğiyle yürütülen projenin sadece rekor kırmayı amaçlamadığını, aynı zamanda bilimin, geleceğin araçlarında kullanılmak üzere yakıt tüketimi veya güvenlik gibi konularda ne derecede geliştiğimizin bir göstergesi olacağını aktardı.

Hız rekoru için test Türkiye'de yapılabilir

Bloodhound ekibi test aşaması için de hummalı bir çalışmaya girdi. Tüm dünya genelinde bu süper aracın çıkabileceği en yüksek hıza uygun zeminler inceleniyor. Belirtilen hızlara çıkılabilmesi için zeminin kusursuz bir düzgünlükte ve en az 16km civarında bir uzunluğa sahip olması gerekiyor. Son üç yıl boyunca da zeminin kuru kalmış olması şart koşuluyor. Öte yandan çevredeki yaşam şartları, teknik yeterlilikler ve güvenlik imkanları da test sürecini etkileyecek diğer seçim kriterleri.

Şu an için ekibin belirlediği 14 farklı nokta var. Bunlardan 8 tanesi Amerika'da, 4 tanesi Avustralya'da, birisi Güney Afrika ve birisi de Türkiye'de.

Projeyle ilgili detaylar için:www.bloodhoundssc.com


not:alıntıdır
N
14 yıl
gigabyte x58 extreme
N
14 yıl
AMD AM3 gecikecek ??????????
Intel'in DDR3'lü anakartları ve son olarak LGA 1366 soketiyle artık tamamen desteklenecek olan DDR3 bellekli anakartlarıyla, AMD'ye bir nevi çalım atmayı başarmıştı. Pratikte her ne kadar DDR3'ün fazla üstünlüğü olmasa da, teknolojinin gelişme süresince yaklaşık 1 seneye kadar tüm anakartlar artık bu bellekler üzerinden üretilmeye başlanacak.

AMD tarafında ise işler biraz karışık. AM3 soket yapısı AMD işlemcilerine DDR3 desteği sağlarken, şu an için tek dezavantajın işlemcilerin DDR3 IMC (Entegre Hafıza kontrolcüsü) olduğu söyleniyor. AMD'nin daha önce sunduğu yol haritalarında SB800'lü RS880 ve RD890'ler AM3 uyumlu ilk platform olacaklardı. Ancak Expreview sitesinin edindiği bilgilere göre, AMD; AM3 işlemcileri ile bu yongaları eş zamanlı olarak piyasalara sunamayacak.

Bu konuda AM3 soketini destekleyecek olan 790FX ve SB750'yi tekrar revize edip, 2009'un ilk çeyreğinde sunmayı planlayan AMD, böylece HyperTransport 3.1 'e destek verip, işlemcilerin 6400 MT/s bant genişliğine ulaşmasını sağlayacak.


not:alıntıdır.
N
14 yıl
abit anakart üretimine devam ediyor
firmadan yapılan açıklamaya göre anakart işine devam edeceklerini ve bırakma gibi bir niyetlerinin olmadığını kesinlikle dile getirmişler

kalitesi kallavi fiyatı cüzi varmı abit gibisi

ali ali desiderooooooooo
N
14 yıl
BİLİM DÜNYASI ŞOKTA İLK CANLI BİLGİSAYAR YAPILDI
Amerika’dan bilim adamları, bakterilerin genlerini değiştirerek “yaşayan bilgisayar” yaptı. Araştırma, bu tür bilgisayarların kullanışlı olduğu kadar, veri saklama ve genetik mühendisliği için de uygulanabilir olduğunu gösterdi.

Kuzey Carolina ve Batı Missouri Devlet Üniversitesi’nden matematikçilerin ve biyologlar, E.koli bakterisine genler ekleyerek, “yanık krep” adı verilen matematik problemini çözmeyi başardılar.

Bu matematik problemi farklı boyutlarda ve yanık bir bölümü olan krepleri içeriyor. Soru ise, bu krepleri, yanık kısmı üst tarafa gelecek şekilde en büyük altta olacak şekilde “en az hamleyle” sıralamak.

Bu deneyde, araştırmacılar DNA parçalarını krep olarak kullandı. E-koli bakterisine başka bakterilerden gen ekleyerek, bu “krepleri” çevirmeleri sağlandı. Ayrıca bakterilere, sadece doğru sıralamada çevirme yaptıklarında, antibiyotiğe dirençli olmasını sağlayan bir gen de eklendi.

Yaşayan bilgisayarların ilk prototiplerinden olan bu bilgisayarların birçok kullanım alanı bulunuyor. Bir kavanozda onlarca milyar bakteri bulunabileceği için sağlanacak bilgi işlem gücünün devasa olacağı belirtiliyor. Bunun anlamı ise daha az yerde daha hız anlamına geliyor. Ayrıca bakterilerin öğrenebilme ve mutasyon yetenekleri nedeniyle bilgisayar teknolojisini çok farklı bir boyut getireceği düşünülüyor.


not:alıntıdır
N
14 yıl
HD 3870 CF Mİ YOKSA AXLE 9800GTX Mİ ?
arkadaşlar yeni makine toplayacam kararsızım hangisini tavsiye edersiniz ona göre anakart ve işlemcide değişiklik yapacam
N
14 yıl
KABLOLU AĞ VE KABLOSUZ AĞ ARASINDA AĞ KURMA YARDIM ??
arkadaşlar kablulu ve kablusuz ağ arasında ağ kurmak istiyorum ayarlamasını yaptım fakat birbirini görmüyor dağıtım işini modem üzerinden yaptım
N
14 yıl
İNTEL in yeni platformu ne zaman cıkıyor
arkadaşlar intelin yeni platformu ne zaman cıkcak 3 farklı soket olcaktı yanlış hatırlamadıysam
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.